İçeriğe Yönlendir

3D Model Boyama (Airbrush) Hakkında

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom

Merhaba arkadaşlar,

Çok uzun süredir sevdiğim karakterlerin action figure koleksiyonunu yapmak istiyordum. Hazırlarını satın alamayınca ben basayım, boyar biriktiririm ve keyifli de olur diye 1,5 sene kadar önce 3d yazıcı aldım ve korkunç detay gerektiren book nook tasarımlarıyla hobime başladım. 2 ayda Knockturn alley'in baskı, boyama, elektrik işleri ve montajını bitirince (ve hazırına şu anda 7 bin TL istenen modeli 1500 liraya mal edince) olayın ucu kaçtı. Modelleri toplamaya, basmaya, boyamaya, birleştirmeye başladım ve bu bende çok keyifli bir hobi olmaya da başladı. Ancak bu zamana kadar hep akrilik boya ile fırça kullanarak boyadım. Geçenlerde tek renk olacak bir modelimi sprey boya ile boyadıktan sonra elde ettiğim pürüzsüzlük ve baskı detaylarının korunması, basmayı planladığım lokomotif ve araba koleksiyonu için beni airbrush sistemini düşünmeye itti ve bir süredir de o sisteme sahip olmadığım için elimdeki modelleri boyamaya çekinir oldum. 

Kıssadan hisse amatör hobi için evde kullanılacak (sadece model boyamada) küçük ve basit bir airbrush sistemi arıyorum. Bunları kullanan, tecrübe ederek tavsiyelerde bulunabilecek birileri var mıdır?

Şimdiden teşekkürler,

Deniz

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kullanmadım lakin aklımda olan birşeydi, usb li olanlar çok pratik gözüküyor, yutub tan tecrübe videoları izleyip sizin beklentinize göre olan seçilebilir, boya karışımı pratik yapılarak bir kere tutturulursa çok keyifli olur, evde sağa sola boya tozu serpilebilceği için kartondan korunaklı bir mini boya fırını yapılabilir, ben duvarlar için kartonpiyeri böyle spreylemiştim :) perdelere bulaşmadan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
Deniz Kom yazdı:

Merhaba arkadaşlar,

Çok uzun süredir sevdiğim karakterlerin action figure koleksiyonunu yapmak istiyordum. Hazırlarını satın alamayınca ben basayım, boyar biriktiririm ve keyifli de olur diye 1,5 sene kadar önce 3d yazıcı aldım ve korkunç detay gerektiren book nook tasarımlarıyla hobime başladım. 2 ayda Knockturn alley'in baskı, boyama, elektrik işleri ve montajını bitirince (ve hazırına şu anda 7 bin TL istenen modeli 1500 liraya mal edince) olayın ucu kaçtı. Modelleri toplamaya, basmaya, boyamaya, birleştirmeye başladım ve bu bende çok keyifli bir hobi olmaya da başladı. Ancak bu zamana kadar hep akrilik boya ile fırça kullanarak boyadım. Geçenlerde tek renk olacak bir modelimi sprey boya ile boyadıktan sonra elde ettiğim pürüzsüzlük ve baskı detaylarının korunması, basmayı planladığım lokomotif ve araba koleksiyonu için beni airbrush sistemini düşünmeye itti ve bir süredir de o sisteme sahip olmadığım için elimdeki modelleri boyamaya çekinir oldum. 

Kıssadan hisse amatör hobi için evde kullanılacak (sadece model boyamada) küçük ve basit bir airbrush sistemi arıyorum. Bunları kullanan, tecrübe ederek tavsiyelerde bulunabilecek birileri var mıdır?

Şimdiden teşekkürler,

Deniz

merhaba https://coprint3d.com/ adresini inceleyin. Bu şirket renksiz 3d yazıcıları bir modül ile renkli hale getirdi ve fonlanarak girişimci bir şirket olarak yaptı bunu.dünya genelinde 60 ülkeye satış yapıyor lşuanda...ben de şirketi beğenip geçenlerde fonlamasına katıldım ve ortağı oldum aslında:) bir nevi ortağı olduğum şirketin reklamını yapmış olsam bile amacım hem bilginiz yoksa diye dikkat çekmek hem de böyle şirketlerin fonlanarak ortak olunabilecekgeleceğin çok büyük firmaları olmadan önce bebekken yatırım alarak ortak olunabilir olduğunu göstermek istedim:) bu arada bayraktar da şirkete bizimle birlikte ortak oldu ve savunma sanaayiinde bile bu şirketle ortaklık kurabileceğini belirtti:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Çağlar Bayur yazdı:

kullanmadım lakin aklımda olan birşeydi, usb li olanlar çok pratik gözüküyor, yutub tan tecrübe videoları izleyip sizin beklentinize göre olan seçilebilir, boya karışımı pratik yapılarak bir kere tutturulursa çok keyifli olur, evde sağa sola boya tozu serpilebilceği için kartondan korunaklı bir mini boya fırını yapılabilir, ben duvarlar için kartonpiyeri böyle spreylemiştim :) perdelere bulaşmadan

