İçeriğe Yönlendir

İstanbul'a Gelirsem, Düzenimi Nasıl Kurarım?

Turgut Hüseyn

Recommended Posts

Turgut Hüseyn

Merhaba.
Ekim sonu İstanbula gelmeği düşünüyorum. Spor hocasıyım, hem de yıllarca yazılımla meşgul oldum.
Kendi alanımda iş bulabilir miyim? Beyoğlu taraflar nasıl? Tavsiyeleriniz nedir?

Yorum bağlantısı
Turgut Hüseyn
Ahmet Çalışkan yazdı:

Kesinlikle gelmeyin.

Neden? Ama planlar yapmıştım ( 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Hangi ülkeden İstanbul'a gelmeyi planlıyorsunuz. Geldiğiniz ülke Alman ve aylık 900 küsür euro işsizlik maaşı alıyor iseniz gelin. Rahat yaşarsınız. Herhangi bir euro , dolar geliriniz yok ise istanbulda geçinmek zor.  Asgari ücret 5500 tl olduğu bu memlekette 2500 en az kira ödemek zorunda kalırsınız. 

Yorum bağlantısı
Turgut Hüseyn
Ali Darbaz yazdı:

Hangi ülkeden İstanbul'a gelmeyi planlıyorsunuz. Geldiğiniz ülke Alman ve aylık 900 küsür euro işsizlik maaşı alıyor iseniz gelin. Rahat yaşarsınız. Herhangi bir euro , dolar geliriniz yok ise istanbulda geçinmek zor.  Asgari ücret 5500 tl olduğu bu memlekette 2500 en az kira ödemek zorunda kalırsınız. 

Azerbaycandan geliyorum. Burada da durumlar hiç iyi değil.

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
Turgut Hüseyn yazdı:

Azerbaycandan geliyorum. Burada da durumlar hiç iyi değil.

E ee millet diyordu 1 manat 1 dolar Azebaycan kadar olamadık diye... :(

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Ali Darbaz yazdı:

Almanyadan issizlik maasi alip Turkiye’de yasayacak öyle mi? Beni bul yigidim. 

• Beğen 2
  • Mutlu 12
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gelmeyin. Burada hayat zor. İnsanlar yolda korna çaldı diye öldürülüyor. Sinirler gergin, cepler boş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Turgut Hüseyn
Talha Bilgi yazdı:

E ee millet diyordu 1 manat 1 dolar Azebaycan kadar olamadık diye... :(

Siz onlara bakmayın, git gide şartlar zorlaşıyor

Sani Gerşon yazdı:

Gelmeyin. Burada hayat zor. İnsanlar yolda korna çaldı diye öldürülüyor. Sinirler gergin, cepler boş.

Burada insanlar daha gergin, daha sinirli. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Azerbaycan şartlarını bilmemekle beraber, burası kadar kötü olmadığını düşünüyorum. Herhangi bir avrupa ülkesi düşünülebilir belki ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
Turgut Hüseyn yazdı:

Siz onlara bakmayın, git gide şartlar zorlaşıyor

Allah kolaylık versin. Türkiye'de şartlar zor ama bazı meslek grupları iyi maaş alıyor ve yaşama ayak uydurursanız sorun olmaz. İyi bir firma bugün asgari ücret vermiyor artık ... O yüzden hemen karamsarlığa düşmeyin Lakin İstanbul konusunda biraz daha düşünün özellikle ulaşımı ve kira bedelleri yüksek kalıyor diğer şehirlere göre

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar
(düzenlendi)

Azerbaycan'ın durumunu biliyorum. Yıllardır kaçmaya çalışıyor insanlar. Bizim şu anki durumumuzu 10 yıl önce yaşıyorlardı şu an daha büyük sıkıntılar var orada. İş yaptığım adamlar bıkmış durumda her şeyden. 

Konuya dönersek, Türkiye insanı İstanbul'dan kaçıyor Turgut, Anadolu'dan kalkıp İstanbul'a çalışmaya para kazanmaya gelenler bir bir geri dönmeye başlamış durumdalar. Ailesini alıp memleketine dönen bir sürü insan var kirası gıda pahalılığı vs. mahvetti insanları.

