İçeriğe Yönlendir

Hangi Golf?

Rıdvan Ergün

Recommended Posts

Ahmet Kiriş

10.000 km için dizel mantıklı gelmiyor, dsg problemi şanzuman problemiyse dizel veya benzinli ne farkeder bilemedim. WV Cahiliyim. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Alpay Sumer yazdı:

2 yıldır 1.2 golf kullanıyorum.. ciğerini söksem 7.5 u gecmiyor..Yoğun trafik dağ tepe hertürlü denedim.. Genel 5.3 lerde dolasıyorum.. Bugün alsam yine 1.2 alırım.. Bilenler vardır hakkıyla kullanırım ama Bakımı yerindedir..1.2 ler icin Yağ eksiltiyor vs diyenler oluyor.. ama ben dirhem denk gelmedim.. sürekli kontrol ederim.. hiç fark cıkmadı.. Seneden bakıma giriyorum..

1.0 ı da test ettim. Sevmedim.. 2. ile düsük devirde baygın geldi bana.. Sesi değisik.  sanırım 3 silindir muhabbeti.. haa bir baskasi sever,  birsey diyemem.. 1.4 bir tık daha atik.. Yakıtı da ona göre.. ama bana  öyle aman aman bir fark ta gelmedi acıkcası.. 1.6 tdi golf denemedim.. denk gelmedi. Dizel sevmiyorum belki ondan yoksa ona da bakardım.. 

alacaksanz dolu paket öneririm.. 1 model eski olsun ama dolu olsun diyenlerdenim..

Tamam işte. her tanıtım videosunda 7-8 litrelerden bahsediliyor 110’luk için. Normal. Hatta wlpt değerleri öyle. 

ama yine de güzergah önemli. Mesela benim gibi 10km yolu yarım saatte dur kalk giderse ya da kısa mesafelerde kullanırsa rakam artıyor. Tersinde azalıyor. Hepsi şehir içi olabilir. 

8 litre demek km’de 2 lira demek. Ben olsam hitler motorlu lpg’li golf alırdım :) 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Tamam işte. her tanıtım videosunda 7-8 litrelerden bahsediliyor 110’luk için. Normal. Hatta wlpt değerleri öyle. 

ama yine de güzergah önemli. Mesela benim gibi 10km yolu yarım saatte dur kalk giderse ya da kısa mesafelerde kullanırsa rakam artıyor. Tersinde azalıyor. Hepsi şehir içi olabilir. 

8 litre demek km’de 2 lira demek. Ben olsam hitler motorlu lpg’li golf alırdım :) 

Tsi ın 8 yaktığı yerde hitler 12-13 yakar. LPG %10 fazla tüketir etti sana 13-14 lt gaz. Kabaca 1,5 lira yapar. Daha koyduğun benzini koymadık hesaba 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Basmazsan yakmıyor.. ama bas diye resmen haykırıyor.. normal kullanım degildir..tadinı alarak kullanirsan bahsettiğin değerler olur..

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Cevap ve yorumlar için teşekkür ediyorum. 

1,2 TSI başka bir tane bulduk. 

Ekspertizi düzgün çıkarsa, yarın onu alıyoruz.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağatay Kılınç yazdı:

DSG ye özgü bir sorun değil ama çift kavramanın handikapı.

dsg ye has sorun demek daha doğru, dsg nin ana sorunu yüksek basınçla çalışan kısa ömürlü (tasarım hatalı bana göre) mekatronik kısmı, ıslak kavramalı bir dsg dede ilk bozulacak kısım mekatronik, kavrama bozulana kadar mekatronik olmasa normalde arabayı uzun süre ve km kullanırsın diyim, her dct yide aynı kefeye koymamak lazım, çift kavrama diyincede iki klasik kuru kavrama olanları kısa ömürlü diye ayırmak gerekli...

sonuç olarak km az yapılyorsa tsi tercih edilmeli, gerçi artık oda bitti, özellikle sıfır alınacaksa uzun km de yapsan turbo benzinli almak lazım zira çok az yakıyorlar artık, dizeli aratmıyorlar....

not: genel olarakta başkası ne der bilmem ama ben 3 silindirli aşırı beslemeli motor almam, alacak olsaydım şuan puma ya biniyor olurdum mesela...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Tsi tercih ederdim, 1.2 1.4 fark etmez.
9 10 yaktıran kullanıcılar(max c sınıfı otomobilde) gaza nasıl davranacağını bilmiyorlar bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Oğulcan Akıncıoğlu yazdı:

Tsi tercih ederdim, 1.2 1.4 fark etmez.
9 10 yaktıran kullanıcılar(max c sınıfı otomobilde) gaza nasıl davranacağını bilmiyorlar bence.

ben hybrid araba kullanıcısıyım. 1 hafta komşunun 1.2 tsi golf’ü ile işe gittim geldim. 9,5 litre yaktı. Benim kadar sakin kullanan yok

anlaşılmayan şu;  bazı trafik şartları bazı kişiler tarafından algılanamıyor. Herkesin güzergahı farklı. İşi farklı. Şehri farklı

tsi ile 1 km soğuk motorla dur kalk gitsem 15 litre yakar. 10 km dur kalk gidersem 9-10 yakar. En sakin hali ile söylüyorum. 

