İçeriğe Yönlendir

Kışın, Yaz Lastiğini Korumak

Murat Öngür

Recommended Posts

Murat Öngür

Merhaba kışın aracımı çok kullanmadığımdan 4 mevsim veya kış lastiği kullanmıyorum acil durumlarda aracımı kullanıyorum , hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü zaman yaz lastiklerinin minimum etkilenmesi için ne gibi bir bakım yada başka bir şey yapabilirim ? 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

arada sırada yere bastığı alanı değiştirmelisiniz. şişik durmalı. yada araba takoz üzerinde olmalı.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Hava 7 derecenin altına düştüğünde yaz lastikleriyle gezerken yaz lastiğinin durumunu değil ben olsam arabamın durumunu düşünürüm. Çünkü en ufak bir ıslak zeminde lastikler de eskiyse kayma yaşanabilir.

He illaki lastiği korumak istiyorsak bence iyice ısıtmalıyız. O yüzden bol bol kaydıra kaydıra gitmek lazım :D

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
(düzenlendi)
Harun Kocaçalışkan yazdı:

He illaki lastiği korumak istiyorsak bence iyice ısıtmalıyız. O yüzden bol bol kaydıra kaydıra gitmek lazım :D

Bu sefer de aşınacak ama. :)

Bence araçta takılı lastiğe yapacak bir şey yok. 

Hava sıcaklığı 8 derecenin altına düşerse kendimizi ve arabayı düşünmeliyiz. 

Yol tutuş bozulacak. Takip mesafesi uzatılmalı, virajlarda temkinli olunmalı. Ani hareketlerden sakınılmalı. 

tarihinde Mehmet Ozyurek tarafından düzenlendi
Edit : Önder
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Eskiden yoktu kar kış lastiği muhabbeti vardı da Tr de yoktu yaz kış aynı lastik ile devam :)  araç 2 ay öncesine kadar kapalı otopark da idi, otopark kapandı artık açık otopark da , ondan dolayı sordum bu soruyu , acaba lastik parlatıcılar ne kadar koruma da yardımcı olur ? ön arka ve tabana da uygulasak araç yattığı sürece ?

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Bizim burada 7 derecenin altına çok nadir düştüğünden, yaz lastiği = dört mevsim lastiği.

Yorum bağlantısı
Emre Demir
Murat Öngür yazdı:

Eskiden yoktu kar kış lastiği muhabbeti vardı da Tr de yoktu yaz kış aynı lastik ile devam :)  araç 2 ay öncesine kadar kapalı otopark da idi, otopark kapandı artık açık otopark da , ondan dolayı sordum bu soruyu , acaba lastik parlatıcılar ne kadar koruma da yardımcı olur ? ön arka ve tabana da uygulasak araç yattığı sürece ?

Zincir vardı eskiden , gerçi şimdi de var :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Hiç bir şey olmaz olsa idi, yaz lastiklerini sakladığımız depolar kaloriferli değil. Uzun süre yatacak araç için yapılması gerekenler ne ise, onlar yapılır. 

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Takip mesafesi kısaltılmalı,

Artırılmalı diyecektin herhalde abi :D 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Alptuğ Özcan yazdı:

Artırılmalı diyecektin herhalde abi :D 

Kesin komplo var. ben uzatılmalı yazmıştım. :D

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kesin komplo var. ben uzatılmalı yazmıştım. :D

İçine sinmemiş demek ki yazarken :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

virajlarda temkinli olunmalı. Ani hareketlerden sakınılmalı. 

eee sarımsaksız kelle paça içer gibi araba mı kullanılır

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

1980 öncesi R12 SW aracımızın lastiklerini şöyle bir düşündüm şimdiki gibi hız odaklı değilde kamyonet lastikleri gibi daha dişli, dişlerin arası geniş olukları olan tiplerdi. Yaz-kış ayrımı yoktu gitmediği yerde zincir takılırdı Erzurum da. 1990 lı yıllardan itibaren kar lastiğini hatırlıyorum hatta almıştım zincir takmak zor gelince. 2000 li yıllarda ise çivili lastik almıştım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Uzunoğlu yazdı:

1980 öncesi R12 SW aracımızın lastiklerini şöyle bir düşündüm

şambriyelli idi, kauçukları kışın da iş yapıyordu, tabanı da dardı. artık naylon mudur nedir. kışın beton gibi oluyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

şambriyelli idi, kauçukları kışın da iş yapıyordu, tabanı da dardı. artık naylon mudur nedir. kışın beton gibi oluyor

Patlağını söküp tamir etmek eğlenceli geliyordu, şimdi ise bisikletin lastik patlağı bile sıkıcı geliyor.  

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Uzunoğlu yazdı:

Patlağını söküp tamir etmek eğlenceli geliyordu, şimdi ise bisikletin lastik patlağı bile sıkıcı geliyor.  

şambriyele havayı basardık kamyon lastiği gibi şişerdi, pis sulu metal küvete sokar patlak arardık, sonra sıcak pres mis gibi kokardı ...

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

eee sarımsaksız kelle paça içer gibi araba mı kullanılır

En azından sürüyorsun :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

En azından sürüyorsun :)

tuzlu unlu scak su var içen mi? ekmek bol?

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hava sıcaklığı 8 derecenin altına düşerse kendimizi ve arabayı düşünmeliyiz. 

Bence biraz da sigortacımızı düşünmeliyiz, yazıktır günahtır

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Cem Işık yazdı:

Bence biraz da sigortacımızı düşünmeliyiz, yazıktır günahtır

Taabi. çıkmayın trafiğe 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...