İçeriğe Yönlendir

Diğer Zararlı Şeyler ve Çin Eriştesi

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Çağrı Alaf

Bugün bulaşıkları yıkarken kardeşimin dün akşamdan içinde Noodle dedikleri naneyi pişirdiği küçük kazan geçti elime. Allah sizi inandırsın yanık motor yağı rengi simsiyah üzerinde de beyaz küf gibi lekeler. O içine döktükleri sos ve yağ kuruyunca önceden maruz kaldığı ısı yüzünden başkalaşmış. Sonra ne kadar Noodle varsa attım evden zaten benden gizli almış asla sokmam eve öyle şeyler ve araştırdım. 

Biraz mantıklı düşünecek olursak nakliyesi, üretimi, işçilere verilecek maaş, üretici ve satıcı karları dahil bir ürün 3.5 lira ise orada güzel şeyler yoktur. Çünkü dolar 15 lira ve adam belki 0.10 cente bile mal etmiyor o ürünü. İçerisinde asla vücudu besleyecek bir madde yok bunun yerine tersiyer bütil hidrokinon var ve bu madde midede birikebiliyor. Bu maddeyi niye koyuyorlar  ? Çünkü sindirimi aşırı zor ve bu yüzden tokluk hissi yaratıyor. Mide bu suni şeyi sindirmeye çalışırken resmen ömründen yiyor ve bir süre sonra mide yanmaları ile başlayan kapakçık eskimeleri, asit dengesizliği, mide içi yaraları en kötüsü de kansere çeviriyor. Bu sadece çin eriştesinde değil hazır çorbalarda ve diğer paketli gıdalarda da bulunuyor. Sözün özü Noodle yiyerek Kısırlık - Felç(İnme) - Beyin damarlarında pıhtı sonucu kalıcı fonksiyon kaybı - Kalp Krizi - Yüksek Kolesterol - Tansiyon - İç organlarda tümör gibi bir çok şeye sadece 3.5 lira vererek sahip olabilirsiniz. Elbette burada bir çok kişi ağzının tadını bilir yanaşmaz böyle şeylere ancak bu çeşit yiyeceklere karşı oluşmuş bir kamuoyu fikri yok 3 - 4 harfli marketler deli dumrul misali erişte satıyor.

Varsa satılan zararından kesin olduğunuz yiyecek birbirimizi bilinçlendirelim.

• Beğen 7
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Çağrı Alaf yazdı:

Bugün bulaşıkları yıkarken kardeşimin dün akşamdan içinde Noodle dedikleri naneyi pişirdiği küçük kazan geçti elime. Allah sizi inandırsın yanık motor yağı rengi simsiyah üzerinde de beyaz küf gibi lekeler. O içine döktükleri sos ve yağ kuruyunca önceden maruz kaldığı ısı yüzünden başkalaşmış. Sonra ne kadar Noodle varsa attım evden zaten benden gizli almış asla sokmam eve öyle şeyler ve araştırdım. 

Biraz mantıklı düşünecek olursak nakliyesi, üretimi, işçilere verilecek maaş, üretici ve satıcı karları dahil bir ürün 3.5 lira ise orada güzel şeyler yoktur. Çünkü dolar 15 lira ve adam belki 0.10 cente bile mal etmiyor o ürünü. İçerisinde asla vücudu besleyecek bir madde yok bunun yerine tersiyer bütil hidrokinon var ve bu madde midede birikebiliyor. Bu maddeyi niye koyuyorlar  ? Çünkü sindirimi aşırı zor ve bu yüzden tokluk hissi yaratıyor. Mide bu suni şeyi sindirmeye çalışırken resmen ömründen yiyor ve bir süre sonra mide yanmaları ile başlayan kapakçık eskimeleri, asit dengesizliği, mide içi yaraları en kötüsü de kansere çeviriyor. Bu sadece çin eriştesinde değil hazır çorbalarda ve diğer paketli gıdalarda da bulunuyor. Sözün özü Noodle yiyerek Kısırlık - Felç(İnme) - Beyin damarlarında pıhtı sonucu kalıcı fonksiyon kaybı - Kalp Krizi - Yüksek Kolesterol - Tansiyon - İç organlarda tümör gibi bir çok şeye sadece 3.5 lira vererek sahip olabilirsiniz. Elbette burada bir çok kişi ağzının tadını bilir yanaşmaz böyle şeylere ancak bu çeşit yiyeceklere karşı oluşmuş bir kamuoyu fikri yok 3 - 4 harfli marketler deli dumrul misali erişte satıyor.

Varsa satılan zararından kesin olduğunuz yiyecek birbirimizi bilinçlendirelim.

