İçeriğe Yönlendir

2011 Ford Mondeo Su Eksiltme Ecoboost Selective 1.6 160 Beygir

Çetin ÇAM
Çözüme git Çetin ÇAM tarafından,

Recommended Posts

Çetin ÇAM

Merhabalar;

Aracımda ilgili sıkıntıyı yazıp sizden bilgi yardım talep ediyorum.

Aşağıda yazdıklarımda hatalı bir cümlem varsa şimdiden özür olsun.

Çok uzun tuttum ciddi yönlendirmeye ihtiyacım var.

2011 Ford Mondeo Su Eksiltme Ecoboost   Selective 1.6 160 Beygir.  Gerçekten beğenerek severek kullanıyorum Konfor tutuş. Performansı bende çoğu şeyi görmezden getiriyor.

Aracı çalıştırayım dedim motor arıza uyarısı verdi.

Kaputu açtım su eksiltmiş tamamladım arıza ortadan kalktı.

Fakat 400-600 diyeyim ortalama Km de böyle yaklaşık 1 büyük çay bardağı kadar  eksiltme yapıyor.Su depsounda yağ.  Yağ da ise su karışımı yok. Hararet yok çünkü uyarı veriyor.

Yetkili Servise gittim aracı bıraktım sonra beni aradılar. Araç ne zamandan beri  böyle dediler . Durumu izah ettim.

Teste tabi tuttular. (Bana Kompozit dediler ama yanlış yazmiş olabilirim.)

Aracınızda blokta su kaçağı var dediler.

Su depsounda yağ.  Yağ da ise su karışımı yokmuş.

Aracın egzozla ilgili test yapmamışlar.

Servis yetkilisi açmadan bilemeyiz dediler .ve biz bu tarz motorları tamir etmeyip yeni motor takılıyor dediler.

Yaptırmadım çıktım.

Ama aracın diğer  bakımlarını yaptırdım (Yağı değiştirdim.Su yerine antifiriz koydular)

Ecoboostta bu tarz olay çok olmuş yine siteden yazdım Ali bey iyi niyet kapsamında geri çağırma yapıp gerekli işlemleri yapıyorlarmış.

Ben Fordu aradım iyi niyet kapsamında  araca  daha önce böyle bir işlem uygulanmış.

Başka Ford yetkili servisi aradım. Bana abi teste tabi tutacağız  1 hafta veya 10 gün bırakmanız lazım dediler. Bende diğer servisin yaptıklarını anlattım. Abi onların sonucu ile aynı çıkabilir dediler.

Şimdi ben eksiltme yaptıkça uyarı veriyor ve tamamlayıp gidiyorum.

Okuduktan sonra bana gerek parça gerekse usta tavsiyesi yapar mısınız.

Sitelere bakıyorum ecoboostla ilgil parçalara  biraz yüreğime su serpiyor.

Ama kim yapabilir bilemiyorum. Youtube video seyrettikçe tuhaf oluyorum.

Saygılarımla,

Şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

çok iç açıcı bir tamir yöntemi yok, blok tespitinin doğru olması drumunda sandık motor takılıyor, yeni nesil euro5 ten sonra birçok motorda rektifiye yapacak pay yok zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Blokta çatlak var ve soğutma suyu egzozdan tahliye oluyor.  Komple sandık motor değişecek maalesef, 2 el blok bulursanız da yeni motor gelse de aynı risk altındasınız maalesef.

Bende 1.6 Ecoboost 182hp C-Max varken aynı durumu yaşadım, suya Liqui Moly blok çatlak gidericisi ilave ettim, bu sorun çözüldü ama bu kez de suyun dolaştığı kanallarda daralma oldu komple soğutma sıvısını boşaltıp 2 kez antifriz ekledik. Kısmen çözüldü sorun ama ciddi risk altındasınız

Fordun ilk bir kaç seri ürettiği Ecoboost motorlar maalesef sıkıntılı. 1.5 ve yeni 1.0'lar bilmiyorum, umarım daha iyidir. Uzun süredir VAG seri araçlar kullanıyorum, sorunsuz değiller ama cam suyuna bitti sensörü koyup soğutma sıvısına koymayacak kadar amatör değiller en azından.

Bu güne değin 7'si Mondeo olmak üzere 10'dan fazla Ford kullandım, son aracımda Ford genel merkezi ile akraba olacak seviyede yazışmalar yaptım ve yıldım artık. Kesinlikle arabasının arkasında değiller hele ki Otosan hiç değil.

