İçeriğe Yönlendir

Motor Kaskı Tavsiyeleri

İnan Çınar

Recommended Posts

İnan Çınar

Merhaba sevgili forumdaşlar,

Bugün itibariyle bu ufaklığı aileye  dahil ettik. Çok ani oldu ve ekipman olarak öncelikle kask ihtiyacım var.

Temiz,ihtiyaç fazlası kask varsa talibim. 

Eğer  bulamazsam yine bu başlık altında  f/p  kask tavsiyesi de alabilirim.

IMG-20221123-WA0001.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Hangi ilde kullanılacak abi?

Yaz-kış ne zaman kullanılacak?

Neyse şu mevsim her yerde neopren boyunluk, eldiven vesaire şart..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Alpay Sumer yazdı:

Abi hayirli olsun.. Aman ha dikkat 🤕

Teşekkür ederim kardeşim. Olabildiğince dikkat etmeye çalışırım.👍

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Emre Şimşek yazdı:

Hangi ilde kullanılacak abi?

Yaz-kış ne zaman kullanılacak?

Neyse şu mevsim her yerde neopren boyunluk, eldiven vesaire şart..

Amasya'da kullanacağım Emre. Soğukta binemem valla. Sıcağı seven adamım ben. 

2 tane araba var.  Fantazi yapmaya gerek yok. Ulaşım amaçlı değil de  hobi amaçlı kullanırım. Her mevsim kullanacağım zorunlu ekipmanları  alsam yeter.

Tevfik Işık yazdı:

Hayirli olsun:nazar:

F/P urunu kask olarak Givi stoccarda'yi oneririm. 

Teşekkürler. Araştırayım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Ls2 ler fp ürünüdür. Hayırlı olsun. Prosev kışlık eldivenlerde iyidir fp olarak.

Venom mafsallı dizlik ve venom kışlık montla iyi olur.

Ekipman olayının ucu çok açık. Hava yastıklı montlar falan..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Kask alacaksanız "ben bu motoru beğenirmiyim acaba" diyerek "belki beğenmem kask bana göre pahalı olmasın" eldiven ne gerek var" demeyin. Ayrıdığınız bütce ne kadar ?

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

İnan bey, hayırlı olsun.

Kaskın ikinci eli olmaz, işin pirleri kondom gibi olduğunu söylerler. Kask kişiye özel olmalıdır ve kafaya tam oturmalıdır. Yani bir beden büyük kask düşündüğünüzden zararlı olabilir.

İlave olarak, 40-50 km hızla yaşanacak bir düşmede bile ekipman tam değilse çok hasar görebilir sürücü, yani sadece kask sadece ceza yemekten korur, kazadan çoğu kez korumaz. Mont, pantolon, eldiven ve kask, biri eksikse diğerleri anlamını yitiriyor. İlkay abi ve Muhittin beyde katılacaktır buna. Alınacak kaskın ucuz olması da sadece cezadan korur, mesele kazadan koruması olunca bunların da tıpkı ncap gibi testleri falan var. Belgelerini araştırın. Bakın iki fotoğraf kaskın sizi nelerden koruyacak kabuk ve iç takviye yapısına sahip olması gerektiği konusunda fikir sahibi yapacaktır. 

2a4c6629-7873-4757-ac01-ecd590b77c35.jpg

35210aa4-d93e-4f9d-b9d1-cf833b450791.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Çeneyi de kaplayan tam kask için 2. El olayı bana da hijyen açısından mantıksız geldi düşününce.

Burada deneyerek beden açısından  uyumunu tecrübe edebileceğim  2 marka GDR ve LS2  var. Her ikisi de çene kapalı  model. 

Fiyatları yakın. Hangisini önerirsiniz? 1250 gibi kask bütçesi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

GDR yi kullanmadım. Benim seçimim Ls2 tam kapalı bir kask olurdu. Şimdide LS2 kullanıyorum.