1.2 tsi’ın WLPT yakıt değeri 7,5-8 litre. Gerçekçi olan yeni norm yani. Gayet normal. Çok trafikte 9-10 oluyor işte. 

üstte video var. 1.0 tsi fabia ile kadıköy’de 9 litre yaktım diyor adam. Otopark sinan koç. 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ben hybrid araba kullanıcısıyım. 1 hafta komşunun 1.2 tsi golf’ü ile işe gittim geldim. 9,5 litre yaktı. Benim kadar sakin kullanan yok

anlaşılmayan şu;  bazı trafik şartları bazı kişiler tarafından algılanamıyor. Herkesin güzergahı farklı. İşi farklı. Şehri farklı

tsi ile 1 km soğuk motorla dur kalk gitsem 15 litre yakar. 10 km dur kalk gidersem 9-10 yakar. En sakin hali ile söylüyorum. 

1.2 tsi’ın WLPT yakıt değeri 7,5-8 litre. Gerçekçi olan yeni norm yani. Gayet normal. Çok trafikte 9-10 oluyor işte. 

üstte video var. 1.0 tsi fabia ile kadıköy’de 9 litre yaktım diyor adam. Otopark sinan koç. 

En güzel ispatlı veri kullanım sonrası ortala sürat verisi. O bilgi olmadan trafiğin ne olduğu belli olmuyor. 

Benim anlatmak istediğim ortalama hızın 10-15 olduğu yerde en cimri motorda fazla yakacaktır. Çünkü birinci vitesten hiç ayrılmamış demektir bu durum.

Sen 1.2 asi ile 9,5 yaktığında ortalama süratın ne idi mesela?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

KM nedir, bence önemli bir kriter. 100 bin civarı ise, rakamlar aynı olduğu için ben dizeli alırdım. Çünkü normalde daha pahalı olması gerekiyor. Satılması da kolay olur. Dizelin normal bakımlarda ekstra mazot filtresi masrafı olur. Birde trafikli bir şehir ise DPF derdi olabilir. Turbo ve Enjektör arıza riski her dizel için var zaten.. KM yüksek ise benzinli daha uygun bir seçim olabilir. 2012 model 180 binde Golf 6 TDI alacaktım. Üstelik enjektörlerden dolayı motor sarsıntılı çalışıyordu. Pazarlık yapıldı, anlaşıldı ama satıcı akşam saati aracı veremem yarın gel kontrat yapalım iyice bak deyince eve gelene kadar kararımı değiştirdim :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Doğrudur Tansu bey, benim kullandığım farklı kombinasyonlarda 4 farklı tsi oldu.
En çok yakanı passat idi.
Diğer kullandığım araçlarlar leon ibiza ve scirocco idi.Edirne, Eskişehir ve Bursa lokasyonlar.
Örneğin bayramda dönerken leon ile avrasya tüneli trafiğine girdim 3 saat kaldım ama 9 falan olmadı ortalama.Beylikdüzünden ayrılıp sahil yolu trafiğine girdim direkt.
Ekonomik kullanma konusunda da fena değilimdir.

Vag hayranı değilim ama turbo benzinli ünitelerde en az yakanı tsi.

Sizin bahsettiğiniz durumda Tsi 10 yakar ise diğer turbo benzinliler 12 13 yakacaktır herhalde.

Turbo insigniada var ailemizde ama binilecek gibi değil.
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Oğulcan Akıncıoğlu yazdı:

Doğrudur Tansu bey, benim kullandığım farklı kombinasyonlarda 4 farklı tsi oldu.
En çok yakanı passat idi.
Diğer kullandığım araçlarlar leon ibiza ve scirocco idi.Edirne, Eskişehir ve Bursa lokasyonlar.
Örneğin bayramda dönerken leon ile avrasya tüneli trafiğine girdim 3 saat kaldım ama 9 falan olmadı ortalama.Beylikdüzünden ayrılıp sahil yolu trafiğine girdim direkt.
Ekonomik kullanma konusunda da fena değilimdir.

Vag hayranı değilim ama turbo benzinli ünitelerde en az yakanı tsi.

Sizin bahsettiğiniz durumda Tsi 10 yakar ise diğer turbo benzinliler 12 13 yakacaktır herhalde.

Turbo insigniada var ailemizde ama binilecek gibi değil.

aynen öyle oluyor zaten. Aynı yolda atmosferikle 12 yakıyordum. Tsi ile 9,5 yaktım.

@Mert Yeldan golf ile hatırlamıyorum ama yol hep aynı. sabah 9km yolu 35dk’a gidiyorum. Dur kalk. Akşam aynı yolu 25dk’a geliyorum yarısı dur kalk ve en son dik rampa çıkıyorum. 

