İçeriğe Yönlendir

Ford Ka Benzin Kokusu (veya Gaz Kokusu) ve Farklı Birkaç Sorun Hakkında

Görkem KİRPİ
Çözüme git Serkan Toker tarafından,

Recommended Posts

Görkem KİRPİ

Merhaba,

Bugün itibari ile aranıza katılmış bulunuyorum. Yeni ehliyet sahibi ve arabadan hiç ama hiç anlamayan biriyim. Bu sebeple tecrübe ve desteğinize ihtiyacım var.

Geçtiğimiz temmuz ayında araba kullanmayı öğrenmek ve ekonomik durumumun anca karşılaması sebebi ile 98 Model Ford Ka 1.3 Klimalı ve LPG'li bir araç satın aldım. Sanırım araba ile zamanında çok oynanmış. İç döşemenin kenarları vs hep sökük ve kablolar kedi bağırsağı gibi tıkıştırılmış. Sorunlara gelecek olursak çok fazla olmakla beraber öncelik sıralaması ile ;

Arabadan hiç anlamam ama ilk olarak yaz sıcaklarında mide bulandıracak kadar benzin veya gaz kokusu geliyor arabadan. Yüksek ihtimal benzin diye düşünüyorum. Gaz ile ilgili götürdüğüm tamirci herhangi bir gaz kaçağının olmadığını söyledi. Kış ayları geldikçe bu koku daha az hissedilir oldu ama hala hafif var. Yeni araba kullanmayı öğrendiğim içinde biraz devirli kullanınca koku artıyor bunu fark ettim. Bunun sebebi ne olabilir.? 

İkinci olarak arabayı 4-5 km bile kullansam park ettiğim an bir fan çalışmaya başlıyor. Kontağı yarım çevirdiğimde susuyor. kapattığımda geri başlıyor ve yazın bunun başında süre tuttum 13 dk sürdü susması bütün sokak dinliyor arabayı. Kışın daha kısa sürede susuyor. Bunun  sebebi nedir ve arabaya ne gibi zararı olur , akü vs biter mi?

Üçüncü olarak kalorifer petek temizliği yaptırdım fakat kalorifer son seviyede bile soğuk üflüyor bir türlü ısınmıyor bunun nedeni ne olabilir?

Dördüncü olarak klimada çalışmıyordu, bunun için kaçak var dendi kaynak yaptırdım ama bu seferde klima kompresörü yenmiş kitleniyor dendi. Bunun ikinci elini bulup taktırmam gerekiyormuş. Bunun nasıl temin edebilirim?

Son olarak daha yazacak küçük bir çok sorun olsa da sizin öncelikli baktırmam gereken önemli diyeceğiniz yerler nelerdir?

Belki önden yazmam gerekiyordu ama ben Bursa İnegöl ilçesinde ikamet ediyorum. Bütün tamir işlerini burada yaptırmaya çalışıyorum ama ne verim alabiliyorum ne de açıkçası ustalar bakmak istiyor araca. Bursa merkeze gitmeye ise korkuyorum tecrübem olmadığı için. Bana İnegöl sanayisinden önerebileceğiniz bir usta var mıdır ?Yoksa illa Bursa olmalı diyorsanız kime gidilmeli?

Abilerim @Çağlar Bayur@Sani Gerşon@Mehmet Ozyurek Ford Ka ile açılmış başlıklardaki yazılarınızı okudum. Oradan çıkarım yapıp bir şeyler düşündüm fakat dediğim gibi tecrübesiz olduğum için sonuç elde edemedim. 

Uygun olduğunuz bir vakit benim içinde sorularıma cevap olursanız çok sevinirim. Desteğinize , bilginize ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren

Öncelikle aramıza hoş geldin.

Kalorifer musluğu arızalı olduğu için ısıtmıyor,en sağlıklısı kalorifer musluğunu iptal ettirip vana taktırman bunun tek dezavantajı senede 2 kere manuel müdahale etmen gerekecek,

Klima kompresörünü çıkmacılarda bulabilirsin.

Fan muhtemelen arızalı bende hiç bu şekilde olmuyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hoş geldiniz. 

Öncelikle benzin kaçağı var mı, kontrol ettirmelisiniz. Araç lpg ile marş alıyorsa, benzin pompasının fişini çekip, yada sigortasının sökerek denenebilir. benzin pompası çalışmazken de koku geliyorsa, egzoz sisteminde kaçak vardır. 

Fanın çalışması ısı sensörüyle alakalı olabilir. Bazı araçlar bu şekilde davranabilir. Emsalleri böyle değil ise tesasata müdahale ederek böyle çalışması sağlanmış olabilir. kA'ların geneli nasıl davranıyor bu konuda bilgim yok açıkçası. 

Kalorifer sorunu büyük ihtimal musluk ile alakalıdır. Yada ılık üflüyorsa, soğuk hava girişi kapamıyor olabilir.. 

