İçeriğe Yönlendir

Tüplü Arabalar Patlar mı? Hala Tehlikeli mi?

Hamza Bayram

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ne alevi yav. Direkt gümler. Hele camlar kapalıysa

dolu benzin deposu, dolu lpg deposundan daha tehlikeli bence. Kaza anında benzin deposu en ufak darbede delinir. Lpg deposunun delinmesi çok zor. Keskin nişancı tüfeği bile delemiyor. 300m’den yere bıraktılar. Delinmedi. 

haberlerde izledim 3harfli marketten ayçiçek yağı almaya gitmek daha tehlikeli

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

seninki bu değil miydi abi 😁😁😁

Bu kim 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

La ben ne zaman kaza yaptım. 

Deli kullanıyorsun ya ondan dedim :) 

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Benim 99 model Civic’ten ilk lpg bağlattığım zamanlarda bi gaz kokusu aldım. Gittim hemen bi lpg bayisine baktırdım şaka gibi, bazı vidalar gevşekti fısır fısır gazı kaçırıyordu ve ben o şekilde 800 km şehirler arası yaklaşık 100 km şehir içi yol yapmıştım. Yine de o şekilde patlayacağını zannetmiyorum. Benzin daha tehlikeli daha yanıcı.

Benzini pet şişeye koy kapağını aç yanında sigara yak en iyi ihtimalle kaşlarını üter.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Oflu
Hamza Bayram yazdı:

Hocam bu kadar basit bir parça gerçekten yok mu? Hissedemedik bir sigara yaktık diyelim havaya mı uçacağız o zaman?

Hissedememeniz mümkün olmaz. Çok keskin bir kokusu vardır. Kaldı ki öyle bile olsa hemen alev almaz. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ne alevi yav. Direkt gümler. Hele camlar kapalıysa

dolu benzin deposu, dolu lpg deposundan daha tehlikeli bence. Kaza anında benzin deposu en ufak darbede delinir. Lpg deposunun delinmesi çok zor. Keskin nişancı tüfeği bile delemiyor. 300m’den yere bıraktılar. Delinmedi. 

hemen gümlemez kardeş ve önce parlar oda hemen olmaz, direk dök 5 lt benzini koltuğa, sonra yak çakmağı otur, birşey olmaz, olması için daha süre lazım buharlaşıcak vs. anında gümlemez önce buharlaşacak o gaz ortama dolacak sigara içtiğin seviyeye kadar dolacak sonra booom..

lpg çok daha hızlı birikir gümlersin, direk gaz halde atladığın kısım bu, önce lpg gümler hemen ortama dolar buharlaşma için zaman kaybı olmaz, o yüzden kapalı yerde lpg acaip sakat iştir. benzin sonra gelir...

benzin deposunu del akar yere, at üstüne yanan sigarayı söner gider, çakmağı yaklaştır parlar ama patlamaz..... yanan benzinin üzerindeki buhar kısmı zaten, onun ortama yayılması ve oda içinde iyice yoğunlaşıp yükselmesi lazım, zaman alır....  kaza yapan araçta benzin yere yayılsın parlaması için şartlar oluşmalı, lpg li araçta depo delinir araç dışına gaz  çıkarsa direk ateş kıvılcım yemezse birşey olmaz, havaya karışır gider yokulur, benzinse yerelere akar dağılır heryere, yavaş buharlaştığı ve sıvı halde olduğundan kaza sonrası daha sakat olabilir, lpg havaya karıştı gitti, benzinse yerlere yayıldı heryere yavaş yavaş buharlaşıyor, dibine kadar ateş yada kıvılcım gelirse parlar ateş yayılır, bu açıda sakat, yavaş buharlaşır yayılır ve tuzak gibi bekler....

biz araç içinde kapalı ortamda ve anında ne olur onu düşünüyoruz, lpg anında gümler, benzin daha sonra, bu açıdan 1. lpg 2. benzin, durumları farklı...  

ikiside sakat ama lpg gaz halde olduğu için çok daha sakat ve gümlemeye hazır....

300 mt keskin nişancıyla tüpü delememek, o mavzerdir ki az yaklaştır canına okur oda zor yani delinmemesi, senin dediğin keskin nişancı tüfeği değildir, askerlik pardon tatil kısa dönemmiydi senin :tongue: 

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

biz araç içinde kapalı ortamda düşünüyoruz,

lpg altan uçar gider kokusu araba içinde kalır, benzin buharı tavanda birikir, sıralaman hatalı , araba S classe ise ikisi de içerde kalır tabii, röno için yazdım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

lpg altan uçar gider kokusu araba içinde kalır, benzin buharı tavanda birikir, sıralaman hatalı , araba S classe ise ikisi de içerde kalır tabii, röno için yazdım

renoda içerde kalır gümleriz :D 

yanlış benzin buharı ağırdır, yerde kalır ve sıvı benzin tabakasının üzerinde ince bir katmandır , öyle lpg gibi tavana kadar dolması çok zaman alır hatta dolmaz bile diyebiliriz öyle çok hızlı buharlaşmaz, lpg de ağırdır yerde kalır ama gaz halde zaten, o yüzden hızla dolar ve oksijenle karışıp parlama oranı daha düşüktür yani daha az  oksijen bile parlamasına yeter.... aracın içindeyiz ayrıca dışarı sızma durumu yok, sızarsa lpg daha iyidir, dağılır ortama, ama içerde kalırsa fena...