Birkaç tane tiguan’a bindik geçenlerde. Onların göstergede uzun dönem ortalama 12 yazıyor. Hatta çok yakanlar başlığında foto var

1.4 tsi jetta manuel var iş arkadaşımda. O da 8-9 yakıyor diyor. 

aynı arabalarla kayaşehir’de yaşayan arkadaşım 7 yakıyor diyor mesela. Mehmet hoca çevre yolu kullanıyor. 6,5 yakıyor diyordu geçen. 

araba bu ya hu. Hepsi ihtimal dahilinde. Corolla grupta bi adam istanbul’da 6,5 yakıyorum diyor. Diğeri 12 diyor. Aynı araba :) 

Alpay Sumer yazdı:

aracın hissi kullanımı cok etkili.. 

metin hocayı mı hissediyorsun. Doğruyu söyle :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

aynen öyle oluyor zaten. Aynı yolda atmosferikle 12 yakıyordum. Tsi ile 9,5 yaktım.

@Mert Yeldan golf ile hatırlamıyorum ama yol hep aynı. sabah 9km yolu 35dk’a gidiyorum. Dur kalk. Akşam aynı yolu 25dk’a geliyorum yarısı dur kalk ve en son dik rampa çıkıyorum. 

Birkaç tane tiguan’a bindik geçenlerde. Onların göstergede uzun dönem ortalama 12 yazıyor. Hatta çok yakanlar başlığında foto var

1.4 tsi jetta manuel var iş arkadaşımda. O da 8-9 yakıyor diyor. 

aynı arabalarla kayaşehir’de yaşayan arkadaşım 7 yakıyor diyor mesela. Mehmet hoca çevre yolu kullanıyor. 6,5 yakıyor diyordu geçen. 

araba bu ya hu. Hepsi ihtimal dahilinde. Corolla grupta bi adam istanbul’da 6,5 yakıyorum diyor. Diğeri 12 diyor. Aynı araba :) 

metin hocayı mı hissediyorsun. Doğruyu söyle :) 

Yok o istiyor aracı hissederse o hisseder..

Makara bir yana.. Aracta hissi kullanım iyidir.. Hem yakıta etkisi olur hem kullanım zevki sağlar.. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Alpay Sumer yazdı:

Aracta hissi kullanım iyidir.. 

hanım kızıyor :) 

Mert Yeldan yazdı:

Tesla alalım konuyu kapatalım.

daha kötü olur. V8 alırsak kimse yorum yapmaz ama :) 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

ortalama sürati düşük olan yerde dizelde çok yakıyor. 

Benim ev iş 3km. Işık dur kalk. 8.5 altına inmiyor ne yaparsam yapayım. Kangoo aynı yerde 6 litreyi geçmezdi. Kafayı yiycem
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Kangoo aynı yerde 6 litreyi geçmezdi.

çıtayı yükseltmeyecektin

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Servet Aydın yazdı:

Benim ev iş 3km. Işık dur kalk. 8.5 altına inmiyor ne yaparsam yapayım. Kangoo aynı yerde 6 litreyi geçmezdi. Kafayı yiycem

3 km yolda 10 lt yaksa ne olur ya. Göstergeye bakana kadar yol biter zaten. Ben 9 km yolu 1 saatte gidiyordum. Ortalama 6,5 i geçmiyordu Jetta ile. O değilde yazılımla ne güzel olmuştu zalım. 3-4 sarıyordu 😂

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Erdem Doğan yazdı:

3 km yolda 10 lt yaksa ne olur ya. Göstergeye bakana kadar yol biter zaten. Ben 9 km yolu 1 saatte gidiyordum. Ortalama 6,5 i geçmiyordu Jetta ile. O değilde yazılımla ne güzel olmuştu zalım. 3-4 sarıyordu 😂

Jettayı motor ve şanzumanı dışında hiç sevemedim. Onlarda ortak zati :D Gerisi çok kalitesizdi.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Mert Yeldan yazdı:

Jettayı motor ve şanzumanı dışında hiç sevemedim. Onlarda ortak zati :D Gerisi çok kalitesizdi.

Sevilecek bi tarafı yoktu ya. Gercekten kalite farkı var Golf 5 ve Jetta 5’e göre. Burda da çok az var. Üretilmiyor da artık. Golf 7 SW alacaktım, 1 saat ile kacırdım. Aynı muhitten baskası satmak icin alip hemen ilana koydu. Üzerine 700€ eklemis. Bile bile gidip alamadım. Golf burda da cok seviliyor. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Mehmet Göktürk yazdı:

dizel daha çok üzer.

1.4’ler bi tık fazla yakıyor. Tigu’lar 12-13 lt ile geziyor gerçek İstanbul trafiğinde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Erdem Doğan yazdı:

Sevilecek bi tarafı yoktu ya. Gercekten kalite farkı var Golf 5 ve Jetta 5’e göre. Burda da çok az var. Üretilmiyor da artık. Golf 7 SW alacaktım, 1 saat ile kacırdım. Aynı muhitten baskası satmak icin alip hemen ilana koydu. Üzerine 700€ eklemis. Bile bile gidip alamadım. Golf burda da cok seviliyor. 

Arabayı değiştirme düşüncem var. Octavia baktım, malzemesi kötü geldi. Kötü demeyeyim de Golf gibi değil. Suni duruyordu her şey. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...