İçeriğe Yönlendir

Bir Aracın İkinci El Piyasa Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

Şükrü Aracı
Çözüme git Mehmet Göktürk tarafından,

Recommended Posts

Şükrü Aracı

Şu sıralar malum sarı siteden araç ilanlarına bakıyorum, çok farklı fiyat aralıkları var örneğin aynı araç 90bin tlye de var(büyük ihtimalle ya ağır hasarlı ya da araç sahibi enflasyon farkını hesap edememiş) 110bin tlye de, 130bintlye de.

1-Ben bir araç sahibi olarak aracımı satmak istesem, ama enflasyon altında ezilmemek için tam nokta atışı fiyat belirlemek istesem neye göre belirleyeceğim? (yani araç hasar durumu ve kilometreyi hesaba katmazsak)

2-Bir aracın nisan ayındaki fiyatı x ise mayıs ayında yüzde kaç artıp yeni piyasa fiyatının kaç olacağı nasıl belirleniyor, sadece nisanın sonunda açıklanan tüfe oranına göre mi belirleniyor?

Çünkü örnek vermek gerekirse bir aracın ikinci el fiyatı nisan ayında 120bin tl ise mayıs ayında enflasyon farkıyla birlikte fiyatı 125bin tl olabiliyor; aracın enflasyona göre nokta atışı fiyatı 125 olmuşken malum sarı sitedeki 110bin civarı ilanları görüp emsal fiyat verip zarar etmek de söz konusu.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

2.el aracın rakamının yüzde 80 ini sıfır araç fiyatları belirler. Kalanı hasar km paket renk vb. Bence.

150 ye sıfır egea varken 140 a linea satamazsın gibi.

Bizde 150 ye sıfır egea varken 160 a 2.el vardı gerçi. Satılmış mıdır bilgim yok.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Şükrü Aracı
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

2.el aracın rakamının yüzde 80 ini sıfır araç fiyatları belirler. Kalanı hasar km paket renk vb. Bence.

150 ye sıfır egea varken 140 a linea satamazsın gibi.

Bizde 150 ye sıfır egea varken 160 a 2.el vardı gerçi. Satılmış mıdır bilgim yok.

Peki İlkay bey bu sıfır aracın ikinci el araç fiyatını belirleme matematiği nedir(sıfır aracın yüzde kaç düşüğü hesaplanıyor yani)? (sanıyorum aynı model aracın sıfırı ve ikinci eli arasında bir oran kuruluyor)

Diyelim ki aracın sıfırı artık üretilmiyor bu durumda nasıl hesaplanıyor? 

Düzenleme: Linea ile Egea demişsiniz yeni gördüm pardon.

Sıfır aracın ikinci el araç fiyatına etkisini detaylıca açıklayabilirseniz, aracını satmayı düşünüp bu konuyu okuyan herkes için faydalı olur.

tarihinde Şükrü Aracı tarafından düzenlendi
dikkatsizlik
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Şükrü Aracı yazdı:

Peki İlkay bey bu sıfır aracın ikinci el araç fiyatını belirleme matematiği nedir(sıfır aracın yüzde kaç düşüğü hesaplanıyor yani)? (sanıyorum aynı model aracın sıfırı ve ikinci eli arasında bir oran kuruluyor)

Diyelim ki aracın sıfırı artık üretilmiyor bu durumda nasıl hesaplanıyor? 

Bi formülü vardı Mehmet hoca paylaşmıştı biyerde ama bizde öyle mi oturuyor fiyatlar derseniz bilmiyorum. Bizde dolar saat 17 de 18.55 tl. Saat 22 de 12 tl mesela. 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Şükrü Aracı
İlkay Başaran yazdı:

Bi formülü vardı Mehmet hoca paylaşmıştı biyerde ama bizde öyle mi oturuyor fiyatlar derseniz bilmiyorum. Bizde dolar saat 17 de 18.55 tl. Saat 22 de 12 tl mesela. 

Anladım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Şükrü Aracı yazdı:

ikinci el araç fiyatını belirleme matematiği nedir

piyasanın o anki değerlendirmesi önemli, 1 ay sonra farklı olabilir, 1 hafta sonra da o da coğrafya ekonomisi, 2 ay önce ayçiçek yağı almadım pişmanım

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Hepsinin dışında satıcı faktörüde var. Senin 90 a satamadığın arabayı adam 110 a  satabilir :)

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Zaten denmiş ama %90 sıfır araç fiyatları belirler. %10’unu da sıfır araç fiyatlarının bulunabilirliği. 

mesela babamda çok temiz albea 2011 var. Egea 1.3 ne kadar? 400.000 lira. Çöp kartallar ne kadar 50 bin lira. Ama egea albea’ya göre büyük. Bugün albea sıfır olsaydı 300 bin olurdu. 

