İçeriğe Yönlendir

Baskı Balata

Barış Özarslan

Recommended Posts

Barış Özarslan

Merhabalar, 

Aracımda sabah çalıştırmadan önce debriyaja bastığımda çat diye bir ses geldi (bir şey yerinden çıktı koptu öyle bir hissiyat), kontağı çevirdim debriyaj ve vites geçişleri sertleşmişti, 3 4 5 viteslerde birkaç kere sıyırma bile yaptı devir yükseliyor hızlanmıyor falan vites böyle kemikli sert geçiyor. Baskı balatayı değiştireli 20000 civarı km oldu 2 sene önce değiştik, Dikkatlide kullanırım ayağımı debriyajda tutmam. Bilgisi deneyimi olan yardımcı olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Barış Özarslan yazdı:

devir yükseliyor hızlanmıyor

balata sıyırmış , baskı ayakları da eğilmiş olabilir, sonuç değişmez, sökülecek

Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Barış Özarslan yazdı:

Merhabalar, 

Aracımda sabah çalıştırmadan önce debriyaja bastığımda çat diye bir ses geldi (bir şey yerinden çıktı koptu öyle bir hissiyat), kontağı çevirdim debriyaj ve vites geçişleri sertleşmişti, 3 4 5 viteslerde birkaç kere sıyırma bile yaptı devir yükseliyor hızlanmıyor falan vites böyle kemikli sert geçiyor. Baskı balatayı değiştireli 20000 civarı km oldu 2 sene önce değiştik, Dikkatlide kullanırım ayağımı debriyajda tutmam. Bilgisi deneyimi olan yardımcı olabilir mi ?

Aynısı benimde başıma yıllar önce gelmişti,ben 1 senede 2 kere baskı balata değiştirmiştim,en son  ustayı değiştirdim sorun ortadan kakmıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
Celal Aydın yazdı:

Valeo marka mı takıldı?

evet valeo marka

Çağlar Bayur yazdı:

balata sıyırmış , baskı ayakları da eğilmiş olabilir, sonuç değişmez, sökülecek

abi bir kaç kez yaptı tekrar devirli kullandım bir daha yapmadı  

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Barış Özarslan yazdı:

tekrar devirli kullandım bir daha yapmadı  

bir öncesinde balata yüzeyi parlamışsa, sonra düzelebiliyor, açıkçası net sebepini bilmiyorum lakin tecrübe ettim aynısını, mesela devirsiz yüksek viteste kullanım var mı?

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Barış Özarslan yazdı:

evet valeo marka

abi bir kaç kez yaptı tekrar devirli kullandım bir daha yapmadı  

2 ay önce ben de değiştirdim valeo ile, kalkışlarda titreme yapıyor, çok yukarıda kavrıyor.

Başka bir servis valeonun titreyeceğini, kalitesiz olduğunu, Luk ya da Sachs taktırsam daha iyi olacağını söyledi.

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Mert Gülkokan yazdı:

valeo pişmanlıktır

hep sorun duyuyorum fiyatları da ona göre ucuz zaten

Bosch? :bambam:

Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
Celal Aydın yazdı:

2 ay önce ben de değiştirdim valeo ile, kalkışlarda titreme yapıyor, çok yukarıda kavrıyor.

Başka bir servis valeonun titreyeceğini, kalitesiz olduğunu, Luk ya da Sachs taktırsam daha iyi olacağını söyledi.

doğru söylüyorsunuz benimde kalkışlarda titreme ile başladı, daha sonra metal sürtme sesi geldi uzun süre şansızman içinden,şimdi kullanıyorum bu şekilde  eğer gaza yüklenirsem baskı balata sıyırıyor devir yükselip hızlanmıyor, sakin kullanımda sıyırmıyor çok enteresan bir durum  anca 22bin km olmuştur taktıralı

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Barış Özarslan yazdı:

doğru söylüyorsunuz benimde kalkışlarda titreme ile başladı, daha sonra metal sürtme sesi geldi uzun süre şansızman içinden,şimdi kullanıyorum bu şekilde  eğer gaza yüklenirsem baskı balata sıyırıyor devir yükselip hızlanmıyor, sakin kullanımda sıyırmıyor çok enteresan bir durum  anca 22bin km olmuştur taktıralı

Söktürüp Sachs taktıracağım muhtemelen, bi daha da büyük özel servislere tövbe edeceğim sanırım. Küçük yer olsun, araçla ilgilensin yeterli, istediğimiz de o.
Aksi halde ilgilenseler bunlar yaşanmazdı bende.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Celal Aydın yazdı:

kalkışlarda titreme yapıyor, çok yukarıda kavrıyor.

o volant ile baskının merkezlememsi veya volant yüzeyinin yanmış olmasında da kaynaklanır, volantı söküp baskı balata ile tornacıya götürmeli, iyi bir tornacıya

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

o volant ile baskının merkezlememsi veya volant yüzeyinin yanmış olmasında da kaynaklanır, volantı söküp baskı balata ile tornacıya götürmeli, iyi bir tornacıya

Taktırmadan önce dedim, volantı sök tornaya gönder diye, gerek yok abi volant yüzeyi düzgün dedi, elle zımpara çekti beyefendi, mutlak sona ulaştık. Şanzıman yağını değiştir dedim, ötme yapar abi gerek yok dedi.