Selamlar, Saygılar 

Ali

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM
Ali Karadağ yazdı:

Blokta çatlak var ve soğutma suyu egzozdan tahliye oluyor.  Komple sandık motor değişecek maalesef, 2 el blok bulursanız da yeni motor gelse de aynı risk altındasınız maalesef.

Bende 1.6 Ecoboost 182hp C-Max varken aynı durumu yaşadım, suya Liqui Moly blok çatlak gidericisi ilave ettim, bu sorun çözüldü ama bu kez de suyun dolaştığı kanallarda daralma oldu komple soğutma sıvısını boşaltıp 2 kez antifriz ekledik. Kısmen çözüldü sorun ama ciddi risk altındasınız

Fordun ilk bir kaç seri ürettiği Ecoboost motorlar maalesef sıkıntılı. 1.5 ve yeni 1.0'lar bilmiyorum, umarım daha iyidir. Uzun süredir VAG seri araçlar kullanıyorum, sorunsuz değiller ama cam suyuna bitti sensörü koyup soğutma sıvısına koymayacak kadar amatör değiller en azından.

Bu güne değin 7'si Mondeo olmak üzere 10'dan fazla Ford kullandım, son aracımda Ford genel merkezi ile akraba olacak seviyede yazışmalar yaptım ve yıldım artık. Kesinlikle arabasının arkasında değiller hele ki Otosan hiç değil.

Selamlar, Saygılar 

Ali

Ali  bey iyi servis egzozdan su tahliyesini kontrol etmemisler. Serviste yaptirsam dünya para .Piyasada hayli parça var kimi garantili kimisi çıkma.  Bunu çözecek bir usta bulabilirsem yaptiracagim.

Sizinle bu konuyu daha once yazistik. Sizden sonra fordu aradim iyi niyet kapsaminda geri çağırmaya giriyor mu diye. Evet araciniz bu kapsamda dediler ancak Adana da daha once çağrılmış ve yapılmış dediler. Sonra bakimlarini yaptırdığım yetkili servis aradi beni ford yönlendirme yapmis ama nafile.

Benim 7 aracim oldu 7 side monde idi memnunum ancak bu olay sıkıntılı. 

İmkanınız varsa ise telden görüşelim mi

0 532 724 4691

Selamlar Saygılar benden

Çağlar Bayur yazdı:

çok iç açıcı bir tamir yöntemi yok, blok tespitinin doğru olması drumunda sandık motor takılıyor, yeni nesil euro5 ten sonra birçok motorda rektifiye yapacak pay yok 

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Geçmiş olsun hocam. Ben bir konuyu anlamadım. Ford iyi niyet kapsamında ise aracınız servis ne fiyat çıkarıyor sandık motora?

Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM
Tayfun Aydın yazdı:

Geçmiş olsun hocam. Ben bir konuyu anlamadım. Ford iyi niyet kapsamında ise aracınız servis ne fiyat çıkarıyor sandık motora?

Teşekkür ederim.Bana Adana da aracim soğutma ile ilgili parçalarının değiştiği ve iyi niyet kapsaminda yapildigigi söyleniyor. 

Benimde kafam tamamen karışık bu kapsamda yapildiysa servis tarafindan garantili olmasi gerekmez mi veya sorun çözülmüş olmasi gerekmez mi diye düşünüyorum. Bana yanlis bilgi vermiyorlarsa şayet. 

Adana Gizerler servisini arayacagim.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kaçağın nereden olduğunu bulmak ve çözüm bulmak çok zor. Belki imkansız. Şimdiden kaçak sorunu için harcayacağınız para ile motor değişimi için harcayacağınız parayı kıyaslayın bence. 

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Çetin ÇAM
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kaçağın nereden olduğunu bulmak ve çözüm bulmak çok zor. Belki imkansız. Şimdiden kaçak sorunu için harcayacağınız para ile motor değişimi için harcayacağınız parayı kıyaslayın bence. 

Tansu bey. Servis bloktan kaçırıyor dedi. Servis fiyatları malum. Bunun için parçaları araştırıyorum .Baktığım kadarıyla servisten daha uygun parça olan yerler var. Ama bana bu işle ilgili usta gerekli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Ahmet Karaayvaz

Hocam merhaba motorun son durumu nedir ? Sandık motor mu takıldı ? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...