İçeriğe Yönlendir

Focus 2 Katalizör Arızası

Görkem Karakaş

Recommended Posts

Görkem Karakaş
(düzenlendi)

Merhabalar.

Araba 162 bin oldu. 158 binde sübapar değişti. O sıra egzozcuya gitti bi şey yok denmiş. Nasıl kontrol edildi bilmiyorum.  Servis götürmüştü.

Şuan arabada hiç bi sıkıntı yok.

Arıza ışığı yaktı baktırdım katalizörden vermiş.

0-100 0-200 80-200 gibi denemeler yaptım arabanın çekişinde bi şey yok. 

Sildirdikten sonra biraz yüksek devir kullandım. Bugün 4. gün yine arıza verdi. Günlük rutinim sabah ve akşam 10 km git 10 km gel. Anayol sayılır yolda 90-100 km ulaşıyorum ve hararet normal seviyelere ulaşıyor. Dur kalk şehir içi trafiği değil yani. 

Bu katalizörü ne yapmak lazım. Bi kaç gün sonra memlekete gidicem. O sıra 4. Vites 120 ile bi 20 dk gideyim diyorum. Biraz ısınsın egzoz. Sonra sildirip duruma göre egzozcuya götüreceğim.

Devirli kullanmak katalizörü açar mı gerçekten bununla ilgili sadece kulak doygunluğu var internette hiç bir şeye ulaşamadım

Araç 110 bindir lpg ile kullanılıyor ama arada bir benzinle kullanırım

tarihinde Görkem Karakaş tarafından düzenlendi
Eksik bilgi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

çekişe tüketime etki etmez (içi komple dolmadıkça) sensör şunu söylüyor: katalizatör artık yeterince süzemiyor. devirli kullanmak kat ı temizlemez

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Doğan Arşiray yazdı:

ikinci sensör bozuktur belki. arıza kodu nedir?

Keşke baksaydım abi. Cumartesi tekrar giderim.

Çağlar Bayur yazdı:

çekişe tüketime etki etmez (içi komple dolmadıkça) sensör şunu söylüyor: katalizatör artık yeterince süzemiyor. devirli kullanmak kat ı temizlemez

Böyle kullanmanın handikapı ne olur? En azından bi süreliğine

Ya da temizletmek mi değiştirmek mi

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Görkem bey aracınız bilgisayara bağlanıp arıza kodunun net olarak öğrenilmesi gerekiyor. Iki ihtimal var. Ilki Katalitik konvertor giriş yada çikista bulunan sensörler arıza yapmış olabilir. Ikinci ihtimal katalitik konvertör, lpg nin yüksek egzos çikiş sicakligi nedeniyle erimiş dağilmiş olabilir.  Devirli kullanmak dizel partikül filtresi için işe yarar. Katalitik konvertöre faydası olmaz. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Görkem Karakaş yazdı:

Böyle kullanmanın handikapı ne olur?

bişicik olmaz, yani kat veyua sennsör gitmiş ise başka bir parçaya arıza yaptırmaz bozmaz arıza koduna baktırın tabii

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Çift kat mi vardı o araçlar da ne. Kat öncesi sensör arıza vermiyor ise katlar da kırık vs yoksa ( tespiti zor kesip bakıyorlar kat sacını) 

Kat sonrası sensörlere 

Şunlardan takın arıza söner. Ama kat arızası varsa uyarı alamazsınız sonrasında

https://youtu.be/L1SN8V6JVkk

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Çağlar Bayur yazdı:

bişicik olmaz, yani kat veyua sennsör gitmiş ise başka bir parçaya arıza yaptırmaz bozmaz arıza koduna baktırın tabii

Mustafa Erkan yazdı:

Görkem bey aracınız bilgisayara bağlanıp arıza kodunun net olarak öğrenilmesi gerekiyor. Iki ihtimal var. Ilki Katalitik konvertor giriş yada çikista bulunan sensörler arıza yapmış olabilir. Ikinci ihtimal katalitik konvertör, lpg nin yüksek egzos çikiş sicakligi nedeniyle erimiş dağilmiş olabilir.  Devirli kullanmak dizel partikül filtresi için işe yarar. Katalitik konvertöre faydası olmaz. 

Haftasonu arıza kodunu öğrenip yazayım şimdilik çok teşekkür ederim 

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Çift kat mi vardı o araçlar da ne. Kat öncesi sensör arıza vermiyor ise katlar da kırık vs yoksa ( tespiti zor kesip bakıyorlar kat sacını) 

Kat sonrası sensörlere 

Şunlardan takın arıza söner. Ama kat arızası varsa uyarı alamazsınız sonrasında

https://youtu.be/L1SN8V6JVkk

Link yanlış olabilir mi hocam :) ?

