İçeriğe Yönlendir

Motor Soğutmada Nem faktörü

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Hava sıcaklığı 25 derece ve Çekmeköyde nem %94 Araba bu bölgede 105 derece hararete kadar çıkıyor. Üstelik araba 80 sabit hız ve %20 gaz pedalı oranıyla sürülüyor. Genelde 103 derece ilerliyor. 25 km yolun ortalaması 103 derece çıkıyor. Ara ara 105 derece görüyorum.  Merakım şudur. Nem soğutma sistemini zorluyormudur.  Soğutma sistemi normalden çok daha efor harcayıp, ölçülenin çok daha yüksek bir sıcaklığı absore ediyormudur. 

AL9nZEXVxc3rfjizvW3LVAt-0WEEPJsB0frCi8n9

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bağıl nem önemli, ama sistemde dinamik şekilde su kaybı olmadığına göre, buharlaşan su ile uzaklaşacak bir ısı da olamaz. ( insan cildi gibi) bence majör bir fark olmamalı performansta.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

@Tansu Kalafatoğlu bir konu açmıştı sanırım.

Nemin yanma odasına etki edeceğini düşünüyorum. Zira testlerde ölçümlenen bir kriter. Dolaylı yönden de ısıya da etki edebilir ama son kullanıcı için bir önem arz edeceğini de sanmam.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

sonuçta sistemin yük hesabı daha yüksek ısıya göre yapılmış olmalı. hava sıcaklığı 42 derece olunca da 100 derece civarına çekiyor olmalı. olmuyorsa sistemde tıkanıklı/yetersizlik vs vardır.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

termodinamikteki bağıl nem, metali bağlamaz, insan fizyolojisi ayrı şey, fin hamamı incelenebilir mesela

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Benim arabanın morali bozuluyor hava çok nemliyse.

Plastik aksamdaki kirler eli tutmaya başlıyorsa havada min yüzde 90 nem vardır bu arada. 90 ı salladım

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Suyun ısı kapasitesi (yani suyun sıcaklığını 1°C yükseltmek için gerekli ısı miktarı) havanınkinden daha yüksek olduğundan, nem oranı yüksek havanın sıcaklığını değiştirmek için gerekli ısı miktarı kuru havaya göre daha fazladır. yani radyatöre giren nemli hava ile kuru hava arasındaki soğutma farkı illaki olur. nemli ve sıcak havanın radyatöre girmesi ve sıcak hava ile ısınıp çıkması bence kuru havaya göre daha zor olur.  Bunun soğutma performansına hissedilir bir etki yaratacağını sanmıyorum. Tabi denemek lazım ama bence maksimum 3-5 C etkisi olur.

bu nedenle nem oranı yüksek yerlerde yazın bize hava normalden daha sıcak hissettirir.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Erhan Doruk yazdı:

Suyun ısı kapasitesi (yani suyun sıcaklığını 1°C yükseltmek için gerekli ısı miktarı) havanınkinden daha yüksek olduğundan, nem oranı yüksek havanın sıcaklığını değiştirmek için gerekli ısı miktarı kuru havaya göre daha fazladır. yani radyatöre giren nemli hava ile kuru hava arasındaki soğutma farkı illaki olur. nemli ve sıcak havanın radyatöre girmesi ve sıcak hava ile ısınıp çıkması bence kuru havaya göre daha zor olur.  Bunun soğutma performansına hissedilir bir etki yaratacağını sanmıyorum. Tabi denemek lazım ama bence maksimum 3-5 C etkisi olur.

bu nedenle nem oranı yüksek yerlerde yazın bize hava normalden daha sıcak hissettirir.

sıcak hissetmemizin sebebi, nemsiz yere göre nemi doymuş olan havada terleme sonucunda nemin vücuttan yeterli hızda uzaklaşamamasıdır diye bir açıklama hatırlıyorum. o nedenle,yüzeyden, soğutma sistemi kapalı devre odluğundan ötürü, dinamik şekilde su kaybı olamayacağı için diye eklemiştim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

termodinamikteki bağıl nem, metali bağlamaz, insan fizyolojisi ayrı şey, fin hamamı incelenebilir mesela

Pasaportum hazır. Ne zaman yerinde keşfediyoruz?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Sani Gerşon yazdı:

Pasaportum hazır. Ne zaman yerinde keşfediyoruz?

Yok artık öyle pasaportum hazır :) Gri listedeyiz lütfen :D 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selçuk Bakış yazdı:

Yok artık öyle pasaportum hazır :) Gri listedeyiz lütfen :D 

ab pasaportu demek istemiş şair, gidip bir döveyim

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Çağlar Bayur yazdı:

Şengen ve hatta teyzen vizesi bile var. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yahu güçlü araba al ve bas şunun gazına be kardeş, ne nemi ne su ısısı, bak hayat kısa gazla gitsin :D

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Çağlar Bayur yazdı:

Benim yerime de lütfen :elveda:

Tamer Topaç yazdı:

Şengen ve hatta teyzen vizesi bile var. 

Neyzen  :crazy:

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar

Şengeni iyice sıktılar. Rusya Çin girişim var Şengeni de daha önce  4 kez biri 3 yıl olmak üzere aldım sonuncuyu 20 günlük verdiler.. 

Yakında defolun gidin almıyoruz Avrupa'ya sizi diyecekler bu gidişle. 50 ülkeye giden gelen adama vize vermediklerini gördük. Bana yine iyi 20 gün verdiler dedim. O da 7 müşteriden davetiye filan alıp koyup konsolosluktan araya adam soktuğumuz halde 20.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...