İçeriğe Yönlendir

Dask Teminatlarının Güncellemesi

Mehmet Ozyurek
Çözüme git Çağlar Bayur tarafından,

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Bir çoğunuza dask'dan şöyle bir mesaj geldi. 

"25/11/2022 tarihi itibariyle Zorunlu Deprem Sigortasi ile verilen teminat tutarlari yukseltilmistir. Mevcut policenizdeki teminat tutarini yukseltmek icin policenizi tanzim eden sigorta sirketi, acente veya banka subenize basvuruda bulunabilirsiniz. B016"

Özeti şu arkadaşlar:

Dask teminatları güncellendi. Ancak mevcut poliçelerin bu güncellemeden faydalanabilmeleri için zeyil yapılıp farkının ödenmesi gerekiyor. 

Yapmazsak ne olur ?

1- Mevcut poliçenizdeki teminat toplamı 200 bin lira ise, metrekare maliyet bedelleri yükseldiği için yeni teminat limiti 300 bine çıkmış olsa bile fark zeyili yaptırmazsanız güncel teminattan faydalanamazsınız. 

2- Mevcutta dask poliçeniz var, ayrıca özel bir sigorta şirketinden de yangın ve deprem sigortası yaptırıyorsunuz. Bu durumda ise şu olur. 

Mevcut dask poliçeniz 200 bin liraya kadar teminat veriyor. 

Bu size yetersiz geldiği için bina bedelini 1 milyon gösterek ayrıca sigorta yaptırdınız.. 

Evinizde deprem hasarı olduğunda hasarın 200 bin lirasını deprem sigortanız geri kalan 800 bin lirasını özel sigortanız öderdi. 

Dask tarifeleri güncelenerek dask teminatı 300 bin liraya çıktığında siz dask poliçesine zeyil ile güncelleme yaptırmazsanız, bu 200-300 bin lira arasındaki farktan siz sorumlu olursunuz.. Özel sigortalar daskın olup olmadığına yada zeyilin yapılıp yapılmadığına bakmaz. dask teminatını aşan kısım için ödeme yapar.. 

Yani, mevcut dask poliçelerinze zeyil yaptırmalı teminatlarını yükselttirmelisiniz. 

• Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sadece yangına yönelik bir sigorta var mı? Ve de kiraya verilen evin başına gelecek hasar sigortası? kabaca ne rakamlara? misal 100 metrekare daire?

Peki deflasyon olsaydı sigorta firması bedel düşürüp prim iadesi yapacak mıydı?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Sadece yangına yönelik bir sigorta var mı? Ve de kiraya verilen evin başına gelecek hasar sigortası? kabaca ne rakamlara? misal 100 metrekare daire?

eşya bedelini çıtır bırakarak yapılan  yuvam sigortası var, alianz yakışır her eve

vesile ile su baskını esas... riski yüksek, mesela kiracı tatilde sifon patladı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Göktürk yazdı:

Sadece yangın yok ama yangın poliçelerinde deprem seçimlik teminat.  
Depremsiz üretilebilir. 
Kiraya verilen ev için de teminat verilir.  Mümkündür.  
Rakam vermek mümkün değil, her evin primi kendine özgü. 
Adresi, yapım yılı, kat sayısı, kaçıncı katta olduğu, yapı tarzı belirleyici unsurlardır. 
Bugüne kadar enflasyonsuz bir dönemimiz hiç olmadığı için resmi poliçelerde böyle bir şey yaşamadık. 
Özel sigortalarda serbest teminat seçimli olanlarda bedel düşürülmesi gerektiğinde düşürür ve prim iadesi yaparız. Yapıyoruz.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sadece yangın yok ama yangın poliçelerinde deprem seçimlik teminat.  
Depremsiz üretilebilir. 
Kiraya verilen ev için de teminat verilir.  Mümkündür.  
Rakam vermek mümkün değil, her evin primi kendine özgü. 
Adresi, yapım yılı, kat sayısı, kaçıncı katta olduğu, yapı tarzı belirleyici unsurlardır. 
Bugüne kadar enflasyonsuz bir dönemimiz hiç olmadığı için resmi poliçelerde böyle bir şey yalamadık. 
Özel sigortalarda serbest teminat seçimli olanlarda bedel düşürülmesi gerektiğinde düşürür ve prim iadesi yaparız. Yapıyoruz.  

lem böle uzun uzun yazınca havalı oldu

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yani, mevcut dask poliçelerinize zeyil yaptırmalı teminatlarını yükselttirmelisiniz. 

Abi günaydın.

Bu onaylama işleminin bir tarih kısıtlaması var mıdır?

Mesela benim dask yenileme Nisan diye hatırlıyorum (Ağustos ta olabilir). Nisanı beklemek sorun olur mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ersev Kaya yazdı:

Abi günaydın.

Bu onaylama işleminin bir tarih kısıtlaması var mıdır?

