İçeriğe Yönlendir

Antifriz İçindeki Siyah Tozlar

Mahmut Caglayan

Recommended Posts

Mahmut Caglayan

Arkadaşlar merhaba,

2007 model benzinli + lpgli Ford Fiesta aracımın dün serviste triger + devir daim setini değiştirdim. Bu işlemi yapmak için soğutma suyunu bir kaba boşalttılar ve işlem bitince tekrar doldurdular.

Ancak aklıma takılan soru şu ki; sanırım antifirizi boşalttıkları kap çok temiz değildi çünkü içinde toz küçüklüğünde siyah parçaçıklar vardı. Tekrar doldurmadan önce 2 defa süzgeçden geçirdiler ancak yedek su kabına baktığımda içinde halen o siyah noktalardan vardı.

Ustaya sorduğumda problem olmayacağını söyledi ancak sizlerin de görüşünü almak istiyorum. Soğutma suyunu komple değiştirmek gerekir mi?

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Triger+devirdaim değiştirip eski antifirizi tekrar araca koyanları hiç anlamıyorum. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Murat Sahın yazdı:

Triger+devirdaim değiştirip eski antifirizi tekrar araca koyanları hiç anlamıyorum. 

o kadar masraf edip de yeni antirifiz almamak tamamen cahillik bencede

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Yani sorun olacagını düşünmüyorum ancak Devirdaim değişiminde genel olarak  antifrizde degişir. Parça yeni, soğutma sıvısı yeni kafanızda rahat olur. Bence bu antifrizi boşalttırın,  orjinal  antifrizi neyse onu alip doldurun. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Bazen su kaçakları için soğutma suyuna kaçak önleyici maddelerden eklenebiliyor belki gördüğünüz tozlar onlardır.Ama bende açıkcası anlamadım madem okadar masraf ediliyor antifrizide yenileseydiniz daha iyi olurdu.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

özelliğini nerdeyse yitirebilecek birşeyi neden değiştirmezler bu nasıl bir zihniyet. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Caglayan

Arkadaşlar sizden görüş istedim ancak ne cahilligimiz kaldi ne zihniyetsizligimiz !

Antifriz 1 ay önce yenilenmisti zaten. Ölçtüler durumuna baktilar bu islemi yaptilar. Tekrar tekrar sormama ragmen sorun olmaz dediler ancak yine de size sormak istedim kusura bakmayin.

tesekkurler cevaplariniz için.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mahmut Caglayan yazdı:

Arkadaşlar sizden görüş istedim ancak ne cahilligimiz kaldi ne zihniyetsizligimiz !

Antifriz 1 ay önce yenilenmisti zaten. Ölçtüler durumuna baktilar bu islemi yaptilar. Tekrar tekrar sormama ragmen sorun olmaz dediler ancak yine de size sormak istedim kusura bakmayin.

tesekkurler cevaplariniz için.

Sizi değil işlemi yapan ustaları kastediyoruz. Siz ısrarla eskisini tekrar köy demediyseniz ki öyle demiş olsanız buraya başlık açmazdınız, konunun sizinle alakası yok. Ustanız bu işlemi yaptıktan sonra antifirizi degistirmeliydi. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Caglayan
Mert Gülkokan yazdı:

Mahmut sana yazılmadı ama sende tam detay vermemişsin konuyu yazarken

sanayi de antifirizn değişmesine gerek yok diyen çok usta var 

ama zaten senin kısa süre önce değişmiş o nedenle de eskiyi koymaları mantıklı olmuş

tanecik olmasında da sorun yok 

ya kaptan pislik geldi ya da mevcut antifirizn içinde bunlar vardı

şu an sorun olacak bir durum yok böyle kullanmaya devam edebilirsin

Mert hocam teşekkür ederim :good1:

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mahmut Caglayan yazdı:

Mert hocam teşekkür ederim :good1:

Dostum bir yanlış anlattık sanırım kusura bakma, art niyet yok, ama doğru olana yönlendirilmen gerekirdi usta tarafından. Bizim olumsuz bulup eleştirdiğimiz usta yani. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Caglayan
Murat Sahın yazdı:

Dostum bir yanlış anlattık sanırım kusura bakma, art niyet yok, ama doğru olana yönlendirilmen gerekirdi usta tarafından. Bizim olumsuz bulup eleştirdiğimiz usta yani. 

Teşekkürler Murat bey sorun yok ben de böyle küçük bir şeyin masraf çıkarmasından şüphe ettiğim için yazmıştım. Triger değişimi önemli olduğundan Ankarada bilindik bi Ford servisine götürmüştüm, usta da 2 defa gerek yok suyu degismeye diyince daha fazla üsteleyemedim ama yine de kafam da kalınca sizlere de danışmak istedim.

Sonuç olarak ne olur ne olmaz ben yine de fırsat bulduğumda soğutma suyunu değiştireyim kafam rahat etsin:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Devirdaim değişirken siyah sıvı conta ile destekliyorlar onun parçaları sisteme karışmış olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Semih Gezen
(düzenlendi)

Antifriz özelliğini yitirdiği için oluyor, aracımda herşey orjinal, 6. sene başladı 7. sene antifrizi değiştim. Kabı sökünce görmediğim bölmede çok daha fazlasının olduğunu gördüm. İngilizce kitapçık 6 sene diyor, sonra 3 senede bir. Yarım litre kadar Castrol eklemiştim belki oda sebep olmuş olabilir. Şuan 3 lt shell 0,5 lt castrol var sistemde siyah tortu yok.

tarihinde Semih Gezen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

ne sonucu bekliyordunuzki tam olarak arabadan boşaltılan antfirizi doldurarak. içinde sigara izmariti vs yüzmüyorsa sevinmek lazım

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...