Tadı da bi garip ne kadar sos vs dökersen dök. Ben Çin işi yemedim lakin Kore'lilerin bi markası var çok meşhur ondan denemiştim Kore'ye gittiğimde fena değildi. Sürekli bu tip şeylerle beslenen insanlar var. Adamlar koliyle alıyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Ankara'da bir avmde noodle yapan ufak bir işletme var. 3 4 sene öncesinde denk geldikçe yerdim beğenirdim de. Marketten aldım aynıdır diye yutmadan geri döktüm hepsini. Gerçekten hiç bir tadı yok.. Tadı olmayan şeyin yararı da olmaz 😃

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hazır noddle'ları biraz bekletin ve içindeki yaşamı izleyin. Adamlar doğal Protein servis ediyor

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağrı Alaf yazdı:

satıcı karları dahil bir ürün 3.5 lira ise orada güzel şeyler yoktur.

lakin o paketler 70-80 gr lık. yani kg ı 43 tl civarına denk gelir, bu yönden karşılaştırma yaparsak makarna kg 8-14 TL arası (markadan markaya değişiyor) tabii noddel paketi fiyatına içindeki soslar da dahil yine de bu fiyatlandırma yönden bakarsak makarna çok zararlı yemeyelim önergesi ortaya çıkar?

Çağrı Alaf yazdı:

O içine döktükleri sos ve yağ kuruyunca önceden maruz kaldığı ısı yüzünden başkalaşmış.

birincisi noodle yanlış hazılıyor, paketteki sosu kaynayan tencereye değil konacak kapta hazılamalı( paket üsütnde tesi yazıyor lakin çinde öyle hazırlanmıyor)

ikincisi herhangi bir yemeğ, pirinç pilavını bile öyle kapta bırakın tencerede pis bir görünüm oluşur

yani biraz sert olmuş bence bu tahminleriniz

Oğuzkan Erışık yazdı:

Ankara'da bir avmde noodle yapan ufak bir işletme var. 3 4 sene öncesinde denk geldikçe yerdim beğenirdim de. Marketten aldım aynıdır diye yutmadan geri döktüm hepsini. Gerçekten hiç bir tadı yok.. Tadı olmayan şeyin yararı da olmaz 😃

noodle ın tek başına bir tadı yok, zaten ana amacı çin yemek kültüründe sulu ve soslu olarak yenmesi, kızartılmış tavuğa da şeker döküp yerler mesela, farklı lezzetler. ben çimliye zeytinyağlı fasulye verdim, çatal ile 1 adet alıp bıçak ile kesip o 1 adetn yarısını bile yiyemedi, tabaktaki balığın kafası var diye masadan kaçan amerikalı var balığın gözü ona bakmış ....vb. her coğrafyada yemek alışkanlıkları farklı

vesile ile 80 yaşındaki asyalı ürgüpe gelip 1000 merdiveni bastonsuz tırmanabiliyor, bu da diğer düşünülmesi gereken...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Çağlar Bayur yazdı:

noodle ın tek başına bir tadı yok, zaten ana amacı çin yemek kültüründe sulu ve soslu olarak yenmesi

Belirtmemişim ama her iki deneyim de soslu halleri ile. 

Ağzının dadını bilse ekmeği daldırıverirdi içine sonra da bir kaşık pilav. Akşam olsa da yemek yesek bi 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Oğuzkan Erışık yazdı:

bir kaşık pilav.

toptancıdan 1 balya yerli üretim ucuz pirinç almıştım, devamı yok, eski bildiğimiz mis gibi pirinç çıktı , stok olmasın diye almadık pişmanım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Avmlerde çokça satılan ve genellikle çocukların yediği "bardakta mısır". 

Kısacası GDO lu zehir.

Mısırın kendisi bile GDO lu iken, bardakta servis edilen, şekerden daha tatlı olması münasebetiyle çocuklar tarafından bardak bardak yenen zehir.

Dün de bir habere rast geldim.

"Tarım Bakanlığı, GDO'lu 2 gene izin verdi"
Genetiği Değiştirilmiş (GDO) 1 mısır ve 1 soya geninin hayvan yemi amaçlı kullanılmasına 10 yıl süreyle izin verildi.

