İçeriğe Yönlendir

Ford Focus 2.5 - Motor Sistem Arızası

Samet Eroğlu

Recommended Posts

Samet Eroğlu

Öncelikle herkese s.a aracım Ford focus 2.5 kasa tdci motor collection paket. 5 ay önce aracı aldık. 3 ay önce ara sıra motor sistem arızası veriyordu. Sensör temizliği vs. yaptı usta düzelmedi sonra kızdırma bujilerine bakalım dedi 2 sini sökebildilk sadece patlak çıktı değiştirdik motor arızası vermeyi kesti kalan 2 kızdırma bujisi kaynamış galiba usta kırılma tehlikesi olduğu için sökmeyelim kalsın dedi. Aracı normal kullandığımda bi sorun yok ama agresif kullanımda araba 3000 devirde özellikle motor sistem arızası yakıyor. Çekiş düşüyor araba 3000 deviri geçmiyor. Yaşadığım yer taşra usta bulunmuyor ara sıra Ankara’ya gittikçe bakım yapabiliyorum .Usta bulunmadığı için obd cihazı alıp arabayı bilgisayara bağladım. p0087.21 kodu (yakıt hattı/sistem basıncı düşük) u1900.20 (can bus iletişim hatası) veriyor . Dah önce Başına gelen oldu mu ? veya konuya hakim ustalarımız konu hakkında ki fikri nedir nasıl bir çözümü olur ? Şimdiden teşekkürler :)

B4688EC2-B29F-447D-AECE-2D8ED1527159.jpeg

0A1DF872-637E-4EED-9BC1-F65941B2F373.jpeg

Yorum bağlantısı
Samet Eroğlu

Bilgim yok bu konuda Ankara’ya gittiğimde ilk iş değiştirip deneyeceğim.

Sani Gerşon yazdı:

Yakıt filtresi ne zaman değişti en son?

Berke Kaya yazdı:

Ustanın çıkaramadığı ve yerine kaynamış 2 kızdırma bujisi bu arızayı yapabilir.

Kızdırma bujisi kırılırsa üst kapak açılması gerekiyormuş Buda  bi dünya masraf demek malesef 

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Sorununuz kızdırma bujisi gibi görünüyor. Kalan 2 taneyi bir şekilde halledin .

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

rail basınç müşürü arızası o kod. kütük ile birlikte pahalı dır ancak tek olarak da satılıyor

ve ayrıca kızdırma bujileri de bir ara değişmeli.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Samet Eroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

rail basınç müşürü arızası o kod. kütük ile birlikte pahalı dır ancak tek olarak da satılıyor

ve ayrıca kızdırma bujileri de bir ara değişmeli.

Kütük ne oluyor ben konuya tam hakim değilimde ilk arabam birde bu şekilde kullanım uzun vadede sakıncalı mıdır ? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Samet Eroğlu yazdı:

Kütük ne oluyor ben konuya tam hakim değilimde ilk arabam birde bu şekilde kullanım uzun vadede sakıncalı mıdır ? 

mesela linkidir örenk olsun diye

https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/yakit-basinc-rail-musuru-focus-16-tdci-P307018239

her türlü bu tip arızalar, kızdırma bujisi olsun basınç sensörü olsun, tüetimi artırır, silindirde kurum birikimine sebep olur, ikisi de iyi şeyler değil.

Yorum bağlantısı
Samet Eroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

mesela linkidir örenk olsun diye

https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/yakit-basinc-rail-musuru-focus-16-tdci-P307018239

her türlü bu tip arızalar, kızdırma bujisi olsun basınç sensörü olsun, tüetimi artırır, silindirde kurum birikimine sebep olur, ikisi de iyi şeyler değil.

Tamamdır hocam en kısa zamanda değiştireceğim inşallah teşekkür ederim :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2
Samet Eroğlu yazdı:

Bilgim yok bu konuda Ankara’ya gittiğimde ilk iş değiştirip deneyeceğim.

Kızdırma bujisi kırılırsa üst kapak açılması gerekiyormuş Buda  bi dünya masraf demek malesef 

Ankarada kırmadan kapak açmadan söken usta var. Kırılsada kılavuz yapıp kırılan parçayı çıkarıyor

Yorum bağlantısı
Samet Eroğlu
Mustafa Şahin2 yazdı:

Ankarada kırmadan kapak açmadan söken usta var. Kırılsada kılavuz yapıp kırılan parçayı çıkarıyor

Nerede hangi usta telefon numarası varsa atabilir misiniz? 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ankara’da Ford deyince Tuncay Ustayı anarlar. Hiç görmedim gitmedim ama çok duydum. Bizim eniştenin Fiesta’yı da o tamir etmişti.

Yorum bağlantısı
Samet Eroğlu
Emre Şimşek yazdı:

Ankara’da Ford deyince Tuncay Ustayı anarlar. Hiç görmedim gitmedim ama çok duydum. Bizim eniştenin Fiesta’yı da o tamir etmişti.

Dükkanı nerdedir acaba ? 

Yorum bağlantısı
Alaattin Zeki

Kızdırma bujisi değişimi esnasında kırılan bujiyi sökmek için kapak açılması eskiden başvurulan bir yöntemdi, şimdi artık bu işin ustası olmuş tornacılar geliştirdikleri özel yöntem ve aletlerle bu işi sorunsuz hallediyorlar. Bu yaz başıma geldiği için söylüyorum. bujilerin iki tanesi değişim esnasında kırıldı , usta bu işi yapan tornacı yı aradı oda geldi yaklaşık bir saat içinde iki buji yi de sorunsuz söktü. Tabi ki ekstra tornacı masrafımız oldu ama kapak sökme masrafı yanında adı bile anılmaz. Ben Ankara da Ali usta ya yaptırmıştım. ( Ford Clinig) Bilgi işinize yarayabilir.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2
Samet Eroğlu yazdı:

Nerede hangi usta telefon numarası varsa atabilir misiniz? 

Opak torna şaşmaz, Ali usta 0543 560 28 06

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...