İçeriğe Yönlendir

Hyundai i10 1.0 D-CVVT Style Lpg - Genel Sorular

Mert Emre ŞAMCI

Recommended Posts

Mert Emre ŞAMCI

Nasip olursa yarın öbürgün alıyorum kaporasını bıraktım. Araç 2014 model manuel 158.500km neredeyse ilk sahibinden sayılır. Hyundai yetkili servis 2.elden alıyorum. Kafama takılan sorulara fiestamda olduğu gibi destek bulabileceğimi düşünüyorum. 

Öncelikle araçta lpg iptal edilmiş. 2 yıldır kullanılmıyormuş. Bunu ekspere giderken öğrenince hemen lpg ustasına götürtmek istedim. Fabrikasyon lpgli araç çünkü. Tekrar aktif edilebilir mi komplemi söküldü vs. diye. Lpgci arkadan kabloları falan bağladı baktı etti sorunsuz çalışıyor ancak bakım lazım tabi ( bu konuya geleceğim.) 

Lpg iptali araç sahibi otoparkına giremiyormuş ondan iptal ettirmek zorunda kalmış.

Araca geçtiğimiz ay hyundai tarafından ve anladığım kadarıyla yarım rektifiye yapılmış. Parça listesini paylaşıyorum.

353356673_WhatsAppImage2022-11-03at22_13.26(2).jpeg.78d5adc2181ddb8be70c23d070e55f91.jpeg882791574_WhatsAppImage2022-11-03at22_13_26.jpeg.6aa2f34a4ed7cdd951423536ab7d0e91.jpeg259807005_WhatsAppImage2022-11-03at22_13.26(1).jpeg.904611ec5faf5539dcdd0e94a57fe493.jpeg

Araçta rölanti dalgalanması mevcut. Sürekli olarak yapmıyor. Ama 40 saniye çalışıyor 2 saniyelik yapıp tekrar düzgün çalışmaya devam ediyor gibi. Yapmadığı zaman çalışma ve ses stabil düzenli. Motoru alttan dinlediğimde eksperde stop edermiş gibi yapıp tekrar yolunu buluyor.( Rölanti olayı ) Servis müdürü rahat ol bir sıkıntı yaşamazsın ben hep buradayım her şeyiyle ben ilgilendim vs. dedi ancak motor aklımda bir soru işareti bırakmadı değil.

Araç çalışırken yada normal gaz verirken duman atmıyor ancak çok dip gaz yapınca egzoz altı ıslak siyah su gibi oluyor.(pek fazla değil) Bunun içinde egzozun içinde kalan kurumu vs atıyor motorda sorun yok gibisinden konuşuldu.

Baskı balata yeni değiştirilmiş.

Anlaştığım fiyat 209.000

Tavan bagaj kaput hatasız

Şasi podye ön panel hatasız

3 değişen bel altı boyalar mevcut

Tramer 7.950₺ ağır pert yok.

Çevremde 3 silindir ve ufak motor alma tavsiye etmem çabuk motor yer 100 binde bir yer gibi konuşan çok. Araçtan tek beklentim motor noktasında beni yarı yolda bırakıp büyük masraf açmıyor oluşu.

Birde LPG mevzuu var. Bu LPG bakımını sanayici ustalar yapmıyor yapamıyormuş. Nerede yaptıracağım bakımlarını vs. İstanbul için

Sizlerin düşünceleri benim için değerli, teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

yarım rektifiye yapılmış.

Yarım değil, bayağı bayağı tam yapılmış.

Yatak, subap, piston vs her şey değişmiş. Niye bu işlem yapılmış asıl? Sanki hararet görmüş gibi düşünüyorum. Piston koluna kadar değişmiş, onu eğmek biraz zordur.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben arabaya ne olduğunu anladım. Benzin binmelisin. Araç sahibi sana gerçekte olanı anlatmamış. 

Lpg ile çalışırken katalitik konverteri patlamış. Motora çekilmiş. Katalitik konverter dışardan alıp takmışlardır. O yuzden listede yoktur. 

Lpg enjektörlerin bozuk. Zatende o yuzden konverteri patlatmıştır. Enjektörlere tanesi 2700 vericeksen lpgde binersin. Yoksa benzinde bin yola devam et. Zatem warm air inlet olduğu için 4.3 litre benzin yakar. 

