İçeriğe Yönlendir

Apartman Merkezi Isıtma Sistemi Zabıta İlişkisi

Nihat Palolu

Recommended Posts

Nihat Palolu

Geçen sene ocak ayından beri apartmandaki merkezi ısıtma sistemi ile ilgili malikler arasında anlaşmazlık var.

Bu sene kömür alınmadı ve üşüyoruz.

Geçen hafta zabıtaya şikayet edilmiş, cuma günü zabıta gelmiş yöneticiniz karar defteri ile bize gelsin demişler.

Bugün yönetici bu haberi alınca benden karar defterini istedi.

Ne yapacaksın diye sordum, olayı anlattı deftere malikler kömür yanmasını istemedi diye yazıp maliklerden imza alacağım dedi. Kapı kapı dolaşıp.

Defter evde olmadığı için veremedim. Biraz gerildik küstü gitti. Akşam dışarı çıkarken baktım yöneticiliği bıraktım diye yazı yapıştırmış apartman girişine ve asansörün içine.

Ben denetçi olduğum için zabıtaya defteri götüreyim mi götürmeyeyim mi kararsız kaldım. Ucu gelip bana dokunur mu?

Yönetici kasti olarak kömür almadı, merkezi doğalgaza da geçmedi. Tutturmuşlar bireysel doğalgaz türküsü onu söyleyip duruyorlar.

Apartmanda yaşlılardan biri soğuktan hasta olsa ölse altında kalırsın diyorum hiç dinlemiyor.

Annemle aynı apartmandayız, soğuk olduğu için annem başka bir evimizde kalıyor. Geçen ay anneme giderken yolda köpeğe çarptım, dolaylı yoldan apartman yüzünden çarpmış oldum.

Bu zabıta doğrudan yöneticiye ceza mı yazıyor acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Bence resmi birşey yapmayın. Defteri kimseye vermeyin.  Acil bir ara toplantı ile yeni yöneticiyi belirleyin. Sonra kömür alınacaksa karar alın ve ödemeler için kısa süre tanıyın. Ödeme yapmayanlar için icra takibi yapılacağını belirtin. Ödememekte direten olursa avukata verin , ihtar gidince ödeme yaparlar. Önümüzdeki sene için de doğalgaza geçmek için karar alın, yazın teklifleri alıp parayı toplayıp yaptırın. Aidatı geciktirenlere ilk ay gecikme faiz işletip. Sonraki ay avukatla takip edin. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

apartman yöneticiliği isteğe bağlı bir iş olduğu için dilediği zaman istifa edebilir, lakin geçmiş dönemdeki sorumlulukları affettirmez. ikili yönetici sisteminiz yok ise, senin görevin değildir, ses etme bekle. resmi evraktaki görevli kim ise onu bulurlar.

yöneticininin tek vazifesi karar defterinde yazanları imkan mertebesinde yapmaktır, gaza da ben istedim deyip geçemez, para var iken kömür almadım da diyemez.

kasada, bankada para var ve ısıtma sistemini keyfi olarak kömürsüz bırakmış. cezası yaptırımı nedir bilemem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Zabıta olayın sadece tutanak boyutunda. O da zorunlu değil. Konu kat mülkiyeti kanunu bağladığı için konu mahkemelik. Mahkemede zabıtanın tuttuğu tutanak resmi kayıt olarak geçer. Sadede bu kadar. Yoksa zabıta bu konuyla alakalı ceza falan yazamaz

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Apartmanımızın toplam inşaat alanı 2000 m2 den büyük olduğu için merkezi ısıtma sistemi var.

Kat mülkiyeti kanununa göre merkezi sistemin iptal edilebilmesi ancak oy birliği ile mümkün.

Oy birliği çıkmadığı için bireysel doğalgaza geçilemiyor.

Denetçi olduğum için her toplantıya katılıyorum.

Sanki benim yüzümden üşüyorlarmış gibi bir hava oluşturdular. Sen okey demiyorsun bireysele geçemiyoruz diyorlar.

Ben de herkesin bir oy hakkı var, kimse kimsenin kararını sorgulayamaz diyorum öyle kalıyor, iş yürümüyor.

Yönetim kurulu yok. Sadece yönetici ve denetçi var. Yönetici görevi bırakınca ihale bana kalacakmış gibi galiyor, kendimi sağlama almak istiyorum.

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Nihat Palolu yazdı:

Geçen ay anneme giderken yolda köpeğe çarptım, dolaylı yoldan apartman yüzünden çarpmış oldum.

İlginç bir bakış açısı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim anlamadığım şu: Kömür kim yüzünden alınmadı? Yönetici tek başına karar veremez. Oy çokluğu gerekmiyor mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Benim anlamadığım şu: Kömür kim yüzünden alınmadı? Yönetici tek başına karar veremez. Oy çokluğu gerekmiyor mu?