LS2 Rapid modeli az biraz bütçeden pahalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

4000 tl den aşağıya fiberglass kask kalmamış.

--Ekleme--

ABS->Sadece Görüntü

PLA-> Düşük hızlarda koruma yapar.  (PoliKarbon dedikleri)

FiberGlass-> Koruma yapar, bütce dostu.

KarbonFiber-> Yarışmıyorum :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Bende LS2 çene açılır kask aldım. Şimdilik memmunum. Ama LS2 kalıp olarak biraz kucuk. Yorumlarda hep öyle okumustum. O yüzden 1 beden büyüğünü alın demişti herkes. Bende normal kafa ölçüm L iken Xl aldim. Büyük gelir ise degistirim diye. Ama tam oldu. Herhangi bir boşluk filan kalmadı. Yanaklarımı iyice sıkıyor. Tavsiyem LS2 alacaksiniz 1 beden büyük alın. 

Kafa ölçünüzü mezura ile olcup belirleyebilirsiniz. Hangi bedene denk geldiği internette yazıyordu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

İlk başlarda bir kaskın sıkması normal. Ben yeni aldığım kask ile istanbuldan dönerken, mankurt olarak cezalandırıldığımı düşünmeye başlamıştım.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Bende eldiven ve mont almam lazim. Bu aralar bende bakınıyorum. Antalya için kışlık mont mu tavsiye edersiniz yoksa 4 mevsim mont iş görür mü? Eldiven de aynı sekilde kararsız kaldım 

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

4mevsim, baktın üşüyorsun alttan polar, daha üşüyorsun termal içlik. Eldiven de 4 mevsim alırdım.

(Bu arada temizekipman.com a bakının isterseniz. Güzel ve ucuz, bazen 2.el bazen 0 ürünleri yakalayabiliyorsunuz.)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Serdar Göktaş yazdı:

Bende LS2 çene açılır kask aldım. Şimdilik memmunum. Ama LS2 kalıp olarak biraz kucuk. Yorumlarda hep öyle okumustum. O yüzden 1 beden büyüğünü alın demişti herkes. Bende normal kafa ölçüm L iken Xl aldim. Büyük gelir ise degistirim diye. Ama tam oldu. Herhangi bir boşluk filan kalmadı. Yanaklarımı iyice sıkıyor. Tavsiyem LS2 alacaksiniz 1 beden büyük alın. 

Kafa ölçünüzü mezura ile olcup belirleyebilirsiniz. Hangi bedene denk geldiği internette yazıyordu. 

Çene açılır kask almayın, aldırmayın. Kaza durumunda çene mekanizması kırılması ile çok sık karşılaşılıyor. Mekanizma kırıldığımda maalesef çeneyi korumuyor.

Gugıldan gelen olursa; kaskta amaç koruma ise fullface kask olmalı, sertifikaları kontrol edilmeli. Çene açılır ya da tamamen çenesi açık kasklar takıldığında polis ceza yazamaz, sizi sinekten böcekten de korur, lakin bir kazada motor üzerinden düşerseniz ve darbe çene bölgesine denk gelirse işlevi olmayacaktır. Fullface kaskı takmak çıkarmak daha zor, çene açılır kasklar daha konforlu falan, ama motosiklette çarptığınız nesne ile aranızda kask ve kıyafetten başka bir obje olmadığını bilmemiz gerekiyor. 

Serdar Göktaş yazdı:

Bende eldiven ve mont almam lazim. Bu aralar bende bakınıyorum. Antalya için kışlık mont mu tavsiye edersiniz yoksa 4 mevsim mont iş görür mü? Eldiven de aynı sekilde kararsız kaldım 

İklim mont için önemli, anca her halükarda su ve rüzgar geçirmeyecek modeller olmalı. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş
Muhittin Kaplan yazdı:

4mevsim, baktın üşüyorsun alttan polar, daha üşüyorsun termal içlik. Eldiven de 4 mevsim alırdım.

