İçeriğe Yönlendir

Tanıştırayım 'Minik'

Onur Doğan

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi
Çağlar Bayur yazdı:

lpg candır :nazar: canavara da :nazar:

Ara ara önüme çıkıyor ya bu laf hastanim abi. Severek takip ediyorum 

tumblr_o3kbtpKr511saxoydo6_400.gifv

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

6000 km yol 9000 tl tüketim bedavanında bedavası. ufak bir dizel fieasta daha fazla yakardı

lpg harika bir olay

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Doğan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Vebastonun Egzozu nasıl yaptığını merak ettim.. 

Abi çok önemli konuya değindin, aracın bagaj kısmından alta delik açtım, etrafı yaklaşık 5 cm açık şekilde arabanın altında. Yani ısınma, yanmaya karşı korumalı monte ettim

Fatih Evcin yazdı:

bende çok inceledim bunları ama almadık işte :) 

Pajero olarak söylüyorum, yaklaşık 15 bin km dir kullanıyorum temizini bulursanız bu tarz araç defterini kapatırsınız :) Bana direksiyonuna geçince çok güven veriyor. Yolda otomobil, arazide tank gibi. 

Ali Gök yazdı:

6000 km yol 9000 tl tüketim bedavanında bedavası. ufak bir dizel fieasta daha fazla yakardı

lpg harika bir olay

Lpg kesinlikle candır. Aynı aracın 2,5 Dizel olanların ortalama 12-13 LT mazotu var. TL ye çevirince ciddi fiyat farkı var LPG ye göre. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sıfır zamanında garajda ferraisi olan bir de pajero alırdı

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Çağlar Bayur yazdı:

Çaglar abi şimdi i10 olsa razı millet :)) bu arada fiesatnın motor takozu bozulmus omka marka var birde orjinal arasında 6 kat fark var ne yapalım 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Çağlar Bayur yazdı:

Ne günlerdi o günler...

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erkan Işık yazdı:

fiesatnın motor takozu bozulmus omka marka var birde orjinal arasında 6 kat fark var ne yapalım 

cüzdan yakan konudur o parça, ben focusta inatla denedim, sıfır titreşimli yan sanayiye denk gelmedim. takılır, titreşim sönümlemez ise geri iade alıyorsa denenir, fiyat ta önemli konu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Webasto konusunu merak ettim, 50 metrekarelik köy evinde 8 er metrekarelik iki tane yatak odamız var. İki odayı ısıtmak için bu sistem yeterli olur mu acaba? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Doğan
Burak Kuşçu yazdı:

Webasto konusunu merak ettim, 50 metrekarelik köy evinde 8 er metrekarelik iki tane yatak odamız var. İki odayı ısıtmak için bu sistem yeterli olur mu acaba? 

Burak webesten marka 5 kw ürünü satıcının dediğine göre 30 m2 alanı ısıtmaya yeterli geliyormuş. 8 x 2 - 16 metrekare yeri rahatlıkla ısıtacağını düşünüyorum ama tam kapasiteye yakın çalışmasında yakıt durumu ne olur tam tahmin edemiyorum 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Burak Kuşçu yazdı:

3,75 karavanın içinde durulamayacak kadar sıcak yapıyor. m2 hesaplamadım ama 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
(düzenlendi)
Fatih Evcin yazdı:

3,75 karavanın içinde durulamayacak kadar sıcak yapıyor. m2 hesaplamadım ama 

Kaç KW da çalıştığında o kadar çok ısıtıyor abi, yakıt tüketimini gözlemleme şansın oldu mu ? En 2 m desek 7,5 m2 alan yapar. 

Onur Doğan yazdı:

Burak webesten marka 5 kw ürünü satıcının dediğine göre 30 m2 alanı ısıtmaya yeterli geliyormuş. 8 x 2 - 16 metrekare yeri rahatlıkla ısıtacağını düşünüyorum ama tam kapasiteye yakın çalışmasında yakıt durumu ne olur tam tahmin edemiyorum 

Ben yeteceğini düşünüyorum, yakıt tüketimi de bence epey ekonomik, 12 saatte 1 lt güncel yakıt fiyatlarıyla bile diğer ısınma seçeneklerinden uyguna geliyor. 

Tabi ben daha çok açacağım için biraz daha artacaktır. 

tarihinde Burak Kuşçu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Burak Kuşçu yazdı:

Kaç KW da çalıştığında o kadar çok ısıtıyor abi, yakıt tüketimini gözlemleme şansın oldu mu ? En 2 m desek 7,5 m2 alan yapar. 

Ben yeteceğini düşünüyorum, yakıt tüketimi de bence epey ekonomik, 12 saatte 1 lt güncel yakıt fiyatlarıyla bile diğer ısınma seçeneklerinden uyguna geliyor. 

Tabi ben daha çok açacağım için biraz daha artacaktır. 

