İçeriğe Yönlendir

Siz Olsanız Ne Yaparsınız? Yaz, Kış, 4 Mevsim...

İlke Demir
Çözüme git Çağlar Bayur tarafından,

Recommended Posts

İlke Demir

merhaba,

2020 yılında alınmış 4 adet yaz lastiği olan bir araç için seçeneklerim:

1- 2020 yılı üretimi sadece 1 kış kullanılmış kış lastiği almak (5500TL) - Lastik durumu iyi

2- Yeni kış lastiği almak (8000TL)

3-Yeni 4 mevsim lastik almak (8000TL)

Bana üçüncü seçenek daha yakın geliyor. Denizli'de yaşıyorum ve kar burada yılda ancak 1 veya 2 hafta oluyor, bazen hiç olmuyor. 4 mevsim lastik alırsam erken takıp geç çıkararak şimdiki yaz lastiklerini iki yaz daha rahat kullanırım gibi geliyor. Diğer yandan kışın yılda 1 kere Afyon-Ankara istikametine gidiyorum ki 4 mevsim lastik almak düşündürüyor.

Siz olsanız ne yaparsınız? Bana ne tavsiye edersiniz?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Crossclimate2 takın. Başınız soğuk havada ağrımaz. Kış lastiği kar için takılmaz zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlke Demir
Servet Aydın yazdı:

Crossclimate2 takın. Başınız soğuk havada ağrımaz. Kış lastiği kar için takılmaz zaten

Benim baktığım EagleSport 4seasons idi (sıfır). Crossclimate2 takımı 10bini geçiyor :(

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

2020 yılında üretilmesinden ziyade, kaç km'de olduğuna bakmak lazım lastiklerin. Denizli'de 4 mevsim gayet iş görecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

4 mevsimin fiyatına değiştirme masraflarını ve zamanını da ve lastik koyacak yeri de gözönünde bulundurarak karar verin. O durumda 4 mevsim.. bagajda zaten zincir olacaktır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

yıllardır 4 mevsim lastik karşıtı birisiydim,geçen kışın aldığım aracın üstünde 4 mevsim lastik vardı,o lastikle kışı geçirmek durumunda kaldım,üstelik Ankaranın en yüksek yeri incekte yaşıyorum,tüm fikrim değişti,ıslak zeminde frenlemesi ve yol tutuşu gayet iyiydi,markası kormoran dı

karar sizin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren

4 mevsim diye bir lastik sözde vardır,özde yoktur.Lastik ya kışlıktır yada yazlık.

Bulunduğunuz yer Denizli sanırım,Yılda 1 kere Afyon-Ankara yapıyorsanız,yazlık lastik almanız daha mantıklıdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Berkay Akülker
(düzenlendi)

Özellikle Denizli gibi bir yerde yazın hava sıcaklığını düşünün bence... Kışın 4 mevsim sizi kurtarır ancak yazın fren mesafeniz oldukça uzar. Ha ben arabamı ona göre sürerim zaten yavaş giderim sakin kullanıcıyım derseniz bilemem tabi. Ama 30 derece ve üstü sıcaklarda yaz lastiği haricinde hiçbir lastik performanslı değildir. 

Hamur yapısı itibariyle yumuşak olduğundan sıcak havada iyice salar kendini. Tavsiyem karasal iklimin etkili olduğu yerlerde yazın yaz, kışın kış lastiği takmak olurdu. 4 mevsim lastik daha çok yaz sıcaklığı 30 dereceyi geçmeyen illerimize uygun diye düşünüyorum. 

Bu arada lastik ebatınız ne bilmiyorum yerli ürünler olan Petlas ve bir alt markası Milesstone kış lastiğinde gayet yeterli bir tercih olur. Bir tık daha iyi olsun derseniz Kumho' da kışlıkta gayet iyidir. (Ankara' da uzun süre bu 3 lastiği kış aylarında kullandım.)

