İçeriğe Yönlendir

Samsun Özel Ford Servis Tavsiyesi

Umut Demirkılıç

Recommended Posts

Umut Demirkılıç

Merhaba,1.6 TDC 70.000 km de 2011 model C-Max sahibiyim.(aracı yeni aldım). Aracı alırken Exper aracı cihaza bağladı 3. ve 4. Enjektör hata veriyor enjektörcüye baktır dedi.Sonrasında aracı yetkili servise (otokoç) götürdüm.Hem orda genel bakımlarıyla ağır bakımlarını yaptırdım, Cihaza bağladılar 4 enjektörün sökülüp tamir- tadilat yapılması ve enjektör temizliği yapılması gerektiğini söylediler bunun içinde yaklaşık 8.000 istediler.İlginç olan bir durumda yaklaşık 7 yıl önce araç 25.000 km de iken (40.000 km önce) garanti kapsamında 4 enjektör tamir tadilat ve temizlik işlemi yapılmış aynı yetkili servis tarafından. Biraz araştırdım Orjinal enjektörlerin yenisi set halinde 8200 tutuyor, tamir ve tadilatı için yetkili servise vereceğim paraya dışarıda orjinalleriyle değişeyim diye düşündüm, hal böyle olunca aracı yetkili servisten çıkartarak özel servise soktum hepsini değişeyim diye. Özel servisteki usta da şunu dedi; sabah çalışırken tek marşda çalışıyor mu? Evet dedim. Yola çıktığında tekleme varmı?, Yok dedim.Çekişten düşüyor mu? Hayır dedim.Ozaman neden kaşınıyorsun kmside 70.000 de, git kardeşim bu dediklerimin birisi olursa gel ozaman bakalım dedi. Sorum şu;  araç 70.000 km de sadece biraz sesli çalışıyor( hep benzinli araç kullandım) benim farkettiğim hiç bir sıkıntısı yok, aracın  beynini cihaza bağladığında enjektör hatası uyarısı veriyor (araç ekranında veren bir uyarı değil) olması bu enjektörlerin temizliği yada değişimi için yeterli bir uyarı mıdır? Yoksa özel servis ustasının dediği gibi hiç kaşınmaya yım mı?😀

Aslında bu  sıkıntımı başka bir başlıkla foruma bilgi edineyim diye  açmıştım fakat anladığım kadarıyla doğru düzgün güvenilir bir ustanın tekrar görmesi gerekiyor diye düşünüyorum, bu sebeple Samsun için yönlendirebileceğiniz bir Ford servisi varmıdır acaba🙏

Yorum bağlantısı
Zafer Oflu

Yanlış bilimiyorsam eğer ekranda arıza ışığı yanmıyorsa, geçici bir arıza vermiştir. Onu sildirdiğinizde tekrar görünmez. Bence hiç kurcalatmayın. Dizel araba haliyle biraz daha sessiz çalışır. Ilk dizel arabama bindiğimde traktör gibi çalışıyor zannetmiştim ama onların normali bu.

Yorum bağlantısı
Umut Demirkılıç
Zafer Oflu yazdı:

Yanlış bilimiyorsam eğer ekranda arıza ışığı yanmıyorsa, geçici bir arıza vermiştir. Onu sildirdiğinizde tekrar görünmez. Bence hiç kurcalatmayın. Dizel araba haliyle biraz daha sessiz çalışır. Ilk dizel arabama bindiğimde traktör gibi çalışıyor zannetmiştim ama onların normali bu.

Aynen ekranda hiç hata vermiyor , cihaza bağladığınızda hata düşüyor, gerçi serviste hata kodunu sildiler ama yine verdiğini söylediler. Aslında bakıma sokmadan önce çok daha sessizdi nacizane ben serviste koydukları yağdan diye düşünüyorum(Yetkili servis  Selena diye dandirik yağ koymuşlar).Cevap için tşkler 

Yorum bağlantısı
Zafer Oflu

Yağdan sonra oldu ise muhtemelen iticiler ses yapıyordur. Mobil'den şaşmayın o zaman. Tabii 10/40 da koymuş olabilirler. Yağın numarasına baktınız mı? 

Yorum bağlantısı
Umut Demirkılıç
Zafer Oflu yazdı:

Yağdan sonra oldu ise muhtemelen iticiler ses yapıyordur. Mobil'den şaşmayın o zaman. Tabii 10/40 da koymuş olabilirler. Yağın numarasına baktınız mı? 

Yağ 5/30 koymuşlar, ama marka kalitesiz, zaten buda çok garip bir durum yetkili servis bile dünya fiyat alıyor dandirik yağ koyuyor...

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Yağın markası ile öyle bir etki göremezsiniz. Bahsettiğiniz yağı bildiğim kadarı ile Fiat markası öneriyor ve İtalyan markası olması lazım. 

Kim dedi neye dayanarak dedi bilemem ama kalitesiz bir yağ değildir. Kalite algısı eğer reklam çokluğu ise ona bir şey diyemem. 

Aracınızda enjektörde problem olduğunu söylemiştiniz. Ki aracın geçmiş 70000 km si bilinmiyor. Belki kötü yakıt konuldu belki motorda bir sıkıntı vardı, katkı koyulmuştu içine vs vs. 

Sözün özü şu, bir ürüne kötü diyebilmek için net veri koymak lazım. Rastgele kötü dersek anlamı kalmaz yorumun. 

Ayrıca o araçta başka sıkıntı var çok net. Bakılmış ve enjektör denilmiş, siz bilerek almışsınız anladığım kadarı ile. Yakın zamanda değişmiş enjektöre kalitesiz yakıtı koyun bakalım ne zaman bozuluyor 🙂 Sağlıklı ve kaliteli parça/ sarf malzeme ile 70000 km de bir şey olmazken tam tersinde 7000 km dayanır mı belli olmaz. Herşey km değil

Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
(düzenlendi)

Enjektör konusunda Samsun'da Tanju usta var Öz Şimşek dizel olması lazım direkt oraya gidin.

tarihinde Emrah Korkmazz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...