İçeriğe Yönlendir

2011 C5 Klima Kompresörü Devreye Girmiyor

Volkan Aksu

Recommended Posts

Volkan Aksu

Herkese merhaba,

2011 c5 aracımda klima kompresörü devreye girmiyor. bakıma götürdüğüm usta kompresörün arızalı değişecek dedi. . Dışarda klima ustasına gösterdim, oda kompresöre elektrik gelmiyor dedi, aküden direk kompresöre  elektrik aldı kompresör çalıştı. Bir yerde bir problem var dedi serviste orijinal bilgisayardan hataya baktır dedi. Servise götürdüm, bilgisayara bağlattım arıza görünmüyor, sigortaları kontrol ettiler herhangibir problem bulamadılar, Gazını tamamlattım gazı mevcut, araçtaki klima müşürü  yerine başka bir tane taktı yine çalışmadı. başına böyle bir durum gelen oldu mu acaba. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Arabanın fanı çalışıyo mu?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Volkan Aksu yazdı:

kompresöre elektrik gelmiyor dedi

Demekki tesisatta problem. Bir elektirikçi tesisatı kontrol etmeli. Sokette paslanma olabilir. 

Volkan Aksu yazdı:

aküden direk kompresöre  elektrik aldı kompresör çalıştı

Bu esnada soğutma yaptımı ?

Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar

Geçmiş olsun egea da buna benzer arıza yaşadım , içerdeki kontrol paneli değişti , klima tuşuna basınca ışık yanıyor klima çalışıp kapanıyordu ama klima ışığı yanmaya devam ediyordu , gaz kompresör filan diye sıralarken ustalar meğer sorun klima panelinden çıktı belki bi faydası olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fransızların garip huyları vardır. Ben birine şahit oldum. 
Bence aracı bir citroen elektrikçisi görsün.  

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

benimde c4 picasso da klima ile garip bir durum yaşamıştım,aracı ilk çalıştırdığımda kompresör devreye giriyordu,sonra devreye girmiyordu,klimacılar gazın iyi durumda olduğunu,kaçak vs. olmadığını söylüyorlardı,klimacının biri kompresöre baktı birşey çıkmadı,röleye baktı,klima fanına baktı,en son konsoldaki klima paneli bozuk dedi,benim moralimi mahvetti,sanayiden dönerken yol üstünde köşe başı bir yerde klima gazı 50 tl (2015 yılı tabi) yazan bir yere girdim ,ya şu gazı yenile dedim,gazı yeniledim kontrol bile etmeden çıktım,araç kliması buz gibi üflemeye başladı,meğersem aracın içindeki gazın özelliği gitmiş normal boş havaya dönmüştü. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

diğer konuda da vardı, vesile ile olsun, kilma gazı yenilemek , bazen 3-4 defa üst üste yenilemek birçok arızayı çözer, gaz fazla olursa kompresör devreye girmeyebilir, az olursa sık girer çıkar, ferrari de aynı lada da aynı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Aksu
Serkan Toker yazdı:

Klima rölesi de kontrol edilmeli, sigorta kutusundadır..

kontrol ettiler serviste sorun çıkmadı rölede

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Volkan Aksu yazdı:

kontrol ettiler serviste sorun çıkmadı rölede

Yanındaki başka bir röle ile yerini değiştirselerdi keşke, röle nasıl kontrol edildi mesela bobin uçlarına elektrik verip kontakları mı ölçtüler ? Garip bu ustalarda yav, kompresör direk elektrik verince çalışıyorsa bir yerlerde elektrik hattında problem var demektir..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Serkan Toker yazdı:

Yanındaki başka bir röle ile yerini değiştirselerdi keşke, röle nasıl kontrol edildi mesela bobin uçlarına elektrik verip kontakları mı ölçtüler ? Garip bu ustalarda yav, kompresör direk elektrik verince çalışıyorsa bir yerlerde elektrik hattında problem var demektir..

Evet röle arızası öyle bakmayla bulunmayabiliyor. Benim silecek motoru bir gün çalışıp bir gün çalışmıyordu. Röle ye baksan sağlam, silecek çalışıyor. Denemek için röleyi aynısıyla yer değiştirdim, ertesi akşam araba çalışmadı 🤪 Röleleri eski yerine alınca araç çalıştı, silecek durdu. Sonra röle değişti sorun çözüldü.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Volkan Aksu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Aküsü nasıl bu aracın.. ?

Aküsü yeni start stoplu akü ölçüm yaptık gayet iyi çıktı. bu arada sorun çözüldü, izmirde bir özel servise gittim, bilgisayar bağladılar arıza görünmedi sonra klimanın basınç müşürünü,  sigortasını söküp tekrar arıza tespiti yaptılar yine arıza vermedi, bu sefer yazılımsal olduğuna karar verdi, aracın yazılımını güncelledi sorun çözüldü çok şükür. az daha kompresör değiştiriyorlardı bana.

• Beğen 3
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Volkan Aksu yazdı:

sonra klimanın basınç müşürünü,  sigortasını söküp tekrar arıza tespiti yaptılar yine arıza vermedi,

bu çok iyi fikirmiş , kontrollü arıza oluşturup onu test etmeleri

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...