İçeriğe Yönlendir

Corolla 2021 Far Aydınlatması Güçlendirme

Necat Ertan

Recommended Posts

Doğan Arşiray
Cem Işık yazdı:

Aynen 3 inch bi led projektör takıldı benim arabaya, orijinal halojenli hali ile arada uçurumlar var resmen . 

hella marka orijinal bixenun gözünü seveyim... araç 2010 w204 180K

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Cem Işık yazdı:

Aynen 3 inch bi led projektör takıldı benim arabaya, orijinal halojenli hali ile arada uçurumlar var resmen . 

projektör dediğimiz merceğin kendisi mi abi? Halojen mercek ile aralarındaki yapısal fark nedir?

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

projektör dediğimiz merceğin kendisi mi abi? Halojen mercek ile aralarındaki yapısal fark nedir?

Bunda halojen gibi mercek var ancak içerde değişebilen bir ampul yok, içerde led entegresi var. Bozulur ise komple mercek alıp değişmek gerekiyor :)

B54122F6-8BCC-49BE-8EB9-80357998B90D.jpeg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Cem Işık yazdı:

Bunda halojen gibi mercek var ancak içerde değişebilen bir ampul yok, içerde led entegresi var. Bozulur ise komple mercek alıp değişmek gerekiyor :)

B54122F6-8BCC-49BE-8EB9-80357998B90D.jpeg

led far donanımı da böyle bir şey mi? Onlarda da sadece led ampül değişmiyor değil mi? Bütün oluyor her şey

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

led far donanımı da böyle bir şey mi? Onlarda da sadece led ampül değişmiyor değil mi? Bütün oluyor her şey

Bildiğim kadarıyla öyle olmalı oem ledli otomobiller de. 
aşağıdaki ilanı şimdi buldum, mercek ile led entegre bölümü ayrı, değiştirilebiliyormuş.

F248A65F-1B06-48D2-858E-922C96E1BF37.jpeg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Celal Aydın yazdı:

Çok istiyorum ben de. 5-6k fiyat istiyorlar, ama değer gerçekten. 

Yahu 7k fiyat çektiler Ankarada, iyi yaptıralım dedik, 3 haftadır sıra bile vermediler, yok şu parça eksik onu bekliyoruz, yok ustaya sorup geri dönecem vs, anlamadım ben bu işi. Bu tarz ustaları da sevemedim bir türlü, sanırsın beyin cerrahı :onder:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

led ampülün yola aydınlatma yapabilmesinin fiziksel mantığı aynadır, led ışığı bir yüzeye çarpar oradan yola yansır, aslında halojende de aynı, far tasından gelen ışık yolu aydınlatır lakin led bu mercekteki gibi kullanılmaz ise dağ taş hava toprak yer yer aydınlanır, yol hariç , sokak lambası gibi bol ama yaygın atar ışığı

Murat Sürmeli yazdı:

7k fiyat çektiler Ankarada

normal o seviyede aşağı yukarı , iyi aydınlatma iyi paradır

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Murat Sürmeli yazdı:

Yahu 7k fiyat çektiler Ankarada, iyi yaptıralım dedik, 3 haftadır sıra bile vermediler, yok şu parça eksik onu bekliyoruz, yok ustaya sorup geri dönecem vs, anlamadım ben bu işi. Bu tarz ustaları da sevemedim bir türlü, sanırsın beyin cerrahı :onder:

Kocaelinde Official Led Xenon diye firma var, çatır çıtır çalışıyorlar maşallah. Ben ordan aldım fiyatı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Celal Aydın yazdı:

Kocaelinde Official Led Xenon diye firma var, çatır çıtır çalışıyorlar maşallah. Ben ordan aldım fiyatı. 

Benim arabaya da o firma yaptı montajı :)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

led ampülün yola aydınlatma yapabilmesinin fiziksel mantığı aynadır, led ışığı bir yüzeye çarpar oradan yola yansır, aslında halojende de aynı, far tasından gelen ışık yolu aydınlatır lakin led bu mercekteki gibi kullanılmaz ise dağ taş hava toprak yer yer aydınlanır, yol hariç , sokak lambası gibi bol ama yaygın atar ışığı

normal o seviyede aşağı yukarı , iyi aydınlatma iyi paradır

merceksiz fara takılan halojen karşıdan gelenin gözünü kör etmiyor. Led ediyor. İkisi de ampül. İkisi de aynalarla yola yansıtılıyor. İkisi de ışık. 

led merceğin farkı başka bir şey olmalı. Işığın dağılımı halojen gibi değil. Değişik

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

merceksiz fara takılan halojen karşıdan gelenin gözünü kör etmiyor. Led ediyor. İkisi de ampül. İkisi de aynalarla yola yansıtılıyor. İkisi de ışık. 

led merceğin farkı başka bir şey olmalı. Işığın dağılımı halojen gibi değil. Değişik

Ledde ışık minicik bir noktadan (3-4 mm gibi)çıkıp odaklanıyor. Mercek de o odağa göre imal edilmiş.  Halojende ışık kaynağı daha büyük . Koca far tasının içinde yansıyıp iyice büyüyor. Benim düz mantığım anca bu kadar yetti izaha:)

Çağlar Bayur yazdı:

iyi aydınlatma iyi paradır

Her kuruşu hakediyor neticesi, led takıldıktan 2 gün sonra kütahyaya gittim iş icabı (inegöl yolundan), sabah 4 gibi hareketle. Dağ yollarında kör karanlıkta gündüz gibi görüşe sahip olmanın değeri paha biçilemez.. Arayıp montaj yapan adamlara teşekkür etmek geçti içimden.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Cem Işık yazdı:

