İçeriğe Yönlendir

Nokian Lastiklerde Çatlama Problemi

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhaba herkese, 2020 yılında aldığım 195/50/15 82V Nokian Wetproof lastiklerde hepsinde aynı diş kanalında resimlerde görüleceği gibi ve lastiği çevreleyen çatlak var. Firmanın iletişim kanalı telefon üzerinden yok gördüğüm kadarı ile, e-posta gönderdim. Henüz bir dönüş yok, sizce sıkıntı yaratacak ölçüde mi? Lastiklerin dişleri çok az aşınmış durumda, 2 yıl 5 ay olmuş fatura tarihinden sonra. Tam pandemi yasaklarının olduğu dönemdi, montajı sarktı tabi. Hiçbir sorun yaşamadım, yol tutuş vs çok iyi. Ancak durum bu :(

IMG_20220820_100100.jpg

IMG_20220820_100037.jpg

IMG_20220820_100028.jpg

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Bence bişe çıkmaz bu işten yine de deneyin bi. Montajın çok sonradan yapıldığı da kolay ispatlanacak bişe değil. Hamuru yumuşak bir lastik sanırım. Parmakla dişleri ittirince açılma yapıyor mu çatlaklar?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
(düzenlendi)
Çağatay Kılınç yazdı:

Bence bişe çıkmaz bu işten yine de deneyin bi. Montajın çok sonradan yapıldığı da kolay ispatlanacak bişe değil. Hamuru yumuşak bir lastik sanırım. Parmakla dişleri ittirince açılma yapıyor mu çatlaklar?

Şöyle biraz araştırma yaptım firma hiç itiraz etmeden para iadesi yapıyormuş. Ama tabi bu durumda 4 lastik faturası şuanda 1 veya 2 tane ancak alır :) Montajı eç yaptık dememin sebebi daha da az süre kullanılmış olması. Yoksa 2 sene geçmeden çatlardı belkide, şuan 2.5 sene olmuş sayılır faturaya göre. Muhtemelen tüketici heyetine gidecek konu. Elle esneme yapmıyor ancak çatlak derinliği ne şekilde bilmiyoruz bilemeyizde dıştan. Hep aynı diş aralığında 4 lastikte de var. Sağında veya solundaki kanallarda değil hepsinde aynı yerde olması bir üretim hatası olduğunu gösteriyor.

Sonuçlanması uzun sürebilir ama bireysel olarak gidebildiği kadar götürmeyi düşünüyorum. Şuan 4 tane lastik almak istesem 5000 liraya yaklaşır, bu şekilde kullanmakta riskli bence.

tarihinde Ü.Emre Kartal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

nokianın kışlıklarında yok ama yazlıklarında böyle bir problem var arkadaşım 2 kez lastik değişimi yaptırdı garantiden

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Benim Goodyear lastikleri görseniz içiniz parçalanır. 😉 Ne yol tutuşunda ne balansında problem yok. İlk aldığım zamanlar ıslak zeminde patinaja çok kolay düşüyordu ama eskidikçe iyileşti. 5 kuruş büyüklüğünde parçalar kopmaya devam ediyor. Yollarda çakıl taşı cam parçası vs nelerle temas ediyorlar. Bence normal bir durum sizin lastiklerin durumu.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Çağlar Bayur yazdı:

veya sürücüsü iyice ehtiyarladı

Arabayla beraber mutlu mesut yaşlanıyoruz.. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Lastikleri kışın da kullandınız mı?

ankarada yaz var mı?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Serkan Toker yazdı:

Benim Goodyear lastikleri görseniz içiniz parçalanır. 😉 Ne yol tutuşunda ne balansında problem yok. İlk aldığım zamanlar ıslak zeminde patinaja çok kolay düşüyordu ama eskidikçe iyileşti. 5 kuruş büyüklüğünde parçalar kopmaya devam ediyor. Yollarda çakıl taşı cam parçası vs nelerle temas ediyorlar. Bence normal bir durum sizin lastiklerin durumu.

Başka markalarda hiç böyle bir şey görmemiştim. Hepsinde aynı yerde ve aynı şekilde olması ilginç. O çatlak derine iniyor mu görmek güç ama riskli

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya

Wetproof ile ilgili çatlama şikayeti çok. Ancak sonrasında sorunu düzelttiler gibi bir yazı okumuştum. 2021 Nisan ayında ben de Wetproof aldım.  Lastiğin konforundan sessizliğinden çok memnunum. Henüz çatlama yok :)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

ankarada yaz var mı?

