İçeriğe Yönlendir

Debriyajdaki Gıcırtı Sesi

Avni Karataş

Recommended Posts

Avni Karataş

Herkese iyi günler.

Ford Fiesta 2008 1.4 tdci araca sahibim. Aracım 215 k kmde. 1. Viteste kalkis yaparken debriyajdan ayağımı cekerken bi gicirdama sesi oluyor. İki metal birbirine surter gibi. Fakat vites geçişlerinde böyle bir sorun yaşamıyorum. Sebebi nedir? Kullanmaya devam ettigimde sorun büyür mü? Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erol Güven

İlgili araçtan kullandım bende de vardı gıcırdı debriyaj  çatalından yapıyor o sesi yağlanması gerekmekte.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Avni Karataş

Abi bu sekilde kullanmamda bir sıkıntı olur mu? Bizim yapabilecegimiz bir islem mi?

Yorum bağlantısı
Erol Güven
Avni Karataş yazdı:

Abi bu sekilde kullanmamda bir sıkıntı olur mu? Bizim yapabilecegimiz bir islem mi?

Sadece ses olur bir sıkıntı olmaz. Usta yapması daha iyi olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Debriyaj çatalındaysa sorun zaten şanzımanın inmesi lazım. Debriyaj bilyası dağılmış olmasın?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Benim araçta da sağa sola hafif oynama ve ufak bi çıt sesi var her basmamda. 3-4 defa gösterdim ustalara hepsi bağlantı yeri plastik o yüzden debriyaj pedalı değişecek dedi. Bu şekilde binmek zarar vermezi duyunca kalsın dedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Öncelikle sesin geldiği yeri bulmaya çalışın. Ses dışardan duyuluyorsa baskı zarar görmüş olabilir. 

Sesin kaynağını bulmalısınız. çatal veya baskıdan yapıyorsa sorun büyüyüp yolda bırakabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Avni Karataş

Bugün dikkat ettimde geri viteste de yapiyor aynısını. Yani net bir sekilde duyuluyor iki metalin birbirine sürtme sesi. Sanırım ilk olarak baskı balatadan başlayacağım işleme.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Soğuk havalarda yapıyor mu ? 
ilk kullanımda mesela ?

Genelde ısındıktan sonra ya da sıcak havalarda daha çok belli eder kendini.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
(düzenlendi)
Avni Karataş yazdı:

Herkese iyi günler.

Ford Fiesta 2008 1.4 tdci araca sahibim. Aracım 215 k kmde. 1. Viteste kalkis yaparken debriyajdan ayağımı cekerken bi gicirdama sesi oluyor. İki metal birbirine surter gibi. Fakat vites geçişlerinde böyle bir sorun yaşamıyorum. Sebebi nedir? Kullanmaya devam ettigimde sorun büyür mü? Teşekkürler.

bende de aynı sorun vardı 2005 micra aracım metal metal sürtüyor gibi hissiyat geliyordu debriyaja basınca. bir kaç ay sonra  şanzımandan debriyaja dokununca kesilen bir ses gelmeye başladı. En sonunda.. ben hep debriyaja basıp araç çalıştırırım, debriyaja basmamla çat diye bir ses geldi bişi kırılmış gibi .vitese sert geçmeye başladı baskı kaçırmaya başladı .. (baskı balata yaklaşık 20000 km  önce değişti) bir ustaya danışın derim

tarihinde Barış Özarslan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Avni Karataş

Hocam hep var birinci viteste ve geri viteste sıcak soguk fark etmiyor hiç. Son 1 aydır duymaya başladım. Arabanın da günahı yok bizim memleket full yokuş (Zonguldak) yokus yukari geri geri araba park ederken iki araba arasına gir çık derken canını çıkardık debriyajin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ses dışardan duyuluyorsa baskıdır o.. 

Ayağı debriyajda tutmak bozuyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...