Yüzdeye bakmak lazım. oy çokluğu kömürle ısınmak istiyorsa kömürle ısınılır.  Diğerlerinin parasını en kötü mahkeme alır. Yine de kanuna bakmak lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

merkeziden ısınmaya geçme, sayı ve arsa payı çoğunluğuna göre yapılır. Yapı 2000m2 üstündeyse sayı ve arsa payı olarak oy birliği ile yapılırmış. 634.kanun

ortak alınan kararlara kat malikleri uymak zorundadır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır
Nihat Palolu yazdı:

Apartmanımızın toplam inşaat alanı 2000 m2 den büyük olduğu için merkezi ısıtma sistemi var.

Kat mülkiyeti kanununa göre merkezi sistemin iptal edilebilmesi ancak oy birliği ile mümkün.

Oy birliği çıkmadığı için bireysel doğalgaza geçilemiyor.

Denetçi olduğum için her toplantıya katılıyorum.

Sanki benim yüzümden üşüyorlarmış gibi bir hava oluşturdular. Sen okey demiyorsun bireysele geçemiyoruz diyorlar.

Ben de herkesin bir oy hakkı var, kimse kimsenin kararını sorgulayamaz diyorum öyle kalıyor, iş yürümüyor.

Yönetim kurulu yok. Sadece yönetici ve denetçi var. Yönetici görevi bırakınca ihale bana kalacakmış gibi galiyor, kendimi sağlama almak istiyorum.

Merkezi sistem doğalgaza geçmek için %51 kafi. bireysele geçmek için ise %100 çoğunluk sağlanmak zorunda

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Yöneticinin ve sizin yedeğiniz yok mu ? 

Bana kalırsa yönetiminiz zaten baştan usulsüz...

Kömür mevzusuna gelmeye daha çok var... :)

Böyle gelmiş böyle gitsin o vakit...

Yöneticiniz istifa ettiği için Kat Maliklerini olağan üstü toplantıya çağırın, denetçi olarak... 

Olağan üstü toplantının amacının dışına çıkamazsınız ama bunu, unutmayın... Yeni yöneticinizi seçin...  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Nihat Palolu yazdı:

Yönetici görevi bırakınca ihale bana kalacakmış gibi galiyor,

silsile yoktur , yönetici istifa ederse kat malikleri yönetim toplanır yeni yönetcii seçer ama eskide yapmış olduğu hata varsa bu affolmaz, vesile ile afolllmayan hatasının yaptırımı da olacağını sanmam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Sani Gerşon yazdı:

Yönetici yüzünden alınmadı. Kömür pahalı almak istemiyorum dedi. Sanane kardeşim yaz makbuzları malikler öder dedik dinlemedi. Oy birliği gerekiyor Sani.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yüzdeye bakmak lazım. oy çokluğu kömürle ısınmak istiyorsa kömürle ısınılır.  Diğerlerinin parasını en kötü mahkeme alır. Yine de kanuna bakmak lazım

Herhangi bir oylama gerekmiyor aslında. Merkezi sistem var ise kullanılır. İptali için oy birliği lazım, oy birliği çıkmıyorsa seve seve sistemi çalıştırmak gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Nihat Palolu yazdı:

Yönetici yüzünden alınmadı. Kömür pahalı almak istemiyorum dedi. Sanane kardeşim yaz makbuzları malikler öder dedik dinlemedi. Oy birliği gerekiyor Sani.

Bu durumda kendi ettiğinin bedelini ödemek zorunda. Siz tutun tutanağı bi kaç kat maliki ile beraber, yönetici kendi düşünsün artık...

Bununla beraber böyle bir şeye nasıl tek başına karar verebiliyor, aklım almıyor. Ben kat maliki olsam apartmanı başına yıkardım yöneticinin.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Mustafa Çayır yazdı:

Merkezi sistem doğalgaza geçmek için %51 kafi. bireysele geçmek için ise %100 çoğunluk sağlanmak zorunda

Aynen öyle.

Erkut Uysal yazdı:

Yöneticinin ve sizin yedeğiniz yok mu ? 

Bana kalırsa yönetiminiz zaten baştan usulsüz...

Kömür mevzusuna gelmeye daha çok var... :)

Böyle gelmiş böyle gitsin o vakit...

Yöneticiniz istifa ettiği için Kat Maliklerini olağan üstü toplantıya çağırın, denetçi olarak... 

Olağan üstü toplantının amacının dışına çıkamazsınız ama bunu, unutmayın... Yeni yöneticinizi seçin...  

Maliklerin çoğunluğu yaşlı dul.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Sani Gerşon yazdı:

Bu durumda kendi ettiğinin bedelini ödemek zorunda. Siz tutun tutanağı bi kaç kat maliki ile beraber, yönetici kendi düşünsün artık...