Yorum bağlantısı
Alpay Köse
Görkem Karakaş yazdı:

Merhabalar.

Araba 162 bin oldu. 158 binde sübapar değişti. O sıra egzozcuya gitti bi şey yok denmiş. Nasıl kontrol edildi bilmiyorum.  Servis götürmüştü.

Şuan arabada hiç bi sıkıntı yok.

Arıza ışığı yaktı baktırdım katalizörden vermiş.

0-100 0-200 80-200 gibi denemeler yaptım arabanın çekişinde bi şey yok. 

Sildirdikten sonra biraz yüksek devir kullandım. Bugün 4. gün yine arıza verdi. Günlük rutinim sabah ve akşam 10 km git 10 km gel. Anayol sayılır yolda 90-100 km ulaşıyorum ve hararet normal seviyelere ulaşıyor. Dur kalk şehir içi trafiği değil yani. 

Bu katalizörü ne yapmak lazım. Bi kaç gün sonra memlekete gidicem. O sıra 4. Vites 120 ile bi 20 dk gideyim diyorum. Biraz ısınsın egzoz. Sonra sildirip duruma göre egzozcuya götüreceğim.

Devirli kullanmak katalizörü açar mı gerçekten bununla ilgili sadece kulak doygunluğu var internette hiç bir şeye ulaşamadım

Araç 110 bindir lpg ile kullanılıyor ama arada bir benzinle kullanırım

Aynı arıza benim araçta verdi subap değişimi sonrası.muhtemelen kat erimiş. 3-4 yıl oldu kullanıyorum. P0420 hatası. Tek sorun eksoz muayeneden geçerken LPG de  geçiyor benzinde geçmiyor. Onuda söylerseniz ayarlaniyor. Eksozcuya gittim geçen yıl 5000 TL civarında masrafi var dedi. Ama iki senede yine arıza verebilir dedi. Yan sanayi katalizorle. Bende obd 2 cihaz var canım sıkıldımı bağlanıp söndürüyorum. 300-400km sonra yeniden yanıyor. Alıştım artık. Sizde sorun etmeyin. Program fotoğrafı atıyorum. Dilerseniz alın bir obd 2 cihazı sildirmeye deScreenshot_20230107_204345.jpg.cb3ee1db5cc135cb3d169b61e22a20a5.jpg para ödemeyin. 

Screenshot_20230107_204458.jpg

Screenshot_20230107_204423.jpg

Screenshot_20230107_204531.jpg

Alpay Köse yazdı:

Aynı arıza benim araçta verdi subap değişimi sonrası.muhtemelen kat erimiş. 3-4 yıl oldu kullanıyorum. P0420 hatası. Tek sorun eksoz muayeneden geçerken LPG de  geçiyor benzinde geçmiyor. Onuda söylerseniz ayarlaniyor. Eksozcuya gittim geçen yıl 5000 TL civarında masrafi var dedi. Ama iki senede yine arıza verebilir dedi. Yan sanayi katalizorle. Bende obd 2 cihaz var canım sıkıldımı bağlanıp söndürüyorum. 300-400km sonra yeniden yanıyor. Alıştım artık. Sizde sorun etmeyin. Program fotoğrafı atıyorum. Dilerseniz alın bir obd 2 cihazı sildirmeye deScreenshot_20230107_204345.jpg.cb3ee1db5cc135cb3d169b61e22a20a5.jpg para ödemeyin. 

Önce show logged deyip arıza kodunu bulun sonra clear logged deyip silin gitsin 

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Alpay Köse yazdı:

Teşekkür ederim. Sorun devam edecek olursa bi obd cihazı alırım silmekten ziyade başka sorunları kontrol etmek için. Pazartesiye tekrar bi bilgisayara bağlatıcam arıza koduna bakmak için sonrasında dediğiniz gibi umursamadan kullanmaya devam edebilirim. bu sene çok masraf ettim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Alpay Köse yazdı:

Aynı arıza kodu P0420. Katalizörümüze veda ettik :) . Bi süre arıza ışığımız yanarak kullanacağız 😄

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yapay zeka yaşar ne yaşar ne yaşamaz ustanın yanıtı: 

image.png.dd19193df6f30d05245356fc6496d320.png

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

yapay zeka yaşar ne yaşar ne yaşamaz ustanın yanıtı: 

o ustaya bir soru sorabilir miyiz? istek soru alıyor mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Görkem Karakaş
Görkem Karakaş yazdı:

Aynı arıza kodu P0420. Katalizörümüze veda ettik :) . Bi süre arıza ışığımız yanarak kullanacağız 😄

İlk konuyu açtığımda arıza kodunu sildirdim. 50 km sonra tekrar yandı.

