İçeriğe Yönlendir

2011 Euro 4 Fiesta İlk Çalıştırmada Yoğun Kirli Beyaz Duman Atıyor

Ali Rıza Erdoğan

Recommended Posts

Ali Rıza Erdoğan

Merhabalar, aracım 2011 model fiesta 1.4 dizel 207 binde. Bu hafta sanayiye bıraktım yoğun dumandan dolayı. Sabahları ilk çalıştırmada ve uzun süre bekledikten sonra yapıyordu bu dumanı. Duman atma esnasında araç çok zor gaz yiyor ve rölantide çok dalgalı, sürekli 700 ile 1000 devir arasında dalgalanıyor. kışın gelmesi ile birlikte 2-3 dk rahat atıyor bu şekilde dumanı. Usta üst kapağı açtı subaplar, subap lastikleri, egzantirik mili, triger seti, 2 kızdırma bujisi( 1i kırıktı biri çalışmıyormuş), silindir contası değişti. enjektörler ayarlandı. Egr kurum bağlamıştı ilaca yatırıp temizlendi. Rektefiyeci bakıp silindir blokları temiz rektefiye istemiyor demiş. Geriye bir tek turbo kaldı revizyona girmeyen. Usta turboda çok yağ var gönderelim dedi bütçeden dolayı onu yaptırmadım. Aşağıda linki bıraktığım videoyu sanayiden çıkışının sabahında çektim. Sanki hiçbir işlem yapılmamış gibi oldu. Sorun neden kaynaklı olabilir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Ali Rıza Erdoğan
Sani Gerşon yazdı:

Enjektörler revize edildi mi?

pompacıda ayarları yapıldı bir tanesinde sorun varmış ona işlem uygulanmış.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Mantık yürütüyorum. Turboda biriken yağ, ilk çalıştırmada emilen hava ile birlikte silindir içine doluyor ve beyaz dumana sebep veriyor diye düşünüyorum.

Yapılacak işlemler yapılmış, sorun açacak her yer kontrol edilmiş. Turbo revizyonu ile çözülecek bir sorun sanki.

Bütçenizin müsait olduğu anda Turboyu revizyona sokmanızın sorunu çözeceğini düşünüyorum.   

Yorum bağlantısı
Ali Rıza Erdoğan

başka bir ustaya danıştım kesin enjektör dedi yapanlar düzgün yapmıştır dedi çıkamadım işin içinden :( 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Rıza Erdoğan yazdı:

Sanki hiçbir işlem yapılmamış gibi oldu.

zira bence yapılan işin bu duman ile ilgisi yoktu, üst kapağı neden açıp subaplara girişti?

Yorum bağlantısı
Ali Rıza Erdoğan
Çağlar Bayur yazdı:

zira bence yapılan işin bu duman ile ilgisi yoktu, üst kapağı neden açıp subaplara girişti?

Subap lastikleri bozulmuştur yağ indiriyordur dedi usta onunla birlikte baya parça değişti. Sorunun kaynağı ne olabilir? Enjektörlerin düzgün tamir edilmemesi ya da kodlamada hata olabilir mi ? Usta enjektör katkısı koy depoya sür düzelir diyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Rıza Erdoğan yazdı:

yordur

oluyor dur ile sökülürse parayı da ödüyor dur derse müşteri? bir tdci egzosunda duman görür göemez motora salıdırılmaz, ve ayrıca hazır sökülmüşken enjektörler ilgili bir yere kontrole yollandı mı?

Yorum bağlantısı
Ali Rıza Erdoğan
Çağlar Bayur yazdı:

oluyor dur ile sökülürse parayı da ödüyor dur derse müşteri? bir tdci egzosunda duman görür göemez motora salıdırılmaz, ve ayrıca hazır sökülmüşken enjektörler ilgili bir yere kontrole yollandı mı?

Enjektörler pompacıya gönderildi. 500₺ kontrol ve ayar maliyeti ve 1 Enjektörde sorun varmış 250₺ de onun maliyeti toplam 750₺ tuttu. Acaba düzgün işlem yapılmadı mı diye aklımı kurcalıyor.

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
Ali Rıza Erdoğan yazdı:

Enjektörler pompacıya gönderildi. 500₺ kontrol ve ayar maliyeti ve 1 Enjektörde sorun varmış 250₺ de onun maliyeti toplam 750₺ tuttu. Acaba düzgün işlem yapılmadı mı diye aklımı kurcalıyor.

Daha yeni 2006 Tdci Fiesta için enjektör bakım fiyatı aldım.
İşçilik 1500, her enjektör için bobin değişirse adet başına 1500'er lira dendi.

Yorum bağlantısı
Ali Rıza Erdoğan

Cevaplarınızdan da yola çıkarak enjektörler düzgün bir işlemden geçmemiş gibi gözüküyor.

Onur Çelebi yazdı:

Galiba 2003-2011 arası siemens marka kullanıldığı için tamiri maliyetli ve zormuş. Ama sıfırı ne kadar ki 4 enjektör için 7500 fazla geldi bana 

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
Ali Rıza Erdoğan yazdı:

Cevaplarınızdan da yola çıkarak enjektörler düzgün bir işlemden geçmemiş gibi gözüküyor.

Galiba 2003-2011 arası siemens marka kullanıldığı için tamiri maliyetli ve zormuş. Ama sıfırı ne kadar ki 4 enjektör için 7500 fazla geldi bana 

Muhtemelen sıfırı 12-16 bin civarındadır...

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Onur Çelebi yazdı:

Ali Rıza Erdoğan yazdı:

Onur Çelebi yazdı:

Muhtemelen sıfırı 12-16 bin civarındadır...

Fiesta 1.5 tdci enjektörü 9-10000 lira aralığında. 2006 modelinki de bu civardadır. 

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
Ü.Emre Kartal yazdı:

Fiesta 1.5 tdci enjektörü 9-10000 lira aralığında. 2006 modelinki de bu civardadır. 

4'lü takım değil dimi? İnternette 1.4 tdci için çoğu yerde stok yok yazıyor, bir yerde 5 bin küsür fiyat vardı tek adeti için.

Yorum bağlantısı
Uğur Barbaros Özdemir

Bir seneye yakın oldu revizyon için 1500 TL tanıdık işi ve bir bobin için ise 750 TL ödedim. Dediğiniz Fiat yapılan işe inandırıcı değil gibi. Euro4 1.6 tdci cmax.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

İşin içine beyaz duman girince ilk akla gelen acaba silindir içine su mu kaçıyor oluyor. Conta testi yaptırın öncelikle. Ford obd cihazı enjektör arızlarını tek tek döker bir de bilgisayara bağlatın derim.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Onur Çelebi yazdı:

4'lü takım değil dimi? İnternette 1.4 tdci için çoğu yerde stok yok yazıyor, bir yerde 5 bin küsür fiyat vardı tek adeti için.

4 adet için geçerli söylediğm rakam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN

Fiestanın bu olayını tam anlamıyla çözen yok. Forumda ve internette bununla ilgili fazlaca konu var.  Size şöyle söyleyeyim; bu problem yazılımla alakalı çünkü mekanik olarak denenmeyen şey kalmadı diye biliyorum.  Hatta meşhur" Sabah  -5 derecede tek seferde  çalıştı, akşam eve dönecekken daha sıcak havada çalışmıyor, duman atıyor, rölanti dalgalanıyor hatta devir saati araba çalışırken sıfırı gösteriyor"  olayı sizde de oluyor olabilir.  Bu konu her kış hortlar yaza doğru uykuya yatar. Çözebilirseniz mutlaka paylaşın bizimle :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...