İçeriğe Yönlendir

Uzun Mesafe Koşu Sporu Gayretlerim

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hocam biz avcı değiliz ki. Koşu sağlıklı gibi gözükebilir ama ağır spor yapanlar erken giderler. Koşu da ağır bir spor. Sağlıklı yemek, ağır spora girmeyen aktiviteler en güzeli. 

Afrika savanasinda atalarimizin kosmadiginimi varsayiyoruz?

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Doğan Arşiray yazdı:

Langırt diye düşmedik mi biz böyle bu şekilde dünyaya? 

Kuyruk sokumu neden var? Şekerim düştü benim neyse.

Bu arada savanadaki atalar bizim gibi koşmamıştır yeminle. Sabah zindan gibi karanlıkta çıkıyoruz evden deve gibi çalışıp karanlıkta geri geliyoruz :D

Bu arada savanadakiler 20 yi görmüyordur. Biz 75 e kadar kullanacağız bu dizleri. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Koşmak iyidir. Ancak genç yaşlardan beri ve uzun süredir koşmuyorsanız kardiyo+fitness veya yüzme tarzı bir spora yönelmenizi tavsiye ederim. İnatlaşmayla bir yere kadar varırsınız sonra sağlık sorunları başlar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

o atalar afrikada 25. yaş gününü kutlayınca zürafa kesip davet veriyordu uzun yaşadık diye

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Doğan Arşiray yazdı:

Şato bahçesindeki çimleri biçsen bile fazlaca yürüyüş olur ama konu komşu şatolardan laf, söz olur bahçıvanı yok mu diye :D 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Savananın dili olsa da konuşsa. Boşuna iki ayağa kalkmadık eğil eğil nereye kadar :crazy:

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Doğan Arşiray yazdı:

Bizimkiler Orta Asya'da at üstündeydi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Doğan Arşiray
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Koşu sağlıklı gibi gözükebilir ama ağır spor yapanlar erken giderler. Koşu da ağır bir spor. Sağlıklı yemek, ağır spora girmeyen aktiviteler en güzeli. 

hala hayattayım. oturup kendimi yiyeceğime, nerde trak orada bırak felsefesini benimsiyorum eski bir 1.4 TSI sahibi olarak*. sabit düşük seviyeli bir öfke ile parlak güneşe karşı yaşam sürmek, belirsiz bir ruh haliyle siste görmeden sürmekten daha doğru geliyor geldiğim noktada, bilmiyorum ne demek istediğimi anlayan oluyormu. dün pek çok diğer sefer gibi 10 km üzerinde koşu yaptım. nefes problemim yok. özellikle 5. km den sonra telefonda konuşabilecek kadar sakin oluyor kalp atışım. 140 civarında sabitleniyor, zaten hızım da düşmüş oluyor. konuyu açtığımdan bu yana neredeyse 1 sene geçmiş. 10 km çok ciddi bir enerji gerektiriyor, ilk başladığımdan bir miktar daha hızlıyım. ama bu hedefi, daha üst seviyeye taşımanın bu günkü enerji kapasitemle mümkün olmadığını fark ettim. yani çok daha hızlı bir 10 km yada aynı hızda daha uzun bir yol pek mümkün değil gibi. epey yoruluyorum. zaten tek koşmak da tabi bir motivasyon eksikliği yaratıyordur. bu enerjiyi karbonhidrattan( kompleks şekerden vs) karşılamak, daha uzun mesafe koşulacaksa daha güçlü kaslar gerektireceği için makul gelmiyor, çünkü yeterli hızda koşamıyorum o mesafede( 70 dk ayakta durmakla 90 dk ayakta durmanın farkı gibi). biraz araştırdım metabolizmayı yağ ile enerji üretecek şekilde eğitmek üzerine çalışmalar buldum. yani aslında en iyi enerji kaynağı hayvansal yağlarmış. tereyağı kuyruk yağı bitkisel olacaksa hindistan cevizi yağı. bunun olması içinde ketojenik diyet gerekliymiş. bakın dikkat zeytin yağı demedim*, yarı maraton koşmak için(21km) çok daha fazla bacak gücüne ihtiyacım olduğunu fark ettim ayrıca. kürek aleti sipariş ettim. bakalım fark yaratabilirmi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Metabolizmayı bozacan, çalışıyorsa kurcalama felsefesine göre hareket et, ayrıca sürekli koşarak enerjini israf etme, küresel ısınmaya ortak olma :D 

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Motoru 4000 devir sürersek ömrü kaç km olur? 2500 devirde sürersek ömrü kaç km olur? 

ya da 1500 devir ve 6500 devir ile de karşılaştırma yapabiliriz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bence ayni sey degil. 