Kaynak: https://www.dunya.com/ekonomi/tarim-bakanligi-gdolu-2-gene-izin-verdi-haberi-645221

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Çağlar Bayur yazdı:

lakin o paketler 70-80 gr lık. yani kg ı 43 tl civarına denk gelir, bu yönden karşılaştırma yaparsak makarna kg 8-14 TL arası (markadan markaya değişiyor) tabii noddel paketi fiyatına içindeki soslar da dahil yine de bu fiyatlandırma yönden bakarsak makarna çok zararlı yemeyelim önergesi ortaya çıkar?

birincisi noodle yanlış hazılıyor, paketteki sosu kaynayan tencereye değil konacak kapta hazılamalı( paket üsütnde tesi yazıyor lakin çinde öyle hazırlanmıyor)

ikincisi herhangi bir yemeğ, pirinç pilavını bile öyle kapta bırakın tencerede pis bir görünüm oluşur

noodle ın tek başına bir tadı yok, zaten ana amacı çin yemek kültüründe sulu ve soslu olarak yenmesi, kızartılmış tavuğa da şeker döküp yerler mesela, farklı lezzetler. ben çimliye zeytinyağlı fasulye verdim, çatal ile 1 adet alıp bıçak ile kesip o 1 adetn yarısını bile yiyemedi, tabaktaki balığın kafası var diye masadan kaçan amerikalı var balığın gözü ona bakmış ....vb. her coğrafyada yemek alışkanlıkları farklı

vesile ile 80 yaşındaki asyalı ürgüpe gelip 1000 merdiveni bastonsuz tırmanabiliyor, bu da diğer düşünülmesi gereken...

Benim babam da çıkar merdivenleri ama Çinli değil. Zaten Çinlilerin yemek kültürüne değil eleştiri, paketlenmiş gıda zararlıdır. 

Bu arada Çin eriştesini ağzıma bile sürmedim, sürmem. Gerçi ben hamburger yiyeli de 3-5 sene oluyor. Öncesinde onu da yememiştim. Toplamda 5 kere falan yemişimdir zaten.

Her ikisini de evde kendimiz yaparız, mis gibi olur. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mahmut Yıldız yazdı:

Her ikisini de evde kendimiz yaparız, mis gibi olur. 

kendiminz yaptığı et te ithal ise? bir de bunun ekmeği var? onun buğdayı nereden gibi sonu gelmez bunlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Çağlar Bayur yazdı:

O kadar oluşmaz Çağlar abim tereyağına kurban olayım keşke fotoğrafını çekseydim öğürme geldi o yanında verdikleri aromazot tarzı şey yüzünden sanırım tencerede öyle bir şey oluştu. 

Çağlar Bayur yazdı:

makarna kg 8-14 TL

En azından malzeme belli değil mi ama buğday öğüntüsünden hamur ve noodle çok farklı bir hamura sahip makarnaya göre 

Çağlar Bayur yazdı:

Tahmin değil ki içinde ki kimyasalların bilinen yan etkileri radyasyon gibi biriktiriyor vücut bunları yani biriktiriyor"muş".

Mahmut Yıldız yazdı:

Çinlilerin yemek kültürüne değil eleştiri, paketlenmiş gıda zararlıdır. 

%70 oranlı Gerçek bitter dışında paketli ne alınır bilmiyorum gerçekten isyanım paketli kimyasal depolarına

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Çağlar Bayur yazdı:

kendiminz yaptığı et te ithal ise? bir de bunun ekmeği var? onun buğdayı nereden gibi sonu gelmez bunlar

Sonunu ararsan bulunmaz zaten, mesele paketli gıda meselesi. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mahmut Yıldız yazdı:

paketli gıda meselesi. 

onlar olmaz ise duramazdık insanlık birbiini yer

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Çok doluyum çok bu konuda. 

Yıllardır üzüldüğüm sıkıldığım uyardığım bir konu ama şu devirde çözümü var mı bilmiyorum. Çözüm mümkün değil belki ama mümkün olduğunca uzak durmak mümkün olabilir. Yoksa ev besisi kessen adam yapay yem veriyor, ekmeğini kendin yapsan aldığın unun buğdayı bilmem neyli. Bunlar 30- 40 yıldır memleketimizde giderek artan şekilde kullanıldılar ve son 20 yıldır insanımızdaki sağlık sorunlarının da içinde olunca üzülmemek elde değil.

Ayrı bir başlık açmak lazım. 

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Cem Dilmen yazdı:

Çok doluyum çok bu konuda. 

Yıllardır üzüldüğüm sıkıldığım uyardığım bir konu ama şu devirde çözümü var mı bilmiyorum. Çözüm mümkün değil belki ama mümkün olduğunca uzak durmak mümkün olabilir. Yoksa ev besisi kessen adam yapay yem veriyor, ekmeğini kendin yapsan aldığın unun buğdayı bilmem neyli. Bunlar 30- 40 yıldır memleketimizde giderek artan şekilde kullanıldılar ve son 20 yıldır insanımızdaki sağlık sorunlarının da içinde olunca üzülmemek elde değil.

Ayrı bir başlık açmak lazım. 

% 100 kaçmak imkansız, elimizden geldiğince kaçıyoruz. 