Bununla beraber böyle bir şeye nasıl tek başına karar verebiliyor, aklım almıyor. Ben kat maliki olsam apartmanı başına yıkardım yöneticinin.

Az kaldı ben yıkacam zaten :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Kat maliklerini olağanüstü toplantıya çağırmanız lazım. Ancak 15 gün önceden haber vermeniz ve gündemi yazıp gündem harici görüşme yapmamalısınız. Eğer kasada para varsa kömür alıp kat maliklerinden parasını toplayabilmeniz lazım. Yönetim planı varsa bir yönetici bir yönetici yardımcısı ve bunların yedeklerini her şekilde seçmeniz lazım sonrası için. Sonrada eski yöneticiye güveni kötüye kullanma, görev ihmali vs gibi bir dava açılır aklı başına gelir.. :)

Kesinlikle kombi işine falan dönmeyin derim, merkezi sistem bana göre en iyisi şu anda..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Nihat Palolu yazdı:

Maliklerin çoğunluğu yaşlı dul.

Siz yasal süreci işletin, sonuç odaklı olun...

Baktınız kimse bu işe talip olmuyor... 

Defter ve kayıtları götürüp vergi dairesine bırakacağınızı, yönetici olarak kayyım atanacağını ve bırakın kömürü, doğalgazı... Tek bir çivi dahi çakılmayacağını dile getirin... 

Bakalım ne olacak... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Serkan Toker yazdı:

Kat maliklerini olağanüstü toplantıya çağırmanız lazım. Ancak 15 gün önceden haber vermeniz ve gündemi yazıp gündem harici görüşme yapmamalısınız. Eğer kasada para varsa kömür alıp kat maliklerinden parasını toplayabilmeniz lazım. Yönetim planı varsa bir yönetici bir yönetici yardımcısı ve bunların yedeklerini her şekilde seçmeniz lazım sonrası için. Sonrada eski yöneticiye güveni kötüye kullanma, görev ihmali vs gibi bir dava açılır aklı başına gelir.. :)

Kesinlikle kombi işine falan dönmeyin derim, merkezi sistem bana göre en iyisi şu anda..

Bireysel kombiye geçilmesi mantıksız zaten. Kapıcımız var çünkü. Bireysel kombiye geçersek kapıcıyı ne yapacağız diyorum boş boş yüzüme bakıyorlar.

Geçen hafta toplantı yaptık, kapıcının birikmiş tazminatını ödeyelim diye. Herkes kapıcının avukatı kesildi, tartışma çıktı :D

Söylemiştim size bireysel kombiye geçersek arkadan kapıcı problemi çıkacak dedim, ne zaman söylemiştin diyorlar.

Geçtiğimiz Ocak ayından bu yana 8-9 kez toplantı yapıldı. Her toplantıda en az 3 kez söylemişimdir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Nihat Palolu yazdı:

Yönetici tek başına böyle bir şeye nasıl karar verebiliyor... ? 

Yönetim Planınız sizin anayasanız, Yönetim Planına aykırı hiç bir şey yapılamaz... 

KMK belli, bu afra tafra nedir yani... 

''Ben yaptım oldu '' mantığı ile gidilir mi hiç...

Televizyon kötü işte, hep orada görüyolar böyle şeyleri özeniyolar, Apartman başkanı olunca, yetki alınca, iş çığrından çıkıyor... :D 

19 haberleri yasaklansın... :D 

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Öncelikle acilen genel kurulu topla. Çoğunluğu asıl veya vekaletle sağla. 

Bir divan oluştur, toplantıyı yap.  

Bu toplantıda 3 tane yönetici seç. 2 denetçi seç. Seçtir.. 

O üç yönetici kendi arasında bir başkan, bir başkan yardımcısı bir üye seçsin.. 

Bunu yapmadan ilerleyemezsin.. 

Kömür de alamazsın.. Kömür almayana yaptırım da uygulayamazsın. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Öncelikle acilen genel kurulu topla. Çoğunluğu asıl veya vekaletle sağla. 

Bir divan oluştur, toplantıyı yap.  

Bu toplantıda 3 tane yönetici seç. 2 denetçi seç. Seçtir.. 

O üç yönetici kendi arasında bir başkan, bir başkan yardımcısı bir üye seçsin.. 

Bunu yapmadan ilerleyemezsin.. 

Kömür de alamazsın.. Kömür almayana yaptırım da uygulayamazsın. 

Benden çıktı artık. Karar defterini Necat'a verdim, ne isterse onu yapsın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Nihat Palolu yazdı:

Karar defterini Necat'a verdim,

:bomb: füze ataydın yahu

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...