İçeriğe Yönlendir

Hyundai i20 1.2 Mpi - Tekleme ve Kompresyon Testi

Mert Emre ŞAMCI
Çözüme git Murat Sahın tarafından,

Recommended Posts

Mert Emre ŞAMCI

187 bindeyiz. Benzin&LPG, Yağ ve filtre bakımları yeni yaptırdım. Rölantide çalışma düzgün aptallaşma düzensizlik yok. Benzinde çalışırken ufak bir teklemesi var. Birde nadiren yaptığı, sabit gaz verirken özellikle düşük devirlerde sanki ayağını çok hızlı gazdan çekip tekrar vermişsin gibi saniyelik bir gaz yememe yapıyor.

Bujiler yeni değiştirilmiş. Buji kablolalarında da sorun olmadığı söylendi. Arada sadece katalitikden arıza lambası yakıyor başka hiçbir hata vermiyor araç.

Araç atmosferik 1.2 motor 85hp

Benzinde 0-100 denediğinizde bu araçta sorun var demezsiniz çekişi güzel. 

Lpgde 0-100 benzine göre biraz daha hantal kalıyor ama yine sorun var demezsiniz.

En büyük gariplik benzinde 0-100 e kadar sorun yok ancak 100 den 130 a çıkması çok ama çok uzun sürüyor. 130 dan sonra ise araç benzinde hiç gitmiyor. 130 dan 134 e düz zeminde çıkması 15 saniye falan sürüyor. Abartısız söylüyorum. Dip gazda 130 dan 134 e 1-1-1 yükselmesi 15 saniyeyi buldu nerdeyse. Boşa atsam daha hızlı çıkardı 134 e. Benzinde denemeden önce lpgde 155 gördüm yol müsait değildi ancak lpgde de 110 dan sonra bu hızlara gelmesi çok uzun sürüyor. 

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Murat Sahın

Yakıt haritanız bozulmuştur. Aracı bir süre benzinde kullanırsanız (150-200 km kadar) yakıt haritasını günceller araç. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Benzin enjektör ve tesisatına bi baktır istersen Mert.

Yetiştirmiyor gibi

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

100 den 130 a çıkması çok ama çok uzun sürüyor.

85 hp bir araç için gayet normal bir durum. 

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Süleyman Can yazdı:

Bu arkadaşın 0 dan 130 a çıkmasıyla benim 80 den 130 a çıkmam aynı saniye. 130 dan sonrada araç kesiciye giriyor sanki gitmiyor

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Süleyman Can yazdı:

Zorlanmadan 170km hıza çıkabilmesi lazım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

110 dan sonra bu hızlara gelmesi çok uzun sürüyor. 

katalizatör tıkalı olmasın

Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Bu arkadaşın 0 dan 130 a çıkmasıyla benim 80 den 130 a çıkmam aynı saniye. 130 dan sonrada araç kesiciye giriyor sanki gitmiyor

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Çağlar Bayur yazdı:

Abi usta katalitiğe baktı içi boş mu dolu mu diye dolu dedi ama kötü anlamda olan doluyu demedi sanırsam. + olarak katalizatör tıkalı olsa 0-100 de gayet normal olup 100-130 dünyalar 130 dan sonra kesiciye girmiş gibi hiç gitmeyişi mümkün mü? Benzin enjektörlerinden yapıyor olabilir dedi bir usta. Sökülüp teste gönderilmesi lazım sanırsam.

Yorum bağlantısı
Eren Babayiiğit
Çağlar Bayur yazdı:

Çağlar bey katalizörün tıkanma sebepleri ne.

Araçların kullanma kılavuzunda motora konulan fazla yağ katalizör arızasına sebep olur gibi bişey yazıyor yanlış hatırlamıyorsam. Başka etkenlerde var mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Abi usta katalitiğe baktı içi boş mu dolu mu diye dolu dedi ama kötü anlamda olan doluyu demedi sanırsam. + olarak katalizatör tıkalı olsa 0-100 de gayet normal olup 100-130 dünyalar 130 dan sonra kesiciye girmiş gibi hiç gitmeyişi mümkün mü? Benzin enjektörlerinden yapıyor olabilir dedi bir usta. Sökülüp teste gönderilmesi lazım sanırsam.

mümkün , ayrıca 0-100 ü normal derken test amaçlı bir ki ölçüm saniyesi yapıldı mı? kaç sn:?