Türkiye'deki aşırı pahalılık İstanbul'da 2-3 kat daha fazla hissettiriyor kendini. Ben memleketimdeki Anadolu'da farklı yerlerdeki çeşitli ürün fiyatlarını biliyorum İstanbul'da bakıyorum net %30-40 yeri geliyor bazı ürünlerde %100 pahalı her şey. 

İstanbul'da insanca yaşaman için ciddi manada iyi bir gelirin olacak yoksa yaşanmaz burada, ya da çalıştığın işte dolarla euroyla ödeme alacaksın ki ezilmeyeceksin enflasyona. 

Spor iş yapar mı bilmem de yazılım iş yaptırır size. Yazılım derken de tam olarak ne biliyorsunuz o önemli? Oyun program filan yazacak potansiyeldeyseniz iş bulursunuz. 

Bir de Beyoğlu tarafları filan güzeldir de kira mira havalarda uçuyor daha makul bir yerlerde oturmayı tercih edin bence en azından geldiğiniz ilk dönemlerde. 

tarihinde Ali Tuğberk Avar tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Tuğberk Avar yazdı:

Bir de Beyoğlu tarafları filan güzeldir de kira mira havalarda uçuyor

Beyoğlu'nda "oturulabilir" bir evin kirası 12000TL'den başlıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Kullandığın 96 model Hiluxu almak için burada 2 yıl yemeden içmeden çalışman gerekecek.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erol Güven

Daire alıp aylık 15 bin gelirin olursa gelebilirsin aksi takdirde kaldığın yeri çok ararsın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Yazılım alanında iseniz neden Almanya'ya gitmiyorsunuz? Deli gibi bilişim personeli alıyorlar ve bu konuda göçmen yasaları dil açısından esnetildi bile. Bizim kurumdan 2 tane yazılımcı arkadaş gitti mesela. Birisi doktora öğrencisi idi diğeri lisansı bile bitirmemişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Yazılım işi yapabileceğini düşünüyorsan önce Türkiye'den remote iş bul, işini iyice sağlama aldıktan sonra gel ve mümkünse İstanbul dışında bir şehire yerleş. İstanbul'dakiler kaçmaya çalışırken net bir planın/gelirin olmadan buraya gelmek çok akıl kârı değil.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Turgut, senin olaylar ne oldu ? İstanbula gelmek istediğine göre olmadı galiba... 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Turgut Hüseyn
Erkut Uysal yazdı:

Turgut, senin olaylar ne oldu ? İstanbula gelmek istediğine göre olmadı galiba... 

İstanbulda universitede okuyor. Universitede 2 senesi kaldı. Bana "geliyorsan, gel ama zamana ihtiyacım var" dedi. O yüzden İstanbula taşınmayı seçdim. Herşeyi göze aldım. Abisinden bir haber çıkmadı, görüşmüyoruz.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Turgut Hüseyn yazdı:

İstanbulda universitede okuyor. Universitede 2 senesi kaldı. Bana "geliyorsan, gel ama zamana ihtiyacım var" dedi. O yüzden İstanbula taşınmayı seçdim. Herşeyi göze aldım. Abisinden bir haber çıkmadı, görüşmüyoruz.

Bu durumda İstanbul'a taşınmayı sen seçmiş olmuyorsun ama Turgut kardeşim... 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Turgut Hüseyn yazdı:

İstanbulda universitede okuyor. Universitede 2 senesi kaldı. Bana "geliyorsan, gel ama zamana ihtiyacım var" dedi.

Gelme kardeşim, Türkiye'yi transit geç Almanya'ya filan gitmeye çalış. Bile bile lades deme.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

İstanbul bitik bakma ismine şanına. Doğru bir tercih olmaz. 5 sene sonra yaşarsak kaçacağım buralardan. Heleki ekonomi anlamında konuşmak istemiyorum bile. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

10 yıl evvel İstanbul a yerleşme planım vardı.

Sonra çeşitli sebeplerle vaz geçtim

Şimdi iyiki vaz geçmişim diyorum..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...