Mesela benim dask yenileme Nisan diye hatırlıyorum (Ağustos ta olabilir). Nisanı beklemek sorun olur mu?

Günaydın Ersev. 

Bir süre yok. Yaptığın ana kadar eski teminatlardan faydalanırsın. Yaptığın an yeni limitlere kadar çıkar teminatın. 

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Benim de ocakta veya şubatta bitiyor dask. Fark mı vereceğim 2 ay için? 🙄

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

ben yeni biryer aldım yaptırdım çook yüksek tuttu.

giriş ile çatı katı aynı olunca tüm rsikleri yüklüyoe poliçeye

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İlkay Başaran yazdı:

Kısmetten çıkınca zeyil gelirmiş. Hemde 22.55 te :crazy:

7/24 acente diye boşa mı diyoruz :)

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

7/24 acente diye boşa mı diyoruz :)

heee gece gece telefon susmadı

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Macit Aliyev yazdı:

Ben DASKı tapuda yaptırmıştım, dask poliçesi elimde yoksa acentayı nasıl öğrenebilirim? 

Edevletten görebilirsin.. Ama zeyili nasıl yaptırırsın bilmiyorum.. 

Dün ben epey zeyil yaptım, gece mesaj giden sevgili sigortalılarım olmuştur. 

Teminat limitleri tam iki katına çıkıyor. kalan güne göre hesaplayıp farkını istiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

Dün ben epey zeyil yaptım,

Çağlar Bayur yazdı:

bilioz

+1

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

2023 yılı aidatını @Mehmet Ozyurek abim az önce tahsil etti. Bir yıl rahatım.  Dekont yok dedi. Kayıt dışı.

Yanında da hediye olarak 5 kabak çekirdeği hakkı verdi. Sırada da gold üyelik varmış ama onun ücreti daha fazla olduğu için yaptıramadım.  

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ne güzel acenteniz var.. 

Her şeyi düşünüyor. Daha kendi evimin daskına zeyil yapmaya fırsatım olmadı :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Abi önce kendinden başlasaydın.

Sonra "kendine yapmıyor, demek ki bunda bir iş var" diye düşünürüz. :unsure2:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

kendi evimin daskına zeyil yapmaya fırsatım

gece atayım sms hatırlatmak için

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ersev Kaya yazdı:

Abi önce kendinden başlasaydın.

Fırsat olmadı ki :)

Neyse yaptım şimdi.. 

Çağlar Bayur yazdı:

gece atayım sms hatırlatmak için

Ben sana bir şey hatırlatayım bu akşam.. :bi:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Aytac Sakal

11 Ekimde 13 yıldır devam eden Dask Poliçemi 226 Tl ile yeniledim , işlemi Kayınbirader şubeden halleti.Aralığın sonunda şu güncellemeyide yapalım dedik çalıştığım için eşim gitti olmazmış bizzat ben gitmeliymişim.Neyse dedik bekledim dün sabah boşluk yakaladım Bankaya gittim bekleyecek vakit yok işe gitmem lazım.Hesaba bir miktar para yatırıp Vadesiz Hesabımdan tahsili yazılı imzalı kağıt verip çıktım + 126 TL tuttu toplamada 241K tl civarı Sigorta Bedeli ile hallettik bana göre yine düşük kaldı.

Bu kadar zor olmamalı , uğraştırdılar.

İzmir Dinar ve Düzce Depremlerini bizzat yaşadım Gölcük depremine sonradan şahit oldum.Gölcük ve Düzce bambaşkaydı.Bunları yaşamış biri olarak tüm arkadaşların Dask yaptırmasını şiddetle öneririm.

Allah göstermesin 1 gecede herşey değişiyor sonası etkilerini yaşayan bilir bende en çok değişen Hayata bakış açım oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aytac Sakal yazdı:

11 Ekimde 13 yıldır devam eden Dask Poliçemi 226 Tl ile yeniledim , işlemi Kayınbirader şubeden halleti.Aralığın sonunda şu güncellemeyide yapalım dedik çalıştığım için eşim gitti olmazmış bizzat ben gitmeliymişim.Neyse dedik bekledim dün sabah boşluk yakaladım Bankaya gittim bekleyecek vakit yok işe gitmem lazım.Hesaba bir miktar para yatırıp Vadesiz Hesabımdan tahsili yazılı imzalı kağıt verip çıktım + 126 TL tuttu toplamada 241K tl civarı Sigorta Bedeli ile hallettik bana göre yine düşük kaldı.

Bu kadar zor olmamalı , uğraştırdılar.

Banka işini yapacak.. Biz bankacılık yapmıyorsak onlar da sigortacılık yapmayacak. 

Bize ek iş yapma yasağı var ama onlara yok. 

Uzmanı olmadıkları bir işi de hiç bir zaman doğru dürüst yapamıyorlar. 

Evet dask teminatları hala yetersiz. Bunun için özel sigorta yaptırıp, eksik kalan kısmı özel sigortayla tamamlamalısınız. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...