Bir iki örnek bırakayım:

https://www.cimri.com/lastikler/en-ucuz-milestone-18565-r15-92h-reinf-carmile-winter-kis-lastigi-uretim-yili-2022-fiyatlari,2064836606

https://www.cimri.com/lastikler/en-ucuz-petlas-18565-r15-88h-snow-master-w651-kis-lastigi-uretim-yili-2022-fiyatlari,1160444599

https://www.cimri.com/lastikler/en-ucuz-kumho-18565-r15-92r-xl-izen-kw31-kis-lastigi-uretim-yili-2022-fiyatlari,1161252534

tarihinde Berkay Akülker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
İlke Demir yazdı:

merhaba,

2020 yılında alınmış 4 adet yaz lastiği olan bir araç için seçeneklerim:

1- 2020 yılı üretimi sadece 1 kış kullanılmış kış lastiği almak (5500TL) - Lastik durumu iyi

2- Yeni kış lastiği almak (8000TL)

3-Yeni 4 mevsim lastik almak (8000TL)

Bana üçüncü seçenek daha yakın geliyor. Denizli'de yaşıyorum ve kar burada yılda ancak 1 veya 2 hafta oluyor, bazen hiç olmuyor. 4 mevsim lastik alırsam erken takıp geç çıkararak şimdiki yaz lastiklerini iki yaz daha rahat kullanırım gibi geliyor. Diğer yandan kışın yılda 1 kere Afyon-Ankara istikametine gidiyorum ki 4 mevsim lastik almak düşündürüyor.

Siz olsanız ne yaparsınız? Bana ne tavsiye edersiniz?

denizlide  olsan 4 mevsim alırdım geçerdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Bursa'da bir arkadaşım 5 yıl 130 k 4 mevsim lastik kullandı. Geçen sene tekrar aynı lastikten aldı. Crossclimate2.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

lassa yokmu bu ölçülerde ben birkaç sefer kullandım hep memnundum fiyatıda uygundu

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

4 mevsim kışın kış lastiği gibi olmuyor yazında yaz lastiği gibi olmuyor diyim ben 1 sefer kullandım bidaha arabanın üzerinde hazır gelmezse tercih etmem

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlke Demir
Çağlar Bayur yazdı:

ebat nedir

215 60 17

Bu arada düşünüp yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Bilgi ve tecrübe her zaman değerlidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
İlke Demir yazdı:

215 60 17

Bu arada düşünüp yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Bilgi ve tecrübe her zaman değerlidir.

Ebat aşırı büyük.

Yorum bağlantısı
İlke Demir
(düzenlendi)
Evren Erakçora yazdı:

Ebat aşırı büyük.

Fiesta'ya değil Evren Bey, Mitsubishi ASX'e olacak. Onu söylemeyi unuttum :)

Bu arada gözüme kestirdiğim ikinci el lastiğin (2020 yılı üretimi sadece 1 kış kullanılmış kış lastiği) malum site ilanını paylaşsam sıkıntı olur mu? Linkini ya da ilan no'sunu? İlk defa böyle bir olaya giriyorum da :)

tarihinde İlke Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Olaya sadece kar olarak bakarsanız 4 mevsim, soğuk diye bakarsanız kışlık :) Benim düşüncem yaz kış farketmez kontağa basınca aya bile gidecek hazırlıkta olmalıyım :)

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
İlke Demir yazdı:

215 60 17

Garip bir ölcü. Muhtemelen cok satan bir ebat olmadigi icin pahalidir da.

Araca uygun en kucuk ve ucuz ebat kislik lastik alin. Ikinci el yine araca uygun ET degeri olan kara jant bulursaniz 1 takim kislik setiniz olur. Havalar sogudugu zaman kendiniz takar kendiniz sokersiniz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

baktığınız lastikler suv tipi mi binek mi?

mesela crossclimate binek tipi lastik

Yorum bağlantısı
İlke Demir
Çağlar Bayur yazdı:

baktığınız lastikler suv tipi mi binek mi?

mesela crossclimate binek tipi lastik

Ben suv lastik bakıyorum Çağlar Bey. İlandaki lastik de "tür" olarak suv demiş. Ama bilemiyorum işte. @Erdem Doğan da kara jant demiş, belki en güzeli de o ama şimdilik onlara durum müsait değil. Zaten o yüzden sırf aradaki 2500 TL için bu maceraya atılıyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...