İçeriğe Yönlendir

Dürüst Vatandaş Olmak

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

KYK borçlarının faizleri silindi. Kılıçdaroğlu gündeme getirmişti. Erdoğan bugün sadece anaparanın ödeneceğini açıkladı. 

peki ya dürüstçe, borcunun o günkü para değerinde ödemesini yapanlar?

Ya faiziyle beraber ödemesi yapanlar?

bunu seçim yatırımı olarak kullanan bir siyasi parti ve kendine muhalefet deyip yine dürüst vatandaşını kazıklanmasını talep eden muhalif siyasi bir parti.

ben bu saatten sonra devlete olan borcumu asla zamanında ödemeyeceğim. 5-10 yıl sonra barış, indirim, af, faiz nasılsa bir şeyler oluyor. Tek enayi biz miyiz? 

öğrencinin yanındayım. Ama bu şekilde haksızlık üstüne değil. 

• Beğen 18
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
KYK borçlarının faizleri silindi. Kılıçdaroğlu gündeme getirmişti. Erdoğan bugün sadece anaparanın ödeneceğini açıkladı. 

bunu seçim yatırımı olarak kullanan bir siyasi parti ve kendine muhalefet deyip yine dürüst vatandaşını kazıklanmasını talep eden muhalif siyasi bir parti.

ben bu saatten sonra devlete olan borcumu asla zamanında ödemeyeceğim. 5-10 yıl sonra barış, indirim, af, faiz nasılsa bir şeyler oluyor. Tek enayi biz miyiz? 

Bir evimiz var onun cevre vergisi yuzunden hesabima haciz konmus rakamda ciddi bir sey degil inat ettim yapilandirma cikana kadar odemeyecegim . Ayni duzenin müteahhitlerin borclarinin faizini silerken medya patronuna yaptigi kolayliklarin son bulmasini istiyorum . Inanin zamaninda greenkart basvurusu olumlu sonuclanmisti ama gitmemistim simdi olsa 1 dk bile durmam acikcasi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Zincirkıran

madem devletimizin imkanı var, genç kardeşlerimize kredi olarak değilde tamamen burs şeklinde yardımcı olsun. veyahut geri ödeme kat kat fazla çıktıysa fazla kısmından indirim yapsın. borç ödememeyi teşvik eden bir uygulama olmuş malesef 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

ben de vakti zamanında faizi ile ödemiştim. benim suçum neydi. Eşitlik ve adalet herkese lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Birbiriyle çok bağlantılı

Başkaları zamanında emekli oldu, ben neden emekli olamıyorum?

Bknz. Ortak malların trajedisi.

Ortak mal ne oluyor burada, senin benim onun bunun devletteki parası.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

1500 tane Sma hastası çocğun tedavisini yapmayanlardan, çokta dürüstlük ve adalet beklememek lazım aslında... 

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Erkut Uysal yazdı:

1500 tane Sma hastası çocğun tedavisini yapmayanlardan, çokta dürüstlük ve adalet beklememek lazım aslında... 

Sma ilacının neden bu kadar pahalı satıldığını da sorgulamak lazım. Argesi tamamlanmış bir ilacın masrafları çıkmıştır herhalde. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
Sma ilacının neden bu kadar pahalı satıldığını da sorgulamak lazım. Argesi tamamlanmış bir ilacın masrafları çıkmıştır herhalde. 
İlacın çıkış tarihine ve ülkeye girişine bakmak lazım. Genelde 10 yıl jenerik çıkamıyor. Bir de FDA onayı her ülke için yeter şart degil tabi. Genelde olay sayı çoksa jenerik sağlanabiliyor veya orjinal olan uygun fiyata alınabiliyor. Yoksa o büyük rakamlardan kurtuluş yok.
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Erkut Uysal yazdı:

Siz aylık destek oluyorsunuzdur umarım Valilik izni ile yasal olarak yardım toplayabiliyorlar.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

keşke muhalefet  seneye herkese 100 bin dolar dağıtacaz dese :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
Erhan Doruk yazdı:

Yerli mi?

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bu kyk borcu konusunda çok doluyum. Vakti zamanında çok çok ihtiyacım olduğu için almak durumunda kalmıştım. Sonra çok şükür işe girince tıkır tıkır ödedim.

Aynı zamanlarda üniversiteye giden akrabam ise babası esnaf olduğu ve zarar gösterdiği için (aslında karun kadar zengin ve devlet bunu fark edemiyor bravo) geri ödemesiz başbakanlık bursu aldı ve hiç harcamadı. Biriken parayla mezuniyette araba aldı.

Eşitlik, adalet her ne ise bu ülkede yok. Hoş ben yine de hak yiyen tarafta olmak istemiyorum. Allah beni de neslimi de hak yemekten korusun, tabi kimse de hakkımızı yemesin, amin.

• Beğen 20
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Koray Demir yazdı:

Siz aylık destek oluyorsunuzdur umarım

Bu benim, sizin, onun desteği ile hallolucak bir durum değil ki... 

