İçeriğe Yönlendir

Radyatör Sızıntı Önleyici

Sühan Bozdağ

Recommended Posts

Sühan Bozdağ

Motorda kaynağını bulamadığım  ufak bir su kaçağı var. Serviste de bulamadılar. Park ettiğim yerde bir kaç damla antifrizli su oluyor. Liqui Moly marka sızıntı önleyici aldım internetten ama zararı olur diyenler çıktı ve henüz kullanmadım. Bu konuda deneyimi, bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Fatih Evcin yazdı:

Yıllar önce Stop Leak diye bir ürün kullanmıştım (karabiber gibi bir tozdu ) sızıntıyı kesti ve hiç bir zararını görmedim. Genel olarak kullanılmasını önermiyorlar.

https://www.hepsiburada.com/stop-leak-radyator-catlak-tikayici-toz-made-in-usa-66120-pm-otev66120

Aynı ürünü ben samara da kullanmıştım. Hiç faydasını görmedim. Zararınında görmedim. 

Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Bu şeyler ağır tamir öncesi zaman kazanmak için kullanılan ürünlerdir. Kimi durumda 1 hafta kimi durumda 6 ay zaman kazanırsınız ama sonra mutlaka onarım görmesi gerekir. Kullanılması önerilmez çünkü suyu döndüğü her yerde dolaşıp kirliliğe neden olabilir. Siz sızıntının olduğu noktayı (bölgesel) belirleseniz (ya da usta) çözüm bulmanız daha kolaydır. Depo, radyatör, hortum, devirdaim bölgeleri ilk akla gelenler. Eğer motor bloğu tarafından geliyorsa çatlaklardan söz edilebilir. Kanımca o ürünü kullanmadan, aracı başka bir ustaya (ama gerçekten usta) göstermenizde fayda var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Bir arkadaş kullanıp motorun üst kapağını açtırdı ne markaydı bilmiyorum

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Koşarak uzaklaşın. arabayı "kepirtmek" için kullanılan teknikler arasındadır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu tip ürünler, ısıyı ve oksijeni görünce sertleşen ürünler. Yani motordaki herhangi bi noktada sertleşip zarar verebilir.

Motor arka su tapalarını kontrol ettirin kaçak için. Devirdaime bakıldı mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
(düzenlendi)

Ben zamanında silindir kapağından dışarıya motor ısınınca damla damla oluşan sızıntı için Würth kaçak önleyici alıp kullanmıştım.

Tamirat için 1000 -1500 tl ozaman masraf çıkartmışlardı ben 30 tl lik Würth ile sorunu çözmüştüm.Açıkcası kaçak önleyiciden sonra 2 sene daha aracı kullandım hiç su eksiltmesi yada damlama gibi bir sorun tekrar oluşmadı.Bence denemekte fayda var ama Liqui moly nasıldır bilmem.Bana çalıştığım fabrikadaki motor ustam Würth önerdiği için onu kullanmıştım.Sulu bir çözelti gibi içinde partiküller var ama o karabiber tozu gibi olanlara hiç benzemiyor.

tarihinde Ahmet Türedi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
Sani Gerşon yazdı:

Bu tip ürünler, ısıyı ve oksijeni görünce sertleşen ürünler. Yani motordaki herhangi bi noktada sertleşip zarar verebilir.

Motor arka su tapalarını kontrol ettirin kaçak için. Devirdaime bakıldı mı?

Ahmet Türedi yazdı:

Ben zamanında silindir kapağından dışarıya motor ısınınca damla damla oluşan sızıntı için Würth kaçak önleyici alıp kullanmıştım.

Tamirat için 1000 -1500 tl ozaman masraf çıkartmışlardı ben 30 tl lik Würth ile sorunu çözmüştüm.Açıkcası kaçak önleyiciden sonra 2 sene daha aracı kullandım hiç su eksiltmesi yada damlama gibi bir sorun tekrar oluşmadı.Bence denemekte fayda var ama Liqui moly nasıldır bilmem.Bana çalıştığım fabrikadaki motor ustam Würth önerdiği için onu kullanmıştım.Sulu bir çözelti gibi içinde partiküller var ama o karabiber tozu gibi olanlara hiç benzemiyor.

