İçeriğe Yönlendir

Mk 2.5 Sinyal Kolu Sorunu

Yusuf Karagöz
Çözüme git Yusuf Karagöz tarafından,

Recommended Posts

Yusuf Karagöz
(düzenlendi)

Herkese merhaba , arkadaşlar , abiler şöyle bir sıkıntım var 3 ay önce 2.5 focus aldım ama aldığımdan beri sinyal kolunda sol sinyal ara sıra yanıyor , yani sinyalde problem yok 4 lüleri yakınca yanıyor çift kitleme de yanıyor , ama normal sinyal verdiğimde sadece sol sinyal yanmıyor kolun diğer fonksiyonları çalışıyor sağ sinyal dahil , ama sol sinyal sinyal kolunu sola aldığımda çalışıyor bazen 1 bazen 10 kere de sinyal versem çalışıyor ama daha sonra çalışmayı kesiyor sol sinyal kısmı çalışmıyor kolda 4 lüyü yakınca çalışıyor ama sinyaller sorun koldamıdır kolu değiştirsem düzelir mi yoksa sorun başka yerde olabilir mi ?

tarihinde Yusuf Karagöz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

anladığım dış sinyal ampülleri ve tesisatı sağlam, 4lü ye basınca hepsi faal, ama sola sinyal veremk isteyince sorunlar başlıyor, kolda arıza var demek, şunu denediniz mi? kısa süre sinayli çalışıyor mu? sola-sağa  tam basmadan az aşağı itince 3 defa sinyal verip keser

Yorum bağlantısı
Yusuf Karagöz
Çağlar Bayur yazdı:

anladığım dış sinyal ampülleri ve tesisatı sağlam, 4lü ye basınca hepsi faal, ama sola sinyal veremk isteyince sorunlar başlıyor, kolda arıza var demek, şunu denediniz mi? kısa süre sinayli çalışıyor mu? sola-sağa  tam basmadan az aşağı itince 3 defa sinyal verip keser

Çağlar abi denedim oda her zaman çalışmıyor yani sadece sol için oda bazen çalışıyor bazen çalışmıyor.

Yorum bağlantısı
Yusuf Karagöz
Çağlar Bayur yazdı:

kolda sorun var demek ki

İnşAllah abi hatta bir sıkıntı olmasında kolu çıkma alıp değiştiricem kendim yapacağım için emin olmak istedim çünkü çıkmada olsa sıfırda olsa parça iade edilmiyor.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
  • Çözüm
Yusuf Karagöz

Arkadaşlar sorunum sanırım bugün çözüldü tabi kayda değer bir rakam ödedim diye düşünüyorum.

Sorunum şu şekildeydi aracım hava soğukken kış mevsiminde sola sinyal verdiğimde sinyal çalışmıyordu ama kalorüferi çalıştırıp bir süre arabanın içi ısınınca sinyal çalışmaya başlıyordu , tabi bu arada bu sıcak soğuk ilişkisinden bağımsız 4 lüler sağlıklı şekilde çalışıyordu tüm sinyaller yanıyordu kapıları açtığımda falan sorun yoktu , yani sinyaller de bir sorun yoktu sadece koldan sola sinyal vermiyordu yazın hava sıcakken hiç sorun yoktu zaten

Bugün bir oto elektronikcide gem modülü sökülerek işlem yaptılar ama ne yaptılar tam bilmiyorum ben göremedim işlem ortalama 45 -60 dk gibi sürdü internette çok aradım bu tarz sorun yaşayan birini görmedim ama olurda başkası yaşarsa diye sağı solu kurcalatmadan nereye müdahele edileceğini bilsin diye paylaşıyorum , çünkü ben çıkma sinyal kolu denedim gösterge lehimleri kaynaklı olabileceğini söylediler göstergeciye gidecektim yani bu tarz bir sorunda çözüm gem modülüne müdahele ile çözülüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Karagöz
(düzenlendi)

Evet arkadaşlar sevincim kısa sürdü şimdide aracımın sol ön ve arka sinyali sabit yanıyor , kontak kapalıyken bile yanıyor , sinyal verdiğimde de bir şey değişmiyor sabit yanıyor.

Sadece aynadaki sinyal sağlıklı çalışıyor , dün yaptırdığım elektronikciye gittim modülü söküp kontrol etti ama modülde bir sorun olmadığını söyledi biraz yoğundu hafta içi getir bakalım tesisatta bir problem olabilir dedi , ama bana yüzde doksan modülden gibi geliyor yani tamirden 2.5 gün sonra tesisatta sorun olması sanırım matematiksel olarak milyonda 1 dir sanırım siz ne yapmamı önerirsiniz ?

Bu arada aracımda double teyp ve bagaja taktığım led şerit dışında hiç bir ekstra elektronik malzeme yok onlarıda takalı 6 ay civarı oldu 

tarihinde Yusuf Karagöz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yusuf Karagöz

Arkadaşlar konuyu biraz kendi kendime yönlendiriyorum ama deneyimi mi (kerizlik mi desem onuda bilemedim ) aktarmak istedimki belki bir gün birinin işine yarar gem modülü tamirinde başarılı bir yer seçmenizi tavsiye ederim iyi araştırın çünkü sinyalin sabit yanması sorunu oluştuğundan bahsetmiştim bir üst mesaj da 2 gün sonrada far sensörümde sürekli devrede olduğunu fark ettim (far güneşli hava da bile yanıyor auto konumda ) tamir ettirdiğim yere gittim tabi gem modülünün bozulduğunun farkındaydım paramı geri aldım çıkmacılardan aynı kodlu gem modülü temin etmem gerekti bu süreçte ekstradan 2 kere sanayiye gidip gelmem gerekti son olarak yineliyorum ya gerçekten güvenilir bir elektronikci bulun (tamamen şans) yada hiç macera aramadan direk çıkma alın.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun.

Tecrüblerinizi aktardığınız için teşekkürler. Yarın öbür gün bir başka kullanıcı bu sorunu yaşadığında yol gösterecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...