İçeriğe Yönlendir

Bu Parça Nedir?

Muhammed KAYA
Çözüme git Muhammed KAYA tarafından,

Recommended Posts

Muhammed KAYA

Aracım Fiesta 2004 yarı otomatik benzin-lpg,görselde gördüğünüz içinde siyah rulman gibi bir şey olan parça kontağı açınca 3 defa öksürük sesi yapıyor ve tekrar ediyor ara ara sanki içinde bazı parçalar dönemiyor gibi ses çıkarıyor ileri geri çok az hareket ediyor kontak açıkken ara sıra ve rolantiyi düşürüyor,bu parça nedir acaba bilgisi olan var mı baya araştırdım bulamadım sol ön tekerin tarafında alt kısımda kalıyor.Bu arada araçta çözülemeyen araç belli bir süre gittikten sonra dur kalk yaptıktan sonra ciddi devir düşmesi ve toplama ve bazen düşük devirlerde ilerlerken devir dalgalanması gibi sorunlar var bununla bağlantılı olabilir mi acaba

https://www.hizliresim.com/ng4rtnc

https://www.hizliresim.com/f97eaeb

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Daha geniş açıdan görebilir miyiz? 

Ben takoza benzettim

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Otomatik şanzıman robotu sanırım. 

Vites değiştirme ile ilgili bir işlevi olmalı. Şanzımanciya gösterin onlar bilir normal mi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

asm şanzımanlı benzinli fiesta oldukça azdır, öncelikle yetkili serviste ! ford cihazı ile debriyaj adaptasyonu ve hidroliğin değişerek  havasının alınmasını tavsiye ederim

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Muhammed KAYA
Oğuzkan Erışık yazdı:

Daha geniş açıdan görebilir miyiz? 

Ben takoza benzettim

https://youtu.be/3wMvP6eHE8s şöyle yerini görmek açısından ses araca ait değil bu arada araç çalışmıyor :)

Ömer Sarıgül yazdı:

Otomatik şanzıman robotu sanırım. 

Vites değiştirme ile ilgili bir işlevi olmalı. Şanzımanciya gösterin onlar bilir normal mi

Robot olduğundan emin misiniz peki bu parçanın 

Çağlar Bayur yazdı:

asm şanzımanlı benzinli fiesta oldukça azdır, öncelikle yetkili serviste ! ford cihazı ile debriyaj adaptasyonu ve hidroliğin değişerek  havasının alınmasını tavsiye ederim

Forumda bu konuyla ilgili tüm her şeyi okudum fakat hiç bir servis sizin dediğiniz işlemleri yapmıyor yetkili servisler dahil Diyarbakır Şanlıurfa ve Denizli Ford yetkili servisleri bu şekilde cevap verdi,siz bu parçanın tam olarak işlevini ve adını biliyor musunuz peki

Parçanın hareketi de bu şekilde, başında çıkan pısss sesi de normal mi bilmiyorum

https://youtu.be/rj4c3dPxfjo

Yorum bağlantısı
Muhammed KAYA

Parçayı buldum sanırım dediğiniz gibi vites seçici-arayıcı olarak geçiyor acaba bu parçanın arızalı, adaptasyonsuz ya da yağında sorun olması dur kalklarda olan devir düşmesini etkiler mi gerçi vites geçişlerinde de vuruntu oluyor bazen o da var da özellikle geri viteste

https://www.fordotoparca.net/ford-fiesta-otomatik-triptonik-sanziman-vites-secici,325556.html

Bu parça o zaman asm sanzimanlarda debriyaj görevini gören parça mı oluyor tam olarak,hidrolik yağı burada değil galiba o neresinde acaba şanzımanın bilginiz var mı, artık baktım kimseden fayda yok ben İDS kurdum zaten bilgisayarıma ,gidip bir Vcm cihazı bağlayıp debriyaj hava alma ve adaptasyonu kendim deneyeceğim en son ama hidrolik değişimi nasıl olacak

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Muhammed KAYA yazdı:

ben İDS kurdum zaten bilgisayarıma ,gidip bir Vcm cihazı bağlayıp debriyaj hava alma ve adaptasyonu kendim deneyeceğim en son ama hidrolik değişimi nasıl olacak

bence denemeyin

Çağlar Bayur yazdı:

, öncelikle yetkili serviste ! ford cihazı ile

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed KAYA
Çağlar Bayur yazdı:

bence denemeyin

Peki ben bu işlemleri nasıl yaptıracağım ford yetkili servisleri yapamadıklarını iddia ediyorlar üç servis de böyle reddetti bir ihtimal İzmir Ustaeller yapar dedim onlar da yapmıyormuş artık öyle cevap aldım 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yapabileceği bir işleme ben bilemedim demek özel sektör kurllarına aykırı, şikayet ediniz

Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar

Servise gösterin burda kimse anlamaz bundan. Sallamasyonla işlem yapılmaz hocam serviste usta bilir. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • Çözüm
Muhammed KAYA
(düzenlendi)

Sonunda bulunduğum yerde Vcm2 ve İds yazılım olan bir yer buldum ve usta fren hidroliğini değiştirdi çünkü vites robotu yani debriyaj fren hidroliği ile ortak yağı kullanıyor, fren hidroliği fren pompala al yöntemiyle alındı hava yaptırılmadan sonra İds ile abs hava alma menüsünden abs sisteminin havasını aldık daha sonra ben ASM servis menüsünden önce debriyaj hava alma sonra vites öğrenme sonra kavrama noktası öğrenme yaptım en son debriyaj hava alma işlemini tekrarladım ve şuan vites geçişleri ve özellikle vites düşüşlerindeki silkeleme %85 oranında daha kararlı ve düzgün hale geldi bilginize yine sorusu olan varsa bana ulaşabilir yardımcı olmaya çalışırım bu konuda

Menüler ve işleyiş hakkında bir fikir edinmek isteyenler için işlemin bir Fransızca videosunu bulmuştum uzun arayişlardan sonra, Google çeviriyi videoyu durdurup görüntü çevirme ile çevirirseniz yazıların Türkçesi de çıkıyor ilgilenenler için.

https://youtu.be/Il5HWHahUKY

tarihinde Muhammed KAYA tarafından düzenlendi
Video ekleme
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

asm en baist robotize şanzıman tipi, temeli bilince cihaz olunca ayarı adaptasyonu kolay

Yorum bağlantısı
Muhammed KAYA
Çağlar Bayur yazdı:

asm en baist robotize şanzıman tipi, temeli bilince cihaz olunca ayarı adaptasyonu kolay

Sizin sayenizde bu bilgilere ulaştım yoksa şanzıman yağı değiştir olmadı tamam bozuk vs deyip geçiyor ustaların! çoğu,size de teşekkür ederim bilgi paylaştıkça güzeldir 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Muhammed KAYA yazdı:

Sizin sayenizde bu bilgilere ulaştım yoksa şanzıman yağı değiştir olmadı tamam bozuk vs deyip geçiyor ustaların! çoğu,size de teşekkür ederim bilgi paylaştıkça güzeldir 

bana da aynısını yaptılar :rofl: servis te adaptasyon yapmam dedi.... daha doğrusu o ne yahu dedi...

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhammed KAYA
Çağlar Bayur yazdı:

bana da aynısını yaptılar :rofl: servis te adaptasyon yapmam dedi.... daha doğrusu o ne yahu dedi...

Yani bazı insanlar gerçekten sadece yokuş yapmak için doğmuş sanırım bilse bile bilmezlikten geliyor bazıları da gerçekten garip

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...