İçeriğe Yönlendir

Toyota Corolla 1.6 Mds 2 Aylık Tecrübe ve Gözlemlerim

Enes Talha Tüfekçi

Recommended Posts

Enes Talha Tüfekçi

Merhaba,

Eylül ayının başında nasip oldu ve Corolla 1.6 Flame X-Pack aldım. 17 bin kmde idi. Kaput ve tavanda dikkatli bakıldığında görülen dolu izleri vardı. Eski sahibi göçük düzeltme yaptırmamış. Ben de yaptırmayı düşünmüyorum. Onun dışında hata-boya-değişen yok. Aracın 2028 Şubata kadar garantisi var. LPG takılmamış henüz. Rengi güz bronzu. Araca dair pozitif ve negatif fikirlerim aşağıdaki gibidir:

Negatifler:

-Araç baya lastik ve yol sesi alıyor içeriye. Motor sesi ilk çalıştırma dışında sessiz. Ama atmosferik ve CVT'li olduğu için yüksek devirde sesli çalışıyor. Araca yalıtım yapmayı düşünüyorum. Kendim daha önceki araçlarıma yaptım. Yoksa dayanması zor seviyede ses durumu

-Multimedya cihazında navigasyon yok. Android Auto'yu telefona yükleyip kablo ile araca bağlanıp Google Maps'e ulaşabliyoruz. Orada da kablo önemli. Kablo uyumsuzsa araca bağlanmak eziyet.

-Araç hızlanınca kapıları otomatik kitlemiyor. Serviste 1300 TL. Aliexpresste 450 TL bir modülle halledilebiliyor. Ne saçma bir eksiklik. Yıl 2022.

-Şehir içi 8, şehir dışı 6,5 Litre benzin tüketim değerine sahip. LPG ile litrede 13 TL lik fark can sıkıcı. Serviste LPG montajı ortalama 13-14 bin TL. 3 yıl motor garantisi almak içinse 1400 TL ilave ediyoruz. Serviste gaz montajının ne anlamı var o zaman. Normal yerler 8-9 bin TL ye montaj yapıyor. Zor bir karar.

-Aracın mercek farlarını hiç beğenmedim. Işığı dağıtıyor. Kırık kırık oluyor. Megane'ın mercekler harikaydı.

-Lastik basınç sensörü lastik basınç değerlerini göstermiyor. Sadece uyarı oluyor. Hangi lastik kaç bar göstermiyor. Bunun için de servisten modül taktırmak lazım. Fiyatını sormadım. Bu da çok saçma bir durum. Sadece uyarı vermesini anlayamadım. Değerler nerede???

-Bagaj kapağı aşırı hafif. Alışmak zor. Keşke daha ağır açılıp kapansa. 

-Direksiyon deri ama çok sert. Plastikten hallice bir deri. Bu sebeple kaliteli bir deri kaplama yaptırmayı düşünüyorum.

-Konsol üstündeki yumuşak siyah malzeme silince iz bırakıyor. Kronik bir sorun. Herkes halı örtü gibi bir şey alıyor. Ben çirkin gördüğüm için almadım.

-Bir diğer kronik sorun yanlış ya da kalitesiz balata. Herkes ön balatadan gelen ötme sesiyle servise gidiyor. Onlar da kanal açıyor. Diske yönelik bir işlem var mı bilmiyorum ama balataları değiştirmemek için yapıyorlar. Tüketici hakkı mı? Allah vere.

-Vites topuzunun etrafındaki piano black kaplama soyuluyor. Bende çok çok az bir yıpranma var. Şeffaf kaplama var Aliexpress'te. Ondan alıp yapacağım.

-Aracın tasarımsal olarak ön direkleri dar bir açıyla iniyor kaputa. Civic'te durum böyle değil. O sebeple Civic daha şık duruyor. Bundan sonraki hedefim yeni kasa Civicler bakalım.

Pozitifler:

-Aracın yol tutuşu gayet iyi. Arkalarda bağımsız süspansiyon mevcut. Şasi mukavemeti tatminkar. Megane bu konuda kötüydü.

-Koltukların yanal desteği zayıf ama uzun yolda konforlu sürüş sağlıyor. 

-Arka şaft tüneli olmaması 3 kişi ile yolculuğu mümkün kılıyor. 

-Bagaj hatchback araçlara göre hacim olarak iyi. Benim her ihtiyacımı karşılıyor. 

-Rengi güz bronzu. Harika bir renk. Alıcı ve çekici.

-Motor sessiz çalışıyor. CVT şanzıman gayet pürüzsüz. Sport mod idare eder. Gerçek bir spor mod değil. Sadece devir biraz daha yüksek dönüyor.

-Çarpışma önleyici, adaptif cruise, şerit takip asistanı gayet kullanışlı ve tepkileri iyi. Uzun uzun denedim.

-Airbag sayısı yeterli ve başarılı. Diz airbag i de var.

Benim eklediğim şeyler:

-Philiphs led farlar. Stark marka bulamadığım için Philiphs aldım. İdare eder. 

-Krom sis çerçevesi montajı.

-Kapılara ilave fitil uygulaması. Sesi keser dedim ama nafile. Davlumbaza yalıtım şart.

-Vites topuzuna karbon fiber kaplama, direksiyon tuş kısımlarına karbon fiber kaplama. 

-Led plaka aydınlatması.

-Navigasyon ekran koruyucu nano film kaplama.

