İçeriğe Yönlendir

4 Kişilik Aracın Ruhsatına 5 Kişilik Yazmak

Sühan Bozdağ

Recommended Posts

Sühan Bozdağ

Bugün aracı 100 km yol tepip muayeneye götürdüm.  Ön camdaki çatlak mı, değişen tüp tankı mı, bakalım bahtımıza ne çıkacak derken  görevli elinde ruhsatı sallaya sallaya geldi. "Bu araç 4 kişilik ama ruhsatta 5 kişilik yazıyor.= Ağır kusur... İtiraz ettim tabii. Bu araba 95 model defalarca muayeneye girmiş çıkmış. Ayrıca ruhsata 5 kişilik diye yanlış yazan ben değilim.  Şefleri, amirleri toplandılar aracın başına. Elllerinde metre, ölçüp biçtiler, kişi başı 40 cm yasal mecburiyet,  bu koltuk 80 cm yani 2 kişilik. Eee ne yapacağız? Trafiğe gidip ruhsatı değiştireceksin. Haa bu arada gelirken bir de oto döşemeciye uğrayıp arkaya iki adet emniyet kemeri taktıracaksın. Araba 94 model yani arkada emniyet kemeri mecburi değil mevzuata göre. Hayır efendim aracın trafiğe çıkışı 95 görünüyor... İki sene önce eski sahibi muayene yaptırdığında bunlar fark edilmedi mi? ya da daha önce? diye sordum. Biz orasını bilmeyiz. cevabını aldım. Sonuç olarak trafik şubeye gittim. Orada, biz bakmıyoruz notere  gideceksin dediler. Noter ise, biz trafiğe yazı yazacağız, cevap gelince yeni ruhsatı çıkaracağız dedi.  Cevap ne zaman gelir diye sordum, Allah bilir cevabını aldım. İşlemleri mesai bitmeden yetiştiremeyeceğim kesinleşince 100 km yolu  lanet okuyarak geri döndüm.  Arka koltuğuna iki kişinin bile oturması zor olan, beşinci kişinin sıvı halde bile giremeyeceği ufacık araca beş kişilik yazan muhterem zata ve 30 senedir bunu fark etmeyen işinin ehli sorumlulara en derin hürmetlerimi sunarım. 

• Beğen 3
  • Şaşkın 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

2008'de sıfır aldığımız Focus aracımızda ruhsatı 5 olması gerekirken 4 kişilik olarak düzenlemişler. 2011'de ilk muayneden geçti, ancak 2013'de ikinci muaynede kaldı. Emniyete gidip düzelttirmem gerektiğini söylediler. Tekrar parasını vererek ruhsat çıkarttırmıştım. Evet hata sizin değil, ancak kimin olduğu da belli değil. Mecburen masrafını ödeyip düzelttirmeniz gerekiyor..

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Değişik işler, Allah kolaylık versin...

Benim araçta ruhsatta 3+1 yazıyor, arkada 3 kişi oturacak şekilde 3 emniyet kemeri olmasına rağmen, bende emmiye sormuştum zamanında...

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
Erdem Doğan yazdı:

2008'de sıfır aldığımız Focus aracımızda ruhsatı 5 olması gerekirken 4 kişilik olarak düzenlemişler. 2011'de ilk muayneden geçti, ancak 2013'de ikinci muaynede kaldı. Emniyete gidip düzelttirmem gerektiğini söylediler. Tekrar parasını vererek ruhsat çıkarttırmıştım. Evet hata sizin değil, ancak kimin olduğu da belli değil. Mecburen masrafını ödeyip düzelttirmeniz gerekiyor..

Evet kendi hatalarının bedelini vatandaşa çatır çatır ödetiyorlar sonuçta.

Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
Alpay Sumer yazdı:

Saka gibi 😒

Daha çok rezalet gibi☹️Şimdi de arkaya 2 noktalı mı 3 noktalı mı kemer takılır karmaşası çıktı. Heryerde başka bir şey yazıyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

neresinden baksan elinde kalır.... 5 dakikalık bir düzeltme işi, gözümün önünde telefon ile halleden oldu, normal vatandaş değildi tabii.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
Çağlar Bayur yazdı:

neresinden baksan elinde kalır.... 5 dakikalık bir düzeltme işi, gözümün önünde telefon ile halleden oldu, normal vatandaş değildi tabii.