Ayrıca motorun resmini çekip atarmısın. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Sanki altı bir yere vurmuşta değişim yapılmış gibi, ön cam niye değişmiş bu yapılanlar la birlikte hava yastığı felan mı açmış acaba?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bu motor bence sorunlu. @Ali Darbaz i10 vardı. O daha iyi bilir. Km’si motorda bu derecede rektifiye için çok düşük. Ali de motordan çok memnun değildi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2014 ilanlara baktım, en dip rakamın da altında bu araba, i10 dan anlamam ama en dip rakamdan bir araba alınırsa yanına alınan dert kesin olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu motor bence sorunlu. @Ali Darbaz i10 vardı. O daha iyi bilir. Km’si motorda bu derecede rektifiye için çok düşük. Ali de motordan çok memnun değildi

Motor benzinde sorunsuz çalışıyordu

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Motor benzinde sorunsuz çalışıyordu

yaylaya giderken aküsü bitiyordu. Klima açınca falan değişik şeyler oluyordu

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Gülkokan yazdı:

209 bin tl ye kafamı kesseler 1.0 a sınıfı araca vermem

250-270 k TL ortalama 2014 için

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Kaporayı gerekirse yakıp arabayı almamak en mantıklı seçenek gibi bu durumda.

Mert Gülkokan yazdı:

O paraya düzgün B sınıfı araba bulamayıp en son gidip Golf almıştım, sınıf işi enteresan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Servis müdürü rahat ol bir sıkıntı yaşamazsın ben hep buradayım her şeyiyle ben ilgilendim vs. dedi

burada koptum gittim ben, kelimeler kifayetsiz, sektör adına utanç verici

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şanzıman da revize edilmiş. Harareti geçiyor konu. Önden ya da alttan sağlam bir darbe almış olabilir.

Ali Darbaz yazdı:

Araç sahibi sana gerçekte olanı anlatmamış. 

Konuda araç sahibini nerede gördünüz?

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Ayrıca motorun resmini çekip atarmısın. 

Direkt video atayım.

https://www.youtube.com/shorts/AHs9EwZdsgI

Sani Gerşon yazdı:

Yatak, subap, piston vs her şey değişmiş. Niye bu işlem yapılmış asıl? Sanki hararet görmüş gibi düşünüyorum. Piston koluna kadar değişmiş, onu eğmek biraz zordur.

Abi bende hararet gördü diye düşündüm. Araç ilk sahibinden alındıktan sonra uzun bir süre servis kendi kullanıyor. Personelleri bırakmak için işe almak için falan servis gibi. Yapmışken tam yapmış olalım demiş olabilirler belki kendi kullandıkları için.

Birde bunların tamamen sıfırlanmış olması aslında bakıldığında bir + değil mi. Sıfırdan takılmış oluyor motorun tüm parçaları. Mantıken bakıldığında aslında iyi bir şey değil mi? Sonuçta 10 bindeykende hararet yapılıp motor yakılabilir.

Mert Gülkokan yazdı:

Abi krediye uygun olması lazım aracın yapacak bir şey yok. Mecbur 2013 2014 model üstü almam lazımdı. Bütçede max 225 lere çıkabiliyordum.

Çağlar Bayur yazdı:

2014 ilanlara baktım, en dip rakamın da altında bu araba, i10 dan anlamam ama en dip rakamdan bir araba alınırsa yanına alınan dert kesin olur

Abi 120-130K kmde olanlar ağır kayıtlı 207 den başlıyor o kadarda dipten almadım aslında.

tarihinde Mert Emre ŞAMCI tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Çağlar Bayur yazdı:

burada koptum gittim ben, kelimeler kifayetsiz, sektör adına utanç verici

Aslında benim ekspertiz sonrası servise dönene kadar motorla ilgili endişelerim var gibiydi. Müdür çok güler yüzlü çok efendi biriydi. Araç bizim kullandığımız araçtı zaten her şeyiyle ben ilgilendim merak etme yarın öbürgün bir sorun dahi olsa biz buradayız arkasındayız motorun dedi. Hyundai yetkili servisinin içinde onlarca milyonluk araçların bakıma geldiği bir serviste bu yaklaşım bana güven verdi aslında. 