Biraz çalışır durumda bekletip gözle muayene ettiler. Bir damla bile akmadı orda belki de buharlaştı. Benim motor öyle yeni nesil nazik motor değil. Alimünyum bloklu. Farklı düşünceler var bu ürün hakkında. 80 tl da para verdik durduk yere.

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Basınç testi sonuç verebilir ama aracın yaşı biraz yüksek sanırım?
Benim aracımda da kaçak vardı, yetkili servis bulamadı.Özel serviste kaçak testi yaptırdım, kaçağı 5 dk sonra bulduk.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

az kaçırıyorsa öyle öyle kullanmaya devam edilir. arttığı zaman farkedilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet Göktürk yazdı:

az kaçırıyorsa öyle öyle kullanmaya devam edilir. arttığı zaman farkedilir.

motoru yedikten sonrada farketme riski var tabi bu yöntemin

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Gök yazdı:

motoru yedikten sonrada farketme riski var tabi bu yöntemin

İlla ki var

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sühan Bozdağ yazdı:

Biraz çalışır durumda bekletip gözle muayene ettiler. Bir damla bile akmadı orda belki de buharlaştı. Benim motor öyle yeni nesil nazik motor değil. Alimünyum bloklu. Farklı düşünceler var bu ürün hakkında. 80 tl da para verdik durduk yere.

bu işlem için para mı aldı ve bulamadı?

sanayi dilinde bir daha gelme demek istemiş

Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
Oğulcan Akıncıoğlu yazdı:

Basınç testi sonuç verebilir ama aracın yaşı biraz yüksek sanırım?
Benim aracımda da kaçak vardı, yetkili servis bulamadı.Özel serviste kaçak testi yaptırdım, kaçağı 5 dk sonra bulduk.

Araç otuzuna merdiven dayadı. 

Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

bu işlem için para mı aldı ve bulamadı?

sanayi dilinde bir daha gelme demek istemiş

Para almadı. Çünkü yeni bakımdan çıkmıştı zaten. Termostatı bir kontrol edin demiştim, söküp bakmışlar bir arıza olmadığını görüp geri takmışlar. Uzun yolda yüksek devirde hararet düşmesi sorunu vardı. Fan termiğinden kaynaklandığı söylendi. Hızlı dönüyormuş.Buralar çok sıcak olduğundan değişim de yaptırmadım. Herhalde termostatı söküp takma işleminde bir hasar oluştu. Ama ustanın beden dili; bir daha gelmezsen memnun olurum. Diyordu. 80 tl sızıntı gidericiye verdim.

tarihinde Sühan Bozdağ tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kendin yap cinsinden sızıntı bulma yöntemi: 3 lt kadar su yerine kırmızı antifriz konur, motor yıkanır tertemiz yapılır, sonra suyun çıktığı yer kısa km sonra kendini gösterir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Aynı marka üründen ben de 2001 polo aracıma koydum. Bir yıldır kullanılıyor ama eksilme bitmedi. Geçen ay muayene öncesi bakım yaptırdıgımda usta, devir-daim borusundan kaçırdığını söyledi bu bağlamda ilgili boru değişim için çıkarıldığında borunun geçtiği yerdeki oringin çok ezik olduğu, sıvı conta ile yalıtım yapıldığı ama etkisinin olmadığı görüldü. Sonuç için yine takipte olacağız. Araba bir kaç haftadır kaportada olduğundan göremedik. inşallah sorun gitmiştir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Arıkan

Toz olanlar sıkıntı. Ne var ne yok tıkıyor.

Würth veya LM gibi markalarınki sıvı şeklinde. Onlar genelde bi tip sorunları çözüyor. Ancak damlayan bir kaçağı nasıl bulamazlar ilginç. Nihayetinde damlıyor yeri yurdu belli olması lazım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...