İçeriğe Yönlendir

Mondeo III Benzinli Otomatik Şanzıman Problemi

Murat Algan Yücel

Recommended Posts

Murat Algan Yücel

Herkese merhaba, zamanında risk alarak aracı aldığım kişiye de güvenerek kazalı 2004 ghia x mondeo aldım. Çok şükür aracı kullanıyorum. Aldıktan sonra komple boyattım vs. Mekanik anlamda da şu ana kadar 3-4 bin tl arası harcadım. 6-7 aydır da İstanbul Kocaeli arası git gel yapıyorum. 4-5bin km yaptım. Daha çok İstanbul'da kullanıyorum. Yolda bırakmadı şükür. Şimdi şanzımandaki problemi düzeltmek istiyorum. Bu zamana kadar beni rahatsız etmedi ama artık yaptırmak istiyorum. Şanzıman 1 ve 2.viteslerde sıkıntı yok yükseltip düşürüyor. 1 hafta öncesine kadar 3.vitese de geçiyordu. Artık 3 e de geçmiyor ve araç spor modda gibi 3100 devir civarına geldiğinde 2.vitese atıyor eskiden az bişi hızlandığımda 2200 devir civarında 2 ye atıyordu. Motorcu ustamla şanzımanım önünde bulunan kapaklı kısmı söktük içinde bobin gibi süzgeçli parça çıkardık.5 tane  + - ye sahip ufak parçaları kontrol ettik elektrik geliyor çalışıyordu ismini hatırlayamadım konjektör gibi birşey demişti. Süzgeci temizledik yağını tamamladık kapattık. Sorunun şanzımanın içinde olduğunu söyledi. Şimdi o yüzden şanzımanı yaptırmak istiyorum. Kocaeli, Sakarya, İstanbul çevresinde bu şanzımanın ehli kimdir nereye götürmeliyim? 

P0708

P0732

P0734

P1702

1ay önce bu arıza kodları vardı. P1702 yi çözdük. Onun yerine P0733 geldi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Algan Yücel yazdı:

P1702 yi çözdük.

bunu tesisat tamiri ile mi parça değişim ile mi çözdünüz

Yorum bağlantısı
Murat Algan Yücel
Çağlar Bayur yazdı:

Abi şanzımanın üstünde bi soket vardı o soketteki kablolardan biri kopuktu rengi beyazdı kablonun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o tesisatta kontrole devam edin derim , arıza kodu olması parçanın bozuk olduğunu ispatlamaz

Yorum bağlantısı
Murat Algan Yücel
Çağlar Bayur yazdı:

o tesisatta kontrole devam edin derim , arıza kodu olması parçanın bozuk olduğunu ispatlamaz

Abi bu takibi yapacak tanıdığın var mı? Ustam o kadar yoğun ki (şanzıman yapmıyor normalde de) benden dolayı uğraştı biraz ilgilendi. Yapabileceğim bu kadar dedi.

Bugün şanzımancıya götürdüm bağladı pc ye sürdü test etti şanzıman açılcak dedi. Sürüş esnasında sürtünme sesi gibi ses geliyor onunda şanzımandan geldiğini söyledi.

Ben istiyorum ki elektriksel kontrolleri yapılsın direkt şanzıman indirelim moduma girilmesin ama bulunduğum bölgede bunun takibini yapacak usta yok.

Yorum bağlantısı
Murat Algan Yücel
(düzenlendi)
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Kime gidiyorsun usta olarak k baktı 

Abi Kadir abiyi biliyon onla abi kardeş gibiyiz zaten (ford extra) onun yanına geldiğinde beni de görürsün büyük ihtimal benim aracın bi işi olmasa bile gidiyorum bişeyler kapmak için😁😁

tarihinde Murat Algan Yücel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Algan Yücel
Çağlar Bayur yazdı:

Çağlar abi P0718 hatası da veriyor araç.

İnternetten baktığımda "Giriş mili hız sensörü (bazen türbin mili hız sensörü olarak da adlandırılır) " yazıyor. Bunla ilgili bilgin var mı? Benim araç direkt şanzıman indirmeyi gerektirmiyor diye düşünüyorum halâ.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Sizin derdinizi hiçbir usta çözmez. Önce sağlam bir elektrikçiye gitmeniz lazım. Sonra da şanzımancıya. Ancak altını yine çizerek söylüyorum böyle ne olduğu belli olmayan arızalarla kimse uğraşmıyor. Ustayı bir şekilde ikna etmeniz lazım. Artık ikna kabiliyetinize kalmış :D

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Murat Algan Yücel
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Sizin derdinizi hiçbir usta çözmez. Önce sağlam bir elektrikçiye gitmeniz lazım. Sonra da şanzımancıya. Ancak altını yine çizerek söylüyorum böyle ne olduğu belli olmayan arızalarla kimse uğraşmıyor. Ustayı bir şekilde ikna etmeniz lazım. Artık ikna kabiliyetinize kalmış :D

Yani para lazım yoksa ikna olmazlar😂

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Murat Algan Yücel yazdı:

Yani para lazım yoksa ikna olmazlar😂

Yok, böyle arızalarda para da ikna etmez. Hepsi keyif adamı olmuş malesef.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...