Sani Gerşon yazdı:

Abi birde eksperde falan full çalıştığı için yüksek sıcaklıktan fan sık sık devreye girdi araç durduğu yerde çalıştığı gaz falan verildiği için. Soğutma tarafında pek bir sorunu yok gibi duruyordu.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Araç satılana kadar herkes her şeye kefil olur. Noterden çıkınca da kimse kimseyi tanımaz. Arabamın arkasındayım gibi laflar boş teranedir. 

Araç yazıldığı gibi ya sağlam hararet yapmış ya da alttan iyi bir darbe almış. Veyahut ikisini birden yaşamış. Bu kadar işlem yapıldıktan sonra lpg işine kalkışmak ayrı çılgınlık olur zira benzinde dahi stabil çalışmadığını yazmışsın. 

Kredi konusunda detaylı bilgim yok ama 10 yaşından büyük araçlar için de kredi çıkıyor,  model yılını kasko yaparken baz alıyorlar diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

yaylaya giderken aküsü bitiyordu. Klima açınca falan değişik şeyler oluyordu

Evet akü gideri fazlaydı. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

O kadar paraya bu kadar sorunlu olup sorunları giderilmiş (!) aracı almazdım. Servis müdürü garanti veriyor da ben çok emin olmazdım. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Kafama takılan birkaç nokta var;

1) Anlaştıktan sonra değilde öncesinde fikir sorsaydınız daha iyi olmaz mıydı? Gördüğüm kadarı ile karışık durumlar var. 

2) Yapılan onarımlarda da göreceğiniz üzere ön cam dahil sigortadan yapılmamış. Doğal olarak hasar kayıdı falan takılmayın, aracın altında durumlar önemli. Belaltı boya değişen vs işleri net değil. 

3) Bu kadar bakımı sizin dediğiniz gibi temiz olsun diye yapan biri neden LPG sistemini aktif etmemiş? Araçta şuanda dahi rölanti problemli diyorsunuz, bu kadar parça değişmiş ama durum bu. Yine çelişkiler var. 

Son olarak şahıs garantisine güvenmeyin, kimsenin babasının yeri değil, 1 gün sonra başka biri gelir yerine. Hoş gelmek zorunda da değil, bu sorun bizlik değil dese yapacak bir şey yok elinizde. 

Anladığım kadarı ile araç için içinizi rahatlatmak istiyorsunuz, aldığınız yer ile görüşün aracı tam olarak aktifleştirsinler gördüğünüz sorunları gidersinler. Madem her sıkıntıda oradalar dk 1 işte. Rakam konusunda da orta yolu bulun onarım için. 

Yok biz böyle satıyoruz falan derlerse(ücretsiz yapılmasından bahsetmedim yukarıda ona dikkat) bence doğrudan uzak durun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Ü.Emre Kartal yazdı:

Kafama takılan birkaç nokta var;

1) Anlaştıktan sonra değilde öncesinde fikir sorsaydınız daha iyi olmaz mıydı? Gördüğüm kadarı ile karışık durumlar var. 

2) Yapılan onarımlarda da göreceğiniz üzere ön cam dahil sigortadan yapılmamış. Doğal olarak hasar kayıdı falan takılmayın, aracın altında durumlar önemli. Belaltı boya değişen vs işleri net değil. 

3) Bu kadar bakımı sizin dediğiniz gibi temiz olsun diye yapan biri neden LPG sistemini aktif etmemiş? Araçta şuanda dahi rölanti problemli diyorsunuz, bu kadar parça değişmiş ama durum bu. Yine çelişkiler var. 

Son olarak şahıs garantisine güvenmeyin, kimsenin babasının yeri değil, 1 gün sonra başka biri gelir yerine. Hoş gelmek zorunda da değil, bu sorun bizlik değil dese yapacak bir şey yok elinizde. 

Anladığım kadarı ile araç için içinizi rahatlatmak istiyorsunuz, aldığınız yer ile görüşün aracı tam olarak aktifleştirsinler gördüğünüz sorunları gidersinler. Madem her sıkıntıda oradalar dk 1 işte. Rakam konusunda da orta yolu bulun onarım için. 