Murat Sürmeli yazdı:

Metabolizmayı bozacan, çalışıyorsa kurcalama felsefesine göre hareket et, ayrıca sürekli koşarak enerjini israf etme, küresel ısınmaya ortak olma :D 

olabilirmi oyle birsey olmssin çünkü :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

43 yaşındayım, kendime uygun gördüğüm için 5 yıldır dış mekan koşusu yapıyorum. Mecbur kalmadıkça da bırakmadım, sabır ve süreklilik gerektiriyor. Uzun süre Haftada 4-5 gün koşuya çıktım, şimdilerde işten dolayı haftada 1-2 gün koşu yapabiliyorum. vücudu çok strese sokuyor özellikle asfalt koşular dizleri zorluyor.

IMG_20231219_200633.jpg

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

biraz araştırdım

2 akşam norveç haber bülteni takip et hayatın uzasın

• Mutlu 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Çağlar Bayur yazdı:

2 akşam norveç haber bülteni takip et hayatın uzasın

ademoğlu akıllı hayvan. Koşmamak için arabayı keşfetti mesela. Japonlar daha zeki, şanzımansız koşuyor, pardon gidiyor :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

şanzımansız koşuyor,

ss almıştım şanzıman var mış

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Motoru 4000 devir sürersek ömrü kaç km olur? 2500 devirde sürersek ömrü kaç km olur? 

ya da 1500 devir ve 6500 devir ile de karşılaştırma yapabiliriz

İşleyen demir ışıldarmış. Ben koşmaya uygun değilim mesela ama bisiklet ya da tepe tırmanışında iyiyimdir. Bu arada jimlastik yapan birinin normal insana göre kemik yoğunluğu yanılmıyorsam yüzde 9 gibi daha yüksek çıkmıştı programda (yüzde 16 da olqbilir bakın)

Bisikletçilerin kemik yoğunlukları daha düşğk çıktı.

İnsan hareket odaklı ve çok tutumlu metabolizması olan bir varlık. Kullanmadığı uzuva, kasa, kemiğe, beyine yatırım yapmaz. Hemen en az enerji harcayacağı şekle kadar köreltir. 

Ayı 3 ay uyur kalkar yaban domuzu döver. Ağaca çıkar vs.

Biz 2 hafta yatalım desteksiz ayağa kalkamayız. Kalksakta bel fıtığı oluruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Yücel Metin yazdı:

43 yaşındayım, kendime uygun gördüğüm için 5 yıldır dış mekan koşusu yapıyorum. Mecbur kalmadıkça da bırakmadım, sabır ve süreklilik gerektiriyor. Uzun süre Haftada 4-5 gün koşuya çıktım, şimdilerde işten dolayı haftada 1-2 gün koşu yapabiliyorum. vücudu çok strese sokuyor özellikle asfalt koşular dizleri zorluyor.

Bu ne hız?? Acaip bir durum. Benim icin hayal otesi. Bu hizi ancak iki km koruyabilirim bu halimde. Harikaymis.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Ben de bir ara karar verdim 1 gün koştum parktakı köpeklerin yüzünden daha da tekrar edemedim.

Koşarken yanınıza neler alıyorsunuz?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Macit Aliyev yazdı:

Ben de bir ara karar verdim 1 gün koştum parktakı köpeklerin yüzünden daha da tekrar edemedim.

Koşarken yanınıza neler alıyorsunuz?

ben ve öfkemi alıyorum. telefon olmuyor genelde. gps li saatim var. yazın küçük boy su alıyorum.

köpekler ilişmiyor. bizim oralarda köpekler insanlara saldırmıyorlar. herhalde insanların geçmişteki davranışları ile ilgili. sadece bir kere bizim mahallenin oralarda, parka giderken, sokakta yarım akıllı bir tip tehdit etti beni, baktım yanımda koşuyor hırlıyor, ama cesaret yok yeteri kadar.  niyeti kötü gençten birşey, önce bağırıp kovaladım peşindende bir küçük taş fırlattım. kuyruğu kıstırıp gitti. daha sonra hiç görmedim o köpeği. belkide toplayıp götürmüşlerdir tutarsız davranışlarından ötürü. koşu yaptığım park var, orada 5 6 köpek hep bulunuyor, parka gelen yabancı köpekleri kovalıyorlar. kediler de var yakınlarında birşey yapmıyorlar. zaten bezgin tipler. oynayan çocuklar koşanlar yürüyenler vs kesinlikle rahatça bulunuyoruz.

Macit Aliyev yazdı:

gel beraber koşalım?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Fikrim aynı, 40 yaş üstü yapılacak en güzel spor tempolu yürüyüştür ancak düz zeminde değil, dere bayır gezerek yürümektir. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

şehirde dağ bayır olsa... malesef uygulanabilir değil bana.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Doğan Arşiray yazdı:

şehirde dağ bayır olsa... malesef uygulanabilir değil bana.

Şehir dediğin Ankara, elbet yokuş bulursun. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yokuş bol tabi, doğa içinde bir yer yok. sokakta yokuş yürümenin mantığı yokki. parkta tartan pistte koşmayı tercih ederim.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mahmut Yıldız yazdı:

Fikrim aynı, 40 yaş üstü yapılacak en güzel spor tempolu yürüyüştür ancak düz zeminde değil, dere bayır gezerek yürümektir. 

Beyle mi?

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...