İçeriğe Yönlendir

LPG ve Honda Garantisi

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar,

Önceki konumda LPG taktırma olayını konuşmuştuk. 

Şimdi LPG için bir yer buldum. Sonra da işlemi yaptırmadan Honda Türkiye'yi bir arayayım dedim. Honda, aracın tüm aksamlarının garantiden çıkacağını söylüyor. Hiçbir servise de LPG yetkisi vermemişler, bayi uygulamalarına da öcü muamelesi yapıyorlarmış. Sadece motora uygulama olacağından şanzıman neden garanti dışı kalıyor dedim, motorla bağlı olduğu için tüm sistemleri garanti dışı bırakıyoruz dediler. 

E tamam LPG firmaları motor garantisini bir şekilde üstleniyor. Ama şanzımanın neden garantiden çıktığını (ve elektrikli aksam) anlamadım. Arabayı söktürmeden çıktım. 

Acaba arabayı satıp tüplü mü alsam?

tarihinde Deniz Kom tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

garanti: standart yasal 2 yıl her şekilde devam eder, lpg değil hiç bakım yapılmaasa bile mesela abs sisteminin garantisi devam eder, distribütörlerin ekstra uzattıkları kapsam dışı. motora bağlı felan cümleleri aslında suç tur, cezası olmayınca rahatlıkla sarf edebiliyorlar tabii

Deniz Kom yazdı:

Arabayı söktürmeden çıktım. 

Acaba arabayı satıp tüplü mü alsam?

tercih sizin, bugünki lpg masrafı kadar yatırım yapıp onun getirisi ile 1 yıl sonra geri dönük hesap yapabilrsiniz

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Ben olsam lpg montajını dışarıda yaptırır.  Devam eden km bakımlarının tamamını da tse onaylı kurumsal bir serviste yaptırırım Bosch servis gibi. Garanti bozulmasın diye çuvalla para döktüğümüz servisler yeri geliyor işi çok güzel yokuşa sürüyor. Geçen hafta honda civic benzin filtresine 3200 TL verdik. Değiştirmezsek garanti bozulurmuş. Kişisel aracım olsa orada bozmuştum garantisini.  

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

LPG yi dışarıda taktırınca aracın garantisinin kaybolması ile ilgili aracın garanti şartlarını okumak ve buna onay verip vermediğine bakman lazım. İllaki Honda garanti belgesine bu maddeyi koymuştur .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kanunen yapamazlar da, kanunu kovalayan olmayınca yapıyorlar işte.

Ben olsam uğraşmazdım. Satıp fabrikasyon lpg'li alır ya da garantisi bitince lpg'ye geçerdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2021 lansmanında piyasanın en az yakanı olarak haklı bir de övgü alan model bu. tekniği güzel de bizim pompalar zalim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Zincirkıran

2 3 yıl önce falan garantisi devam eden bir focus almıştım, araç ilk çalıştırmada bariz sıkıntılı idi ama servise kabul ettiremedim, bunlar böyle deyip işin içinden çıktılar. bakım için o zaman yüklü bir de para istiyolardı. araç benziyliydi bu arada. başlarım garantisine deyip brcde lpg taktım, bakımı da dışardan orjinal parçayla üçte bir fiyatına hallettim. demem o ki arıza durumunda illa garantiden halledilecek diye birşey yok, bakım ve benzin parasından yaptığınız tasarrufu olası arızaya verseniz ne olacak sanki. en azından birilerinin insafına kalmamış olur aracınız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Şanzıman elektrik bağlantılı. Lpg elektrik sistemine müdahale eder. Dolayısıyla lpg sistemi şanzımanı da etkiler dese bir şey diyemezsiniz. 

mahkemede bir şey ifade ediyorsanız onu kanıtlarla sunmanız gerekir. Şanzımanı etkiler diyen servis ne sunar bilinmez. Ama hakime göre bile karar değişebilir. 

Lpg taktırıyorsanız bazı şeyleri göze alma durumunuz olacak maalesef 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
(düzenlendi)
Erhan Doruk yazdı:

LPG yi dışarıda taktırınca aracın garantisinin kaybolması ile ilgili aracın garanti şartlarını okumak ve buna onay verip vermediğine bakman lazım. İllaki Honda garanti belgesine bu maddeyi koymuştur .

https://www.hizliresim.com/a2b21pr

Kendi sitelerinde böyle bir açıklama var. Kendileri taksa bile garanti ilk sorunda devre dışı kalır diyorlar. Dün Honda Türkiye'yi aradığımda hiçbir bayinin ve yetkili servisin LPG takma yetkisi olmadığını belirttiler. 

Sani Gerşon yazdı:

Kanunen yapamazlar da, kanunu kovalayan olmayınca yapıyorlar işte.

Ben olsam uğraşmazdım. Satıp fabrikasyon lpg'li alır ya da garantisi bitince lpg'ye geçerdim.