Şu mesajı yazdığım gün tekrar sildirdim. Üstüne 2 haftada 300-350 km kadar yol yaptım. Bunun 200den fazlası uzun yol kalanı şehir içi.

Işığı tekrar yakmadı. 

Uzun senelerdir aynı istasyonlardan alırım gazı. Katalizör arızasından önce 2-3 kez başka istasyondan almıştım. Ispartada şehrin göbeğinde bi bp istasyonu. 

Benim arabanın gazı sevmemiş süzememiş ihtimali olabilir mi ?

Bu 350 km her zaman aldığım aygaz istasyonlarından aldım. Şuanda ışıksız(arızasız) devam ediyoruz

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

İkinci sensoru ara parca ile 4 cm kadar disari alirsaniz olmayan katalitikten oturu ariza vermez.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arıza kodu silinnince arıza gitmediği için tekrar yanar, istasyondan ziyade yıllarıdr kullanımda olan kat ın dolması söz konusu

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Çağlar Bayur yazdı:

arıza kodu silinnince arıza gitmediği için tekrar yanar, istasyondan ziyade yıllarıdr kullanımda olan kat ın dolması söz konusu

bekliyorum abi yanmasını da yanmadığı için bi sorayım dedim. yanarsa da o şekilde devam edicez :(

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Görkem Karakaş yazdı:

bekliyorum abi yanmasını da yanmadığı için bi sorayım dedim. yanarsa da o şekilde devam edicez :(

Katalitik kon. dolu yada kirik ise, icini bosaltip, ikinci sensoru disari ofsetlersiniz.

O2 sensor fouler diye aratin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ucuz olsun yakıt diye LPG takınca bu sıkıntılar genellikle çıkıyor km yaptıkça. Normal karşılamak lazım. süpaplar değişmiş, katalitik oksijen sensörü diye devam etmiş. Sonra bi başka sonra başka.. bir bakmışsınız arabayı satmışsınız. lpg den memnunsunuz. Kullanmayın tabi demiyorum ama araçların ömrü kısalıyor bu şekilde. Kişide durma süresi de kısalıyor sanki. Öyle olmasa ilanlarda "lpg yeni takılmıştır" niye yazsınlar?

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Doğan Arşiray yazdı:

Katalitik kon. dolu yada kirik ise, icini bosaltip, ikinci sensoru disari ofsetlersiniz.

O2 sensor fouler diye aratin.

Tamam abi buna bi bakayım

Mehmet Göktürk yazdı:

Ucuz olsun yakıt diye LPG takınca bu sıkıntılar genellikle çıkıyor km yaptıkça. Normal karşılamak lazım. süpaplar değişmiş, katalitik oksijen sensörü diye devam etmiş. Sonra bi başka sonra başka.. bir bakmışsınız arabayı satmışsınız. lpg den memnunsunuz. Kullanmayın tabi demiyorum ama araçların ömrü kısalıyor bu şekilde. Kişide durma süresi de kısalıyor sanki. Öyle olmasa ilanlarda "lpg yeni takılmıştır" niye yazsınlar?

Öyle hocam. Haklısınız. 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Görkem Karakaş

Arabada motor ısındıktan sonra rölantide düzensizlik göstermeye başladı. Yukarda p0420 arabaya zarar vermez denilince ertelemiştim biraz. 

Belki hatırlayanlar olur 30 bin arayla 2. Defa sübap sorunu yaşamıştım.(yapılalı 6-7 bin oldu) Artık iyice kafamın içinde katalizörün dağıldığı senaryo dolanıyor.

Pazartesi arabayı egzozcuya götüreceğim önce katalizör ve oksijen sensörleri sonra egr valfinin kontrollerini yaptıracağım. 

Rölanti ise şöyle, ışıklarda durduğumda biraz düşük kalıyor sonra kendisi toparlıyor. Bu biraz tempolu kullanımdan sonra oluyor. Sabit 120-130 benim arabada 4 bin devirlere yaklaştığı için sıkıştırmış oluyorum. 100 le denedim biraz kendini göstermedi. Rölantide Fakire düştüğü ile de soru işaretlerim var onu da bilgisayara bağlatıp göstereceğim. Var mı şundan olabilir şunu da kontrol ettir dediğiniz bir şey

Dipnot: sıfır km 2006 model 165 bin kullandığımız focusumuz artık canımı sıkmaya başladı. Yardım edin 😔

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...