Klima kompresörü eskiden tamir edilirdi ancak artık o ustalar kalmadı maalesef. Muhtemelen çıkma yada alernatif uygun kompresör bulmalısınız. Örnek olarak ben qashqai'ye reno kompresörü takmıştım. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Görkem KİRPİ yazdı:

Arabadan hiç anlamam ama ilk olarak yaz sıcaklarında mide bulandıracak kadar benzin veya gaz kokusu geliyor arabadan. Yüksek ihtimal benzin diye düşünüyorum. Gaz ile ilgili götürdüğüm tamirci herhangi bir gaz kaçağının olmadığını söyledi. Kış ayları geldikçe bu koku daha az hissedilir oldu ama hala hafif var. Yeni araba kullanmayı öğrendiğim içinde biraz devirli kullanınca koku artıyor bunu fark ettim. Bunun sebebi ne olabilir.? 

İkinci olarak arabayı 4-5 km bile kullansam park ettiğim an bir fan çalışmaya başlıyor. Kontağı yarım çevirdiğimde susuyor. kapattığımda geri başlıyor ve yazın bunun başında süre tuttum 13 dk sürdü susması bütün sokak dinliyor arabayı. Kışın daha kısa sürede susuyor. Bunun  sebebi nedir ve arabaya ne gibi zararı olur , akü vs biter mi?

Üçüncü olarak kalorifer petek temizliği yaptırdım fakat kalorifer son seviyede bile soğuk üflüyor bir türlü ısınmıyor bunun nedeni ne olabilir?

Dördüncü olarak klimada çalışmıyordu, bunun için kaçak var dendi kaynak yaptırdım ama bu seferde klima kompresörü yenmiş kitleniyor dendi. Bunun ikinci elini bulup taktırmam gerekiyormuş. Bunun nasıl temin edebilirim?

Merhaba,

Hayırlı olsun.

1- Depo havalandırmasını kontrol edin. Benzin buharlaşamıyor muhtemelen, araç içine veriyor. Bununla beraber arka koltuk altı sağlam mı? Depo sağlam mı? Onlara bakmak lazım. Ayrıca ateşleme sistemi de kontrol edilmeli. Araç çiğ yakıyorsa da bu koku oluşur.

2- Burada kesinlikle elektriksel bi sıkıntı var. Fana muhtemelen manuel müdahele edilmiş. Bu araç stop ettiği an, fan da durmalı.

3- Kalorifer musluğu ya da kontrol paneli arızalı. Elektrik bilginiz varsa, musluğu kontrol edebilirsiniz. Kumanda soğuk konumdayken 12v gelmeli sürekli.

4- Çıkmacılara soracaksınız. @Serkan Toker yardımcı olabilir belki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Görkem KİRPİ yazdı:

Kontağı yarım çevirdiğimde susuyor. kapattığımda geri başlıyor ve yazın bunun başında süre tuttum 13 dk sürdü susması bütün sokak dinliyor arabayı. Kışın daha kısa sürede susuyor. Bunun  sebebi nedir ve arabaya ne gibi zararı olur , akü vs biter mi?

tofaş müşürü takılmış

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Görkem KİRPİ

Öncelikle buraya katılıp böyle bir sıcak karşılandığım için çok mutlu oldum. Gerçekten hoş buldum.

Hepinize tek tek öncelikle ilginiz , ardından verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

1- Benzin veya gaz kokusunu söylediğiniz şekilde kontrollerini sağlatarak çözmeye çalışacağım. En azından kendim bakabileceğim birkaç nokta var gibi duruyor. en öncelikli ve can sıkan sorun bu şu an bende. Bu arada @Sani GerşonBey arka koltuk altında bir yere baktılar ve burası sağlam dediler bir iki köpük vs sıkarak. 

2- Fan müşürü değiştirme işlemini yaptırmak bana ne kadar bir fiyat çıkarır? Bunun için illa sağlam bir usta olması gerekir mi? Orjinal müşür mü kullanılmalı , nasıl bir müşür takılmalı @Çağlar Bayur Bey ? Ses beni rahatsız ediyor.

3- Kaloroifer musluğunu kontrol ettireceğim. Ama sanki @Mehmet OzyurekBey'in dediği gibi soğuk hava girişi kapamıyor olabilir. Eksik bilgi verdim sanırım kalorifer hafifte olsa ılık üflüyor fakat soğuğa yakın. Temizletmeden önce buz gibi üflüyordu.

4-Kompresör için @Serkan TokerBey nasıl bir yol izlemeliyiz ? Siz yardımcı olabilirsiniz? Maliyet nasıl çıkar?

Şimdiden tekrar teşekkür ederim. Umarım sıkmıyorumdur.

