İçeriğe Yönlendir

Şirket Aracı Trafikten Men Edildi

Murat Sahın

Recommended Posts

Fatih Evcin
Oğuzkan Erışık yazdı:

Benim araba

şu anda sende hangi araba var?

hızlısın çok ne aldın ne sattın anlayamıyoruz :D 

Edit: yada araba mı var? :D 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Fatih Evcin yazdı:

şu anda sende hangi araba var?

hızlısın çok ne aldın ne sattın anlayamıyoruz :D 

Edit: yada araba mı var? :D 

Astraya biniyorum şuan 😀

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Sahın yazdı:

Şirkette personel servisi olarak citroen marka 8+1 kişilik ruhsatta otomobil geçen şirketimiz adına tescilli araç kullanıyoruz. Sabah aracı kullanan arkadaş aradı polis çevirdi aracı bağlıyorlar diye. Çevirme noktasına gidip polisle görüştüm, otomobil ruhsatlı şirket aracı ile personel taşımacılığı yapılamayacağı, KTK 2/3-A'ya göre işlem yapıldığı bilgisini verdiler. Araç 60 gün trafikten men edildi. Baya ısrar ettim cezamızı yazın aracı verin diye, kabul etmediler. Şahsi araç olunca hatır taşımacılığı, şirket aracı olduğunda ise korsan servis oluyormuş. 20 bin küsür ceza yazıldı, o kısmında değilim, ödesin şirket ama aracımızı otoparktan alma imkanımız yok mu?

Çağlar abiden ödünç aldığım vesile ile, Ankara'da sırf bu konu için ekip görevlendirilmiş. Yegane vazifeleri anlattığım hadisedeki gibi araçları bulmakmış. 

YUH resmen. 

Deli dumrul vaziyeti. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Süleyman Can yazdı:

..

Büyükşehir olmanın dezavantajları sanırım ama doğru olanı yapıyorlar. Keşke her zaman her yerde uygulansa tabi...

Burada mesele yolcular araç sahibi  şirkette mi çalışıyor önemli. Polisin onu kontrol etmesi ve bu tutmuyorsa ceza kesmesi lazım. Kendi personelini bindiremeyecek ise 8+1 araca bir şirket nasıl binecek? 2 kişi olsa yine taşımıyor mu personeli? Taşımak nedir? 

Şiddetle kınıyorum. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Mehmet Göktürk yazdı:

Kendi personelini

Şirket kendi aracı ile kendi personelini taşıyamıyor.

Garip diyecem de, körler ülkesinde görmek yasaktır.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Binek olmak şartıyla şirket aracı personel taşıyabiliyor. Hatır taşımacılığı deyip işlem yapmıyorlar. 

Şirket otomobil olmayan kendi aracı ile taşıyacaksa 9+1 istiyorlar.  

cGhvdG9zL3JlZ2lzdGVyZWRfcGhvdG9zLzEwMTczLXlvcnVtbGFyaS1va3VtYXlhLWdlbGRpbSwtY2VraXJkZWstY2l0bGV5ZW4tYWRhbWxhLmpwZw.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Süleyman Can yazdı:

Binek olmak şartıyla şirket aracı personel taşıyabiliyor. Hatır taşımacılığı deyip işlem yapmıyorlar. 

Şirket otomobil olmayan kendi aracı ile taşıyacaksa 9+1 istiyorlar.  

cGhvdG9zL3JlZ2lzdGVyZWRfcGhvdG9zLzEwMTczLXlvcnVtbGFyaS1va3VtYXlhLWdlbGRpbSwtY2VraXJkZWstY2l0bGV5ZW4tYWRhbWxhLmpwZw.jpg

Neden 9+1 nedir onlar kelaynak sürüsü mü. Bilim dışı..

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Garip işler. Demekki bu tarz işlere girmeden önce emmiyetten bilgi almak lazım. Yoksa yönetmelikler çok karışık

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Garip işler. Demekki bu tarz işlere girmeden önce emmiyetten bilgi almak lazım. Yoksa yönetmelikler çok karışık

Bende en başından hiç uğraşmayalım, anlaşalım bir firma ile olsun bitsin demiştim. 

Bugün genel müdür hadi belediyeye git arabayı çıkart diyor, dedim kanun maddesi net, ne çıkartması :elveda:

Mehmet Göktürk yazdı:

Hocam mesele şurada aslında, 8+1 olan ruhsatta hususi otomobil geçiyor. 9+1 olan ticari minibüs. Esasen ikisi de minibüs. 

Adamlar da diyor ki yolcu ya da personel taşıması yani servis için ticari minibüs al git belediyeden gerekli izinleri al ondan sonra taşı. 