Bir süredir aklımda olan bir şey. Aslında uzun süre işimi görecek birkaç model seçtim ancak tecrübe edemediğim için kararsız kaldım. 

https://www.nalburcuk.com/urun/rox-0067-profesyonel-airbrush-kompresor-mini-boya-tabancasi-seti?srsltid=AeTuncqB2ezQjsA-HE1nHvHVy77beZhigiv1Q_mFJ6I7vJL-uw3fw3zhRJM

Linkini verdiğim ürün işimi fazlasıyla görecek gibi duruyor, 2. el piyasasına bakıyorum bulursam ondan almayı düşünüyorum. 

Servet Aydın yazdı:

TRY 201.25  40% İndirim | Profesyonel tırnak hava fırçası seti veya kompresör çok amaçlı Mini Airbrush tırnak manikür makyaj dövme vücut boyama sprey
https://a.aliexpress.com/_Ewgs7Dx

Öneriniz için teşekkür ederim. Belirttiğiniz ürüne bir süredir bakıyorum ancak bir süre kullananlar 5 dakikadan sonra basıncın düştüğünü belirtiyor bir de kalem tipi bir şeye ihtiyaç var detayları kolayca işlemek için. 

Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Aşağıda belirttiğim ürünleri yurtdışından sipariş verdim. Kompresörü başka işler için de kullanabilmek için tanklı ve soğutuculu seçtim. 

Türkiye'de ki satıcılardan fiyat istedim bu sete 7500 altı veren olmadı. Gümrük ve kargo dahil 3 bin liranın altına geldi. 

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B09C35KYWK/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07SQYLBR5/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

en önemli şey nem... bastığı hava ne kadar kuru olursa sonuç iyi olur

Deniz Kom yazdı:

Türkiye'de ki satıcılardan fiyat istedim bu sete 7500 altı veren olmadı. Gümrük ve kargo dahil 3 bin liranın altına geldi. 

makas denmez buna da... neyse......montlarda ayakkabıda feci fark var öyle böyle değil

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Çağlar Bayur yazdı:

en önemli şey nem... bastığı hava ne kadar kuru olursa sonuç iyi olur

makas denmez buna da... neyse......montlarda ayakkabıda feci fark var öyle böyle değil

Evet haklısınız. Bir nem tutucusu var ama ihtiyaç halinde ucuna ikinciyi de ekleyebilirim diye düşünüyorum. Test edip, öğreneceğiz. Akrilik boyaları buna uygun hale getirenin de camsil olduğunu öğrenmek büyük aydınlanma yaşamama neden oldu :D

Fiyatlar hakkında da haklısınız. Giyim, teknoloji makas 2 katını geçmiş durumda. Eşime ayakkabı alırken Antakya'ya gidişlerimize denk getirmeye özen gösteriyoruz. El yapımı deri ayakkabıları buradaki markaların %60-70 aşağı fiyatına bulabiliyoruz. 2 ayakkabı 1 çantada uçak biletlerimiz çıkıyor :D

Keza elektronik örneği de vermek isterim. iPhone zaten bilinen gerçek. Diğer elektroniklerden de geçenlerde bilgisayarlarıma M2 SSD almam gerekti. Bir tane olsa hadi buradan alayım. Ama evde 3 bilgisayar benden disk bekler, batarım dedim. Amazon Almanya'dan sipariş verdim. Kargo ve gümrük eklenmiş hali bile buradaki ile kıyaslandığında 3. disk bedavaya geldi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Deniz Kom yazdı:

Merhaba arkadaşlar,

Şimdiden teşekkürler,

Deniz

Book nook'lar benimde ilgi alanımda, yaptığnız örneklerden paylaşır mısınız? Birde yaparken dikkat etmek gereken püf noktası var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
(düzenlendi)
Cihat Küçükay yazdı:

Book nook'lar benimde ilgi alanımda, yaptığnız örneklerden paylaşır mısınız? Birde yaparken dikkat etmek gereken püf noktası var mı?