39.930387385424616, 32.799222847962476

kışın sürerken ısınan lastikler soğuyunca çatlama yapıyor. yaz lastikleri. ankara'da kışın yaz lastiği kullanan yoktur tabi

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Powerproof kullanıyorum 20 bin km yi geçtim çatlama farketmedim. Yarın bir daha bakacağım.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

39.930387385424616, 32.799222847962476

kışın sürerken ısınan lastikler soğuyunca çatlama yapıyor. yaz lastikleri. ankara'da kışın yaz lastiği kullanan yoktur tabi

Başka markada hiç böyle bir şey yaşamadım. Bence sorun üretimle ilgili bir şey. Çatlakların hepsinde aynı şekilde aynı yerden olması başka türlü zor. 

Metin Akbal yazdı:

Powerproof kullanıyorum 20 bin km yi geçtim çatlama farketmedim. Yarın bir daha bakacağım.

Umarım yoktur, bende bugün telefon ile ulaşmaya çalışacağım. 

Kaan Karakaya yazdı:

Wetproof ile ilgili çatlama şikayeti çok. Ancak sonrasında sorunu düzelttiler gibi bir yazı okumuştum. 2021 Nisan ayında ben de Wetproof aldım.  Lastiğin konforundan sessizliğinden çok memnunum. Henüz çatlama yok :)

Yeni tarihli olup yaşayan da çok. Umarım yaşamazsınız ama can sıkıcı bir durum. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Serkan Toker yazdı:

o marka bu şekilde malesef.  jeep de başımıza gelmişti. fabrikanın taktığı lastiklerdi.

Çağlar Bayur yazdı:

ankarada yaz var mı?

sabah 28 derece şu anda. gündüz 35 olur bu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Doğan Arşiray yazdı:

o marka bu şekilde malesef.  jeep de başımıza gelmişti. 

Bendekiler yerli üretim, ithal araçlarda gelebiliyorsa ne mutlu bize.. 😀

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Dün merkezden dönüş oldu, fatura istediler ve sonrasında aldığım yere bilgi verdiklerini garanti süresinin 2 sene olduğunu ancak memnuniyet adına garanti kapsamında değerlendirileceğini yazdılar. 

Aldığım yerle görüştüğümde 4 lastiğinde diş derinliklerini, dot tarihlerini ve problemi gösterir fotoğraflarını, ayrıca 1 lastiktende ebat gösterecek bir kare istediler.

Süreci sorduğumda para iadesi veya değişim çıktığını, firmanın duruma göre döndüğünü söylediler. İade olursa eskime payı düşüyorlarmış. 

Fatura tutarına şuan 1 lastik alabilirim eskime payı düşerlerse kısmet artık. O sebeple sonucu görüp eğer iade olursa değişim için sıkıştıracağım. Olmazsa THH başvurusu yapacağım. 4000-5000 lira şuanda bir takım lastik, diş derinlikleri olduğu gibi duruyor. Bir üretim hatası var belli, bedelini biz kullanıcılar ödememeliyiz bence. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya

Şikayet sitesinde fatura tutarında para iadesi yapıldığını söylemişler. Bu zamanda değişim yapmaları pek mümkün görünmüyor ama umarım değişim olur da mağdur olmazsınız.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Kaan Karakaya yazdı:

Şikayet sitesinde fatura tutarında para iadesi yapıldığını söylemişler. Bu zamanda değişim yapmaları pek mümkün görünmüyor ama umarım değişim olur da mağdur olmazsınız.

Para iadesi deseler iyi bir de kullanım payı düşüyorlarmış. Önemli değil, karar çıksın hakem heyetinden değişim yaptırırız. Sonuçta kanunen tüketicinin seçimlilik hakkı var, firma canının istediğini yapamaz. Kusurlu ürünse gereğini yapmakla yükümlü

Evren Erakçora yazdı:

Kullanıcı hatası dememişler yine çok iyi.

Hepsinde aynı yerde olması kullanıcı hatası olmasından uzaklaştırır zaten. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Ü.Emre Kartal yazdı:

tüketicinin seçimlilik hakkı var,

2 yıl dolduğu için bu süre zaman aşımı maddesiyle geçersiz olur, yani hakem heyetinden sonuç alamayabilirsiniz. Garanti 2 yıl ise eğer.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Selçuk Bakış yazdı:

2 yıl dolduğu için bu süre zaman aşımı maddesiyle geçersiz olur, yani hakem heyetinden sonuç alamayabilirsiniz. Garanti 2 yıl ise eğer.

Diğer türlü firma zaten kabul etmez, söz konusu durum ile ilgili çok örnek var. Oradan konuyu bağlarım diye düşünüyorum. Kronik bir üretim hatası gibi görünüyor

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bende yok sorun baktım.

Lastik havalarım 35.

Acaba fazla hava basmak falan etkisi olabilir mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...