İçeriğe Yönlendir

Emisyonlar Pek Möhüm

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Çok yakanlar ve dumanlılar kulübü mü başlık. Alla alla yanlış geldim heralde :) 

yoooo gayet ökolojik almanların, pilli arabalı dingilizlerin, gelecek kışa donmasınlar diye kömür yakma hazırlığı konusu bu, ata ne demiş: ateş düştüğü yeri yakar ....

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Dört yıl önce almayada bir kömür santralini ziyaret etmiştim. Buradaki doğalgaz santralleri gibi tertemizdi. Santral içinde koşuşan işçiler yoktu. Herşey kontrol odasından tam otomasyonlu izleniyor, gerekirse müdahale ediliyordu. Bacalardan neredeyse hiç gaz çıkmıyor, sadece soğutma kulelerinden buhar çıkışı vardı.  Onlar işi hakkıyla yaptığı için doğayı pek kirleteceklerini düşünmüyorum. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Erhan Doruk yazdı:

Dört yıl önce almayada bir kömür santralini ziyaret etmiştim. Buradaki doğalgaz santralleri gibi tertemizdi. Santral içinde koşuşan işçiler yoktu. Herşey kontrol odasından tam otomasyonlu izleniyor, gerekirse müdahale ediliyordu. Bacalardan neredeyse hiç gaz çıkmıyor, sadece soğutma kulelerinden buhar çıkışı vardı.  Onlar işi hakkıyla yaptığı için doğayı pek kirleteceklerini düşünmüyorum. 

Asıl problem kömürün külünün ne olacağı. Birkaç seçenek var;

1) Yeraltında açılan galerilere dolgu malzemesi yapılacak. Su ile karıştırılıp kuruduğunda betonla yarışır dayanımı oluyor. 

2) Doğrudan beton, alçıpan vs yapımında kullanıp satarsınız. 

3) Çeşitli şekillerde asit üretiminde kullanılabilir. 

Hepsinin ortak noktası radon gazı meselesi. Yani riskli ve ciddi iyi yönetilmesi gereken esas konu atıkların yönetimi. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

fizik kanunu: her fosil yakıt yanarken emisyon salar, göz ile renk görülmese de, tşörtlerin bile emisyon/partikül  salınımı var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Çağlar Bayur yazdı:

fizik kanunu: her fosil yakıt yanarken emisyon salar, göz ile renk görülmese de, tşörtlerin bile emisyon/partikül  salınımı var

Latteleri azaltsak?

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Emisyon, en sevdiğim konulardan. Sinir uçlarına dokunmalı ki, para kazanması kolay ve çok olsun.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Çağlar Bayur

https://atmosphere.copernicus.eu/charts/cams/ozone-forecasts?facets=undefined&time=2022102800,3,2022102803&projection=classical_south_pole&layer_name=composition_o3_totalcolumn

buyur buradan bak, CAMS , atmosfer gözlem servisi, ozon deliğinin 2050 yılında kapanacağını öngörmüş..... Sene 1990, ozon deliği büyüyor tantanası vardı, koltuk altı spreyler falan çok fenaydı, yasaklanmalı idi, daha pahalı ürünler şart idi,  katalizatör motorlarda şart oldu,sonra aman yetmez dpf dendi...

o yıllarda üniversitede bir hocamızın bir cümlesi ilgimi çekmişti: Bu ozonun kapalı olması açılması dünyanın doğal bir süreci derdi... yutupsuz yıllardı imkanımca kitaplardan araştırmıştım, uzun sürmüştü, limdi 5 dak sürüyor araştırmak .

yıllardır bu emisyon tantanası da hikaye derdim... Beklemesi uzun sürdü ama sonunda aynı yere geldik, müjde :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

kat, dpf, olmadı addblue, aman yook az harcadı müşteri daha çok harcasın scr takalım, az oldu türlü cambazlıkla maliyet yükseltelim,  yok olmadı pilliler gelsin, aman çok ökoolojiğiz, janjanlı karbon ayak izlerimizi düşürelim kokteylli seminerleri......

Veeee sonuç: kömür yakalım, elektrikleri eskisi gibi çok harcayabilellim...

https://www.analizgazetesi.com.tr/haber/rusya-gazi-kesti-almanya-komure-donuyor-336/

atasözlerimiz bir şahaserler, der ki: iğneyi kendine bir batır bakalım, becerebildi isen, çuvaldızı da başkasına batırırsın.

putin kazanacaaaak....