Eren Babayiiğit yazdı:

Çağlar bey katalizörün tıkanma sebepleri ne.

Araçların kullanma kılavuzunda motora konulan fazla yağ katalizör arızasına sebep olur gibi bişey yazıyor yanlış hatırlamıyorsam. Başka etkenlerde var mı?

yaş/km/ kötü yakıt/ fazla yağ, hepsinini yan etkisi olabilir, birkaçı birleşmiş olabilir, zaten kesin km olarak değil ama belli bir ömrü de var, süre de önemli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Babayiiğit

Hyundai motorları genelde 3.5 L yağ alıyor bizim ustalar sağolsun 4 litrelik bidonu boca ediyor bence piyasada katalizör arızası yaşayan araçların birçoğu fazla konulan yağdan oluyor gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Çağlar Bayur yazdı:

mümkün , ayrıca 0-100 ü normal derken test amaçlı bir ki ölçüm saniyesi yapıldı mı? kaç sn:?

Saniye olarak denemedim ama 0-100 de motor oldukça canlı. Önceki aracımda 2004 fiesta 84hp di neredeyse birebir aynı güçler full 14.5 kompresyonu vardı. Onunla aynı hissiyatı veriyor.

100 den sonra bitik. 130 dan sonra dip gaz 135 e çıkması 15 saniye 

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI

130 dan sonra hiç çekmeyişi enjektörleri işaret eder mi? Çıkma alıp değiştirsek çözemez miyiz acaba

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Arkadaşımda aynı araç var. Yolda cambaz gibi. 160-170 soluksuz çıkıyor. Sanırsın turbo var. Ama sanki yüksek hıza çıkamaması katalizör gibi.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
(düzenlendi)

Konusunu açmıştım. Araç benzinde sarsıntılı çalışıyor arada bir çok ciddi rölanti dalgalanması yapıp stop edecek noktaya kadar bile gelebiliyordu. Öncelikle hyundai ile ilgili özel servis tamircileri arayarak durumu kısa izah ettim. Sadece 1 tane usta lpg beynini sök bagaja koy öyle dene dedi. Bende içimden LPG ile benzinin ne alakası var araç lpgde sorunsuz benzinde tekliyor gitmiyor dedim. Diğerleri şundandır bundandır gel bakarız gibi önerilerde bulundu. Sağlam bir usta buluşumdan sonra gittiğimde usta beni lpgciye yönlendirdi ve lpgyi 3 yerden kapattırdı. O şekilde aracı test etmemi istedi. Araç benzinde 130km hızı geçmiyordu. Sanki kesiciye girmiş gibi davranıyordu.

60Km ye yakın yol yaptım ancak 125 e ne zaman gelsem bir türlü önüm boşalmadı :D Döndüğümde en azından kompresyon testi yapalım dedim ve sonuçlara birlikte bakıyoruz.

https://www.veed.io/view/4d76cabb-2095-4805-b86c-3ab067be2884?sharingWidget=true&panel=share

1. silindir: 170psi 11.75 bar

2. silindir: 165psi 11.4 bar

3. silindir: 162psi 11.15 bar

4. silindir: 167psi 11.5 bar

(Orjinalinde bu araç 0km hali kaç psi basıyor bunu bilen yada bulabilen varsa paylaşırsa memnun olurum. 1.4 Fiestamda tüm silindirler 14 ve 14.5 basmıştı. Acaba motor hacim farkından mıdır? Her araç aynı bar ile çıkmıyor sanırsam)

Ustamız içinden çıkan bujilerin orjinal ancak iridyum buji olmadığını orjinalinde iridyum buji olduğunu söyledi. 4 adet iridyum buji ile değişim yaptık. İlk farkettiğim aracın marş alması oldu. Önceden 0.75 tiklemede marş alıyorsa 0.25 e düştü diye tabir edebilirim. Şuana kadar benzinde rölanti dalgalanması ciddi silkeleme vs. yaşamadım. Ustada aracı ilk götürdüğüm güne göre ciddi bir fark olduğunu ve şuan sorunsuz sıkıntısız tertemiz çalıştığını söyledi. 

