İçeriğe Yönlendir

D Sınıfı Araç Tavsiyesi

Serkan Özmen

Recommended Posts

Serkan Özmen

Merhaba arkadaşlar.

Yıllık maksimum 15.000 km kullanımım olacak (yarısı şehir içi, yarısı şehir dışı), otomatik, performansı üzmeyen, konforlu, geniş ve ferah, bagajı çok küçük olmayan, D sınıfı sedan bir araç alma niyetimiz var. 2 çocuklu bir aile olarak uzun yolda bizi yormayacak ve performansı ile üzmeyecek bir araç arıyoruz.

Bütçemiz maksimum 300.000 TL olacak. 

Son birkaç aydır;

2009-2010 Mazda 6 2.0 Exclusive ve Dynamic +,

2010-2012 Citroen C5 2.0 Hdi Exclusive,

2011-2012 Ford Mondeo 2.0 TDCI Selective,

2010-2013 Toyota Avensis 2.0 Premium

modellerine bakıyordum. Konforu ve yalıtımı için aklıma en çok C5 yatmıştı şu ana kadar. Ancak geçen gün bir arkadaşım 2015-2016 model Toyota Avensis 1,6 dizel premium veya premium plus paket manuel araçlara bakmamı tavsiye etti. Aslında hedefim otomatik bir araç almaktı, ancak aynı paraya yaş olarak daha genç ve donanım olarak baya dolu bir seçenek önüme gelince kafam karıştı açıkçası.

Sizin tecrübeleriniz doğrultusunda tavsiyelerinizi almak istiyorum. Yukarıdaki modellere ek olarak önerebileceğiniz başka bir model olursa da tavsiyelere açığım.

Baktığım C5 ve Avensis modeli için iki tane örnek ilan aşağıya bırakıyorum.

Teşekkürler.

Toyota / Avensis / 1.6 D-4D / Premium / KREDİ İMKANI!!-2015-1.6 D-4D-PREMİUM-DERİ KOLTUK-TEMİZ-BAKIMLI sahibinden.comda - 1013384301

Citroën / C5 / 2.0 HDi / Exclusive / GERÇEK 163 HP TAM DOLU EXCULSİVE sahibinden.comda - 1018051815

Yorum bağlantısı
Murat Azalma

Avensis 1.6 dizeller BMW ortaklık ile üretildi. triger zincirlerinde sorun vardı. geri çağırma kampanyası ile düzeltildi bir kaç vakit önce. avensiste otomatik olacaksa SW kasaların 2.0 otomatik modellerine bakabilirsiniz. C5 hakk bilgim yok. fakat avensis sorunsuz denilecek kadar az sorunlu araçtır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Sorunsuzluk ile konfor arasında gidip gelmek kötü :(

Zor karar, ben C5 dedim, henüz pişman etmedi, ama korkutuyor mu, evet :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Özmen
Murat Azalma yazdı:

Avensis 1.6 dizeller BMW ortaklık ile üretildi. triger zincirlerinde sorun vardı. geri çağırma kampanyası ile düzeltildi bir kaç vakit önce. avensiste otomatik olacaksa SW kasaların 2.0 otomatik modellerine bakabilirsiniz. C5 hakk bilgim yok. fakat avensis sorunsuz denilecek kadar az sorunlu araçtır.

Murat Bey, hangi yıllarda üretilen modellerde vardı bu sorun acaba?

Bir de alacağımız araçta değişim yapılıp yapılmadığını nasıl öğreniriz, bir bilginiz var mıdır?

Bu sorun harici, mesela performansı yeterli olur mu, konforu ve yalıtımı nasıldır acaba? Bu kasa avensis kullanan da baya az sanırım?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Mesela 2008 MERCEDES C 200 KOMP. AVANGARDE SADECE 138.000 KM DE İlan No: 1009967465

Yorum bağlantısı
Serkan Özmen
Cem Işık yazdı:

Ben şiddetle C5 derim. Forumda kullanılan, bilinen ve sevilen bir araç. 

@Mehmet Ozyurek gördüğünde yorum yapacaktır. 

Cem Bey, aslında ilk başta ben de tek modele indirmiştim hemen hemen seçeneğimi. Ancak C5 alacaksam 2.0 HDI Exclusive almam gerektiğini düşünüyorum. Ve temizini henüz sitede göremedim. 1 tane düşük km var ama çok istiyor bana göre.

Murat Sürmeli yazdı:

Sorunsuzluk ile konfor arasında gidip gelmek kötü :(

Zor karar, ben C5 dedim, henüz pişman etmedi, ama korkutuyor mu, evet :) 

Murat Bey, dediğiniz gibi, marka Fransız olunca biraz düşünüyor insan. Avensis dediniz mi herkes sorunsuzluğundan bahsediyor.

