İçeriğe Yönlendir

Volvo S60 Mercek Temizliği/Değişimi mi ya da Bi-Led mi?

Rıdvan Ergün

Recommended Posts

Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

Merhaba.

Volvo S60 aracımda far mercekleri karardı, kısa farlar hiç yok gibi. 

Daha önce başka araçlarında mercek temizletmekten randıman alamamıştım değiştireyim diye düşünüyorum fakat bi-led önerenler oldu. 

Bi-led konusunda hiçbir fikrim yok burada temizleme değişim veya bi-led konusunda önerilere açığım teşekkür ederim.

tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bence bir çift çıkma hella bixenon mercek ile devam edilir. mercedes in zamanında kullandıkları çok başarılı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Bi xenondan daha güçlü oluyor bi led mercekler. Degişim olucaksa kesinlikle bi led olmalı. Bi xenonun ampulu balastı muayne stresi ugraşmaya değmez. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Bi-Led e geçilme zamanı gelmiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Doğan Arşiray yazdı:

bence bir çift çıkma hella bixenon mercek ile devam edilir. mercedes in zamanında kullandıkları çok başarılı.

İstanbul'da tavsiye edeceğiniz bir yer var mı?

Onur Bulut yazdı:

Bi xenondan daha güçlü oluyor bi led mercekler. Degişim olucaksa kesinlikle bi led olmalı. Bi xenonun ampulu balastı muayne stresi ugraşmaya değmez. 

Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bi-Led e geçilme zamanı gelmiş.

Bi-led için İstanbul'da nereye gidebilirim?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Rıdvan Ergün yazdı:

Mercek takanlar takabilir, sadece mercek çeşidi bi-led olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Onur Bulut yazdı:

orijinali bixenon değilmi zaten?

Rıdvan Ergün yazdı:

benim bir fikrim yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Kocaeli de bi led taktirmisti forumdan bir arkadaşımız. Bixenonla da devam edilebilir ama artık tarih bi led lerden yana. Rakam da sanırım 5000 TL civarı. Karar sizin. Şimdiden hayırlı olsun. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Rıdvan Ergün yazdı:

Ben ataşehir ferhatpaşada bulunan official auto design’da yaptırdım. https://www.officialled.com/ Bu da firmanın linki. Hem gebze de hem de ferhatpaşada 2 şubeleri var. Güvenilir esnaflar.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

Hacı Şenyurt yazdı:

Kocaeli de bi led taktirmisti forumdan bir arkadaşımız. Bixenonla da devam edilebilir ama artık tarih bi led lerden yana. Rakam da sanırım 5000 TL civarı. Karar sizin. Şimdiden hayırlı olsun. 

Tarihsel gelişimi takip etmekten yanayım, yalnız Bi-led in ne olduğunu daha doğrusu benim aracımın farına uyumlu olup olmadığını bilemiyorum.

Cem Işık yazdı:

Ben ataşehir ferhatpaşada bulunan official auto design’da yaptırdım. https://www.officialled.com/ Bu da firmanın linki. Hem gebze de hem de ferhatpaşada 2 şubeleri var. Güvenilir esnaflar.

Teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
Rıdvan Ergün yazdı:

Tarihsel gelişimi takip etmekten yanayım, yalnız Bi-led in ne olduğunu daha doğrusu benim aracımın farına uyumlu olup olmadığını bilemiyorum.

Teşekkür ederim 

Bende uzman değilim ancak halojen önce bixenon a evrildi. Şimdi de tüm yeni modeller biled veya LED olarak geliyor. Belki ileride laser e geçilecektir. Ben videolarda gördüklerime göre biled çok başarılı. Cem Bey'in aracini akşam bir görün isterseniz. Daha kolay kıyas edersiniz. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Rıdvan Ergün yazdı:

Teşekkür ederim 

Abi istanbulda isen anadolu yakasındayım ben, farlarımı inceleyebilirsin dilediğince, benim araca uygulama yapan adamların elinde envai çeşit projektör var, uyacak bir model bulurlar elbet. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Rıdvan Ergün yazdı:

https://atolyesemih.com/ Buraya da bakın Hocam. İşçilikleri ve işleri çok başarılı. Instagram sayfasından yaptıkları işleri inceleyebilirsiniz. Ben uzunlarım için led aldım, yok böyle bir şey. Bu zamana kadar kullandıklarım çöpmüş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Aydın Sert yazdı:

https://atolyesemih.com/ Buraya da bakın Hocam. İşçilikleri ve işleri çok başarılı. Instagram sayfasından yaptıkları işleri inceleyebilirsiniz. Ben uzunlarım için led aldım, yok böyle bir şey. Bu zamana kadar kullandıklarım çöpmüş.

Bi-led için 6.000 TL fiyat verdiler. Hiç pazarlık etmediler.

Kararsız kaldım

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Rıdvan Ergün yazdı:

Bi-led için 6.000 TL fiyat verdiler. Hiç pazarlık etmediler.