Çağlar Bayur yazdı:

onlar olmaz ise duramazdık insanlık birbiini yer

Paketli erişte olmasaydı kimse kimseyi yemezdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mahmut Yıldız yazdı:

Paketli erişte olmasaydı kimse kimseyi yemezdi.

paketi genel olarak düüşündüm, un da pakette? temel gıdayı geçersek, kıyma da pakette, gıda bir yana, her çinli bir alman gibi ev araba telefon almak isterse, dünya hammaddesi yetmiyor mesela. her türk bir isveçli gibi yaşmaya kalkarsa? kesin duramayız :rofl:

vesile ile marka yazmayayım , bizim pazarda en çok satan noddle a gidip baktım da, üretim yeri türkiye , hidrokinonin nedir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Gdo sandığınız kadar sorun değil…

Çin sarmısağı var çin…

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Mehmet Göktürk yazdı:

Gdo sandığınız kadar sorun değil…

Çin sarmısağı var çin…

Tatsız ve bembeyaz.. Zararını bilmiyorum ama

Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar

Erişteye gelene kadar marketten yediğimiz peynirde zeytinde bile neler neler var. Bu işe kafa yoruyorsanız açın Google amcayı araştırın. Bin tane şey var zararlı bize yedirilen. ..

Köyden doğal getirtiyorum ben kahvaltılık filan her şeyi.  Domatesi salatalığı bile kargo yaptırıyorum babama. 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Bu konu malesef cok su goturecek bir konu. Dandik markalarin paketli urunlerinde ne oldugunu bilmek kolay degil. Koyden dogal diye aldigimiz seylerin hangi tohumla uretildigi, yetistirme sirasinda hangi ilacin ne miktarda kullanildigi, alinan ürün son ürünse ne sartlarda uretildi, hijyenik sartlara uyuldu mu, cok asiri ısıya maruz kaldimi ve bunun sonucu ürün icinde zararli bilesenler olustu mu, nasil bir yontemle uretildi vs belli degil. Ayni sekilde hayvansal gidalarda da bu var. Koyden alinan etin, sütün veya süt ürününün icinde ne oldugu hic belli degil. Süt ne sartlarda sagildi ve saklandi, pastorize edildi mi, ne sartlarda pastorize edildi, kaynatilip besin degeri cok mu dusuruldu... Hayvan saglikli mi, hangi yemi yedi, hastalandiysa ne kadar sure ve miktar ilac kullandi vs vs bir suru kontrol disi parametre var.

Bu tarz seylerin kontrol altinda oldugu bir tanidiktan bu ürünler bulunabiliyorsa ne ala...

Yine en guveniliri buyuk markalardan alinan urunler. Cunku bu urunlerin hammaddeleri analiz ediliyor. Onay alamayan hammadde kesinlikle geri gonderiliyor. Uretim sirasinda kontrolleri cok sıkı. Bazi urunlerde uretim sirasinda olusabilen zararli bilesikler de önleniyor.

Onlarda da skandal olabiliyor tabi zaman zaman ama o komplo teorilerinden cok uzaklar. Cunku bu markalar devlet ve kendi analizleri haricinde rakip firmalar tarafindan da analiz ediliyor ve surekli aciklari araniyor. 

Katki maddesi konusu da yine cok su goturecek bir konu. Kullaniminda onemli olan miktardir genelde. Buyuk firmada bu katki maddesi kullaniliyorsa (misal 5ton urune 50gr) gida muhendisi ve/veya teknikeri kendisi tartarak kazana atarken, dandik bir firmada bu katki bildiginiz kurekle rastgele atilabiliyor.

Tabiki isini duzgun yapan kucuk firmalarda vardir piyasada...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Oğuzkan Erışık yazdı:

Tatsız ve bembeyaz.. Zararını bilmiyorum ama

Çinlinin Kolay soyulduğu kesin. Bizim Anadolu sarımsağı garibim topraklarda ki çile kendisine de işlemiş gibi diretiyor soyarken.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Çözümü Söylüyorum. Yaklaşın.

(Hanım Organik, Köy Hanımı Olacak.)

Kömbe Köfte Mantı Börek,

İrişkin,Sucuk,Paça,Yürek,

Hiçbiri olmazsa yatak döşek,

Allahım Sana Bin Şükür edek.

Silsek mi yahu, korkmaya başladım, twit gibi yazdım yazdım sildim.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hayatımda nodıl yemedim hiç. Bi ara gazi koşusunda bi firma bedava dağıtıyordu. Tam alıp tadacaktım ki anons geldi padoka geçtik. Nasip olmadı

Yorum bağlantısı
Zafer Bakar

Bir musterim var. 3 tane çocuğu var ve sürekli noddle alıyorlar her gün sürekli. Ve durumları gayet düzgün. O çocuklara ne olacak çok merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...