Mehmet Göktürk yazdı:

Mesela 2008 MERCEDES C 200 KOMP. AVANGARDE SADECE 138.000 KM DE İlan No: 1009967465

Mehmet Bey, gönül Mercedes ister, ancak, hem yaşı biraz fazla, hem de Mercedes E den başlar diyorlar. C kasa da bizi üzmesin?

Yorum bağlantısı
Murat Azalma
Serkan Özmen yazdı:

Murat Bey, hangi yıllarda üretilen modellerde vardı bu sorun acaba?

Bir de alacağımız araçta değişim yapılıp yapılmadığını nasıl öğreniriz, bir bilginiz var mıdır?

Bu sorun harici, mesela performansı yeterli olur mu, konforu ve yalıtımı nasıldır acaba? Bu kasa avensis kullanan da baya az sanırım?

şu siteden şasi no ile sorgulayabilirsiniz. 

https://turkiye.toyota.com.tr/Servis/CampaignCheck.aspx

1.6 dizellerin tamamı bu şekilde. 1.6 / 1.8 ve 2.0 motor benzinlilerde sorun yok. hepsi lpg uyumlu. 1.6 benzinli hantaldır. 132 hp motor var 155 tork üretir.

1.8 2.elde bulunmayacak kadar sıfırı az sattı. 2.0 performansı iyidir. avensis corollaya nazaran çok daha sessiz ve konforlu yapıya sahiptir. avensis zamanında 1.6 ile manuel şanzımanın 2.0 ile MTv nin kurbanı oldu. ayrıca binicisi kolay kolay satmaz. 2.elde genelde yüksek km vardır.  azıcık aşım ağrısız başım arabasıdır avensis.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Özmen
Murat Azalma yazdı:

şu siteden şasi no ile sorgulayabilirsiniz. 

https://turkiye.toyota.com.tr/Servis/CampaignCheck.aspx

1.6 dizellerin tamamı bu şekilde. 1.6 / 1.8 ve 2.0 motor benzinlilerde sorun yok. hepsi lpg uyumlu. 1.6 benzinli hantaldır. 132 hp motor var 155 tork üretir.

1.8 2.elde bulunmayacak kadar sıfırı az sattı. 2.0 performansı iyidir. avensis corollaya nazaran çok daha sessiz ve konforlu yapıya sahiptir. avensis zamanında 1.6 ile manuel şanzımanın 2.0 ile MTv nin kurbanı oldu. ayrıca binicisi kolay kolay satmaz. 2.elde genelde yüksek km vardır.  azıcık aşım ağrısız başım arabasıdır avensis.  

Link için teşekkür ederim.

Dediğiniz gibi biraz da yaş olarak genç olması ve az sorun çıkarması şu ekonomik ortamda kafamı oraya yatırdı açıkçası. Yoksa gönlüm C5 de :) Hatta daha önceki yıllarda Honda Legend bakıyordum. Daha önce 2.4 Accord kullanmıştım. Tadı damağımda kalmıştı :) 

Toyota / Avensis / 1.6 D-4D / Premium Plus / Doktordan, Temiz, Dolu Paket Avensis sahibinden.comda - 939817803

Mesela bu araba hem km si düşük, hem de baya dolu donanımı var. Fiyatı da pazarlıkla 300 civarına çekilebilir gibi duruyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Net birinci sırada Mondeo iki avensiz 3 mazda citroen bence kalite yol tutuş konfor olarak bunlardan geride kalır

Yorum bağlantısı
Murat Azalma
Serkan Özmen yazdı:

Toyota / Avensis / 1.6 D-4D / Premium Plus / Doktordan, Temiz, Dolu Paket Avensis sahibinden.comda - 939817803

Mesela bu araba hem km si düşük, hem de baya dolu donanımı var. Fiyatı da pazarlıkla 300 civarına çekilebilir gibi duruyor.

bu rakamlara corolla bile yok :) bence mantıklı. km düşük , 1 parça dışında boya yok. iyi bir expertiz ile alınabilir eğer manuel alırım diyorsanız.

Yorum bağlantısı
Serkan Özmen
(düzenlendi)
Murat Öngür yazdı:

Net birinci sırada Mondeo iki avensiz 3 mazda citroen bence kalite yol tutuş konfor olarak bunlardan geride kalır

Murat Bey,

Mondeo'da da düşük km bulmak biraz sıkıntı. Bir de motor sesi çok alıyor diyorlar o modeller için. Şanzıman da 140 lık alırsanız iyi diyorlar. Diğer 163 lük leri tavsiye etmiyorlar?

