İçeriğe Yönlendir

Motordaki Kablolar İçin Koruyucu Spiral

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan
(düzenlendi)

Merhabalar, araba motorunda bulunan kabloların bazılarında elektrik bantı var bazılarında kendi orjinal spiral bazılarında bez elektrik bantı bazıları çıplak duruyor 😊 

Bu gibi kablolar için sıcağa soğuğa dayanıklı kablo koruyucu spiral nasıl temin edebiliriz? Daha önce böyle bir çalışma yapan oldu mu, cevaplarınız için şimdiden  teşekkürler 😊 

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
ki ayrı yazılmış
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

İnternette bolca satılıyor aslında spiral koruyucu. Yanmaz bez bant ile iyice sarıp spiralle kaplarsanız mis gibi olur 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Gırtlak boru olarak arama yapın. Kesik tip ve kapalı tip olarak satılır. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
(düzenlendi)
Çağatay Kılınç yazdı:

İnternette bolca satılıyor aslında spiral koruyucu. Yanmaz bez bant ile iyice sarıp spiralle kaplarsanız mis gibi olur 

Yanmaz bez bant üstüne spiral şeklinde mi 

Servet Aydın yazdı:

Gırtlak boru olarak arama yapın. Kesik tip ve kapalı tip olarak satılır. 

Sıcak ve soğuğa dayanıklı olarak nasıl bulabilirim peki 

Ekleme;

Bir de boyut olarak kaç mm almam gerekir 😊

tarihinde Mustafa Karaca tarafından düzenlendi
Ekleme
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
(düzenlendi)
Mustafa Karaca yazdı:

Yanmaz bez bant üstüne spiral şeklinde mi

Aynen öyle sağlam olur gayet. Kesik şeklinde olandan alırsanız kabloya geçirmesi de kolay olur 

tarihinde Çağatay Kılınç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Gırtlak boru ısı olan yerlerde olmaz. Kablodan daha çabuk erir. Isıya dayanıklı silikon olanları var. Onlar sıfır tesisat yapılırken kullanılır. Kablo ucunda soket vs olmaz. Kesik tipi yoktur. En iyisi bez bant ama kumaş gibi olanı alıp sar. Sakın ha tüylü olan tipi alma. Isıda veya nemde açılıyor ve yapışkanı iğrenç çıkmıyor sakız gibi kalıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Servet Aydın yazdı:

Gırtlak boru ısı olan yerlerde olmaz. Kablodan daha çabuk erir. Isıya dayanıklı silikon olanları var. Onlar sıfır tesisat yapılırken kullanılır. Kablo ucunda soket vs olmaz. Kesik tipi yoktur. En iyisi bez bant ama kumaş gibi olanı alıp sar. Sakın ha tüylü olan tipi alma. Isıda veya nemde açılıyor ve yapışkanı iğrenç çıkmıyor sakız gibi kalıyor

Bez bantı dikkate alacağım ama ısıya dayanıklı silikon olanı nerden bulabilirim yada ısıya dayanıklı olduğunu nerden anlarım 😊

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
(düzenlendi)
Mustafa Karaca yazdı:

Merhabalar, araba motorunda bulunan kabloların bazılarında elektrik bantı var bazılarında kendi orjinal spiral bazılarında bez elektrik bantı bazıları çıplak duruyor 😊 

Bu gibi kablolar için sıcağa soğuğa dayanıklı kablo koruyucu spiral nasıl temin edebiliriz? Daha önce böyle bir çalışma yapan oldu mu, cevaplarınız için şimdiden  teşekkürler 😊 

Motorda bulunan kablolar derken motor bloğunun üzerindeki kablolar mı yoksa kaput altındaki motor odasına döşenmiş kablolar mı?

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Öner Kurukuz yazdı:

Motorda bulunan kablolar derken motor bloğunun üzerindeki kablolar mı yoksa kaput altındaki motor odasına döşenmiş kablolar mı?

Kaputu açınca gözle görünen kablolar diyelim. Soketler var ya ona bağlı kablolar. Map sensörünü giden kablo oksijen sensörüne giden kablo vs gibi 😊 

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Mustafa Karaca yazdı:

Kaputu açınca gözle görünen kablolar diyelim. Soketler var ya ona bağlı kablolar. Map sensörünü giden kablo oksijen sensörüne giden kablo vs gibi 😊 

Oralarda shrink tube adi verilen hortumlar kullanılıyor. Her iki ucu da bantlanıyor.

