İçeriğe Yönlendir

İstifa ve Kıdem Tazminatı Hakkında

Coşku Mert

Recommended Posts

Coşku Mert

Ayni is yerinde 10 yılı doldurmuş bir çalışan bildigim kadariyla 1999 dan önce sigorta girisi varsa, istifa etse dahi kidem tazminati alabiliyor.

Kendimden yola cikarak soru soracak olursam; 2007 sigorta girisliyim. Su an 10 senedir ayni firmada çalışıyorum. Bu durumda istifa edersem kidem tazminati alamaz mıyım? Daha dogrusu benim hem istifa edip hem de kidem tazminati alabilmem icin hangi sartlari saglamam gerekir?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

İlk şartı sağlayıp (rahmetli babam 1999 haziran ayında 10 gün giriş yaptırmış bir şekilde) zamanında kıdem tazminatını alarak istifa etmiştim. Şart; 3600 prim günü, 15 yıl sigortalılık idi.

1999 Ağustos sonrası ,2008 öncesi için 4500 prim günü 25 yıl sigortalılık süresi gerekiyor. Şartları sağlıyorsanız ,SGK ya gidip bu durum ile ilgili yazı alıp şirketinize bu belge ile istifanızı sunup kıdem tazminatını alabiliyorsunuz. Ve bunu en fazla iki kere yapma şansınız var.

Coşku Mert yazdı:

Ayni is yerinde 10 yılı doldurmuş bir çalışan bildigim kadariyla 1999 dan önce sigorta girisi varsa, istifa etse dahi kidem tazminati alabiliyor.

Kendimden yola cikarak soru soracak olursam; 2007 sigorta girisliyim. Su an 10 senedir ayni firmada çalışıyorum. Bu durumda istifa edersem kidem tazminati alamaz mıyım? Daha dogrusu benim hem istifa edip hem de kidem tazminati alabilmem icin hangi sartlari saglamam gerekir?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

15 yıl + 3600 prim günü doldurmuş olmak gerekiyordu diye biliyorum. Edevlette “çalışma hayatım” linkinde yazar. Dilekçenizde istifa kelimesini kullanmayın. 
Düzenleme 2007 için mümkün değilmiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

cevaplar icin teşekkürler. 4.400 gun sigortam, 14,5 yil calisma surem var. bu durumda kovulmayi beklemekten baska carem yok gibi gorunuyor :)

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Bu konu şu an içinde bulunduğum özel okulda yoğun bir şekilde gündemde... maalesef

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Cumartesi günü iş yerimizden bir şoför tartışma sonucu , aracı yüklü olarak bıraktı gitti.

Avukata vermiş 4 yıl tüm haklarını ve kıdemini istiyor. Biz hala sigortasını kesmedik 3 kere işe gelmedi tutanağı tuttuk, işe geri çağırma ihtarında bulunduk ama genel kanı alacak adam haklarını.

Sözlü olarak çıkmak istediğinizi ve tazminatınızı istediğinizi söyleyin. İyilikle vermezler ise dava açarsınız.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

İşçinin haklı fesih sebepleri var. Bunları yaşıyorsanız haklı sebeple fesih yapar kıdem tazminatınızı alırsınız ama ihbar tazminatınızı alamazsınız.

Örneğin sigortanın alınan maaş üzerinden yatmaması. İş verenin işçiye veya işçinin ailesine sözlü sataşma ve hakaret eder iletişim kurması. Mesai ücretlerinin bordroya yansıtılmadan elden gayri resmi olarak ödenmesi.

İş yerimizde mobbing uygulandığı gerekçesiyle noterden ihtarname çeken bir çalışan, iş veren ile uzlaşarak tazminatlarını alıp ayrıldı. Tazminatlarını almasaydı mahkeme yoluna gidecekti. Ama bu her iş yerinde geçerli olur mu bilemem.

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

dava acacak kadar problemli bi durum yasamadim. mevcut ekonomik durumlar yüzünden daha farkli isler yapma istegim var sadece. ondan dolayi bi yol cizsem kendime tazminatımı da yakmadan yapabilir miyim dusuncesindeyim

Cumartesi günü iş yerimizden bir şoför tartışma sonucu , aracı yüklü olarak bıraktı gitti.
Avukata vermiş 4 yıl tüm haklarını ve kıdemini istiyor. Biz hala sigortasını kesmedik 3 kere işe gelmedi tutanağı tuttuk, işe geri çağırma ihtarında bulunduk ama genel kanı alacak adam haklarını.
Sözlü olarak çıkmak istediğinizi ve tazminatınızı istediğinizi söyleyin. İyilikle vermezler ise dava açarsınız.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)
Coşku Mert yazdı:

dava acacak kadar problemli bi durum yasamadim. mevcut ekonomik durumlar yüzünden daha farkli isler yapma istegim var sadece. ondan dolayi bi yol cizsem kendime tazminatımı da yakmadan yapabilir miyim dusuncesindeyim

Problemlerinizi en iyi siz bilirsiniz. Ben yaşadığım tecrübeleri aktardım.