Biz her zamanki gibi kuralların etrafından dolaşmaya çalışıyoruz. Yani teknik olarak adamlar haklı. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Murat Sahın yazdı:

Bende en başından hiç uğraşmayalım, anlaşalım bir firma ile olsun bitsin demiştim. 

Bugün genel müdür hadi belediyeye git arabayı çıkart diyor, dedim kanun maddesi net, ne çıkartması :elveda:

Hocam mesele şurada aslında, 8+1 olan ruhsatta hususi otomobil geçiyor. 9+1 olan ticari minibüs. Esasen ikisi de minibüs. 

Adamlar da diyor ki yolcu ya da personel taşıması yani servis için ticari minibüs al git belediyeden gerekli izinleri al ondan sonra taşı. 

Biz her zamanki gibi kuralların etrafından dolaşmaya çalışıyoruz. Yani teknik olarak adamlar haklı. 

Ticari araç olunca aracın kendi belgesi ayrı şoförün kendi belgesi ayrı. ( Haracı ayrı yani)

Hatır taşımacıligi kavramını bu forumda duydum. :)

ama ticari yolcu taşımacılığına merakım çok. O yüzden ehliyeti büyüttüm src1 aldım hatta karambol olur bı tako ya kart takmak lazım olur diye dijital ehliyetim bile var. :P  şu mazot krizi çıkmasa bı Travego üzerinde olabilirdim.

Src bile bı sürü mevzuat vs var.  Ki şirketin d belgesi mevzuatini  bilen şoförü vs derken  basit bı işe git gel servisi çok karmaşık hale gelebilir 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Hatır taşımacıligi kavramını bu forumda duydum.

kanunda yazan bir kelime

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Mehmet Göktürk yazdı:

Neden 9+1

Ağam öyle emretmiş, hikmetinden sual olunmaz. :tap2:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

kamyonetler 3+1 iken aynı kasa aynı yapı binek ruhsatlılar 4+1 mesela.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar Bayur yazdı:

kanunda yazan bir kelime

Hatır çeki yazmak gibi bişi mi ki :P

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Hatır çeki yazmak gibi bişi mi ki :P

gibi ama çekten içeri çekerler adamı

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Sahın yazdı:

Peki bu araca kim binecek 9 kişi? Ben onu anlamadım? Yahut 5 kişi olaydı personel taşısaydı ?

Murat Sahın yazdı:

Peki servis değil ama cumaya yemeğe gidiyorsunuz. Yine yasak mı? Yahut müşteriye servise tamire?

Bu arabaya devlet kimin binmesini bekliyor? 7 çocuklu şirket sahibi binse daha kötü çünkü iş için değil.. şirket aracı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

Peki bu araca kim binecek 9 kişi? Ben onu anlamadım? Yahut 5 kişi olaydı personel taşısaydı ?

Peki servis değil ama cumaya yemeğe gidiyorsunuz. Yine yasak mı? Yahut müşteriye servise tamire?

Bu arabaya devlet kimin binmesini bekliyor? 7 çocuklu şirket sahibi binse daha kötü çünkü iş için değil.. şirket aracı.

Şöyle oluyor abi, diyelim araç Mehmet Göktürk adına tescilli. İçine 6 arkadaş bindik, bir kişi de kullanıyor, etti 7 kişi. Çevirdiler, hatır taşımacılığı. Sorun yok. Ama şirket adına tescilli araçla hatır taşımacılığı olmuyormuş. Bizim araç logolu falan olunca direk durdurmuşlar zaten. Cumaya yahut yemeğe gitmek içinde durum aynı, Mehmet Göktürk adına tescilli ise sorun yok, Göktürk A.Ş. adına tescilli ise trafikten men+ceza.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Ticari araç olunca aracın kendi belgesi ayrı şoförün kendi belgesi ayrı. ( Haracı ayrı yani)

Hatır taşımacıligi kavramını bu forumda duydum. :)

ama ticari yolcu taşımacılığına merakım çok. O yüzden ehliyeti büyüttüm src1 aldım hatta karambol olur bı tako ya kart takmak lazım olur diye dijital ehliyetim bile var. :P  şu mazot krizi çıkmasa bı Travego üzerinde olabilirdim.

Src bile bı sürü mevzuat vs var.  Ki şirketin d belgesi mevzuatini  bilen şoförü vs derken  basit bı işe git gel servisi çok karmaşık hale gelebilir 

Hatır taşımacılığı kavramı şu aslında, diyelim beni arabana aldın, aynı yere gidiyoruz, yada beni bir yere bırakacaksın, ya da bir yerden aldın, bu hatır taşımacılığı. Arkadaş olarak aldın beni. Ama mesela sana dedim ki al şu 300'ü beni havalimanına bırakıver, polis durdurdu, aynen böyle anlattık, korsan taksiden trafikten men+ceza :D

Yani beyan da önemli. 