Hasta sayısı milyonları bulsa onada eyvallah denir, devlet çabalıyor ama yetişemiyor denir, elini taşın altına o zaman herkes koyar gücü ve durumu yettiği kadarı ile... 

Eğer yöneticiler, milyonluk iş adamlarının, milyonluk borçlarını tek kalemde silebiliyor ise o zaman olmaz işte... 

Eğer bazı imtiyazlı kişiler geri ödememek üzere bankları boşaltabiliyor ve buna kimse dur demiyorsa oda olmaz...

Doğrusu bende artık kendimi çok yormak istemiyorum bazı kişilere bir şeyler anlatmak için... Samanı, buğdayı, nohutu, mercimeği, arpayı hatta çöpü bile dışardan alıyoruz ama yerli uçak, yerli araba, yerli elektrikli traktör ürettiğine inanan bir kitleye ben ne anlatsamda boş...

• Beğen 10
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Hacı Şenyurt yazdı:
Erhan Doruk yazdı:

İlacın çıkış tarihine ve ülkeye girişine bakmak lazım. Genelde 10 yıl jenerik çıkamıyor. Bir de FDA onayı her ülke için yeter şart degil tabi. Genelde olay sayı çoksa jenerik sağlanabiliyor veya orjinal olan uygun fiyata alınabiliyor. Yoksa o büyük rakamlardan kurtuluş yok.

olayın iç yüzü çok farklı , biraz araştırma ile öğrenebilirsiniz. Çocuklar üzerinden nasıl o grup nasıl para kazanıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

45 liralık bursu 20 senede 850 lira yapmışlar.. (tabi döviz alım gücü olarak geri gitmiş o başka konu....)

45 lira aldığın bursu 45 lira herhalde geri ödememeli. O ödenen paralar yeni gençleri finanse edecek.. Neyse.. kimin parası kime kredi veriliyor ki?

Kampüslere yurt yapsalar krediye gerek yok.

Bizim öğrenciler "okulun" (!) herkese yer çıkmayan KYK yurdundan 50 dakika otobüsle kampüse geliyorlar. 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Emre Şimşek yazdı:

geri ödemesiz başbakanlık bursu aldı 

Ben bunu vatan millet düşmanı olanlarda görünce ayar olmuştum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Eyüp Çetin yazdı:

Ben bunu vatan millet düşmanı olanlarda görünce ayar olmuştum.

O da çok üzücü. Devlet kendi eliyle düşmanı besliyor gibi bişey.

Mehmet Göktürk yazdı:

Bizim öğrenciler "okulun" (!) herkese yer çıkmayan KYK yurdundan 50 dakika otobüsle kampüse geliyorlar. 

Bu da çok kötü. Okula 50 dk..

Biz bu arada Beytepe’ye gidemezdik otobüsler kyk yurduna geldiğinde dolu olurdu. Yetersiz sayıda boş otobüs gelip bizi almaya çalışırdı..

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Göktürk yazdı:

45 liralık bursu 20 senede 850 lira yapmışlar.. (tabi döviz alım gücü olarak geri gitmiş o başka konu....)

45 lira aldığın bursu 45 lira herhalde geri ödememeli. O ödenen paralar yeni gençleri finanse edecek.. Neyse.. kimin parası kime kredi veriliyor ki?

Kampüslere yurt yapsalar krediye gerek yok.

Balıkesirde yurtla okul arası 30 km. İkisi de bambaşka istikametteler. Yol parasından iyi kdv topluyor dövlet

Ne giderdik körüklü otobüslerle pug j9 larla

J9 da vites kolu yolcu kısmına daha yakın. 4 te giderken ayakla basıp boşa alırdım punduna getirip. :D

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Yapılacak her camiye kapasitenin %10 u kadar öğrenciye yurt şartı koysalar bu sorun kökten çözülür.  Bazı üniversitelerde yeterli yurt olmamasına rağmen devasa camiler var.  İbadet önemli tabi de sadece cumaları ve bayramları dolabilen camileri daha efektif kullanmak lazım. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
olayın iç yüzü çok farklı , biraz araştırma ile öğrenebilirsiniz. Çocuklar üzerinden nasıl o grup nasıl para kazanıyor.
Hocam ben ilaçların klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Şu ana kadar data uyduruldugunu bizim ülkemizde görmedim. Çünkü bir kişi bile oynandığını ispat etsin o ilaç firması artık biter. Ağzıyla kuş tutsa faydasi olmaz. Ha klinik araştırma zamanında sütten çıkma ak kaşık elbeltte değildi. Talidomid ten tutunda bir çok vaka ve olay var. Ancak zamanla çok şey değişti. Biz bir tek veriyi bile degistirsek globalden teyit alınıyor. Mesela az önce mail geldi. Siz hastayi çalışmaya aldı iseniz şu yere girdiğiniz veri hatalı oluyor. Ya da almadı iseniz burada ki şu kısmı siliniz gibi. Hastanın hastanede yaptırdığı her şeyi yakinen takip edip datasini topluyoruz. Örneğin çalışma gereği son ilaç alımından sonra diyelim ki 30 gün takip etmemiz gerekiyor yan etkileri. Biz merkez ekibi 90. Günde bir data topladı ise hemen uyarı geliyor. Bu bizim verimiz değil artık diye. Ve bu veriler için zaten standartlar var. Zaten diyelim ki ilaç işe yaramıyor o zaman neden onerilsin ki. Kaldı ki madem işe yaramıyor madem sadece yalan dolan o zaman kimse doktora hastaneye gidip ilaç kullanmasın. Kötü niyet her yerde yok mu?