''Sözlü olarak çıkmak istediğinizi ve tazminatınızı istediğinizi söyleyin. İyilikle vermezler ise dava açarsınız.'' sözlü olarak istediğin halde tazminatını alamaman bence bir dava nedenidir :) 

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

hak neyse onu almak lazım, vermek de lazım. ama ortada sorun yok ise dava açmak niye?

Fatih Evcin yazdı:

İyilikle vermezler ise dava açarsınız.

vermek zorunda değilki istifa eden kişiye,dava açsa bile kanun neyse o uygulanır sonuçta.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Doğan Arşiray yazdı:

hak neyse onu almak lazım, vermek de lazım. ama ortada sorun yok ise dava açmak niye?

vermek zorunda değilki istifa eden kişiye,dava açsa bile kanun neyse o uygulanır sonuçta.

10 yıl emek vermiş birinin iş yerinden ceketini alıp gitmesi bence hak değildir.

Dava da muhtemelen bu şekilde görülecektir.

Doğan Arşiray yazdı:

ben hakkı olmayanı al demek istemedim yanlış anlaşılma olmasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

olur da bir gun bunlardan biriyle karsilasirsam bu degerli bilgileri de aklimin bi köşesine yazdim. teşekkürler

İşçinin haklı fesih sebepleri var. Bunları yaşıyorsanız haklı sebeple fesih yapar kıdem tazminatınızı alırsınız ama ihbar tazminatınızı alamazsınız.

Örneğin sigortanın alınan maaş üzerinden yatmaması. İş verenin işçiye veya işçinin ailesine sözlü sataşma ve hakaret eder iletişim kurması. Mesai ücretlerinin bordroya yansıtılmadan elden gayri resmi olarak ödenmesi.

İş yerimizde mobbing uygulandığı gerekçesiyle noterden ihtarname çeken bir çalışan, iş veren ile uzlaşarak tazminatlarını alıp ayrıldı. Tazminatlarını almasaydı mahkeme yoluna gidecekti. Ama bu her iş yerinde geçerli olur mu bilemem.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Fatih Evcin yazdı:

Dava da muhtemelen bu şekilde görülecektir.

davayı açmaya can atan avukatlara mesafeli yaklaşmanızı öneririm çünkü kaybetsenizde kazansanızda parasını zaten alıyor. ama kaybederseniz tüm masrafları siz ödüyorsunuz. sırf bu şekilde para kazanan avukatlar var ve bence meslek etiğinden yoksunlar. bu nedenle şu anda önce olması gereken uzlaşma için arabulucu ile ilerlemektir. ortada bir sürtüşme yoksa ortayol bu şekilde bulunuyor artık. mesela noterden ben hakkımı aldım demek bile geçersiz mahkemeye gidince. iş mahkemelerinde kararlar genelde işçiden yana oluyor, ama haklı olmak şart tabi.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Coşku Mert yazdı:

Sırf bu ileti yüzünden dava açsanız kaybedersiniz. Olur da dava açtınız şirket avukatı bir şekilde bu iletiye ulaştı diyelim...

Bir sıkıntınız sorunuz yoksa dava açarak etik olmayan bir şekilde tazminatınızı almış olacaksınız. İş verenide düşünmek lazım. Mobing uygulamamış, anlaşma üzerinden maaşınızı ödüyor anladığım kadarıyla. 

İyi niyetle yaklaşın, durumunuzu isteklerinizi anlatın anlaşmaya çalışın. Dava açarak almaya çalışacağınız tazminata kazanmanız için yalan ifadeler karışacak gibi görünüyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

yazdiginiz yorumu tekrar okumanizi tavsiye ediyorum. karsinizdakini tanimadan "yalan ifadeler karisacak" gibi saçma sapan cumle kuruyorsunuz. oyle ufak hesaplara girisecek biri olsam 10 sene ayni yerde calismazdim sanirim.

bu konuyu sildirmek istesem avukatlar gorecek diye degilde boyle abuk sabuk yorumlara maruz kaldigim icin sildirecegim

Sırf bu ileti yüzünden dava açsanız kaybedersiniz. Olur da dava açtınız şirket avukatı bir şekilde bu iletiye ulaştı diyelim...
Bir sıkıntınız sorunuz yoksa dava açarak etik olmayan bir şekilde tazminatınızı almış olacaksınız. İş verenide düşünmek lazım. Mobing uygulamamış, anlaşma üzerinden maaşınızı ödüyor anladığım kadarıyla. 
İyi niyetle yaklaşın, durumunuzu isteklerinizi anlatın anlaşmaya çalışın. Dava açarak almaya çalışacağınız tazminata kazanmanız için yalan ifadeler karışacak gibi görünüyor. 
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Coşku Mert yazdı:

yazdiginiz yorumu tekrar okumanizi tavsiye ediyorum. karsinizdakini tanimadan "yalan ifadeler karisacak" gibi saçma sapan cumle kuruyorsunuz. oyle ufak hesaplara girisecek biri olsam 10 sene ayni yerde calismazdim sanirim.

