İçeriğe Yönlendir

Opel Astra H - Araç Arıza Lambası ve Çekiş Düşmesi Sorunu

Celal Akçakaya

Recommended Posts

Celal Akçakaya

Merhaba,

2009 opel astra h 1.3 cdti aracım var. Aracımda şöyle bir sorun var. Bazen araç 2000 deviri geçince birden arıza lambası yanıyor. (üzerinde anahtar simgesi olan araç işareti) Araç gaz yemiyor. Stop edip tekrar çalıştırınca arıza ışığı sönüyor. Gaza yüklenince tekrar yanıyor ve yine gaz yemiyor. Arıza kodu olarak  010807, 057104, 112008, 010703 kodlarını veriyor. 

Özellikle 010703 kodu manifold basınç sensörü arızası olarak geçiyor. Bu sorunla ilgili ilginç bir tespitim oldu. Araç bu arızayı sadece yağmur yağacağı zaman hava kapalı olduğu zamanlarda yapıyor. Hava basıncıyla bi ilgisi var mı bilmiyorum. Aracın turbo basınç hortumlarını falan kontrol ettirdim. Herhangi bir sorun görünmüyor. 

Sorun ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Kodları silip bir süre kullanın.. Bakalım hangi kodları yenileyecek? Alınan yakıt, bakım vs durumları nedir? biraz daha ayrıntı gerekecek gibi..

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Doğan Arşiray yazdı:

Bu numaralarin obd karsiligi nedir?

Kodların başına P yazıp sonra ilk 4 hanesini alırsanız OBD karşılığını verir Doğan Abi.

010807 - P0108 Mutlak Manifold Basınç ve Barometrik Basınç Sensöründe Yüksek Gerilim 

057104 - P0571 Arızalı Fren Anahtarı / Yanık Sigorta / Kısa Devre

112008 - P1120 Gaz Pedalı Konum Sensörü / Gaz Pedalı ile Gaz Kelebeği açıları eşleşmiyor. 

010703 - P0107 Map Sensöründen gelmesi gereken 5 Volt 0.2 Volt'un altına düştü. ECU Alçak gerilim algıladı. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Map sensorunde yuksek gerilim, ancak besleme voltaji sinyal voltajina birlesirse olabilir, cunku map sensoru en az 3 en cok 4 kablo oluyor. Bir giris voltaji(5 volt), bir basinc sinyali, bir hava isisi sinyali ve şase. Arizayi silip soketi cikartip yeniden kodlara bakmak lazim. Sensor kablolari, soket yada kendi uzerinde bence bir sorun var.

Astralarda fren musuruyle ilgili enteresan bir sey hatirliyorum. O bozuldugu zaman kel alaka bir motor arizasi gozlemliyorlardi bir tarihte.

Gaz kelebegi kalibrasyonu lazim once.

Ecu map sensorunde alcak gerilim algilamis bence bu ilk hatayla paralel.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Doğru hatırlıyorsunuz. Konu altında arızayı yaşayan başka birisi gaz tertibatını elden geçirmesine rağmen çözüm bulamamış başkaları. Yabancı forumlarda Fren Müşürü değiştirip çözenler de var. Süleyman Bey soket temizliği ile kurtulmuş bu olaydan. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Komple sigorta kutusu usta biri tarafindan elden gecirilmeli.. Oksitlenme ve arizali sigorta olabilir.. 1120 de sigorta temizliginden sonra düzelenler biliyorum.. Pedala cok yogunlasmamak lazım aslinda.. Dediğim gibi hataları silip bir süre kullanın..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Akçakaya
Alpay Sumer yazdı:

Kodları silip bir süre kullanın.. Bakalım hangi kodları yenileyecek? Alınan yakıt, bakım vs durumları nedir? biraz daha ayrıntı gerekecek gibi..

Kodları nasıl sileceğim? yakıtı hep Shellden alıyorum. Bakımlarını da aksatmadan yaptırıyorum. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Celal Akçakaya yazdı:

Kodları nasıl sileceğim? yakıtı hep Shellden alıyorum. Bakımlarını da aksatmadan yaptırıyorum. 

obd kullanıyorsanız ve bilginiz varsa kendiniz, yoksa Bir ustadan yardım alabilirsiniz..

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Hakan Eray

Celal bey bende de aynı sorun var,siz sorunun nedenini bulabildiniz mi,Sanjıman ustasına götürdüm bi sıkıntı olmadığı söyledi 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...