-Karbon Gösterge Kaplama

-Ve diğerleri...

https://tr.aliexpress.com/item/1005004527331882.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.7d3d3d12Tuc3lC&gatewayAdapt=glo2tur

https://www.trendyol.com/photon/toyota-corolla-led-plaka-aydinlatma-ampulu-ph7021-p-47022523?boutiqueId=61&merchantId=242398

https://www.trendyol.com/mobilite/toyota-corolla-2020-2021-model-8-navigasyon-ekran-koruyucu-9h-nano-film-p-118908419?boutiqueId=61&merchantId=316524

https://www.n11.com/urun/toyota-corolla-2019-sonrasi-uyumlu-karbon-gosterge-kaplama-9267347?magaza=replax

https://www.n11.com/urun/philips-led-xenon-zenon-h4-h7-h8-h11-h16-9005-9006-hir2-205174741-19068651?magaza=otovera

Yapmak istediğim şeyler:

-https://tr.aliexpress.com/item/1005003108972126.html?spm=a2g0o.cart.0.0.3cb1406ar1dKBc&mp=1&gatewayAdapt=glo2tur

-https://tr.aliexpress.com/item/1005001949176811.html?spm=a2g0o.cart.0.0.3cb1406ar1dKBc&mp=1&gatewayAdapt=glo2tur

-https://tr.aliexpress.com/item/1005001990833249.html?spm=a2g0o.cart.0.0.3cb1406ar1dKBc&mp=1&gatewayAdapt=glo2tur

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
(düzenlendi)

IMG_20221022_145759_edit_519422526994178.jpg

IMG_20221022_150218.jpg

IMG_20221022_145819.jpg

IMG_20221022_150003_edit_524832116846477.jpg

IMG_20221022_145806.jpg

IMG_20221022_150015.jpg

tarihinde Enes Talha Tüfekçi tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Bu kasa corolla'da tek beğendiğim şey süspansiyonları. Keşke test sürüşü yapıp öyle alsaydınız. Negatifleri okuduktan sonra herhâlde yazının sonunda vazgeçip satmıştır dedim. :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
Süleyman Can yazdı:

Bu kasa corolla'da tek beğendiğim şey süspansiyonları. Keşke test sürüşü yapıp öyle alsaydınız. Negatifleri okuduktan sonra herhâlde yazının sonunda vazgeçip satmıştır dedim. :biggrin:

Yok genel anlamda memnunum. Konfor, yol tutuş, bagaj, motor-şanzıman uyumu, sunroof, güvenlik sistemleri. ve fiyatı.. bunların hepsinden memnunum. Aracı uzun süre kullanmak istiyorum. Ama eksi taraflarını söylüyorum. Almak isteyenler bilsin.

Süleyman Can yazdı:

Ki tekerler 225-45-17. Buna rağmen tümseklerden geçerken hissettirmiyor. Uzun yolda yola adeta yapışıyor. 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Enes Talha Tüfekçi yazdı:

Yok genel anlamda memnunum. Konfor, yol tutuş, bagaj, motor-şanzıman uyumu, sunroof, güvenlik sistemleri. ve fiyatı.. bunların hepsinden memnunum. Aracı uzun süre kullanmak istiyorum. Ama eksi taraflarını söylüyorum. Almak isteyenler bilsin.

Ki tekerler 225-45-17. Buna rağmen tümseklerden geçerken hissettirmiyor. Uzun yolda yola adeta yapışıyor. 

Sürüşte görüş alanının dar oluşu bir de multimedyanın sadece işleyişte değil görünüm olarak da demode olması ( yeni crosslarda çerçeveyi inceltip düğmeleri kaldırdılar), motor perf. benim negatifler. Alınırsa 1.8 hybrit alınmalı yalıtım sorunu da ortadan kalkıyor öyle olunca.

Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
Süleyman Can yazdı:

Sürüşte görüş alanının dar oluşu bir de multimedyanın sadece işleyişte değil görünüm olarak da demode olması ( yeni crosslarda çerçeveyi inceltip düğmeleri kaldırdılar), motor perf. benim negatifler. Alınırsa 1.8 hybrit alınmalı yalıtım sorunu da ortadan kalkıyor öyle olunca.

Evet. Görüş alanı meselesi de var. Ama beni aşırı etkilemiyor. Alıştım. 1.8 de alsanız lastik sesi var. Direkt içeride :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

Bi kaç gün önce arkadaşa Honda civic bakmaya gittik sonra toyataya gittik o an Toyota gözümden düştü 😁😁 yeni civic gayet ferah ve turbolu. Atmosferik motor kaldı mı artık... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez

Çok güzel bir araç, hayırlı olsun. Ayrıntılı anlatımınız için de teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
Muhammet Ölmez yazdı:

Çok güzel bir araç, hayırlı olsun. Ayrıntılı anlatımınız için de teşekkürler.

Teşekkür ederim.

Serkan Gülderen yazdı:

Bi kaç gün önce arkadaşa Honda civic bakmaya gittik sonra toyataya gittik o an Toyota gözümden düştü 😁😁 yeni civic gayet ferah ve turbolu. Atmosferik motor kaldı mı artık... 

Atmosferikten yana şikayetim yok :) Diğer şeyleri eleştirdim. Ama turbo motor tabi ki performans olarak çok güzel. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu renk çok yakışmış.  Tansu beyazından çok iyi. 

ama ben sulu boya fırçasıyla girişebiliyorum. İstanbul sedefi bozar

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Azalma

Hayırlı olsun. ortalama rakamlara alınabilecek en sorunu az , garantisi uzun ve donanımı yüksek araç almışsınız. kazasız belasız kullanın. güzel bir prins silverline LPG sistemi yakışır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
Murat Azalma yazdı:

Hayırlı olsun. ortalama rakamlara alınabilecek en sorunu az , garantisi uzun ve donanımı yüksek araç almışsınız. kazasız belasız kullanın. güzel bir prins silverline LPG sistemi yakışır.

teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...