her ikiside gümledimi bitrersin ama benzin sıvı olduğundan üstüne bulaştıysa yanmayada devam eder, bu açıdan sakat, benzin buharı senin üstünden çıkıyor bir düşün, alev aldınmı işin zor...

lpg ortamda duruyor, gümledi ve bitti alev almadıysan şoktan ölmediysen tüylerini alır biraz söner :D

havadan hafif olan doğalgaz, tavanda birikir, hava menfezleri o yüzden yukarda olur evlerde....

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kazada eğer benzin depo delinmişse ve bir noktada benzin sıcakla buluşursa o araba çok kısa zamanda alev alır ve kaçılmaz. Çok örneği var. 

hele yandan arkadan darbe aldımı depo çok hızlı delinir

ama daha delinen lpg deposu olmadı. 3mm sac ya hu. Mermi işlemiyor. Multivalf sağlıklı çalışsın yeter. Lpg filtrelerini değiştirirken bakmak lazım sadece. 

mesela iki araba var. Deposu benzin dolu araba ve deposu lpg dolu ama benzin deposunda az benzin olan araba. Bunlar kaza yapacaklar. Hangisi daha güvenli? Ben lpg’li arabada olmayı tercih ederdim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

benzin buharı ağırdır, yerde kalır

kapalaı otoparklara, bizim ülkede benzinli araç girişi serbesttir zira havalandırma tasarımı üstten olduğu için.

Yorum bağlantısı
Hamza Bayram

Abiler sayemde hepiniz kimyager oldunuz kusura kalmayın. :) Anladığım kadarı ile LPG sızarsa çakmak çaktığımızda uçuşa geçiyoruz. Ama yapacak birşey yok Benzin 26 lira olmuş yakında 30'u da geçecek gibi gözüküyor. Mecbur Allah'a sığınıp LPG li alacağız arabayı. Allah hepimizi korusun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

hemen gümlemez kardeş ve önce parlar oda hemen olmaz, direk dök 5 lt benzini koltuğa, sonra yak çakmağı otur, birşey olmaz, olması için daha süre lazım buharlaşıcak vs. anında gümlemez önce buharlaşacak o gaz ortama dolacak sigara içtiğin seviyeye kadar dolacak sonra booom..

lpg çok daha hızlı birikir gümlersin, direk gaz halde atladığın kısım bu, önce lpg gümler hemen ortama dolar buharlaşma için zaman kaybı olmaz, o yüzden kapalı yerde lpg acaip sakat iştir. benzin sonra gelir...

benzin deposunu del akar yere, at üstüne yanan sigarayı söner gider, çakmağı yaklaştır parlar ama patlamaz..... yanan benzinin üzerindeki buhar kısmı zaten, onun ortama yayılması ve oda içinde iyice yoğunlaşıp yükselmesi lazım, zaman alır....  kaza yapan araçta benzin yere yayılsın parlaması için şartlar oluşmalı, lpg li araçta depo delinir araç dışına gaz  çıkarsa direk ateş kıvılcım yemezse birşey olmaz, havaya karışır gider yokulur, benzinse yerelere akar dağılır heryere, yavaş buharlaştığı ve sıvı halde olduğundan kaza sonrası daha sakat olabilir, lpg havaya karıştı gitti, benzinse yerlere yayıldı heryere yavaş yavaş buharlaşıyor, dibine kadar ateş yada kıvılcım gelirse parlar ateş yayılır, bu açıda sakat, yavaş buharlaşır yayılır ve tuzak gibi bekler....

biz araç içinde kapalı ortamda ve anında ne olur onu düşünüyoruz, lpg anında gümler, benzin daha sonra, bu açıdan 1. lpg 2. benzin, durumları farklı...  

ikiside sakat ama lpg gaz halde olduğu için çok daha sakat ve gümlemeye hazır....

300 mt keskin nişancıyla tüpü delememek, o mavzerdir ki az yaklaştır canına okur oda zor yani delinmemesi, senin dediğin keskin nişancı tüfeği değildir, askerlik pardon tatil kısa dönemmiydi senin :tongue: 

Ali abi sobaya 1 çaybardağı benzini döküp sonra kibriti çaksana. Boruları toplamaya gelirim ben yardıma.