Yaptığım ilk booknook Knockturn Alley olarak geçen en meşhurlardan birisi. 56 parça baskı yaptım, 2 hafta aralıksız baskı sürdü. Boyamaları da katman katman olduğu için 2 hafta kadar aldı (katmanlar arası kuruma beklemesi). Görsellerde yer almasa da her pencerede led diyotlar var ve ışıklı bir sistem. 30 tane farklı voltaj ve renk ledin tasarımı ve total montaj da 10 gün kadar sürdü. Keyifliydi :)

Aslında üretimin en ekonomik ve kolay yolu 3d yazıcıya sahip olmak. 2-3 booknook sonra tüm maliyetini çıkartıyor. Bugünkü fiyatlarla ben knockturn alleyi 1200 lira gibi bir rakama mal ettim ama bunun büyük kısmı boya malzemelerini ve elektronikleri satın almaktı. Artanlar bana kaldı, yeni modellerde kullanıyorum yoksa kullandığım miktarı hesaplarsanız 700 liraya mal ettim denebilir ki hazırına 6500 liradan başlıyor fiyatlar. 

Eğer ahşap ile yapmaya yönelecekseniz bu konuda hiç tecrübem yok. Ama 3d yazıcılara yönelmeyi düşünüyorsanız elimden geldiğince detay paylaşabilirim. 

Arada çokça basıp hediye ettiğim action figure ve diğer ihtiyaç malzemeleri de var. 

3e61b665-7e4a-45d0-b33c-143b016c5ed8.jpg

384a65a2-649d-41db-8fc6-e41cdb55ea7f.jpg

837ea77b-1b28-4c71-a632-a8ace11a90e4.jpg

974c737a-b1ab-4607-afa9-54dac022e29c.jpg

e80d084a-8b3c-45a2-b6d2-6f02cacb9a6d.jpg

fe7bd9cb-805e-4290-b405-78c1b80d2698.jpg

Şimdi de aşağıdaki ürünü basıyorum. 4 gündür yazıcı hiç kapanmadı. 10 büyük, 4 küçük parçalık bir tasarımı var. 

2180.jpg

Cem Işık yazdı:

http://Dolap’ta keşfettiğime bak! https://link.dolap.com/ONcjf

bu ürüne denk geldim geçenlerde, başarılı mıdır bilemem tabi 

Bu ürünü gördüm ancak pil ve çalışma kapasitesi çok yetersiz geldi. Kompresörlü bir sistem oluşturup yurtdışından sipariş geçtim, gelmesini bekliyorum.

tarihinde Deniz Kom tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Deniz Kom yazdı:

Şimdi de aşağıdaki ürünü basıyorum. 4 gündür yazıcı hiç kapanmadı. 10 büyük, 4 küçük parçalık bir tasarımı var. 

2180.jpg

Bu ürün çok güzelmiş, üretip pazarlamasını düşünür müsünüz ? Ben bundan almak isterim açıkçası :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Cem Işık yazdı:

Bu ürün çok güzelmiş, üretip pazarlamasını düşünür müsünüz ? Ben bundan almak isterim açıkçası :)

Bendekini bir bitireyim, eğer güzel bir sonuç çıkarsa yardımcı olmaya çalışırım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Çok güzel yapmışsınız, emeğinize sağlık.  Ben ahşap olarak çalışmayı planlıyorum. Boyamalar fırçayla ve spreyle olacak. Ama airbrush yok tabii ki. Bakalım nasıl olacak?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Deniz Kom yazdı:

Bendekini bir bitireyim, eğer güzel bir sonuç çıkarsa yardımcı olmaya çalışırım :)

Normal kitap boyutlarında değil mi bunlar? Merakla sonucu bekliyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Cem Işık yazdı:

Normal kitap boyutlarında değil mi bunlar? Merakla sonucu bekliyorum :)

Orjinal tasarım 23 Cm yüksekliğind normal kitap ebatlarında. Ancak ben %85 ölçekle basıyorum, yazıcım 20 cm'den büyük objelerde biraz sorun çıkartıyor, 19,5 cm yaptım. Altına da eklemeyi hedeflediğim ışık sisteminin pil yatağı ve kablolaması için aynı dokuyla kaide yapmayı planlıyorum. Sonuç yine kitap boyutunda olacaktır :)

Cihat Küçükay yazdı:

Çok güzel yapmışsınız, emeğinize sağlık.  Ben ahşap olarak çalışmayı planlıyorum. Boyamalar fırçayla ve spreyle olacak. Ama airbrush yok tabii ki. Bakalım nasıl olacak?

Ahşap çalışırken bende olmayan el yeteneği gerekiyor :D O yüzden ona hiç giremedim. Ancak takip ettiğim bir kanalda örnekleri mevcut. Aşağıda linkini paylaştığım abimiz güzel detaylardan bahsediyor.

https://www.youtube.com/@JamesHenrysshed/videos

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...