Ledde ışık minicik bir noktadan (3-4 mm gibi)çıkıp odaklanıyor. Mercek de o odağa göre imal edilmiş.  Halojende ışık kaynağı daha büyük . Koca far tasının içinde yansıyıp iyice büyüyor. Benim düz mantığım anca bu kadar yetti izaha:)

Başka bir şey olmalı. Bence lux değerleri de önemli ama ışığın frekansı veya bilgimizin yetmediği ışığın farklı özellikleriyle ilgili bu durum. Odak noktası azcık şaşsa ışığın karşıdan gelenin gözüne yine vurmaması lazım çünkü far içi aynaların ışığı yansıttığı yer bellli. Sabit. Çözemedim bu işi

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ledin ışık üreten yüzeyi halojen flamanından büyük olduğu sürece göz alacaktır çünkü ışık ışınları reflektörde dağılıyor. incecik ledli olanlarda göz alma olmuyor. aslında halojen de de heryere ışık dağılıyor ama ışık akısı düşük. rahatsız etmiyor.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Başka bir şey olmalı. Bence lux değerleri de önemli ama ışığın frekansı veya bilgimizin yetmediği ışığın farklı özellikleriyle ilgili bu durum. Odak noktası azcık şaşsa ışığın karşıdan gelenin gözüne yine vurmaması lazım çünkü far içi aynaların ışığı yansıttığı yer bellli. Sabit. Çözemedim bu işi

Halojendeki kadar parlaklıkta LED taksan ve aynı boyda yüzeyi olsa gözünü almaz karşıdakinin, ama sen 4-5 kat daha aydınlık bir LED taktığın için saçılımlar bile göz alıyor, mercek olmayınca saçılım da çok oluyor ne yazık ki

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Cem Işık yazdı:

Benim arabaya da o firma yaptı montajı :)

Bir gün tepem atarsa söküp yollayacağım :D 

Temiz çalışıyorlar.

Murat Sürmeli yazdı:

Halojendeki kadar parlaklıkta LED taksan ve aynı boyda yüzeyi olsa gözünü almaz karşıdakinin, ama sen 4-5 kat daha aydınlık bir LED taktığın için saçılımlar bile göz alıyor, mercek olmayınca saçılım da çok oluyor ne yazık ki

Düzgün bir halojen farlı araçla, her türlü yol şartlarında, gözlerim yorulmadan rahat bir yolculuk edebilirim.

Işık rengi soğudukça, yani Kelvin değeri arttıkça, kötü hava şartlarında olumsuz etki yaratıyor, düzgün bir dağılım, yani homojenlik şart oluyor, onu da mercekler çözüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
Necat Ertan yazdı:

2021 Hybrid aracımda HIR2 9012 tipli ampul kullanılıyor.   Bu farların aydınlatmasını güçlendirme ve mümkünse daha beyaza yakın bir tona döndürme imkanı var mı?  Önceki aracıma serviste beyaz far kiti diye necvox marka bir ampul takmışlardı.  Sonuç görüş önemli ölçüde azalmıştı.  

Bu konudaki tavsiyelerinizi rica ederim.

Necat Bey,

Ben linkteki ürünü aldım. Aracım Flame X-Pack. Maalesef led far orjinalinde yok. Passion paketlerde var sanırsam. Ben Corolla'nın merceğinden memnun değilim. Kırık ve dağınık bir ışık yayması var. Ben de daha güçlü ışık yayması için linkteki led ampülü aldım. Daha önceki aracım Megane'dı. Onun mercekleri harikaydı gerçekten. Megane'a Stark marka H7 led far almıştım. Toyota'nın Hir 9012 model ampülünü üretmiyor Stark maalesef. Böyle olunca Philips aldım. Genel anlamda memnunum. 

https://www.n11.com/urun/philips-led-xenon-zenon-h4-h7-h8-h11-h16-9005-9006-hir2-205174741-19068651?magaza=otovera

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
Enes Talha Tüfekçi yazdı:

Necat Bey,

Ben linkteki ürünü aldım. Aracım Flame X-Pack. Maalesef led far orjinalinde yok. Passion paketlerde var sanırsam. Ben Corolla'nın merceğinden memnun değilim. Kırık ve dağınık bir ışık yayması var. Ben de daha güçlü ışık yayması için linkteki led ampülü aldım. Daha önceki aracım Megane'dı. Onun mercekleri harikaydı gerçekten. Megane'a Stark marka H7 led far almıştım. Toyota'nın Hir 9012 model ampülünü üretmiyor Stark maalesef. Böyle olunca Philips aldım. Genel anlamda memnunum. 

https://www.n11.com/urun/philips-led-xenon-zenon-h4-h7-h8-h11-h16-9005-9006-hir2-205174741-19068651?magaza=otovera

Şu anda bu ürün satışta Stark marka. Biraz pahalı ama :(

https://www.trendyol.com/stark/hir2-9012-full-power-360-serisi-led-far-ampulu-p-439339454

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Far reflektörleri (mercekli ya da merceksiz) mikron hassasiyetinde yansıma yüzeyine sahip olacak şekilde tasarım yazılımları ile üretiliyor. İstenmeyen renklerin ayrıştırılması da mümkün. Ampulün duruş açısındaki 1 derecelik değişiklik bile fark oluşturur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...