İçeriğe Yönlendir

2015 Focus Triger Değişimi

Fevzi Göktaş

Recommended Posts

Fevzi Göktaş

Slm. 2015 Ford Focus aracım 48800 km de. 1,6TDCİ 115BG .

Fordun sayfasında periyodik bakım cetvelinde triger kayış değişimi 150000km(yanlış hatırlıyor olabilirim.) ya da 9 yıl da değişim gerektiğini söylüyor. Km tutmadığını göre yıl benim için önemli. 2015 Aralıkta aldım aracı.2022 Aralik 7 yıl olacak. Usta bir arkadaşım değiştir dedi.

Sizin görüşlerinizi alabilir miyim. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)

Üreticinin Ford etiste öngördüğü süre;

200.000 km veya 10 yıl. Ford Otosan’ın Türkiye şartları için belirlediği kısaltılmış değişim periyodu ise 135.000 km/9 yıl hangisi önce dolarsa. Daha erken değişim için psikolojik olarak içiniz rahat edecekse ona bir şey diyemem 😊

Bunun dışında otomobillerde motor çalışma saati esas alınmadığından Ford özellikle triger kullanan ticari araçları için 2 öneride bulunmuş.Normal şartlar için 135.000/9 yıl, ağır kullanım şartları için 90.000 km/6 yıl. Yani ustanızın dediği husus için ki kilometre bile düşük kalıyor aracı bu şartlarda kullanmanız ve buna bağlı olarak 90.000 km/6 yıl seçeneğini tercih edebilmeniz gerekir. Bu duruma örnek İstanbul'da taksicilik yapanlar olabilir.

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya

Triger kayışı üreticilerinden Gates'e göre ideal şartlarda saklanan kayışların raf ömrü 8 yıl. Dur-kalklı kullanımın çok olduğu trafikte kullanılan araçta, yük altında çalışan, ısınıp soğuyan ve nem alan kayışın 9 yıl dayanması biraz zor. Dayanabilir de ancak risk alınacak bir parça değil maalesef. Bu yüzden aracımın triger ve v kayışını 6. yılda değiştirdim.

Yorum bağlantısı
Erol Güven

2016 model 90.000 km gecen sene aracın orijinal parçaları ile değişim yaptım çıkan kayış ve devridaim pompası sıfır gibi idi. Lakin bilyelerde ses vardı değişim yapıldı biraz masraf oldu ama insanın kafası rahat oluyor triger bu şakaya gelmez.

Yorum bağlantısı
İsmail Sefer

2013 model arabamın triger setini 2019 da 73k kilometrede değiştirdim. Kayışta yıpranma göremedim. Sapasağlamdı. Ama hayati önem taşıyan bir parça. Ne zaman kopacak düşüncesi içinde durmaktansa değiştirin kafanız rahat olsun.

Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

Eskiden olsa direkt servise gidiyordum ama bu pahalilikta oraya sıra gelmiyor. Sizce Servis mi sanayii de tanıdık usta mi veya Bosch service gibi bir yer mi ?

Yorum bağlantısı
Erol Güven
Fevzi Göktaş yazdı:

Eskiden olsa direkt servise gidiyordum ama bu pahalilikta oraya sıra gelmiyor. Sizce Servis mi sanayii de tanıdık usta mi veya Bosch service gibi bir yer mi ?

Orijinal parçaları netten şase numarasına göre alın dışarıda sağlam bir ustaya yaptırın. Tavsiyem Ford Toptancısı devamlı oradan alırım şimdiye kadar en ufak parça sıkıntısı olmadı.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Fevzi Göktaş yazdı:

Fiyat olarak tabi servis pahalı kalacaktır. Ancak mutlaka serviste triger değişimi derseniz buna devirdaim ekletin. Onu dahil etmezler. 

İmkan varsa v kayışını da değiştirin. Bilyası sonra ses yaparsa değişir kolaydır. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)

Yetkili servise sorarsanız değişim için henüz erken olduğu ve bakım kılavuzunda benim verdiğim 135 bin km/9 yıl periyodu cevabını alacaksınız. Aynı motoru kullanan Citroen periyodik bakım çizelgesinde ise ağır koşullarda triger değişimini 165000 km ve ya 10 yıl olarak öngörmüş. Normalde erken daha uzun bile beklenebilir ancak:

1. Kopma olasılığının göreceli yükselmesi

2. Kopma halinde oluşacak hasarın maddi boyutu kişileri yukarıdaki örneklerde gördüğümüz üzere mecburen tedbirli davranmaya zorluyor.

Şayet değişim yapmaya karar verdiyseniz devirdaim mutlaka değişmeli antifriz uygun oran karışımda saf su ile yenilenmeli.

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fevzi Göktaş

Bugün için servis 11280 TL.      

BOSCH servis 6000 TL fiyat verdi. 2015 focus TDCİ ler de hangi marka ürün kullanılır. Orijinal alıp sanayii de taktırmayı düşünüyorum. Hepsiburada, Trendyol ve N11 artık güvenmiyorum. 

Orijinal parça markası ve site hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Fevzi Göktaş yazdı:

BOSCH servis 6000 TL fiyat verdi. 2015 focus TDCİ ler de hangi marka ürün kullanılır. Orijinal alıp sanayii de taktırmayı düşünüyorum. Hepsiburada, Trendyol ve N11 artık güvenmiyorum. 

Online olarak orjinal parça satan yerlerden alabilirsiniz. Lakin mutlaka şasi ile alın trigerde diş sayıları farklı olabiliyor. 

Eurorepar ürünleri var, devirdaim pierburg alın. 

Antifriz, devirdaim, v kayışı ve triger kayışı, gergileri ile kendiniz alıp işçilik ödeyin derim sadece. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Fevzi Göktaş yazdı:

Online yedek parça var güvenilirdir.

https://www.onlineyedekparca.com/urun/ford-focus-2014-2018-1-6-tdci-triger-seti-devirdaimli-eurorepar-pierburg-marka

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Yüksel Nogay

Arkadaşlar orjinal bakım bültenini pdf olarak atabilecek var mı? Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...