İçeriğe Yönlendir

Yol Kenarı Otopark Hakkında

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Bu avukat arkadaş derki, belediyeler trafiğin yoğun olduğu yerlere yol kenarı otopark işletemez. Yapsa bile ücret kesemez. Bununla ilgili kesin mahkeme kararları var. Yani kısacası yol kenarına park edip para vermezseniz bunun bir yaptırımı yok diyor. 

amaaaa, eğer yol kenarı parkları belediye işletmezse bu sefer eskisi gibi değnekçiler türeyecek. Değnekçilerle devlet uğraşmıyor. Gevşeklik zaten var. 

ben belediyenin işletmesi taraftarıyım. Para da veririm. Ha gönül isterki yol kenarları park olmasın. Otopark binaları olsun. Ama şu an zor. Eğer yol kenarı park olacaksa değnekçi yerine belediyeye para vermeyi yeğlerim

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Yol kenarına zaten araba park edemezsiniz. Yollar kamusal ortak alanlardır. Otopark değildir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan

2010 yılları gibi Samsun'da çığır acmisti büyük şehir belediyesi. Aracı park ediyorsun bir saatlik fiş alip koydun ama işin 90 dakika sürdü. Hemen o zaman parası ile 90 küsur ceza kesiyorlar. çok şey var denecek ama buradan olmaz....

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Medeni ülkeler bunu "en fazla 2 saat park" diye çözmüşler.  

Arkadaşınızın sorusuna ise yerli/yabancı araç kavramıyla "zone" kavramıyla medeni ülkelerde çözüm geliyor. Adres etiketi ile o mahallede evin otoparkı yoksa sokağa bırakabilirsin. Etiketi olmayanlar en çok iki saat. sonra başka zona çekmek zorunda.

image.png.b0cb28ac7f27af7e1fec4250e8d45f55.png

not: bu örnek tabelada 4 saat... yerine göre değişir yani..

image.png.b5d53ba2f3eaac84776d394417fae143.png

NOT: Kanunların sakat olması nedeniyle orasına burasına saklanarak "belediyenin hakkı yok" denmesine karşıyım. Adil olacak şekilde olması gereken yapılmalı, hatalı kanunlar düzeltilmelidir.

image.png.f78733a08982338f6de21a2546a709d1.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hüseyin Sönmez yazdı:

Yol kenarına zaten araba park edemezsiniz. Yollar kamusal ortak alanlardır. Otopark değildir. 

Yanlış. Kamu biziz.

Değnekçi yerine belediye değnekçisine elbette para veririm.

Hamit inan yazdı:

2010 yılları gibi Samsun'da çığır acmisti büyük şehir belediyesi. Aracı park ediyorsun bir saatlik fiş alip koydun ama işin 90 dakika sürdü. Hemen o zaman parası ile 90 küsur ceza kesiyorlar. çok şey var denecek ama buradan olmaz....

E öyle.. medeni ülke hali..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Burada var o uygulama. Dava açıldı kazalıldı belediye kardırdı otoparkı. Akabinde kanunda bir açık buldular galiba imar planı vs birseyleri değiştirdiler simdi tekrar başladılar otopark olarak işletip para almaya. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Tahir İlter yazdı:

Burada var o uygulama. Dava açıldı kazalıldı belediye kardırdı otoparkı. Akabinde kanunda bir açık buldular galiba imar planı vs birseyleri değiştirdiler simdi tekrar başladılar otopark olarak işletip para almaya. 

Normal park parası ayrı abi. Bunlar deynekciden mafyada daha pisti bir ara. Sözde hukuk devleti. Devlet 2B ile arsanın metresini 15 TL'ye satıyordu o zaman.  Benim aracın eski sahiplerinden son baktığımda 2-3 bin TL park cezasi vardı. Birde tebligat atıyorlar 

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Tahir İlter yazdı:

yeni imar kanununda; kişi otopark yapması için belediyeye para ödüyorsa, belediye de ona otopark yapmalı diyor. Ama yapamadıysa geçici olarak yol kenarında (sokak-cadde) ona yer göstermeli diyor. O otopark bahsi geçen binaya ait oluyor. İşletme şeklinde değil

@Hüseyin Sönmez kamusal alanları kullanmak suç mu yani? En gelişmiş ülkelerin şehirlerinde bile yol kenarı parklar varken, anlamlandıramadım. 

