İçeriğe Yönlendir

Yüksek KM - Uzun Yol - Doğru Sürüş

Fatih Çetinbaş2

Recommended Posts

Fatih Çetinbaş2

Aracim 2008 smax otomatik.

1 yil once 224bin km civarinda iken satin aldim. ilanda yazilana gore dpf temizlik gibi genel bakimlari yeni yapilmisti. Su an 242bin km'de. Simdiye kadar tum araclarim atmosferikti. Yarin Ürgüp - Kocaeli arasi yolculuk yapacagim. Aldigimdan beri yag, filtre/su bakimi haric bir bakim yapmadim. Rejenerasyon, kurum temizligi konularina pek hakim degilim. Aracin cekisinden, gidisinden memnunum. Yolda 3/5 dk yuksek devir yapmam yeterli olur mu? Bu sirada gostergede bir simge cikacak mi? Ya da aracin rejenerasyon yaptigini, bitirdigini anlayacagim baska bir isaret, durum oluyor mu?

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Yol yeterince uzun zaten, yeterli sıcaklığa gelecektir motor.

Manuel ise ben tesislerden ya da otoyol gişelerinden çıkışlarda normalde çıkmadığım devirlere çıkıp vites değiştiririm genelde, yeterli oluyor. Otomatikse de S'ye ya da manuele ekip aynı şekilde. Rejenerasyon için sabit devir uzun süre gitmek gerek, S-max özelindeki algoritmasını bilmiyorum ama normal şartlarda 120-130 sabit hızla giderken yapması lazım zaten, 3'e 4'e almanıza gerek yok.

Yorum bağlantısı
Fatih Çetinbaş2

Gosterge panelinde simge cikiyor mu? Basladigini bittigini anlayabilecegim bisey var mi?

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Tıkanmadıysa gösterge panelinde bir ünlem çıkmaz. En azından benim bildiklerim öyle.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Dpf temizliği için bir şey yamaya gerek yok. Gerekiyorsa uzun yol şartlarında kendisi başlatacak ve yapacaktır. 

Kurum temizliği için, ara sıra, kalkış ve hızlanmalarda mazot parasını başkası veriyormuş gibi basarak hızlanmak yeterlidir.. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dpf, sürücü yüksek devire çıktı mı diye bakmaz, temizliği geldi ise kendisi başlar, ikisi çok karıştırılıyor. ekran da ikaz çıkmıyor, sanırım ssh leri korumak için, temizlik başlamış ise çekiş düşebilir, anlık tüketim artabilir, radyatör fanı durmadan çalışır, rölantide devir yüksek durur, bunları bilince endişe edilmez, temizlik sürerken kontak kapatılmamalı, kapatılırsa bir şey olmaz işlem yarıda kalır, bir sonrakine kadar bekler

yol öncesi motora extra birşey yapılmaz riskli

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ben Focus’ta titreşimden rölantiden, gidişinden anlardım devreye girdiğini. Dikkate alacak bir durum yok siz normal sürün kendisi işini yapar.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bende Dpf olduğunu sanmıyorum ama normal kullanın biraz yüksek devir çevirin yeterli.

Yorum bağlantısı
Fatih Çetinbaş2

Ustatlar ben egr ile dpf'yi karistirdim sanirim. Kusuruma bakmayin.

Aracimin onceki sahibinin satilik ilanini buldum.

*triger degisimi

*EGR degisimi

*depo samandira pompasi degisimi

*yakit borulari degisimi

*motor / sanzuman takozlari degisimi

*enjektor ve yakit pompasi bakimi

seklinde yazmis.

Kocaeli-Nevsehir ve Nevsehir-Kocaeli arasi (ozellikle son 700km uzun yol 6 yetiskin + tam dolu bagaj olarak)

- uzun yol 1300km ortalamam 5,7lt,

- sehirici 400km eklenince ortalama 6.2lt

ile toplamda yaklasik 1700km yolculugumu tamamladim.

Cumartesi Kocaeli / Canakkale, pazar Canakkale / Kocaeli seklinde yine 800km civari yolculugum olacak.

Hararet gostergesi orta seviyenin biraz uzerinde oluyor genellikle. Sanirim bu sicak havalarda normaldir.

Yag bakimi icin 10bin km'yi bekliyorum genelde. Bu konuda yanlis yapiyor olabilir miyim? 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
Fatih Çetinbaş2 yazdı:

Gosterge panelinde simge cikiyor mu? Basladigini bittigini anlayabilecegim bisey var mi?

Bir yıl kullandım, göstergede herhangi bir uyarı çıkmadı bununla ilgili.

Önder Özcan yazdı:

2008 smax de dpf var mı?

Var diye hatırlıyorum abi

568964084_SMAX.jpg.2d8c11c084fc988dc42fb72aece756e2.jpg

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Yanar

2008 ve sonrası otomatik smax galaxy ve mondeolarda dpf var.dpf sıkıntı, ya egr ile birlikte temizletilecek ya da egr ile birlikte iptal edilecek.Eninde sonunda sıkıntı çıkarır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...