Benzin doldururken taşıp harlayan şöförle motor gördün mü hiç? Eksozun ısısından harlıyor buraya dikkat. 5 litre benzini dök koltuğa otur çakmağı çak falan. Ne içtiysen aynından istiyorum :crazy:

Motorcuyu da şoför yaptırdın bak bana :D

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Ali abi sobaya 1 çaybardağı benzini döküp sonra kibriti çaksana. 

ben silverdin veririm. Yanık kıl ve deri kokusu sevmem ama :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

şöförle motor gördün mü hiç

motor şoförü :crazy: benzin buharı mı soludun nedir?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

motor şoförü :crazy: benzin buharı mı soludun nedir?

Motorun da şoförü hiç çekilmez :crazy:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
İlkay Başaran yazdı:

Ali abi sobaya 1 çaybardağı benzini döküp sonra kibriti çaksana. Boruları toplamaya gelirim ben yardıma.

Benzin doldururken taşıp harlayan şöförle motor gördün mü hiç? Eksozun ısısından harlıyor buraya dikkat. 5 litre benzini dök koltuğa otur çakmağı çak falan. Ne içtiysen aynından istiyorum :crazy:

mazotu kaputa dök bezle sil araba cam gibi parlar geç karşısına sigaranı yak, seyret manzarayı. Testleri mililitre bazında yapalım arkadaşlar litrelerce yakıtı sağa sola dökmeyin litresi 28 lira oldu.. 😄😄

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
İlkay Başaran yazdı:

Sobaya bir kapak kadar gaz yağı döktük, soba yerden 5 cm havalandı, çıkan isi temizlemek 2 gün sürdü. Her halde baca temizliği de yapmış olduk. 

Bu arada lpg patlarsa yeni başlayan elektrik dönüşümü de çarpar diyebilir miyiz. 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

patlamaz kardeş, 5lt dök koltuğa ortam normal ısıda olacak hemen otur koltuğa çakacaksın çakmağı, birşey olmaz, ama 5 dk. bekle çak booom :) gazda ise anında boom fark burada, benzin sıvı lpg gaz halde, benzinin gaz hale gelene dek geçen süresi var...

sobaya gelince benzine gerek yok mazot dök beyaz dumanı gör booom, sıcak yanan sobaya dökersen tabii uçarsın bu örneğin yanlış :) yanan arabaya benzin dök patlamazmı diyorum ben :tongue:

benzin daha hızlı buharlaşır anında gümler, mazotu çok denedim hem okulda hem askerde aslında okuldaykende askerdeydim, askeriyede kalırdım oradaki sobayı mazotla yakardık, çok gümlettik kapak uçurduk kül içinde kaldık, alışığım yani :) ama benzinle olmaz o iş içine atmayı bırak dökerken aynı anda döktüğün benzinin etrafını saran benzin buharı sen daha tam dökemeden yaklaşmanla ateşe parlar duman olursun. denenmiş şeylerdir bunlar çokta deliyimdir bu konularda :)

benzin doldururken çıkan buharda aracın f1 se parlarsın oda egzostan parlamaz araştır hele, yoksa zor yanar, ben denemedim ama kızgın motorda deneyen var hemde çok yakınım,  sen hiç sıcak, ateş gibi ve çalışan motorsikletin üstünde otururken depo doldurup o sırada muhabbet ederken taştığını farketmeyip cizmene dolan benzin taşıpta yere dökülürken diğer akaın kısmın motorun üstünde cazzz cuzz eden benzin sesini duyduğunda patlama duydunmu, başına gelen babam, motor BMW full deri tulum vs. bir alev alsa şuan ben yoktum mesela :D  benzinin parlaması için yüksek ısı yada ateş kıvılcım lazım, lpg gibi gaz hale hemen geçmez ve parlamaz, kızıgın motror bloğuna döksen bile, direk ateş gibi kızmış egzosa dökersen anca, bunuda nerede yapacaksın...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Serkan Toker yazdı:

mazotu kaputa dök bezle sil araba cam gibi parlar geç karşısına sigaranı yak, seyret manzarayı. Testleri mililitre bazında yapalım arkadaşlar litrelerce yakıtı sağa sola dökmeyin litresi 28 lira oldu.. 😄😄

pis zengin seni, iyiki mazot geçti benzini, neyse benzinle yapacaksınki helal olsun babayiğite bah hele breh breh zenginliğe bah desinler :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mahmut Yıldız yazdı:

Sobaya bir kapak kadar gaz yağı döktük, soba yerden 5 cm havalandı, çıkan isi temizlemek 2 gün sürdü. Her halde baca temizliği de yapmış olduk. 

Bu arada lpg patlarsa yeni başlayan elektrik dönüşümü de çarpar diyebilir miyiz. 

sıcak sobaya yanan sobaya dökersen ne beklersin başka :)   sönük ve soğuk sobaya yada arabanın koltuğuna dök aynı şey, 1 mt uzaktan çak çakmağı bak bakalım ne oluyor, bir süreliğine hiçbirşey, o sürede saniye falan değil dk. bu arada, ortam ısısına benzinin içeriğine (buharlaşma hızı açısından) görede değişir o süre...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...