İçeriğe Yönlendir

C4 Hata Kodları P0263-P0269

Gencay Bengli

Recommended Posts

Gencay Bengli

Geçtiğimiz günlerde V kayışı gergisi bozuldu yolda kaldım. Bu vesile ile V kayışı ve gergi aparatlarını değiştirdim. Özel servisteki ustam iş bittikten sonra bilgisayardan hata kodu buldu. Bana da gösterdi. P0263 ve P0269 ( 1. ve 3. silindirde balans hatası) şeklinde bir arıza kodu . Enjektörlerde sorun var dedi. Aracım 124000kmde. 

Bu cumartesi triger değişimi için gideceğim. Yine cihazdan bakacağız. Arıza kodu verdiyse problem dedi.

Aracın rolantide çalışmasında, çekişinde, yakıt tüketiminde bir anormallik de yok. 

Arıza kodu çıkarken ekranda SERVİCES lambası da yanmadı. ( arıza silindikten sonra obd cihazı ile arada bende kod bakıyorum. 10 gün içinde 2 kere daha verdi)

Siemens marka enjektörler 4 adet değişim ve yazılım güncellemesi işçilikle beraber 12000₺ gibi bir rakam aldım.

Dedim enjektörleri tedarik etsem sana borcumuz ne olur? 1000₺ işçilik, yazılımına bakarım eğer güncelleme gerekirse 500₺ ona yazarım dedi.

Arabalarla ilgili bazı konularda bilgim biraz var ama bazı konularda da sistem dışında kalıyorum.

Şu an bu masrafları yapacak durum da yok açıkçası. 

1. yol : Enjektör temizleyicisi kullanıp. Gittiği yere kadar kullanırım kaldığım yerde de günahım neyse çekerim. ( enjektörler dışında başka bir noktaya zarar verir miyim?)

2. yol: Enjektörlerden kesin olduğuna dair iyi bir enjektörcüye teste götürüp oradan bir sonuç almaya bakarım. ( onarım oluyorsa onarım vs.) kaldı ki onarım sonrası kısa bir süre zarfında yine hata verebiliyor deniliyor)

3.yol: Değişim yaptırır imkanlar dahilinde 2-3 taksitle ödeme yoluna giderim.

4. yol: arabayı satarım ama; ( çok zor) sistem var olanı korumaya yönelik işliyor.

Yolunuz yol değil diyip,  başka bir yol haritanız olur mu ? 

Teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Enjektörün arızası ne acaba. İşeme meyili varsa komple motora gider iş. 40 binlerden bahsettiler geçen garantili işe

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Enjektör ufak bir bakımla bence toparlar. Çekişte rolantide yakıtta bir anormallik yok diyorsunuz. Enjektörcü cihaz bağlayıp bir baksın enjektörlerin verimine ona göre bir yorum yapar. Ankara'da 4 enjektör bakımına 1500 alıyorlar. 12 13 binlere çıkmanın bence hiç bir anlamı yok israf olur.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2
Gencay Bengli yazdı:

Aklıma bu da geliyor. 5 yıllık aküm var üzerinde. 

En ucuz iki yöntem akü değişimi ve enjektör temizleyici. Zaten 5 yıllık akü değiştirin derim :) Focusta akü zayıfladığında abs ışığı araç çalıştıktan sonra 1-2sn yanıp sönüyor ve akü değişim zamanı olduğunu anlıyorum. Belki sizin aracınızda da böyle birşey olmuştur

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Bilmediğimden soruyorum bu tarz hata kodlarında motor uyarı lambası yanmaz mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Gencay Bengli yazdı:

Bilmediğimden soruyorum bu tarz hata kodlarında motor uyarı lambası yanmaz mı?

Anlık hata da yakmıyor. Ya da minör hata vs. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Enjektörün arızası ne acaba. İşeme meyili varsa komple motora gider iş. 40 binlerden bahsettiler geçen garantili işe

silindirleri keser yüksek basınç.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Gencay Bengli yazdı:

3.yol: Değişim yaptırır imkanlar dahilinde 2-3 taksitle ödeme yoluna giderim.

2buçuk öneririm: iyi bir siemens e bakan enjektörcü bulun obd den bağlanıp ilk kontrolü yapsın, gerçekten sorun var ise , siemenste revizyon önermem, 3.yola girip değişim yapın.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Çağlar Bayur yazdı:

2buçuk öneririm: iyi bir siemens e bakan enjektörcü bulun obd den bağlanıp ilk kontrolü yapsın, gerçekten sorun var ise , siemenste revizyon önermem, 3.yola girip değişim yapın.

2,5dan 3 diyorsun yani :)

Çağlar Bayur yazdı:

OBD den bağlanıp enjektör hakkında bilgi alabilir miyiz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Gencay Bengli yazdı:

OBD den bağlanıp enjektör hakkında bilgi alabilir miyiz?

enjektörcü alabilir, bizde cihazlar ile alınmaz

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Lexia kullanmayi okumayı bilen psa ci baksa çözer. Emanet akü ile bi bak ama yinede aküden etkileniyorsa

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali Osman SEVİM
(düzenlendi)

Mustafa Şahin2 yazdı:

Yabancı forumlarda biraz araştırdım. Akü voltajı az olduğunda bu kodu alan olmuş akü değişince düzelmiş. Enjektör temizleyerek hata kodunu kendi kendine silende olmuş. https://frenchcarforum.co.uk/forum/viewtopic.php?t=64662

Gencay Bengli yazdı:

Aklıma bu da geliyor. 5 yıllık aküm var üzerinde. 

