İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - 2012 Motul Yağ Eksiltme ve Tavsiye

Erdem Gun

Recommended Posts

Erdem Gun

Öncelikle herkese iyi günler,

Arkadaşlar, 2012 model 1.4 benzinli 133 000 km de olan bir fiestam var. Bu zamana kadar surekli castrol magnatec 5w30 A5 yağ kullanarak bakımları yapıldı. Ve bu zamana kadar araçta hic yağ eksiltme farketmedim. Genelde düzenli kontrolünü yaparım. Son bakimında motul 8100 eco neryg 5w30 yağ kullandım. Fakat 6000 km de 0.5 lt civari yağ eksilmesi oldu. Acaba bu durum normal mi. Motul yağdan devam mı etmeliyim yoksa tekrar castrol yağa mı dönmeliyim, yoksa mobil veya vb. yağ mı denemeliyim. Bu konuda kararsiz kaldim. Genelde sürekli farklı marka yağ kullanmak iyi degil gibi bir kanı mevcut. Tecrübeli/tecrübesiz arkadaşların fikirlerine açığım teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Erdem Gun yazdı:

Öncelikle herkese iyi günler,

Arkadaşlar, 2012 model 1.4 benzinli 133 000 km de olan bir fiestam var. Bu zamana kadar surekli castrol magnatec 5w30 A5 yağ kullanarak bakımları yapıldı. Ve bu zamana kadar araçta hic yağ eksiltme farketmedim. Genelde düzenli kontrolünü yaparım. Son bakimında motul 8100 eco neryg 5w30 yağ kullandım. Fakat 6000 km de 0.5 lt civari yağ eksilmesi oldu. Acaba bu durum normal mi. Motul yağdan devam mı etmeliyim yoksa tekrar castrol yağa mı dönmeliyim, yoksa mobil veya vb. yağ mı denemeliyim. Bu konuda kararsiz kaldim. Genelde sürekli farklı marka yağ kullanmak iyi degil gibi bir kanı mevcut. Tecrübeli/tecrübesiz arkadaşların fikirlerine açığım teşekkürler...

İngiliz der ki çalışıyorsa kurcalama :) 

Eğer castrol ile sorun yoksa castrol ile devam edin derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Her araba marka seçiyor sanırım. Castrol varken yağ kaçıran araba shell helix den sonra kaçırmamaya başladı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

0,5 litre yağ ölçümü hassas bir rakam. Eksilmemiş olma ihtimali de vardır

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Gun
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

0,5 litre yağ ölçümü hassas bir rakam. Eksilmemiş olma ihtimali de vardır

Eksildigine eminim cunku min cizgisine cok yaklaşmıştı. 

Yorum bağlantısı
Erdem Gun
Evren Erakçora yazdı:

Maks ile min arası 0.75 litre olması lazım.

Yagı ilave eden arkadaş yarım litre ilave ettigini soyledi ama doğrudur.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Zemin düz mü? İki ölçüm de aynı şekilde mi yapıldı? Bunlar da önemli ama. Düz zeminde kitapçık yağ ölçme kriterlerine uyarak tekrar bakın. Fazla değilse dediğinizde haklısınız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Gun
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Zemin düz mü? İki ölçüm de aynı şekilde mi yapıldı? Bunlar da önemli ama. Düz zeminde kitapçık yağ ölçme kriterlerine uyarak tekrar bakın. Fazla değilse dediğinizde haklısınız. 

Evet olcum duz zeminde arac durduktan yaklasik 45 dk sonra yapildi.

Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

Ben ayni yagdan(motul) baldizin 2010model lpgli 1.25 fiestasinda kullaniyorum. Neredeyse 170bin kmde ve 80bin kmden beri lpgli kullaniliyor. Bakimdan bakima neredeyse hic eksiltmiyor diyebilirim. 

Yag ekleyip biraz daha gozlemleyin bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Eksiltmenin sebebi doğrudan yağ olmayabilir. Aracın altına baktınız mı? Belki düzgün takılmadı filtre vs belki bir yerde yırtık kırık var. 

Daha az bir miktar olsa marka değiştiğinden olmuş olabilir derdim. Ama şuan bu ihtimal uzak

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

2008 1.4 Benzin-Lpg Fiesta, 15 bin km yi devirdi, 196 bin km'de şu an, bakımı gelmiş bulunmakta, çubuğu çektiğimde orta çizginin altında şu an. Yağ konulduğunda tam orta çizgide oluyor.
Castrol A5 5W30 koyuyor servis.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Gun
Ü.Emre Kartal yazdı:

Eksiltmenin sebebi doğrudan yağ olmayabilir. Aracın altına baktınız mı? Belki düzgün takılmadı filtre vs belki bir yerde yırtık kırık var. 

Daha az bir miktar olsa marka değiştiğinden olmuş olabilir derdim. Ama şuan bu ihtimal uzak

Görünür bir kacak yok alt tarafta ama sizce olmasi gerekenden fazla eksiltmiş sanirim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...