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ü.Emre Kartal yazdı:

Asıl problem kömürün külünün ne olacağı. Birkaç seçenek var;

1) Yeraltında açılan galerilere dolgu malzemesi yapılacak. Su ile karıştırılıp kuruduğunda betonla yarışır dayanımı oluyor. 

2) Doğrudan beton, alçıpan vs yapımında kullanıp satarsınız. 

3) Çeşitli şekillerde asit üretiminde kullanılabilir. 

Hepsinin ortak noktası radon gazı meselesi. Yani riskli ve ciddi iyi yönetilmesi gereken esas konu atıkların yönetimi. 

kül problem, Seyitömer termiğin kül dağını ve kül barajını biz yapmıştık, berbattı, her akşam duş alırken kara kara sular akardı, kamyonlar 3 ayda bir motor yaptırırdı, toz ne ot ne bitki bırakırdı, barajı bile doldu taştı, kısaca kül büyük dert... barajda canımız çıktı yapana kadar, 30 sene gider dediler 6 senede doldu, kül dağını koruga denen otla kapladık şimdi yeniden kül dökmüşler, yazık....

https://www.haberler.com/yerel/kutahya-da-kul-isyani-4674689-haberi/

güzel göründüğüne bakma, yüzey suyu, altı sıvı küldür batar gidersin, ağır metal dolu zehirli su, içmeyi bırak elini bile yıkama...

kul-golu-fotografcilarin-ilgi-odagi-oldu

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

https://atmosphere.copernicus.eu/charts/cams/ozone-forecasts?facets=undefined&time=2022102800,3,2022102803&projection=classical_south_pole&layer_name=composition_o3_totalcolumn

buyur buradan bak, CAMS , atmosfer gözlem servisi, ozon deliğinin 2050 yılında kapanacağını öngörmüş..... Sene 1990, ozon deliği büyüyor tantanası vardı, koltuk altı spreyler falan çok fenaydı, yasaklanmalı idi, daha pahalı ürünler şart idi,  katalizatör motorlarda şart oldu,sonra aman yetmez dpf dendi...

o yıllarda üniversitede bir hocamızın bir cümlesi ilgimi çekmişti: Bu ozonun kapalı olması açılması dünyanın doğal bir süreci derdi... yutupsuz yıllardı imkanımca kitaplardan araştırmıştım, uzun sürmüştü, limdi 5 dak sürüyor araştırmak .

yıllardır bu emisyon tantanası da hikaye derdim... Beklemesi uzun sürdü ama sonunda aynı yere geldik, müjde :)

2030’dan sonra Herkes japoncu olacak yani :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

2030’dan sonra Herkes japoncu olacak yani :) 

yok 2030 da arabalrın suçu olmadığı anlaşılınca pil fabrikalarnıı yakacak tdci cılar

vesile ile bu manyaq hitler in fırlattığı her rokette 30 ton yenilenebilecek patates harcanmış, halkı açlıktan ölürken. sonra putin geldi , o da aynı

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

yok 2030 da arabalrın suçu olmadığı anlaşılınca pil fabrikalarnıı yakacak tdci cılar

vesile ile bu manyaq hitler in fırlattığı her rokette 30 ton yenilenebilecek patates harcanmış, halkı açlıktan ölürken. sonra putin geldi , o da aynı

Dizelciler yüzünden bunlar geldi başımıza. Dizel olmasaydı gemiler falan benzinle çalışsa hiç sorun yoktu

:vurduvara:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Dizelciler yüzünden bunlar geldi başımıza. Dizel olmasaydı gemiler falan benzinle çalışsa hiç sorun yoktu

:vurduvara:

tork yok torkkkk , olsa tükkan senin

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

tork york 

Güzel şehir. 5 litre ford geliyor aklıma nedense :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

tork yok torkkkk , olsa tükkan senin

0-100'ü 6sn olan benzinli araç sahibi mi bunu diyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

o başka şey öhhööööö konu ne ki? kanat mangala nasıl hazırlanır?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

o başka şey öhhööööö konu ne ki? kanat mangala nasıl hazırlanır?

Tavada kokoreç tarifi verem mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Tavada kokoreç tarifi verem mi?

matkap+tava videosu çeksek yutupta milyon garanti

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

o ne 

F8615D1C-D22F-4DA0-8795-8A892A47EB18.jpeg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

o ne 

4000d/d rölanti kıvamı diyelim

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

4000d/d rölanti kıvamı diyelim

neyse ben bakmim. Abdestim bozulur 

:dribble:

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...