Siz lütfen yazdıklarıma şahsi olarak almayın. Ben sadece artık bu kadar kurgu olmadığını söylüyorum.

Örneğin bir akciğer kanseri hastamız 8 yıldır hayatta. İlk tani da evre 4 yani son evre tanı li ve daha önce hiç tedavi almamış. Eğer bu hasta sadece kemoterapi alsa idi muhtelen 6 ay bile dolmadan ölecekti. Klinik çalışmada kemo artı calisma ilacı ile şu an 8. Yılında. Daha çok örnek var tabi.

Gelelim ilaç firmalarının hastalığı değil semptomları tedavi ediyor olması konusuna.

Burada şöyle bir durumu söylemek isterim. Sağlıklı çalışan bir vücut için ilaç hazırlamak mantıklı değil değil mi?

Hani ne derler çalışıyorsa elleme. Aynen o şekil.

Zaten bizim birşey uretebilmemiz için bir şeyin bozulması lazım.

Diyelim ki adı hacisenyurt olsun. Bir ilaç bulsun ve bir hastaligi oluşmadan önlesin. Hacisenyurt bu ilacı hemen üretmez mi? İnsan ırkı var oldukça herkeste veya büyük çoğunlukta bu hastalık olma ihtimali olacak. Hacisenyurt abat olur abat.

Konu uzadı. Okuyanlara teşekkürlerimi sunarım.
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Ülkenin bozuk sistemi dürüst vatandaşı yolundan çıkarır. Allah korkusu olmasa kimse borcunu ödemeyecek.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mehmet Zincirkıran yazdı:

tamamen burs şeklinde yardımcı olsun

Bakınız; devlet kadrosuna girdikten sonra milyonlarca TL ödemesiz bursu maaşıyla birlikte alıp ecnebi diyarlarinda doktora ve yüksek lisans yapanlar... Sonra devletin bize verdiği hak diyenler ...

Nihat Palolu yazdı:

Allah korkusu olmasa

10 küsur TL lik HGS den mi ogs den mi ne geçmişim sistemde bakınca görünmedi. 500 küsur TL ceza kesmişler. Kul hakkına dikkat ederim ama bunun Allah korkusu ile bağlantısı yok. Allah korkusu olan bu kadar kitleyemez :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Medyada çıktığından beri o haberleri hiç okumadım. İlgilenmedimde. Hükümetin ve muhalefetin yaptığı dürüst bir davranış değildi. Seçim yatırımıydı. Yazık. Siyasetle uğraşıp cennete gidecek varmıdır acaba? Gerçekten durumu olmayanlar ödemesin ona karşı değilim. Hatta durumu olmayana kredi olarak değil devlet kendisi gözetim altında bakmalı. Ya parası olup o kyk kredisini alıp bir gecede barda pavyonda yiyenler 😠 Bunlar gerçek. O kredilerle ne yaptıklarını itiraf edenler var. Bitmesin diye kıt kanaat okuyanda, bir gecede iç edende. Birde şu var. Devlet silse bile hak sahibinden hak düşmez. Devletin malını yemek çok tehlikelidir. Tüm vatandaşların hakkınıda yemiş oluyorsun. Hangi birini denk getirip helalleşeceksin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Hamit inan yazdı:

Bakınız; devlet kadrosuna girdikten sonra milyonlarca TL ödemesiz bursu maaşıyla birlikte alıp ecnebi diyarlarinda doktora ve yüksek lisans yapanlar... Sonra devletin bize verdiği hak diyenler ...

10 küsur TL lik HGS den mi ogs den mi ne geçmişim sistemde bakınca görünmedi. 500 küsur TL ceza kesmişler. Kul hakkına dikkat ederim ama bunun Allah korkusu ile bağlantısı yok. Allah korkusu olan bu kadar kitleyemez :)

Geççek, geççek elbet bu da geççek
Gör bak umudun gününü gün etçek

tarkan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Sabah aynı konuyu biz konuştuk, zamanında 2 yıl kredi kullandık  işe girdiğimin 3. yada 4 ayında ödeme emri geldi . Taksit taksit ödedim.

730 liraydı asgari ücret 320 lira aylık ödemem vardı.

Kredi aldığım dönemde de 120-140 lira gibi bir şey alıyordum. Aslında o zaman da haksızlığa uğramışız ama ses etmemişiz. Ödememek falan hiç aklıma gelmemişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...