Kararsız kaldım

7 olmadan taktırın niyete girilmiş ise

• Beğen 4
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Ben 7 ye taktırdım işçiliği iyi diye Ankara'da. İstanbul'da fiyat almıştım daha ucuzdu. Xenonum olsa ben xenonla devam ederdim renginden dolayı. Ama biled daha uzun ömürlü olacak tahminen

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)
Hacı Şenyurt yazdı:

Bende uzman değilim ancak halojen önce bixenon a evrildi. Şimdi de tüm yeni modeller biled veya LED olarak geliyor. Belki ileride laser e geçilecektir. Ben videolarda gördüklerime göre biled çok başarılı. Cem Bey'in aracini akşam bir görün isterseniz. Daha kolay kıyas edersiniz. 

Ataşehir'dekileri aradım 6.250 dediler.

Cem Işık yazdı:

Abi istanbulda isen anadolu yakasındayım ben, farlarımı inceleyebilirsin dilediğince, benim araca uygulama yapan adamların elinde envai çeşit projektör var, uyacak bir model bulurlar elbet. 

Teşekkür ederim.  Bir kaç günlüğüne geldim. Beşiktaş tarafındayım.  Aracı gelip görsem de anlamam. Ancak gece sürüşü yapınca anlaşılır. Onu da zaten iyi dediğine göre bu bilgi yeterli yaptırayım diye karar verdim. 

Çağlar Bayur yazdı:

7 olmadan taktırın niyete girilmiş ise

Sabah Zeytinburnu firmasından fiyat aldım 6.000 TL dediler. 

Öğleden sonra Ataşehir'dekiler 6.250 dedi.

Cuma günü Zeytinburnu firmasına gidip yaptırayım bari diyorum 😁

Yalnız led farlarla ilgili olarak, çok parlak ışık gücü sağlamakla birlikte, aydınlatma alanının dar olduğu ve çok ısındığı gibi sakıncalar belirten yazılar okudum. Malum Volvo'da farlar hep yanıyor, söndürülemiyor. Isınma sıkıntısı farları iyice karartır mı diye de düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Led farlar xenon kadar ısınmıyor, hatta yarısı kadar bile ısınmıyor. Dolayısıyla ısınma ve buna bağlı kararma yaşanacağını sanmıyorum ben. Takılacak projektörde fan da var devreyi soğutmak için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Aydınlatma alanı dar diyen projektör lens görmediği için. Isı Xenon da 650* civarında led ise 45/50* civarı. Led için risk dahili soğutma fanı arızası. Öyle bir durumda led çipler kaçınılmaz olarak hasar görür. Tâbi ki her elektronik sistemde olduğu gibi şans. 10bin saat tık demeden çalışan olur veya 1000saat sonra bozulan. 

Bendeki 4 sene olacak neredeyse. Sorunsuz çalışıyor. Ha bu arada oem led farlar da kısa zamanda bozulabiliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)
Aydın Sert yazdı:

Bu firmanın internet sayfasında whatsapp damışma hattı var.

2 gün yazıştık. Mercek türlerini zamanlamayı ve fiyatı konuştuk. 

Bu sabah uygulama için geldim.

"Abi kaputu bi açar mısın, boşa konuşmuşuz" dedi. Konuşulan mercekler benim araca uyumsuzmuş.

Başka bir mercek çıkarttı bunu takalım diye. O merceği araştırmamıştım. Emin olamadım. "Başka çaren yok nereye gitsen bunun dışında mercek uyduramazlar" dedi.

Çaresiz kabul ettim, "hadi tak o zaman" dedim.

"Ohooo, elimde 3 tane araba var bugün mümkün değil" dedi.

Whatsapp konuşmamızı gösterdim. Bugüne randevu verdiniz dedim. Abi whatsapp web açık. Onu senlnle bizim birader konuşmuş dedi. Ben tek bir numarayla yazıştım, senin bana şu söylediğinin "telefon çocuğun  eline geçmiş o yazmış" demekten ne farkı var dedim.

"Gece geç saatte alırsan yetiştirmeye çalışayım" dedi.

"İstanbul a bir iki günlüğüne geldim bugün döneceğim size güvenip program yapmıştım ayıp ettiniz" diyerek ayrıldım maalesef

• Şaşkın 2
  • Üzgün 3
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)
Cem Işık yazdı:

Ardından burayı aradım telefonda uzunca konuştuk. " Volvolarda bu uygulamayı sırunsuz bir şekilde yapmak mümkün değil Afl farlarda farlar sağa sola dönmüyor afl arızası var diye arıza ışığı yakıyor bunu söndürmek mümkün olmuyor ben volvolarla çok uğraştım" dedi.

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Hocam yüzyüze bile görüşşeniz böyle geçsek bir kitle heryerde var maalesef. Geçen telefon alacağım bir markadan bekletiyor beni. Sonra dedim parasiyle değil mi çıktım başka teknoloji mağazasından 5 dakka da aldım çıktım. 

Başka yerde yaptırırsınız. Takmayın kafanıza. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Rıdvan Ergün yazdı:

Ardından burayı aradım telefonda uzunca konuştuk. " Volvolarda bu uygulamayı sırunsuz bir şekilde yapmak mümkün değil Afl farlarda farlar sağa sola dönmüyor afl arızası var diye arıza ışığı yakıyor bunu söndürmek mümkün olmuyor ben volvolarla çok uğraştım" dedi.

AFL iptal edilemiyor mu? VW de edilebiliyor mesela.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Afl far ise durum sıkıntı. Ankara'da kararan mercek yansıtıcı krom kaplama yapan var. Ahmet Kiriş yaptırdı vaktinde. İyi de olmuştu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...