bu konuyu sildirmek istesem avukatlar gorecek diye degilde boyle abuk sabuk yorumlara maruz kaldigim icin sildirecegim

Beni yanlış anladınız veya yanlış ifade ettim sanırım kendimi. Siz bu şekilde tazminat alacaksınız anlamında söylemedim. Dava açınca alırsınız yorumlarına itafen bunun sizin durumunuzda uygun olmayacağını anlatmak istedim. 

Örneklendirmeye çalışırsam istifa ettiniz, tazminatı almak için dava açtınız diyelim. Ne verecek avukatınız dilekçesinde dava açılacak bir durum yoktu ama ekonomik sebeplerle farklı iş arayışı nedeniyle dava açıyoruz mu? 

Umarım demek istediğimi anlayabilmişimdir ve sizde yoruma karşı kullandığınız sert ifaderlerden uzaklaşırsınız. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Yukarida Furkan Bey'in de belirttigi gibi bu konuda onemli nokta 8 Eylül 1999 tarihidir. Bu tarih öncesinde sigortaliysaniz, 3600 gün ile kidem tazminati alarak isten ayrilabilirsiniz. Ek olarak bu sekilde ayrilma islemlerinde, ihbar süresi yoktur. SGK'dan aldiginiz belgeyi istifa dilekcenize ekler ve ardindan hemen ayrilabilirsiniz.

Ben de lise dönemimde yaz aylarinda calismis biri olarak yukaridaki tarihten önce sigortalanmis sanslilardan biriyim. Bu sayede de Türkiye'deki görevimden ayrilip yurtdisina gelirken kidem tazminatimi alma sansim olmustu.

Aslinda bu tip isten ayrilmada "emeklilik" gösterip isten ayriliyoruz. Ancak yasal olarak bu sekilde ayrilmis bile olsaniz, sonrasinda baska bir yerde calismanizi engelleyen yasal bir durum yok. Bununla ilgili bir sürü karari internette bulabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

yılda belki bir defa cumartesi mesaisi oluyor

Fazla mesai yapıyor musunuz?
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Coşku Mert yazdı:

yılda belki bir defa cumartesi mesaisi oluyor

Bu kadar azsa buradan yürünmez. Fazla mesai yıl içinde belirli oranı geçerse dava ile tazminatınızı alabilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sevgin Yılmaz

Kıdem tazminat fonu kurulması hükümetçe gündeme getirilmişti. Sanırım en fazla olmaz itirazı kendilerine göre hesapladıkları gerekçelerle kamu sendikalarından gelmişti. İnşallah bu kapsama yönelik bir fon kurulurda en azından belkide daha fazla ücret veya herhangi  başka bir gerekçeyle ile diğer bir işe geçmeye çalışanın kafası alacağı kıdem tazminatında kalmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Sizin için iki yol var , ya karşılıklı anlaşma ile sizi işten çıkarmalarını sağlayarak ayrılmak yada kovulmayı beklemek.

yada özlük dosyanızda iş tanımınız varsa ve iş tanımınız dışında bir iş yapıyorsanız bu şekilde haklı fesih yaparak tazminatla ayrılabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Tuluhan Şıpka

Bir önemli noktada , Sgk dan aldığınız tazminatını alır belgesini istifa dilekçeniz ile birlikte elden vermeyiniz…bu belgeleri tebligatlı ihbar mektubu ile noter üzerinden gönderiniz. Belgeler teslim edildikten sonraki hafta noterden belgelerin teslim edildiğine dair belgenizi de aldınız mı mahkemede belgeleri almadığını hiçbir işveren iddia edemez….

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

kovulmak işin sakasiydi aslinda default_smile.png o tür bir işten ayrilisi kendime yakistiramam

bir de şöyle bir durum var, calistigim sirket kurumsal gorunen ama aslinda aile sirketi. yani cogu zaman karsilikli toleranslar olabiliyor. boyle olunca kitaba kanuna gore hareket etmek en azindan vicdanen pek mumkun olmuyor

Sizin için iki yol var , ya karşılıklı anlaşma ile sizi işten çıkarmalarını sağlayarak ayrılmak yada kovulmayı beklemek.

yada özlük dosyanızda iş tanımınız varsa ve iş tanımınız dışında bir iş yapıyorsanız bu şekilde haklı fesih yaparak tazminatla ayrılabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...