Genel bir soruyu tekrar sormak istiyorum. İnegöl için veya en kötü Bursa için usta tavsiyeniz var mıdır? Araca gelen bir baktırmak istiyorum aslında.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Görkem KİRPİ yazdı:

Ses beni rahatsız ediyor.

Sesten ziyade, akü için endişelenmek lazım. Fan yanlış hatırlamıyorsam 15a çekiyor olmalı ki, 20-30dk sonra akünün yarısını tüketir. Marş basmaz muhtemelen.

Görkem KİRPİ yazdı:

Genel bir soruyu tekrar sormak istiyorum. İnegöl için veya en kötü Bursa için usta tavsiyeniz var mıdır? Araca gelen bir baktırmak istiyorum aslında.

Bursa için belki @Ersen Tapan yardımcı olabilir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

koku için egzos manifolduna baktırmalı , hem epg de hem de benzinde aynı ise, ayrıca benzin depo havalandırma hortumundan araç içine koku sızabilir. müşür işine motor ustası bakar, maliyeti bilemem

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Görkem KİRPİ yazdı:

Öncelikle buraya katılıp böyle bir sıcak karşılandığım için çok mutlu oldum. Gerçekten hoş buldum.

4-Kompresör için @Serkan TokerBey nasıl bir yol izlemeliyiz ? Siz yardımcı olabilirsiniz? Maliyet nasıl çıkar?

Klima kompresörü vardı diye hatırlıyorum, yarın bakar buraya yazarım..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Serkan Toker

@Görkem KİRPİ Kompresör var, lütfen 0544 637 00 08 numaralı hattan müşteri temsilcimiz ile iletişime geçiniz, sağlıklı günler dilerim. :) 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Görkem KİRPİ
Serkan Toker yazdı:

@Görkem KİRPİ Kompresör var, lütfen 0544 637 00 08 numaralı hattan müşteri temsilcimiz ile iletişime geçiniz, sağlıklı günler dilerim. :) 

@Serkan Toker Bey , belirttiğiniz numara ile iletişime geçtim . Pazartesi günü görsel göndereceğim. Bunun üzerinden konuşup anlaşacağız :) Teşekkür ederim tekrardan

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ersen Tapan yazdı:

Bu konuda @Fatih Evcin varken bana laf düşmez. Sanayi ondan sorulur.:help:

Bursa'ya gelirse küçük sanayide yardımcı olmaya çalışırım  :) 

@Görkem KİRPİ İnegöl tamir açısından biraz şanssız ama orada da bir kaç iyi usta varmış, onları tespit edip eğer hiç tecrüben yoksa benim arkadaşlarımdan yanına refakatçi gönderirim :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile klima kompresörü değişimi için ön paneli kesebilirler bilginize veya motoru indirilebilir

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile klima kompresörü değişimi için ön paneli kesebilirler bilginize veya motoru indirilebilir

Yok daha neler :) Kompresör çıkıyordu motor inmeden. Ön panelde ne varsa sökülüyordu ama.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Yok daha neler :) Kompresör çıkıyordu motor inmeden. Ön panelde ne varsa sökülüyordu ama.

teori başka pratik başka biz baştan yazalım da

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Görkem KİRPİ
Fatih Evcin yazdı:

Bursa'ya gelirse küçük sanayide yardımcı olmaya çalışırım  :) 

@Görkem KİRPİ İnegöl tamir açısından biraz şanssız ama orada da bir kaç iyi usta varmış, onları tespit edip eğer hiç tecrüben yoksa benim arkadaşlarımdan yanına refakatçi gönderirim :) 

@Fatih Evcin Bey, hiç tecrübem yok ve İnegöl sanayide oradan oraya savuruyorlar açıkcası. Eğer sizin çevrenizden bana yardım edebilecek birileri varsa iletişime geçebilirsem çok sevinirim :) . Bursa'ya gelme şansım maalesef pek olmuyor

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Görkem KİRPİ yazdı:

@Fatih Evcin Bey, hiç tecrübem yok ve İnegöl sanayide oradan oraya savuruyorlar açıkcası. Eğer sizin çevrenizden bana yardım edebilecek birileri varsa iletişime geçebilirsem çok sevinirim :) . Bursa'ya gelme şansım maalesef pek olmuyor

İnegöl'de sana tamirci buldum tanıdık. Sorunlarında yardımcı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Görkem KİRPİ
Fatih Evcin yazdı:

İnegöl'de sana tamirci buldum tanıdık. Sorunlarında yardımcı olacaktır.

@Fatih Evcin Fatih Bey çok teşekkür ederim :) nasıl iletişime geçebilirim, dükkan adı adresi vs belli midir?

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Ali usta 0534 413 70 16 Mehmet abinin selamını ileteğiz.

0541 874 90 25 kafkaz oto.

iki usta ile de ben görüştüm senden bahsettim müsait zamanda bakacaklar. Telefonla iletişime geçebilirsin. Kolay gelsin.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...