İnanın 3 gündür ona bakıyorum. Arabayı günlük kullanıyorum. Satıp 3 yaş altı LPG'li Corolla ya da Civic alayım diyorum. Bir de fiyatlar uçmuş iyice. Ağır hasarlı Civic EcoG olanlara 700 çekiyorlar.  Ama eldekini satmadan yenisini alamıyorum. Arabayı da günlük kullandığım için (işe gidebilmek amaçlı) arabasız kalamıyorum. 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Şanzıman elektrik bağlantılı. Lpg elektrik sistemine müdahale eder. Dolayısıyla lpg sistemi şanzımanı da etkiler dese bir şey diyemezsiniz. 

mahkemede bir şey ifade ediyorsanız onu kanıtlarla sunmanız gerekir. Şanzımanı etkiler diyen servis ne sunar bilinmez. Ama hakime göre bile karar değişebilir. 

Lpg taktırıyorsanız bazı şeyleri göze alma durumunuz olacak maalesef 

Ben o mahkemeleri hiç kazanamadım bu zamana kadar. Fabrika çıkışı sorunlu olduğu belli olan ayakkabılarımı şikayet ettiğimde görüşmeye değer bulunmamıştı. 

tarihinde Deniz Kom tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Deniz Kom yazdı:

Arabayı da günlük kullandığım için (işe gidebilmek amaçlı) arabasız kalamıyorum. 

Bu çözülür. Aylık bi araç kiralanır gerekirse.

Bence LPG şartsa çözümlere bakmaya başlayın derim.

Bu arada, fabrikasyon lpg'li corolla bilmiyordum. Ayrıca Dacia'lara da bakabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Bu çözülür. Aylık bi araç kiralanır gerekirse.

Bence LPG şartsa çözümlere bakmaya başlayın derim.

Bu arada, fabrikasyon lpg'li corolla bilmiyordum. Ayrıca Dacia'lara da bakabilirsiniz.

Fabrikasyon lpg corolla yokki. Bayiler takıyor sadece

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Fabrikasyon lpg corolla yokki. Bayiler takıyor sadece

Aynen. Ayrıca benim düşüncem piyasada fabrikasyon LPGli geçen Hondaların çoğu da fabrikasyon değil. Bayi montajlı olma ihtimali yüksek. Şaseden ruhsattan bir yerden çıkar elbet ne olduğu. 

Geçen başka bir konuda da yazmıştım. Bu işin sonu LPGcinin verdiği motor garantisine kadar gidiyor. Aradaki aracılar firmalar garantiler hikaye. Bayi yönlendirme yaptığı zaman o bayi özelinde kalmanız gerekiyor. O markanın diğer bayileri size aynı hizmeti vermeyecektir. 

Erhan Doruk yazdı:

Firmalar, motor bölgesine aktif müdahale olduğu zaman o parçanın bağlantılı olduğu her şeyi garanti dışına çıkaracak çalışmayı yapmışlardır.  Bayi dışı zaten şansınız olmaz ama bayi takarsa iyi bir avukat bu işi Honda merkeze kadar uzatabilir. Bu yüzden bayilerde genelde anlaşmalı LPGci kullanırlar. Kendileri takmazlar. O anlaşma da yazılı değildir muhtemelen. 

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Baha Kanberoğlu yazdı:

piyasada fabrikasyon LPGli geçen Hondaların çoğu da fabrikasyon değil.

Yok, onların motor alt yapısı (subaplar, ECU vs) hepsi hazır.

Hyundai'ye de bakabilirsiniz bu arada. Bir çok markada fabrikasyon lpg var.

Ben de olsam, sonradan taktırmak yerine fabrikasyon bakardım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Yok, onların motor alt yapısı (subaplar, ECU vs) hepsi hazır.

Hyundai'ye de bakabilirsiniz bu arada. Bir çok markada fabrikasyon lpg var.

Ben de olsam, sonradan taktırmak yerine fabrikasyon bakardım.

Geçenlerde fabrikasyon lpg’li honda’nın supap erittiği haber oldu. Şimdi aradım bulamadım. Kaldırmış olabilirler

Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Bakalım şimdi düşündüğümden de uzağa taşınmak meselesi çıktı. LPG'yi bayram sonuna kadar erteleyeceğim sanırım. Bu arada aracımı takasa koyacağım. Belki bir şeyler çıkar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Geçenlerde fabrikasyon lpg’li honda’nın supap erittiği haber oldu. Şimdi aradım bulamadım. Kaldırmış olabilirler

o dönem, fabrika daha çıkarmadan, bayiler lpg taktırıp orjin diye sattılar , onlara denk gelmiş olabilir hadise? gelmemiş te olabilir, mekanik parça bu arıza yapar mı yapar, teslalar bile cayır cayır yanıyor

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

arkadaşımın fabrikasyon lpg li civici var 10k bir bakıma gidiyor km yi sakın geçirmeyeyim diye stres yapıyor, haftaya 30k bakımı var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Honda tarafından fabrika çıkışlı olarak LPG'li olarak üretilen Civic Eco model araçlarda, aracın uzatılmış şartlı onarım garantisi devam eder. Honda tarafından takılmamış olan tüm LPG sistem montajları ise aracın uzatılmış garanti şartlarının geçerliliğini yitirmesine neden olur.

