İçeriğe Yönlendir

Sıfır Araca LPG Taktırmak ve Garanti Durumu

Bekir Çelik

Recommended Posts

Bekir Çelik

Merhaba arkadaşlar. Malumunuz Bayon sahibiyiz. Yakıt fiyatları üzüyor. LPG taktıran arkadaşlar %50 tasarruf sağlıyor. LPG taktırmayı düşünüyorum ama garanti mevzusu karışık.

-Bayi garantili âfâki (iki katı) rakamlara kit takıp binmek. (Landirenzo vb)

-LPG firması garantili kit takıp binmek. (Ör: Lavato 3 yıl gibi)

-Garantiyi takmayıp, anlaşmalı olmayan bir markadan kit takıp binmek. (BRC vb)

Her ile göre anlaşmalı yerler değişiyor. Bazı bayiler taktırmıyor direkt garanti dışı kalır diyor imiş. Adana'da iki bayi var, ben benimkiyle görüşmedim ama diğer bayi Landirenzo 9500 TL diyormuş, garanti devam ediyor.

Sıfır araçta, Türkiye şartlarında LPG taktıktan sonra sıkıntı çıkarsa kesinlikle araç bayii ve LPG bayii arasında tenis topu gibi gidilip gelinecektir.

LPG firması garantili uygulamalarda, sıkıntı yaşadığınızda otogaz firması da topu taca atmak için bahane arayabilir.

Bahs-i diğer: Diyelim ki karar kıldık taktırdık. Kaskoya dahil etmek için de muayeneye sokmak mı gerekecek aracı? Ek poliçeyle işletip muayenesini beklemek gibi bir yol olur mu acaba? Onu da bilmiyorum.

Bu gibi bir durumla karşılaşıp sıfır aracına LPG taktıran oldu mu? Siz ne düşünürsünüz? Fikirleriniz benim için önemli. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

LPG kitide oldukça para alıyor. İşe git gel için araba kullanmak maliyetli. LPG bile olsa maliyet. İETT çözüm olmuyormu.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bekir Çelik yazdı:

Bayi garantili âfâki (iki katı) rakamlara kit takıp binmek. (Landirenzo vb)

lpg siz her geçen gün ayrı kayıptır derim. kabaca hesap ile, her 1000 km de 1000Tl az çıkacak cüzdandan. veya 900 veya 1100, iyi para, 45 kg şeker alınır her 1000 km de bir...

ben ilk bakındığımda aklımda da yok iken 3 binlerde idi, lüzumu görünce zaten 7 bin olmuştu , 3 -4 ay var arada...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

İETT çözüm olmuyormu.

Herkes İstanbulda yaşamıyor :) Ben geçen pazar yine 1 saat toplu taşıma bekledim iş çıkışı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Motor garantisi devredışı kalıyor. O yüzden çok dert etmeye gerek yok 9500 vermeye de [emoji846] Uygun kaliteli montaj işinizi görür.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Honda için durum farklı, ben direkt LPG'li aldım bayiden. Garanti devam ediyor.  Garantiyi çok onemsemem diyorsanız dışarıda taktırın. He hos benim garantili ama bayiye bakıma gittiğim zaman beni öpüyor. Yakıt tasarrufunun bir anlamı kalmıyor. Bir de bakım aralığı 10 binde. Böyle olur ise ikinci bakımı dışarıda yaptirabilirim. Garantiyi bozdururum

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alparslan Coban

Bayon da benzer bir durum yaşadık benim ikilemde kaldığım nokta Hyundai 100 bin km 5 yıl garanti veriyor diğer araçlar gibi 2 yıl olsa daha kolay karar alınır aslında. Onu kaybetmek istemiyor insan ama uzun süre binilecekse de yakıt çok fark eder o kesin.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Ben de bu aralar LPG ile gidip gelmeli bir ilişki yaşıyorum. Taktırsam ekonomik olarak rahatlayacağım. Kendini 6 ayda amorti edecek (ayda 2500 km rahat kullanıyorum). Ama hem garanti kafamı kurcalıyor hem de bakımda farklı farklı yerlere gideceğim. Kapalı otoparklar halen yasaya uygun yapılmadığı için kapalıya da koyamayacağım. Bilmiyorum, akaryakıt çok acıtıyor. Evi taşımayı düşünüyordum o da bu kiralarla mümkün değil. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

garanti işi yalan olur ama zaten 1 senede motor yaptırma parasını çıkarır sistem çokda önemli değil garanti