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Aydın ve bir kaç ilçesinde de vardı. Büyükşehir Belediyesi alıyordu, kaldırdılar. Başka şehirlerde yol kenarından otopark parası isteyen belediye görevlisi olursa vermiyorum. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

EN son değnekciyi 2001 yılında karaköy küle dibinde avize almak için gittiğimde görmüştüm. Halen değnekçi varmıymış. Çok ilginç geldi. Sanırım bir yere gitmeden evvel önce ispark varmı diye baktığım ve oraya rota çıkardığım için bu tür durumlara rast gelmiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
Ali Darbaz yazdı:

EN son değnekciyi 2001 yılında karaköy küle dibinde avize almak için gittiğimde görmüştüm. Halen değnekçi varmıymış. Çok ilginç geldi. Sanırım bir yere gitmeden evvel önce ispark varmı diye baktığım ve oraya rota çıkardığım için bu tür durumlara rast gelmiyorum. 

İstanbul'da İspark şart..

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

İspark personellerinin hepsi için demiyorum ama değnekçiden farkları yok.  Cebe indirenide var. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Korhan Şenörer yazdı:

İstanbul'da İspark şart..

Ortaköye gitsem kuru çeşme isparka bırakıp yürüyüş yaparız mesela. 

Çengelköy'de ise devasa İspark dururken ne işim olur özelle değnekle. 

Kadiköyün her tarafı ispark. 

Pendik sahil ispark dolu... 

Okadar çok ispark varken değnekciyi nasıl buluyorsunuz anlamıyorum. 

Dediğim  gibi en son 2001 2002 yıllarında değnekçilerle işim olmuştur. sonra hiç olmadı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

Ortaköye gitsem kuru çeşme isparka bırakıp yürüyüş yaparız mesela. 

Çengelköy'de ise devasa İspark dururken ne işim olur özelle değnekle. 

Kadiköyün her tarafı ispark. 

Pendik sahil ispark dolu... 

Okadar çok ispark varken değnekciyi nasıl buluyorsunuz anlamıyorum. 

Dediğim  gibi en son 2001 2002 yıllarında değnekçilerle işim olmuştur. sonra hiç olmadı. 

Değnekçiyi bulmuyor kendisi geliyor zaten. Sen bir yer bulup park ederken o gelip abi burası ücretli diyor. Tipine bakıyorsun anlıyorsun :D. Fişte verdikleri yok :D 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ümit Türk yazdı:

İspark personellerinin hepsi için demiyorum ama değnekçiden farkları yok.  Cebe indirenide var. 

en azından tarife değişmiyor. Değnekçi olsa yoğunluğa göre ücret değişir. Ücrette sorun yaşarsın arabaya zarar verebilir. Her türlü şey olabilir. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Gazipaşada yeni belediye başkanı, yol kenarı parkı için ücret ödemeyin yasal değil demişti. Ondan önceki başkan bu park uygulamasını başlatmıştı. Gazipaşada yeni başkan bunu derdemez firma park ücreti kesmeyi bırakmıştı. Alanyada ise ödemessen hacize gidiyorlar. İcra dairesi hacizi başlattırıyor. Yargıtayın emsal kararı olmasına rağmen bunu yapıyorlar. Devletden sosyal devlet olmasını istiyorum. Sosyallik sadece sol partilere mahsuz olmamalı. Kapitalizmden nefret ediyorum.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
Fatih Sarıkaya yazdı:

Gazipaşada yeni belediye başkanı, yol kenarı parkı için ücret ödemeyin yasal değil demişti. Ondan önceki başkan bu park uygulamasını başlatmıştı. Gazipaşada yeni başkan bunu derdemez firma park ücreti kesmeyi bırakmıştı. Alanyada ise ödemessen hacize gidiyorlar. İcra dairesi hacizi başlattırıyor. Yargıtayın emsal kararı olmasına rağmen bunu yapıyorlar. Devletden sosyal devlet olmasını istiyorum. Sosyallik sadece sol partilere mahsuz olmamalı. Kapitalizmden nefret ediyorum.

