İçeriğe Yönlendir

Çakmaklık Elektriğini Nasıl Keserim?

Ümit Türkel

Recommended Posts

Ümit Türkel

Merhabalar. Aracımın çakmaklığını söküp yuvasına monte edilen usb şarj cihazı aldım. Kontağı kapatsam bile cihazın aydınlatma ışığı sürekli yanıyor. 

Kontak kapatınca elektriğin de kesilmesini istiyorum, nasıl çözebilirim?

Ya da başka nerden elektrik çekebilirim?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Merhaba, normalde çakmaklıkta elektrik kesiliyordur. Üzerindeki ışık led olduğu için ölü akım kalıyor o bitene kadar yanıyordur. 

Usb takın kontak kapalıyken belirli süre sonra şarjı keser veya hemen keser

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

cakmakliga baglamakla hata etmissiniz, kontaga bagli bir hattan cekilmesi daha dogru olurdu

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Mondeoda sigortasını bir üstteki boş göze takınca çakmak kontakla çalışıyordu ama sizin araç Polo galiba, VW lerde nasıl bilmiyorum belki kolay bir yolu vardır.

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

kontaga bagliysa teyp hattindan alinabilir

Orta konsola yakın başka nerden elektrik alabilirim? 2011 1.4 fiesta araç.
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Servet Aydın yazdı:

Araç kilitlendiği zaman bir süre sonra sistem kapanıyor

Focus 2.5 kapatmıyor, kolçak içi ve çakmaklık sürekli aktif. Fiestayi bilmiyorum tabi.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Focus 2.5 kapatmıyor, kolçak içi ve çakmaklık sürekli aktif. Fiestayi bilmiyorum tabi.

Bir yaşıma daha girdim

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Vw reno kapatıyor. Ford denişik
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

araba dediğin kapatır zaten. Ford nedir bilemedim :vroom:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ford kapatmaz. Ben mondeoda çok akü bitirdim. 
çakmaklık hattına Kontağa bağlı röle takmıştım 

Sonradan sigorta kutusundan sigortanın yerini değiştirerek kapanabileceğini öğrenmiştim. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sonradan sigorta kutusundan sigortanın yerini değiştirerek kapanabileceğini öğrenmiştim. 

Focus'da da varmı öyle bir özellik 🤔

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Focus'da da varmı öyle bir özellik 🤔

Hiç duymadım.. Bence yoktur :)

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Servet Aydın yazdı:

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

araba dediğin kapatır zaten. Ford nedir bilemedim :vroom:

Dediğiniz 2016 model Ford fiesta kontağı kapatınca çakmak elektriği kesiliyor. Yani ARABA Dediğiniz kapatıyor değişik vs değil. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

C maxte de durum aynı elektrik kesilmiyor. Çok enerjik bir araç. Her zaman sana elektrik veririm benden kopamazsın diyor sanırım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

2015 fiesta için kesin bilgi, ön çakmaklık kapanıyor. 

Eğer titanium ise veya benimki gibi orjinal hattı aktif edip çakmaklık yaparak arka çıkışı da varsa o aracı kilitledikten bir süre sonra kapanıyor. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

2006 Fiesta varken enerjiyi kesmiyordu, Uno kesmiyor 500L ve puglar kesiyor. 

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Mehmet Yeter yazdı:

C maxte de durum aynı elektrik kesilmiyor. Çok enerjik bir araç. Her zaman sana elektrik veririm benden kopamazsın diyor sanırım. 

Hocam 2008 C-max aracımda kesmiyordu ama şimdikinde kesiyor.

Yorum bağlantısı
Ümit Türkel

2011 fiesta 1.4 titanyum uzun süre beklememe rağmen elektriği kesmedi. Tavan lambasından elektrik alarak bağladım, şu an sorun kalmadı. Kontak kapatımca elektriği kesiyor. Cevap veren herkese teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ümit Türkel yazdı:

2011 fiesta 1.4 titanyum uzun süre beklememe rağmen elektriği kesmedi. Tavan lambasından elektrik alarak bağladım, şu an sorun kalmadı. Kontak kapatımca elektriği kesiyor. Cevap veren herkese teşekkür ederim.

Çakmaklığa tavandan elektrik alınmaz. Daha iyi bilen arkadaşlar da yorum yaparlar ama tavan lambasının kabloları incedir ayrıca çalışma mantığı da farklı. 

Çakmaklığın hattını kontrol edin, başka yerden bağlantı yapılmış olmasın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Aydın Sert yazdı:

Hocam 2008 C-max aracımda kesmiyordu ama şimdikinde kesiyor.

Bende ki 2006 aynen kesmiyor. Hatta dün elektrik süpürgesi taktım bu çakmalığa takılan cinsten aracı çalıştırmadan direk çalıştı. 2005 fiestam vardı. Onda da durum aynıydı. Elektriği kesmiyordu. Ancak şöyle ilginç bir durum var. Cmaxte sadece kumandadan bagajı açtığınızda bagaj aydınlatması dışındaki iç aydınlatmaları yanmıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Mondeo' da çakmak için iki ayrı sigorta vardı. Biri kontağa bağlı diğeri direkt. Tercihe bağlı idi. Kullandığım Focusların MK2-MK2,5 kapanmıyor, MK3 ise bir süre sonra kapanıyordu. 2006 Fiesta' da da kapanmıyor.

Santa-Fe' de çok farklı bir sistem var. 1 çakmaklık 3 ayrı 12 volt çıkışı var. Çakmaklık kontağa bağlı, önde çakmaklık yanındaki 12 volt çıkışı bir süre sonra kapanıyor. Arka koltuklardaki ve bagajdaki çıkışlar ise, kontağa bağlı. Ama her biri için sigorta kutusunda direkt ya da, kontağa bağlı yapılabiliyor. Sadece bagaj için yapılamıyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Göçmen

Merhaba üzerinde devamlı elektrik olsun mu kontak kapalıyken elektrik olmasın mı nasıl bir şey istiyorsunuz önce onu belirleyin daha sonra işlem kolay

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...