Yine de araç lpgde benzine göre çok daha sarsıntısız çalışıyordu. Bunu söylediğimde de lpgde benzine göre daha sakin çalışabileceği ve şuan için hiçbir sorun olmadığı söylendi.

En büyük olay araç artık benzinde 130 dan sonra kesilmiyor. Bu sorunumuz ve teklememiz sanırsam tamamen çözülmüş oldu. 

Yapmış olduğum ivmelenme hızlanma testlerini paylaşıyorum. Aracın çekişi hakkındaki düşüncelerinizi de merak ediyorum.

4.Vites 3.000 devirde dip gaz

https://www.veed.io/view/695a47c3-de40-40b7-806d-3530c2485491?sharingWidget=true&panel=share

4.Vites 4.000 devirde dip gaz

https://www.veed.io/view/9022bba8-0a5e-456b-a2d2-9fc9587432ce?sharingWidget=true&panel=share

3.vites 2.000 devirde dip gaz

https://www.veed.io/view/2e4f591c-fdbf-4dba-adef-e77ba376f070?sharingWidget=true&panel=share

5.Vites 3.500 devirde dip gaz
https://www.veed.io/view/69a2a258-5c37-46f0-a233-808fe166f3a7?panel=share

tarihinde Mert Emre ŞAMCI tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Geçmiş olsun. İyi motor inecek demeden bir çözüm üretebilen bir usta bulmuşsunuz :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

lpgde benzine göre daha sakin çalışabileceği

pek bir mana üretemedim bir araba benzinde daha mı düzensiz 

çeşitli motor sorunlarında araba lpg de deha  iyi çalışabilir bu arada lakin normal şartlarda pek öyle olmamalı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Buji fark ettirir lakin LPG düzensiz olduğu için benzin haritasını bozmuş. Muhtemelen sen benzinde gezdikçe araba haritayı guncelleyip rahatladı. LPG'yi üç yerden kapatan ustaya helal olsun level atlamislar sanayide demek :)

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Mustafa AKSEKİOĞLU yazdı:

-Geçmiş olsun.

Mert. Hava filtre kutusunun altındaki plastik aparat neymiş. Öğrenebildin mi ?

Evet abi bir.önceki konuda yazmıştım galiba. Havanın ilk geldiği kazan orası oradan hava filtresine üste çıkıyormuş halen açık biraz :)

Çağlar Bayur yazdı:

geçmiş olsun

Abi kompresyon değerleri için bir şey demedin oysaki fiestadaki değerlere ne güzel şeyler demiştin 😁

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Hamit inan yazdı:

Buji fark ettirir lakin LPG düzensiz olduğu için benzin haritasını bozmuş. Muhtemelen sen benzinde gezdikçe araba haritayı guncelleyip rahatladı. LPG'yi üç yerden kapatan ustaya helal olsun level atlamislar sanayide demek :)

Usta ilgili kontrolleri yaptı 1 hafta bu şekilde lpg kapalı bin gözlemle dedi. Eğer sorun devam ediyorsa başka şeylere bakacağız dedi. 1 hafta içinde sorun gözlenmezse lpgciye yönlendirecek bu sorunu düzeltmesi için tekrar aktif edeceğiz lpgyi. Ama lpgci bu olayı nasıl çözecek onuda bilmiyorum.

Usta için çok iyi araştırıp gitmek lazım. Hyundai kia özel servisi vardı sanayide. Adama durumu anlatıyorum, kardeşim diyor her şeyi tek tek değişicez araç arıza vermediği için. Ama iade almıyorlar diyor.

e ustacım 4 bin harcadık her şeyi değiştik sorun o parçalarda değilmiş diye anladık ne olacak diyorum parçalar kalacak sende diyor 😂

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

e ustacım 4 bin harcadık her şeyi değiştik sorun o parçalarda değilmiş diye anladık ne olacak diyorum parçalar kalacak sende diyor 😂

Aklında olsun. LPG enjektörlerin değişecek. Düzgün ayar yapılacak. LPG ise filmin sonu bu :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...