(Bu arada temizekipman.com a bakının isterseniz. Güzel ve ucuz, bazen 2.el bazen 0 ürünleri yakalayabiliyorsunuz.)

Teşekkürler hemen bakıyorum siteye. Bana da 4 mevsim mantıklı geldi.  

Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

Motor bir tutkudur, Hobby olarak alınır sonra her fırsatta aranıyor.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş
Murat Sahın yazdı:

Çene açılır kask almayın, aldırmayın. Kaza durumunda çene mekanizması kırılması ile çok sık karşılaşılıyor. Mekanizma kırıldığımda maalesef çeneyi korumuyor.

Gugıldan gelen olursa; kaskta amaç koruma ise fullface kask olmalı, sertifikaları kontrol edilmeli. Çene açılır ya da tamamen çenesi açık kasklar takıldığında polis ceza yazamaz, sizi sinekten böcekten de korur, lakin bir kazada motor üzerinden düşerseniz ve darbe çene bölgesine denk gelirse işlevi olmayacaktır. Fullface kaskı takmak çıkarmak daha zor, çene açılır kasklar daha konforlu falan, ama motosiklette çarptığınız nesne ile aranızda kask ve kıyafetten başka bir obje olmadığını bilmemiz gerekiyor. 

İklim mont için önemli, anca her halükarda su ve rüzgar geçirmeyecek modeller olmalı. 

Yaşadığım bölge çok sıcak. Ve ilk moturum olduğundan çene açılır tercih ettim. Yazın full face kask ile ilerlemek çok zor. Kaskın içi çok bunaltıcı oluyor dediler. Takanlar da sucuk gibi olunca çene açılır tercih ettim. Zaten ilçe içi kullandığım ve 50 km yi pek asmadigim için şu an bana yeterli geliyor. Yazın çeneyi kaldırıp güneş vizorunu indirip öyle devam ettim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Ben motosikleti bırakalı 15 sene oldu kullandığım zamanlarda Çene açılır Kask kullandım ve iyi marka sertifikalı olanları seçtim şimdiki aklım olsa tercihim farklı olurdu.Elbetteki bütçe günümüz şartlarında önemli ancak Kask Motosiklet kullanıcısı için tasarruf ve maliyet düşünülmemesi gereken en önemli ekipmandır Zira Allah Korusun Kafa bölgesi kaza anında ağır yaralanmalı kazalarda istatistiklere göre en başta gelen bölge.

Avuç içi koruması iyi olan kaliteli bir eldiven ile Bel koruması sağlam olan bir mont edinmenizi öneririm.

Her zaman Sertifikalı bilinen markaları tercih etmekte fayda var Motosikletçinin kaportası gövdesi derler.

Cümleten Kazasız Belasız Hayırlı Olsun.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Serdar Göktaş yazdı:

Yaşadığım bölge çok sıcak. Ve ilk moturum olduğundan çene açılır tercih ettim. Yazın full face kask ile ilerlemek çok zor. Kaskın içi çok bunaltıcı oluyor dediler. Takanlar da sucuk gibi olunca çene açılır tercih ettim. Zaten ilçe içi kullandığım ve 50 km yi pek asmadigim için şu an bana yeterli geliyor. Yazın çeneyi kaldırıp güneş vizorunu indirip öyle devam ettim. 

Hocam hayat konfordan önemlidir. Siz 50 ile gidersiniz, bende 50 ile giderim. Rotamızın kesiştiği yerde 50 km ile giden iki aracın çarpışmasında ortaya çıkacak kuvvet düşündüğümüzden çok daha fazla. Hele kaskın çenesini açmak, yüzünüze böcek gelse (kaskımın ön camında kocaman arının patlamışlığı var) kaza yaptırır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Murat Sahın yazdı:

Çene açılır kask almayın, aldırmayın.

Darbe en çok çene bölgesinden alınıyor. İlk önceliğiniz tam kapalı olmalı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...