Gidip söktüreceğim fakat tiksindim abi, başka yerde yaptıracağım, üzerinden çıkan Sachs-Motorcraft idi, Sachs ya da Luk taktıracağım. Bilyayı Sachs taktılar, sadece Baskı Balata kısmını değiştirsem kafi.

6F51C8CE-7CE8-4F1E-A063-9D997C2BEC43.jpeg

6A90A5F2-0C02-4E74-88A5-6FF3C14CDEE2.jpeg

tarihinde Celal Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Celal Aydın yazdı:

Şanzıman yağını değiştir dedim, ötme yapar abi gerek yok dedi.

O dakika terketmeliymişsiniz aslında...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Sani Gerşon yazdı:

O dakika terketmeliymişsiniz aslında...

Hep güvenmekten abi, güven duygusu kötü bir şey sanayide.

Gücümüz yetse de yetkiliye gidebilsek keşke. Özellikle ağır bakımlarda buna benzer.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Celal Aydın yazdı:

Gücümüz yetse de yetkiliye gidebilsek keşke. Özellikle ağır bakımlarda buna benzer.

Yetkiliye gerek yok 2008 model araç için ama, bundan sonra hep beraber bi fikir yürütelim derim :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Celal Aydın yazdı:

Yetkili servis ile iyi pazarlık yaparsanız sanayinin 1,2 hatta 1,3 kat üzerine iş yaptırabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Sani Gerşon yazdı:

Yetkiliye gerek yok 2008 model araç için ama, bundan sonra hep beraber bi fikir yürütelim derim :) 

Birkaç yıl içinde sanayide içimin rahat ettiği birçok yer değişti, basit işlere ağırlık verip, çok iş çıkarmak dertleri.

Yani Baskı balata gibi hassas bir işe dikkat etmek yerine, 3 adet araca periyodik bakım yapmak işlerine geliyor, dolayısıyla mağdur ediyorlar müşteriyi.

Bundan sonra büyük yerlere gitmeyeceğim, küçük bir dükkanı olan gerçek ustaları araştırıp bulacağım. Ve bir iş yaptırmadan önce foruma mutlaka soracağım abi. :)

Metin Uzunoğlu yazdı:

Yetkili servis ile iyi pazarlık yaparsanız sanayinin 1,2 hatta 1,3 kat üzerine iş yaptırabilirsiniz. 

Hiç pazarlığa oturamadım abi, lakin böyle giderse oturacağım o masaya :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
Celal Aydın yazdı:

aktırmadan önce dedim, volantı sök tornaya gönder diye, gerek yok abi volant yüzeyi düzgün dedi, elle zımpara çekti beyefendi, mutlak sona ulaştık. Şanzıman yağını değiştir dedim, ötme yapar abi gerek yok dedi.

aynı şeyi benimde başıma geldi abi sıkıntı yok volant yüzeyinde üzerinden yarım bi zımpara yaptı .. şanzıman yağını ısrarla değiştirmesini istedim değiştirdi. :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Celal Aydın yazdı:

Taktırmadan önce dedim, volantı sök tornaya gönder diye, gerek yok abi volant yüzeyi düzgün dedi, elle zımpara çekti beyefendi, mutlak sona ulaştık. Şanzıman yağını değiştir dedim, ötme yapar abi gerek yok dedi.

elle zımpara işe yaramaz volantta, yağ da haklı, yeni yağ ile ötme yaparsa tükkana geri döner müşteri, önceden kabul imzası verirse değişebilir.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

elle zımpara işe yaramaz volantta, yağ da haklı, yeni yağ ile ötme yaparsa tükkana geri döner müşteri, önceden kabul imzası verirse değişebilir.

Şanzıman yağını ne yapmalı peki abi? Değiştirmenin bir yöntemi, bir cihazı mı var acep.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Celal Aydın yazdı:

Şanzıman yağını ne yapmalı peki abi? Değiştirmenin bir yöntemi, bir cihazı mı var acep.

Tapası vardır boşaltım, oradan boşaltılır, üstten taşana kadar doldurulur. Bu kadar.

Boşaltım tapası yoksa, şanzıman indiğinde zaten akslar söküleceği için yağ boşalır, dolum tapasından yine doldurulur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...