Ayrıca C5 in Exclusive paketinde özel hidrolik sistem var. Konfor olarak en iyisinin o olması gerekmiyor mu?

tarihinde Serkan Özmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Mondeo Selective makyajlı kasalarda iki tip şanzıman var. 140 ps 6 ileri tork konvertörlü tam otomatik, 163 ps. 6 ileri ıslak kavrama PowerShift. Her ikisinin de avantaj ve dezavantajları var ve bilinen şeyler.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Serkan Özmen yazdı:

Murat Bey,

Mondeo'da da düşük km bulmak biraz sıkıntı. Bir de motor sesi çok alıyor diyorlar o modeller için. Şanzıman da 140 lık alırsanız iyi diyorlar. Diğer 163 lük leri tavsiye etmiyorlar?

Ayrıca C5 in Exclusive paketinde özel hidrolik sistem var. Konfor olarak en iyisinin o olması gerekmiyor mu?

valla ben bildiğim otomobilleri tavsiye ettim mondeo kullandım kısa sürede avensis mazda hakkında güzel yorumlar okudum ama citroen için bir bilgi sahibi değilim , tabi son karar sizin 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok zor bir seçim.. dişli rakipler var. :)
Ben C5 ve Mondeo arasında kalırdım.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

otomatik denmiş, mondeo tek kalır bu  listede

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Özmen
Çağlar Bayur yazdı:

otomatik denmiş, mondeo tek kalır bu  listede

Çağlar Bey, peki otomatik vitesten vazgectigimizi düşünürsek 1.6 Dizel Avensis (premium plus paket olma koşulu ile) Mondeo ya tercih edilme noktasına gelir mi sizce? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serkan Özmen yazdı:

Çağlar Bey, peki otomatik vitesten vazgectigimizi düşünürsek 1.6 Dizel Avensis (premium plus paket olma koşulu ile) Mondeo ya tercih edilme noktasına gelir mi sizce? 

o zaman subjektiflik öne çkar, yani kataloğu rakamları bir kenra bırakıp hangisinden keyif alınacağına bakılacak. kişiden kişiye değişir.

Yorum bağlantısı
Serkan Özmen
Mehmet Ozyurek yazdı:

Mehmet Bey, gönül C5 den yana, ama ama içimdeki ses (mantık) 1.6 dizel Avensis diyor nedense.

Çağlar Bayur yazdı:

o zaman subjektiflik öne çkar, yani kataloğu rakamları bir kenra bırakıp hangisinden keyif alınacağına bakılacak. kişiden kişiye değişir.

Katalog, rakamlardan ziyade, keyif alma, kalite noktasında Mondeo çok fark yaratır mı sizce?

Yorum bağlantısı
Serkan Özmen

Bir de bu 1.6 dizel Avensis lerde BMW motoru varmış diyorlar. Bu motor nasıldır acaba? Kronik bir sıkıntısı var mıdır? İleride parçası, ustası bulunabilir mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bulunduğunuz yerde servis, aynından olan arkadaşınız vs önemli konular. 

Serkan Özmen yazdı:

Bir de bu 1.6 dizel Avensis lerde BMW motoru varmış diyorlar. Bu motor nasıldır acaba? Kronik bir sıkıntısı var mıdır? İleride parçası, ustası bulunabilir mi?

yukarda yazıldı.

Yorum bağlantısı
Serkan Özmen
Mehmet Göktürk yazdı:

bulunduğunuz yerde servis, aynından olan arkadaşınız vs önemli konular. 

yukarda yazıldı.

Bulunduğum şehir Kırıkkale. Burada hiçbirinin servisi yok. Ancak Ankara dinimizde. Gerektiği noktada Ankara'dan destek alınabilir. Kısacası servis konusu sıkıntı değil.

Avensis'in bu modelini kullanan pek görmedim. Sanırım manuel şanzımandan dolayı satışları çok az olmuş. Ama modeo'da da 1.6 dizeller manuel şanzımanlı. Ancak onun satış rakamı sarı siteye baktığımızda avensis'e göre oldukça fazla olmuş görünüyor. Genel algı Mondeo'nun satışı düşüktür şeklinde. Ama Avensis bu konuda Mondeo'dan da geride gözüküyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serkan Özmen yazdı:

Genel algı Mondeo'nun satışı düşüktür şeklinde.

temiz mondy 1.6 tdci satlık diye mahallede seslenin, satılır....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...