Yasal olmayan bir uygulamadan nasıl icra işlemi başlatılıyor? Anlamak zor. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Mehmet Göktürk yazdı:

Yanlış. Kamu biziz.

Tamam işte. Hepimize ait bir yeri adam otoparkı gibi kullanamaz. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

@Hüseyin Sönmez kamusal alanları kullanmak suç mu yani? En gelişmiş ülkelerin şehirlerinde bile yol kenarı parklar varken, anlamlandıramadım. 

Adam tır bırakıyor yola. 

Servis araçalarını diziyor. Gidiş geliş oan sokak veya cadde park yüzünden tek şerite düşüyor, bazen geçilemez hale geliyor.

Sorun park alanına değil bulduğu yere park etmek. Hepiniz Nişantaşı'nda mı yaşıyorsunuz anlamadım. :) 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

İstanbul zor şehir, kendi gibi derdi de büyük. Bizim buralarda park diye bir sıkıntı yok. Sıkıntılarımız var da size göre komik sıkıntılar. Mesela hem binanın kendi otoparkı olmasına hem de kaldırımın yanında ayrıca otopark olmasına rağmen 20-30 m yürümemek için yok kenarına ya da kaldırıma koyanlar falan var. 

Mesela ekteki görüntüde her binanın kendi otoparkı var. İki kesik çizgi arası da park. Ancak yine de kırmızı çember içindeki iki araç kaldırıma park etmiş. 

Yine yer yok gibi sarı çizgiyle çizdiğim binanın önüne koyuyorlar ki iki adım atsa ölürler. Hatta sarı çizgide ikinci sıraya koyanlar bile oluyor. 

Binanın önü neyse en sorunlu kısım kaldırıma koyanlar ile mavi çizgiye koyanlar. Çünkü ok yönünde gelenler için her iki bölgeye konan araçlar görüşü kapatıyor, kaza riskini artırıyor. 

Yani bizdeki sorun sığır sorunu. Allah size sabır versin.

Hatalı park.jpg

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hüseyin Sönmez yazdı:

Tamam işte. Hepimize ait bir yeri adam otoparkı gibi kullanamaz. 

Kim kullanacak? “Hiçkimse bey” mi😅

Hüseyin Sönmez yazdı:

Adam tır bırakıyor yola. 

Servis araçalarını diziyor. Gidiş geliş oan sokak veya cadde park yüzünden tek şerite düşüyor, bazen geçilemez hale geliyor.

Sorun park alanına değil bulduğu yere park etmek. Hepiniz Nişantaşı'nda mı yaşıyorsunuz anlamadım. :) 

Kuralları biz yani kamu koyarız. Koyamazsın diyerek sorun çözülmez. Kurallar oluşturulur yerel yönetim uygular.. 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Buraya gelince en rahat ettiğim şeylerden biri de park oldu. Yol kenarlarında saçma sapan park eden yok. Trafiği aksatan yok. Belirli park yerleri var. Otomattan bilet alıp cama bırakıyorsunuz. Bırakmazsanız 20-25€ cezayı yapıştırıyorlar.. Merkezi yerlerde belirli saate kadar park edebiliyorsunuz. Sabah bırakıp akşam al yok. Herkes park edebilsin diye.. Değnekçi görmedim. Yoktur heralde..

13888823-hed_app2_220519_4c1-mec.jpg

Essen-Parkscheine-Weitergabe.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Hüseyin Sönmez yazdı:

Adam tır bırakıyor yola. 

yok o kadar değil yaa :) 2 şeritli yol. Yanda da bir sıra park yeri var. Yani vatandaş park edip yarım saat işini halletse tam kamu kullanımı olur. Elbet tır falan aklımıza gelmedi. Bazıları da günlerce bırakıyor arabasını. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...