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bekir Çelik yazdı:

Bahs-i diğer: Diyelim ki karar kıldık taktırdık. Kaskoya dahil etmek için de muayeneye sokmak mı gerekecek aracı? Ek poliçeyle işletip muayenesini beklemek gibi bir yol olur mu acaba? Onu da bilmiyorum.

Kaskoya dahil etmek için ruhsata işlemesi zorunlu değil.  Ama teknik olarak araçta yapılan değişikliği bir ay içinde emniyete bildirmeli ve gerekliği ddeğişikliği yapmalısın.. Yasal süren bir ay.

Bekir Çelik yazdı:

-Bayi garantili âfâki (iki katı) rakamlara kit takıp binmek. (Landirenzo vb)

Dışarıda 6 bin bayide garantili 9 bin ise bayiden taktırırdım ben. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Yalnız bayide takılan garanti o bayi için geçerli abi. Ben o yüzden dışarıda taktirmistim.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Metin Akbal yazdı:
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yalnız bayide takılan garanti o bayi için geçerli abi. Ben o yüzden dışarıda taktirmistim.

Olsun o bayiye gidersen.. şanzıman bozsan lpg'den derler.. uğraş dur.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Gök yazdı:

garanti işi yalan olur ama zaten 1 senede motor yaptırma parasını çıkarır sistem çokda önemli değil garanti

LPG den derler alakasız bir şeyin hatasını kullanıcıya yıkarlar. bu nedenle bayinin kendisi takmalı yada benzinle devam etmeli.

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Bu işleri kurcalamıştım zamanında. Firma garantili diye başlayan muhabbet önce bayi garantisine sonra da bayinin anlaştığı LPG firmasının yaptırdığı sigortaya kadar gitmişti. Ben üsteledikçe garanti veren değişmişti :) Hala öyle midir bilmiyorum.  Motor sorunu olursa o bayinin verdiği LPG ve motor garantisi yukarıda yazıldığı gibi başka bayilerde işe yaramaz. Garanti sonuna kadar temelli müşterisiniz artık :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

eğer hyundainin de landirenzo vs gibi bir marka ile anlaşmalı bir kiti varsa onu taktırmanızı tavsiye ederim. Egea için konuşuyorum soket sokete uyumlu bir kit var ve kesme biçme olmadan onu takıp geçiyorlar.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

2014 yılında olgun LPG bayisinden 2011 model focusa  landirenzo kit taktirmistim. Olgun LPG  kendisi motor garantisi verdi ama garanti icin ruhsata işletmeyi şart koşmuştu. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Bayon grubunda çok konuşuldu. Hatta bende bir firma yetkilisi ile tesadüf üzeri tanıştım. 1.4 Hyundai motoru için zaten arıza yapan bir motor değil, çok sorun edilecek bir şey yok aslında diyor. 
1000km’yi geçmeden taktırırsanız Atiker 3 yıl 100.000km, 1000km’yi geçerse 2 yıl 100.000km motor garantisi veriyor.

Atiker Elit için 7500 civarı garantili fiyat veriyorlarmış.

Ben çok az km yaptığım için düşünmüyorum ama dediğim gibi Bayon grubunda çokça konuşuluyor bu durum artık. Çünkü çok yakıyor, cebe dokunuyor.:) 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Mustafa Arıkan yazdı:

1000km’yi geçmeden taktırırsanız Atiker 3 yıl 100.000km, 1000km’yi geçerse 2 yıl 100.000km motor garantisi veriyor.

Atiker Elit için 7500 civarı garantili fiyat veriyorlarmış.

Bu km muhabbetine aklım ermiyor. Landirenzo da bu şartı öne sürüyormuş Adana'da. 3500 km'de benim araç. Ne oldu motorumuz öldü mü yani bu kadar sürede? İlginç.

Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kaskoya dahil etmek için ruhsata işlemesi zorunlu değil.  Ama teknik olarak araçta yapılan değişikliği bir ay içinde emniyete bildirmeli ve gerekliği ddeğişikliği yapmalısın.. Yasal süren bir ay.

Gerekli değişiklikten kasıt ruhsata işletmek ve muayene mi?

Şu bizim veraset, yeni ruhsat, yeni sigorta işlemlerinden önce LPG taktırmak daha mantıklı değil mi? Yoksa iki iş olacak.

Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

Fiyat araştırması yaptım.

Landirenzo 11.000. Motor garantisi isteniyorsa ekstradan 600 - 900 TL gibi rakamlar isteniyor.

BRC Comfort 6500 fiyat almıştım Cuma günü, +600 TL 2 yıl motor garantisi. Bugün aradım 7200 dediler, 6750 TL + 600 TL 2 yıl motor garantisi fiyatı aldım.

Konya'yı aradım Landirenzo için, 12000 gibi rakamlardan açıldı mevzu.

Son tahlilde BRC Comfort 6750 TL + 2 yıl garanti 600 TL aklıma yattı. Ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bekir Çelik yazdı:

Son tahlilde BRC Comfort 6750 TL + 2 yıl garanti 600 TL aklıma yattı. Ne dersiniz?

enjektörleri sorun, gemini ise takılır, GFI ise ben taktırmam

Bekir Çelik yazdı:

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Çağlar Bayur yazdı:

enjektörleri sorun, gemini ise takılır, GFI ise ben taktırmam

Aradım abi: Enjektör Gemini, fiyata proje dahil.

* * *

Bu faturayı kestrme / bekletme husunda ne düşünüyorsunuz? 3 yıl muayene yoktu, şimdi girersem 2 yıla düşecek. Artısı eksisi nedir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bekir Çelik yazdı:

Bu faturayı kestrme / bekletme husunda ne düşünüyorsunuz?

demir tavında dövülür, montaj tüv ruhsat olsun bitsin, sonraki sene firma kapanır gider vs sıkıntı

Bekir Çelik yazdı:

Enjektör Gemini, fiyata proje dahil.

bedava. istanbul da en az + 1500-2000TL

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bekir Çelik yazdı:

Aradım abi: Enjektör Gemini, fiyata proje dahil.

* * *

Bu faturayı kestrme / bekletme husunda ne düşünüyorsunuz? 3 yıl muayene yoktu, şimdi girersem 2 yıla düşecek. Artısı eksisi nedir?

Ceza ödersin, lpg kaynaklı sorun olupta bu sefer işletmemişsin diye bayi belki sigorta kapsamına sokmaz.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

BRC Comfort 6750 TL + 2 Yıl Motor Garantisi 600 TL taktırdım. (LPG ile alaklı aksamlara verilen garanti bu, motorun tamamını kapsamıyor.)

Ruhsat vefat eden abimin üzerineydi. Araç hem eşinin ve çocuklarının üzerine geçecek hem de ruhsata LPG işlenecekti. Onu da şu şekilde yaptık:

-LPG faturası ve proje eski ruhsat sahibine kesildi.

-Araç eski ruhsatıyla muayeneye girdi, çıktı.

-Noterde LPG eski ruhsata işlendi. (40 TL) (Bu kısımda yeni ruhsat bastırmadık ve 300 lira ödemedik boş yere.)

-Devir için reşit olan vâris, çocuklar için "Araç sahibi olabilir." diye taahhütname verdi. (110 TL)

-Ruhsat yeni sahibine geçti, yanlış hatırlamıyorsam buna da 40 TL verdim.

-Ruhsat basılacağı zaman da "kıymetli evrak bedeli" 317,5 TL gibi bir ücret ödedim.

Sigorta zeyil olmadı, yeni poliçe yapıldı.

Kaskoya zeyil için başvuruldu, 2 gün içinde dönüş yapılacak, bekliyoruz. Kaskoya LPG de dahil edilecek müsait bir zamanda.

Bilmiyorduk, öğrendik.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...