Merhabalar, 

Gencay bey aynı durum bende de mevcut.  (P0263 ve P0266 olabilir benimkiler çekiş, gidiş, sabah çalışma sorunsuz) bende bu durumu düşünüyordum konuyu açtığınız için teşekkürler. 

araç 197K oldu 200K da bir enjektörcüye Bosch car tarzı makinaları olan, raporlama ve gerekirse revizyon yapabilen bir yere baktırım diye düşünüyordum. 

Ama Mustafa bey'in yazdığını da duymuştum. Aküyü yeni değiştirdiğim için arıza kodlarına tekrar bir bakayım ve sizleri de bilgilendireyim. Akü değişince düzeldi veya hala devam ediyor gibisinden bir fikrimiz olmuş olur.

tarihinde Ali Osman SEVİM tarafından düzenlendi
ek bilgi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Ali Osman SEVİM yazdı:

Merhabalar, 

Gencay bey aynı durum bende de mevcut.  (P0263 ve P0266 olabilir benimkiler çekiş, gidiş, sabah çalışma sorunsuz) bende bu durumu düşünüyordum konuyu açtığınız için teşekkürler. 

araç 197K oldu 200K da bir enjektörcüye Bosch car tarzı makinaları olan, raporlama ve gerekirse revizyon yapabilen bir yere baktırım diye düşünüyordum. 

Ama Mustafa bey'in yazdığını da duymuştum. Aküyü yeni değiştirdiğim için arıza kodlarına tekrar bir bakayım ve sizleri de bilgilendireyim. Akü değişince düzeldi veya hala devam ediyor gibisinden bir fikrimiz olmuş olur.

Ali Bey merhabalar ,

Akü aklıma takılıyordu sizden gelecek olan güzel haberleri bekliyorum. Bilgilendirme için teşekkür ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Osman SEVİM
Gencay Bengli yazdı:

Ali Bey merhabalar ,

Akü aklıma takılıyordu sizden gelecek olan güzel haberleri bekliyorum. Bilgilendirme için teşekkür ediyorum.

Gencay Bey Merhaba,

Akü montajından bir müddet sonra aracı tekrar makinaya bağladım enjektör ile ilgili hatalardan P0263 gitmiş fakat P0269 olanı hala duruyordu. Bu konu hakkında özel bir servise danışacağım bilgi alınca tekrar paylaşım yaparım. Bilginize.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
İlker Ugur
Ali Osman SEVİM yazdı:

Gencay Bey Merhaba,

Akü montajından bir müddet sonra aracı tekrar makinaya bağladım enjektör ile ilgili hatalardan P0263 gitmiş fakat P0269 olanı hala duruyordu. Bu konu hakkında özel bir servise danışacağım bilgi alınca tekrar paylaşım yaparım. Bilginize.

Hocam merhaba. Akü sonrası, kodun birini sildi demiştiniz, son durum nedir hocam, bir çözüme ulaşabilirsiniz mi acaba, bende de aynı hata var şu an. Gencay bey sizin problemde çözüldü mü acaba.

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
İlker Ugur yazdı:

Hocam merhaba. Akü sonrası, kodun birini sildi demiştiniz, son durum nedir hocam, bir çözüme ulaşabilirsiniz mi acaba, bende de aynı hata var şu an. Gencay bey sizin problemde çözüldü mü acaba.

Bende iki arıza kodu devam ediyor. Bunlara ek olarak bugün soldaki eco tuşunda ışık yanıp sönmeye başladı. Servis uyarısı da ekranda. Sanırım akü değişimi yapacağım. Kodları da silip yeniden bilgi  verebilirim. Çekişte problem yok, yakıt tüketimi normal. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlker Ugur
Gencay Bengli yazdı:

Bende iki arıza kodu devam ediyor. Bunlara ek olarak bugün soldaki eco tuşunda ışık yanıp sönmeye başladı. Servis uyarısı da ekranda. Sanırım akü değişimi yapacağım. Kodları da silip yeniden bilgi  verebilirim. Çekişte problem yok, yakıt tüketimi normal. 

hocam teşekkürler, emme manifoldu ile egr varsa onların kirlenmesi de bu enjektör hatalarını veriyormuş.. bende bir akü değişeyim olmazsa egr ve manifold temizliği yaptırcam

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Bigi olması açısından bugün 70 amper varta agm akü değişimi yaptım. Araçtaki arıza kodlarını sildim. Takip ediyorum ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Mert Gülkokan yazdı:

2 sene önce inci 70 amper agm yi 900 tl almıştım en iyisi gözüm gibi bakayım :)

Fiyatı yazdımmı emin olamadım. 2000 tl ye takıldı. :(

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...