Bazı yelerde yarıklı hortum dedikleri boydan boya kesiği bulunan tırtıklı bir hortum kullanılır.

Aracın o bolgelerinde (engine room, ya da engine compartment) kullanılan konnektorler contalı konnektor olur. Terminallerin ucunda conta vardır, konnektore takıldığında su ve hava sızdırmazlığı sağlar. Kablolar da belli sıcaklığa dayanacak kablolardan seçilir. Ancak sizin araçta sonradan mudahale var mi yoksa orjinalinde koruyucu hortumlar olmadan mi üretilmiş bilemiyorum.

Shrink tube

https://www.google.com.tr/search?q=pvc+tube&client=ms-opera-mobile&channel=new&espv=1&prmd=sivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiJlcjl1ID7AhWvRPEDHYo5AjMQ_AUoAnoECAEQAg&biw=384&bih=670&dpr=2.81#imgrc=tPOdd6zZC7-P4M

Yarıklı hortum

https://www.hepsiburada.com/zembil-kablo-tesisat-gizleme-duzenleme-spiral-yarikli-hortum-7-mm-1-m-siyah-pm-HBC000004LHXL

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Muhtemelen bahsettiğiniz alan bu alan.

jwx3knz.jpg

Burada gördüğünüz düz siyah hortumlar shrink tube. Belli yerlerde yarıklı hortum kullanılıyor.

Bunlar da motorun üzerindekiler.

75obs4l.jpg

Bu resim biraz bullanık çıkmış ama idare edin :)

3kswyap.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mustafa Karaca yazdı:

@Öner Kurukuz çok teşekkür ediyorum. Tırtıklı hortum aradığım üründü

tek yapmanız gereken google a yazmaktı. Ama iddiaya göre bunlar sıcağa dayanmıyor diyor Servet Ustamız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Mehmet Göktürk yazdı:

tek yapmanız gereken google a yazmaktı. Ama iddiaya göre bunlar sıcağa dayanmıyor diyor Servet Ustamız. 

Evet, sıcağa dayanmıyor. Tam olarak neresi olduğunu görseydim biz orada ne kullanıyoruz diye bakarım ürünlere.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

@Öner Kurukuz motorun üstündekiler için atıyorum evet ama sıcağa dayanıklı olarak nasıl bulacağımı bilmediğim için buraya konu açtım 😊

@Mehmet Göktürk Google yazdım ama olay dediğiniz gibi sıcağa dayanıklı olanı bulmak. Ben aradığım üründü derken tip olarak demiştim, yoksa önemli olan bunun sıcağa dayanıklı olanını bulmak 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Karaca yazdı:

amaç nedir bunların üstünü kaplamaktaki?

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Çağlar Bayur yazdı:

amaç nedir bunların üstünü kaplamaktaki?

Sıfır Bayon’da izole bant ile çocuklara sardırmışlar kabloları. Şimdiden açılıyor bir çok yer. Bez bant ile üzerinden bir tur geçeceğim.

20 yaşındaki Passat’ta kaput altında kablo görünmüyor. Hem çok nizami hemde mümkün mertebe gizlenmiş ve üzeri kılıflı. Görüntü olarak kirlilik yok. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mustafa Arıkan yazdı:

Sıfır Bayon’da izole bant ile çocuklara sardırmışlar kabloları. Şimdiden açılıyor bir çok yer. Bez bant ile üzerinden bir tur geçeceğim.

20 yaşındaki Passat’ta kaput altında kablo görünmüyor. Hem çok nizami hemde mümkün mertebe gizlenmiş ve üzeri kılıflı. Görüntü olarak kirlilik yok. :)

japonlar koreler kablo gizlemez adettir. Ne kadaa kablo o kadaa kalite onlarda... içerde de düğme ve lambayı severler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

japonlar koreler kablo gizlemez adettir. Ne kadaa kablo o kadaa kalite onlarda... içerde de düğme ve lambayı severler.

Kaput altı fazla kurcalanmadığı için önemsemezler hocam. 10 yaşı dolmadan kabloları kontrol edilsin laflarını duysalar harakiri yaparlar. İçeride digital saat severler ayrıca, teessüf ederim :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...