çok fazla düşüş gözlemlememiştim ama depoda maksimum 2 litredir. Deposu 5 litreydi bitmemişti :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Burak Kuşçu yazdı:

12 saatte 1 lt güncel yakıt fiyatlarıyla bile diğer ısınma seçeneklerinden uyguna geliyor

Bu tüketimleri ulaşmak çok güç. Çin malı ısıtıcılarda 0.11 litre saat den 0.64 litreye çıkabilir diye yazıyor. Net hesap edemedim fakat şu an ben 0.3 litre gibi yakıyorum, birde kullanma alışkanlığı lazım ben acemiyim. Diyebileceğim  sizin odalar iki karavan sayılır yüksek tüketimle  rahatlıkla ısıtır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Onur Doğan
(düzenlendi)

Miniğimize önemli bi uygulamayı daha yapmanın sevincini sizinle paylaşıyorum :)  Yazınn kompresörlü buzdolabımız, kışın da webastomuzun elektrik tüketimi ihtiyacımızı karşılamak için güneş paneli şart olmuştu, 100 amper jel akümüzü de eve çıkart şarj et araca indir vs çok zorluyordu. Günden güne artan fiyatlardan daha da zarar görmemek adına 150 W monokristal güneş panelini aracımıza monte ettik.  Tüketim hesabı yaptığımda 5 gün iş hayatı (şarj), genelde hafta sonları 2 gün kamp hayatımıza (deşarj) yetecek gibi duruyor. Aracın üzerinde maksimum verimi almak için de en sorunsuz ve en mantıklı olacak halini hayata geçirdim.  Makas sistemiyle de (çok düşünüldü :) ) güneş açısının en verimli halini depolayabiliyoruz. 

a87002f1-0718-4c4b-8899-e050fb08116e.jpg.752702de12b68e5dc321b7afabf86e41.jpg

39825fe3-bce1-4f6a-87ba-2f7e2d58dfec.jpg

fb66f05a-4ba7-482f-afbb-23b020b05510.jpg

f51ffdf1-0c58-41da-8356-21491a10c3f3.jpg

7dfb8b62-feba-42ca-9971-d11bad408ee8.jpg

tarihinde Onur Doğan tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Onur Doğan
Çağlar Bayur yazdı:

montaj nefis bizdeki güneş açısı 40-44 derece arası

37-40 Derece arası biliyordum abi, bende sistemi tam verimlilik adına 40 dereceye göre kurdum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Öğlen güneşini pas geçme. En sağlam öğle saatlerine doluyor. 

Bir de kablolar ne kadar kalın sie o kadar iyi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Doğan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Öğlen güneşini pas geçme. En sağlam öğle saatlerine doluyor. 

Bir de kablolar ne kadar kalın sie o kadar iyi. 

6 mm solar kablo kullandım abi, arabanın yerini değiştirerek en uzun güneşlenme süresini hedefliyorum inşallah tahmin ettiğim gibi olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Onur Doğan

Miniğe yaptığımız değişikliklerle devam ediyoruz, üzerinde Lassa AT 4x4 model olan lastiklerimizi eskimesi sebebiyle Hankook Dynapro AT2 modeliyle değiştirdim. 245/70/16 olan ebatımızı da biraz yükseltme yapacağımızı hesaba katarak 255/70/16 ebatına getirdim. Beyaz yazılı gelmesi de ayrıca güzel oldu. Peki Onur durur mu? Attık kendimizi çamura test ettik, gayet başarılı yolda da sıfır ses. Şimdilik memnunuz :) 

20230107_135247.jpg

20230108_142650.jpg

Yine ufak bi değişiklik paylaşmadan geçmeyeyim, güneş panelimizin verimini arttırmak ve yazın kompresörlü buzdolabımızı sorunsuz kullanmak için Pwm şarj kontrolümü MPPT ile değiştirdim. Bir de araç içerisinde webasto olmasından dolayı olası egzos gazına karşı Co2 ve Gas durumlarını algılayan sensör aldım. Denedim gayet verimli çalışıyor. Önemli olduğunu düşünüyorum. Panomuzu boyamadan önceki resimleri de kontrollerimiz de bu şekilde :) 

20230103_185555.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Onur Doğan

İzmirin dağlarına kar yağar da 'minik' durur mu? 

20230129_133836.jpg.a208dc1fd4ddeac125261d37fac9031f.jpg

20230129_180322.jpg.fcd2332fd4507d7213f533d2cd06a6db.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
Onur Doğan yazdı:

İzmirin dağlarına kar yağar da 'minik' durur mu? 

Aa neresi burası bir karış kar yağmış, şehir merkezinin neden bu kadar soğuk olduğunun cevabını da almış olduk:)

Çok eğlenceli bir gün olmuş gibi :) 

Yorum bağlantısı
Onur Doğan
Onur Çelebi yazdı:

Aa neresi burası bir karış kar yağmış, şehir merkezinin neden bu kadar soğuk olduğunun cevabını da almış olduk:)

Çok eğlenceli bir gün olmuş gibi :) 

Çok eğlendik burası Nif dağı, kemalpaşa ile buca arasında 1510 Metre zirvesiyle İzmiri çevreleyen dağlardan birisi :) Şehre ilk kar çoğu zaman burda düşer 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
Onur Doğan yazdı:

Çok eğlendik burası Nif dağı, kemalpaşa ile buca arasında 1510 Metre zirvesiyle İzmiri çevreleyen dağlardan birisi :) Şehre ilk kar çoğu zaman burda düşer 

Evet duymuştum Nif dağını ama hiç gitmedim. Bu bahara gideyim nasıl bir yermiş göreyim :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...