Bir düşüncem var tabii bu hususta ama yatarı çok. ☹️

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez

Muayeneye son gittiğimde önümdeki vatandaş noterden döndüm diyordu, aracını 2023 model olarak yazmışlar nasıl oluyorsa. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Güvenlik açısından kemer iyi olur, 3 noktalı olursa daha da iyi olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
(düzenlendi)
Evren Erakçora yazdı:

Güvenlik açısından kemer iyi olur, 3 noktalı olursa daha da iyi olur. 

Ne olur ne olmaz diye 5-6 noktalısını bulursam onu taktıracağım zaten :) 

tarihinde Sühan Bozdağ tarafından düzenlendi
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Noter trafiğe yazı yazarken tüv’ün evrağını mı ekliyor?

Makine mühendisleri odasıyla görüşseniz nasıl olur acaba. Belki araba 5 kişilik.

Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
Nihat Palolu yazdı:

Noter trafiğe yazı yazarken tüv’ün evrağını mı ekliyor?

Makine mühendisleri odasıyla görüşseniz nasıl olur acaba. Belki araba 5 kişilik.

Tüv'ün evrağıyla notere gidiliyormuş evet. Ruhsatta 5 kişilik geçiyor ama arka koltuk 40cm daha uzun olmalıymış bunun için.. Koltuğu da ölçüp biçtiler tüv'de 40 cm daha eklemek imkansız bariz biçimde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alparslan Coban

Can sıkıcı bir durum bu ülkede en sevmediğim işler -bu belge eksik, -bugün git yarın gel, -filancanın imzası eksik, biz burdan yapamıyoruz, -barkod yapıştır, -bu iki nüsha olacaktı, -ben çıktı veremem fotokopi çek vs.vs.vs o yüzden e devlete eklenen her yeni özelliği doğum günü gibi kutlamak istiyorum kimseyle yüz göz olmadan dijital halledilen işler favorim 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

40 santim adam başı genişlik mi gerekiyormuş. 

Evet, mevzuat öyleymiş. Benim arabada teknik olarak o 40 cm'yi eklemek ancak dıştan motosiklet sepeti takarak mümkün.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Arka koltuğa 3 lu Kemer seti takip gitseydin devam ederdin 

n11.com'dan TOFAŞ ARKA EMNİYET KEMERİ 3 LÜ ÜCRETSİZ KARGO seçtim! Milyonlarca ürün, kaçırılmayacak fırsatlarla sana gelir!
https://paylaskazan.n11.com/n11mgm-1NTXP0361Y

Şimdi santim işi felan teknik tespit noter işi daha uğraştıracak

Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Arka koltuğa 3 lu Kemer seti takip gitseydin devam ederdin 

n11.com'dan TOFAŞ ARKA EMNİYET KEMERİ 3 LÜ ÜCRETSİZ KARGO seçtim! Milyonlarca ürün, kaçırılmayacak fırsatlarla sana gelir!
https://paylaskazan.n11.com/n11mgm-1NTXP0361Y

Şimdi santim işi felan teknik tespit noter işi daha uğraştıracak

Belki de devam ederdim, doğru. Ne yapacaklarını kestirmek imkansız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Başka bir muayene istasyonunda tekrar muayene sokulsa sonuç aynı mı olur? Muayene edenin işgüzarlığı gibi geldi bana.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

artık tüv deki kağıda ruhsat hatalı yazıldı ise geçmez, arkada 3 kemer görse muayene bitecekti kimse koltuk boyunu ölçmüyor

Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
Çağlar Bayur yazdı:

artık tüv deki kağıda ruhsat hatalı yazıldı ise geçmez, arkada 3 kemer görse muayene bitecekti kimse koltuk boyunu ölçmüyor

Araç 94 model olduğu için hiç önemsemedim onu. Trafiğe çıkışı 95 diye kündeye getirdiler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

95 miymiş sınır. 

01.01.1995 itibariyle trafiğe çıkan araçlar için zorunluymuş. Döşemeciye belden bağlamalı 2 nokta kemer taktırdım bugün bu vesileyle. 3 nokta takılmaz buna dedi. hadi hayırlısı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...