Bizdeki temel sorun şirket adına kayıtlı 8+1 otomobil ruhsatlı minibüs ile tamamı yaka kartlı personellerin işe götürülüyor olması. Hatta aracın bağlandığı yerden personelleri kendi aracımla alıp işyerine götürdüm, polis "eğer şirket aracı ile gelip alsaydın geldiğin aracı da bağlardım, şahsi aracın olduğu için hatır taşımacılığına giriyor" dedi. Öyle düşün. 

Aslında temel sorun 8+1 kapasiteli araçta. Şirketler bu araçları bir çok şeyden muaf olmak için kullanıyor. Herkes servis olarak kullanıldığını biliyor. K belgesi, psikoteknik, src, belediye izinleri vb. bir çok şeyden muaf. Hız sınırı otomobil, muayene iki yılda bir. Ama herkes bu araçların şirketlerde servis amaçlı kullanıldığını biliyor.  Araç 9+1 veya daha çok koltuklu ve minibüs olsa online başvuru sistemi var, gerekli evrakları tamamlayıp başvuruyorsun, onay veriliyor. Sonra kayıtlı servis oluyor.

O.Yücel Çetin yazdı:

Geçmiş olsun, 60 gün şafak sayılacak...

Ben kendi aracımla gidip geldiğim için benim açımdan bağlayıcılığı yok :) Sadece aracın yedieminden 60 günden önce çıkmayacağını ve cezaya itiraz etmenin işe yaramayacağını anlatabilmem biraz uzun sürdü. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Sahın yazdı:

Şöyle oluyor abi, diyelim araç Mehmet Göktürk adına tescilli. İçine 6 arkadaş bindik, bir kişi de kullanıyor, etti 7 kişi. Çevirdiler, hatır taşımacılığı. Sorun yok. Ama şirket adına tescilli araçla hatır taşımacılığı olmuyormuş. Bizim araç logolu falan olunca direk durdurmuşlar zaten. Cumaya yahut yemeğe gitmek içinde durum aynı, Mehmet Göktürk adına tescilli ise sorun yok, Göktürk A.Ş. adına tescilli ise trafikten men+ceza.

Sorun nasıl olmaz diye sormuyorum....

bu aracı şirketin almasına izin vermişler..nasıl kullanılmasını hedeflemişler? (devlet)

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

80 kişi kapasiteli belediye otobüsüne 200 kişi serbest, denetimli minibüs ayakta yasak. 

Oturuyor muyuz? Ayakta mı?

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

Sorun nasıl olmaz diye sormuyorum....

bu aracı şirketin almasına izin vermişler..nasıl kullanılmasını hedeflemişler? (devlet)

Onu bende merak ediyorum :) Bir kişi binecekse neden 8+1 araç olsun?

İlkay Başaran yazdı:

80 kişi kapasiteli belediye otobüsüne 200 kişi serbest, denetimli minibüs ayakta yasak. 

Oturuyor muyuz? Ayakta mı?

O ayrı, bunu polisle de tartışmışlığım var. Sıhhiyede çevirdiler, emniyet kemeri takmadığım için ceza yazmaya kalktılar. Dedim kardeşim otobüste ayakta biniyor insanlar, sen bana kemer soruyorsun. Tabi sonuç pek değişmemişti ama olsun :D 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
İlkay Başaran yazdı:

Anarşik misin sen?

Esefle kınıyorum seni, yeni mi anladın bunu?

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Fiat Fiorino ve şirket adına tescilli. Kamyonet ruhsatlı.

İçinde 7 tane adam var. Ve bu şirket servisi olarak çalışıyor çevirmeye girdiler bağlamadılar da.

Hatır matır işlemedi. Zaten sayılmaz da işte. 

Ama sonradan araca borç sebebiyle haciz koymuşlar. Köşe bucak kaçarak gidebildiği yere kadar gittiler. 

Sonra araç motor yedi  ve çekici üstünde sanayiye giderken polis çevirdi araç hacizli diye bağladılar aracı. 

Ve bu aracın sürücüsü sevgili eniştem :D 

Hatta araç hacizli diye sigorta şirketler sigorta yapmak istemedi ne alaka ise. Sonra da bir şekil yapıldı. 

Tabi firma araçsız kalınca aylık araç kiralamak zorunda kaldı ve sevgili iniştecuğum keyfi yerinde clio ile servis çekmeye devam ediyor. Ama hatır taşımacılığı ile :exc1::hohoho::bravo:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...