(300+50)/2 = 175 bin lira. Aşağı yukarı bu. Biz 160’a satıyoruz. 

diğer faktörlerden biri de şu. 160 bine başka ne alınabilir. Mesela clio 2011 dizel almak istese 160-170 bin bandında. Albea bir tık daha kötü. O da 150-160 bandında. 

böyle yani. Zaten net rakam yok. Yaklaşık rakamlar var ikinci elde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Mehmet Göktürk

Benim eski formülüm şuydu..

Her yıl bir önceki yılın fiyatının %9 u altına düşün.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Benim eski formülüm şuydu..

Her yıl bir önceki yılın fiyatının %9 u altına düşün.

avro ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yok TL de. ama o yılın güncel fiyatından.. enflasyonla alakası yok yani.

Mesela sıfırı 500 bin

1 yaşında 455 bin

2 yaşında 414 bin  vs vs..

Her sene 0.91 ile çarpıyorsun önceki değeri.

Not: arabanın sıfırı yoksa, son satıldığı yıldaki fiyatını enflasyon hesaplayıcı ile güncel değere getireceksiniz. (tcmb sayfasından)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

corolla hybrit 2019 modeli 150 bine kim verir bugün?

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Dolar da enflasyon yedi. Napacaz :) 

kur geri giderken bugün citroen 20.000 lira zam yaptı. Muhtemelen avrupa pazarında da zamlanmıştır

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Dolar da enflasyon yedi. Napacaz :) 

kur geri giderken bugün citroen 20.000 lira zam yaptı. Muhtemelen avrupa pazarında da zamlanmıştır

Enflasyonla ilgisi yok formülün.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

bugün 540. bu rakamdan %9 galiba

tutuyor gibi

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

Bulunduğunuz yılın güncel fiyatından..

2022 si kaç lira?

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bugün 540. bu rakamdan %9 galiba

tutuyor gibi

Evet.

Bir yılda 9 iki yılda 18 değil ama ha. aman dikkat. hep önceki yılın %91 i alınacak..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Bulunduğunuz yılın güncel fiyatından..

2022 si kaç lira?

Evet.

Bir yılda 9 iki yılda 18 değil ama ha. aman dikkat. hep önceki yılın %91 i alınacak..

hocam ayıp oluyor. %10’indirimle 50.000 lira eden paranın tamamını bulmak için 50.000 x 1,10 yapacak halimiz yok 😁

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

hocam ayıp oluyor. %10’indirimle 50.000 lira eden paranın tamamını bulmak için 50.000 x 1,10 yapacak halimiz yok 😁

Ya sana değil lafım, okuyanlara.. oluyor öyle yapanlar öyle deme..

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Ya sana değil lafım, okuyanlara.. oluyor öyle yapanlar öyle deme..

şaka ya hu. %9 doğru ama. Baktım sarı siteye. Balonları indirirsek benim arabanın satış fiyatı tutuyor

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Mesela clio 2011 dizel almak istese 160-170 bin bandında. Albea bir tık daha kötü. O da 150-160 bandında. 

Genel olarak bu hesap  tutmakla birlikte  bazen çok alakasız  olabiliyor.

Ülkemizde  " tutulan"  diye bir  kavram  var ki herşeyi alt-üst  edebiliyor. Tutulan c segmenti  bir  civic ayni model yılı  ve aynı   km de  d sınıfı mondeo ile  aynı fiyat bazen de daha pahalı bile olabiliyor.   Clio Scenicle,  fiesta c max ile  aynı fiyatlarda olabiliyor. 

2013 fiestaya  220-230 isteniyor. 250 bine  2013 c max var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Kupon araçlar bu hesabın dışında ek parametreye sahip

Üstüne eklenip çıkarılır

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İnan Çınar yazdı:

Genel olarak bu hesap  tutmakla birlikte  bazen çok alakasız  olabiliyor.

Ülkemizde  " tutulan"  diye bir  kavram  var ki herşeyi alt-üst  edebiliyor. Tutulan c segmenti  bir  civic ayni model yılı  ve aynı   km de  d sınıfı mondeo ile  aynı fiyat bazen de daha pahalı bile olabiliyor.   Clio Scenicle,  fiesta c max ile  aynı fiyatlarda olabiliyor. 

2013 fiestaya  220-230 isteniyor. 250 bine  2013 c max var.

dün bi civic gördüm. Tampon ortasında 3 tane yanyana soba bacası gibi egzoz. Tamponun her yeri köşeli. Arka cam komple siyah panjurla kapatılmış. Yan aynalar batman. Önler felaket. Aha da bu. Zevklerimiz çok acayip gerçekten 

images?q=tbn:ANd9GcRDvsFbyJDtgfTYX35YTWJ

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

dün bi civic gördüm. Tampon ortasında 3 tane yanyana soba bacası gibi egzoz. Tamponun her yeri köşeli. Arka cam komple siyah panjurla kapatılmış. Yan aynalar batman. Önler felaket. Aha da bu. Zevklerimiz çok acayip gerçekten 

images?q=tbn:ANd9GcRDvsFbyJDtgfTYX35YTWJ

Bu araba ile iş görüşmesine gittiğini düşünsene.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...