Kaynak: https://www.honda.com.tr/otomobil/satis-sonrasi/6-yil-garanti

bu da diğer sayfadaki çelişki

Aracınıza Honda Yetkili Servislerince Honda Türkiye A.Ş. tarafından onaylanmış LPG sistemi montajının yapılması halinde, aracınızın garantisi devam edecektir. Ancak LPG sisteminden veya yakıtından dolayı aracınızda oluşacak arızalar ve LPG sistemi, garanti kapsamında değildir.

Kaynak: https://www.honda.com.tr/otomobil/satis-sonrasi/orijinal-urun-garantisi

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o dönem 1.5 sene civarı gecikti, veya açıklamayı kazara çok önceden yaptılar, bir kısmı bayide takıldıi diğerleri arkadan geldi bayağı karışmıştı ortalık, bayide takılanda onaylısı onayısız oldu, teknik fark olmasa da

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Erhan Doruk yazdı:

Honda tarafından fabrika çıkışlı olarak LPG'li olarak üretilen Civic Eco model araçlarda, aracın uzatılmış şartlı onarım garantisi devam eder. Honda tarafından takılmamış olan tüm LPG sistem montajları ise aracın uzatılmış garanti şartlarının geçerliliğini yitirmesine neden olur.

Kaynak: https://www.honda.com.tr/otomobil/satis-sonrasi/6-yil-garanti

Aracınıza Honda Yetkili Servislerince Honda Türkiye A.Ş. tarafından onaylanmış LPG sistemi montajının yapılması halinde, aracınızın garantisi devam edecektir. Ancak LPG sisteminden veya yakıtından dolayı aracınızda oluşacak arızalar ve LPG sistemi, garanti kapsamında değildir.

Honda Türkiye kendi içinde çok çelişiyor. ARabaya serviste taktırdığım sensöre 3 yetkiliden fiyat aldım. Aynı ürün ve aynı işçiliğe verilen fiyatlarda 1000 TL makas farkı var ki ürünün sıfır satış fiyatı 2000 TL idi 2 ay önce. İşçiliğe 1500 lira daha vererek 3500'e taktırdım. 4500 isteyen servis de oldu ama. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Deniz Kom yazdı:

Honda Türkiye kendi içinde çok çelişiyor. ARabaya serviste taktırdığım sensöre 3 yetkiliden fiyat aldım. Aynı ürün ve aynı işçiliğe verilen fiyatlarda 1000 TL makas farkı var ki ürünün sıfır satış fiyatı 2000 TL idi 2 ay önce. İşçiliğe 1500 lira daha vererek 3500'e taktırdım. 4500 isteyen servis de oldu ama. 

Bu sadece Honda'ya özel değil. Tüm markalarda karşılaşabilirsiniz. Tüm aksesuar satışları bayiinin inisyatifinde.

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

o dönem, fabrika daha çıkarmadan, bayiler lpg taktırıp orjin diye sattılar , onlara denk gelmiş olabilir hadise? gelmemiş te olabilir, mekanik parça bu arıza yapar mı yapar, teslalar bile cayır cayır yanıyor

Ben bunu kastetmiştim @Sani Gerşon  

Erhan Doruk yazdı:

Garanti arıza verene kadar demekki :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Baha Kanberoğlu yazdı:

Ben bunu kastetmiştim @Sani Gerşon  

Garanti arıza verene kadar demekki :) 

Kısaca diyor ki, biz takarsak garanti devam eder ama lpg den veya yakıttan kaynaklı sıkıntı çıkarsa garanti dışıdır. LPG yi bizde taktırırmazsanız yine garanti dışıdır.

Sonuç olarak LPG yi yetkili serviste taktırınca arıza durumunda servisin inisiyatifinde işlem yapılıyor. İlla garantide kalacak bir durum yok.

O vakit en mantıklısı servis dışında taktırıp , periyodik bakımları da servis dışında yaptırmak. Zaten 2 yılda edilecek tasarruf ile arıza durumunda tolere edilebilir.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
M. İsmail TOPKAYA

Konuyu açan arkadaşa, aracına cekinmeden lpg taktirmasını öneririm.Düzgün bir yerde isinin ehli olsun, montaj yaptirin gecin garanti maranti bu ülkede hikaye hele de lpgyi bayi takmış olsa bile.Malum ulkem8zde hukuk ve adalet sorunlu ve kanuni açıklar çok ve güçlü olan bir yolunu buluyor bu sebeple müşterilerinin endişelerini kullanıp garanto hikayeleriyle lpg uygulamaları yapan bayiler lpgden kaynakli olmayan bir arıza eğer meblag olaral büyukse garanti kapsamı altı da genel merkeze fatura edemeyeckleri için size yansıtacaklardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...