Yok biz böyle satıyoruz falan derlerse(ücretsiz yapılmasından bahsetmedim yukarıda ona dikkat) bence doğrudan uzak durun

Hocam lpgye her servis bakamıyor.  Ön cam olayını soruyor olurum.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Hocam lpgye her servis bakamıyor.  Ön cam olayını soruyor olurum.

Fabrikasyon lpg li araca yetkili servisler bakarlar. Hepsinin hizmeti var mı bilmiyorum, bir şekilde aralarında paslaşarak dahi yaparlar. 

Yinelemiş olayım, ben olsam baştan bilindik problemi olan aracı almam. Fiyatı uygun olabilir ama sonrası karanlık. Yapılan işlemler belli, arıza şuanda da devam ediyor. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Hocam lpgye her servis bakamıyor.

Ben fabrikasyon lpgli dacia logan kullandım. Yazılım konusu sıkıntılı. Bakım tamam da yazılımdan birşeyler yapmak gerekirse bu işi yapacak servis bulmakta sıkıntılı. Her yetkili servis lokasyondan dolayı yapmıyor. İlave etmem gerekirse Candan mühendislik bu konu ile ilgili çalışmalar yürütüyordu mesela. Sonuç ne oldu bilemiyorum. 

Genel yorumlara bakılırsa bu araca bulaşmayın mesajı veriliyor. :) 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Hocam lpgye her servis bakamıyor.

Araç fabrikasyon lpg'li. Her yetkili servis bakmak zorunda.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Sani Gerşon yazdı:

Her yetkili servis bakmak zorunda.

Hepsi bakamıyor işte. Bakamadığı için de ben istediğim yetkili servisten hizmet alamadığım için Dacia nın genel merkezine yazıp şikayetimi dile getirdim. 2 dakika sonra geri döndüler.  Lokasyon yapısından dolayı yapamadıklarını ve konum bilgilerimi alarak alternatif servislere yönlendirdi. Tabi o servis bana uzak olduğu için gitmedim. Hub ücretini de duyunca vazgeçtim. Sonra kısa bir süre sonra sattım zaten.  Tam da tankın değişim zamanından önce muaynesi yaklaşmıştı. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI

Ön cam çatlak varmış ondan değiştirilmiş. Araç sıfırdan itibaren yetkili servis bakımlı. Aksatılmadan yapılmış. Alttan hasar mı aldıda baskı balata falanda değişmiş denilmiş ama anlamadığım olay şu. Baskı balatanın değişmesi benim artıma olan bir şey değil mi zaten? İster kullanımdan bozulsun ister hasardan bunun bir önemi var mı? 

Yada 160 bin km orjinal motorla devam etmektense 150 binden sonra motorun komple sıfırlanması daha mantıklı bir şey değil mi? 

Bugün tekrar servise gittim. Müdürle sohbetimiz oldu. Balataları ve bujileri değiştirmek istediğimi söyledim. Hiçbir masrafı yok aracın gerek yok masrafa balatalar en az 10 bin daha gider bujilerinide biz değiştirdik dedi. Eşim kullanacak motorla ilgili sorun olmasın başka bir düşüncem yok dedim. 2 ay sonra hortum patlar hararet yapar eşin görmez devam eder o ayrı ama onun dışında biz her zaman buradayız merdiven altı bir yerden araç almıyorsun kurumsal bir yerden araç alıyorsun vs. dedi.

Aracı aldığım yer Hyundainin yetkili servisi. Görüştüğüm kişi servis bölümünün müdürü. Herhalde işçilik olarakta kötü bir iş yapmamışlardır diye temenni ediyorum. Allah sonumuzu hayır etsin. En olmadı motorda çok ciddi sorunlar yaşadım bursa uludağ otomotive aracı çeker orada sıfır rektifiye yaptırırım temiz yapıyorlar :D Bi 30 patlar ama :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Motor komple sıfırlanmamış, bir çok parça değiştirilmiş. Değişen contalara bakılırsa hararet yapmış ve motor bloğunun dayanıklılığı ne durumda belirsiz. Bu kadar bakım yapılmış araca 2 ay sonra hortum patlatır hararet yapar fark etmezsiniz derken de istemsiz olarak gelecekten bir mesaj vermiş :biggrin:

Vavacars benzeri iştirakler de garantili araç satıyor. 230 civarına seçenekler de var. İlla macera arıyorum derseniz seçim sizin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...